Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2012 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 6 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция
- д-р Никола Пировски (2015 г.)
- Форматиране
- cattiva2511 (2021 г.)
Издание:
Автор: Любомир Т. Пировски; Никола Л. Пировски; Йорданка Стайкова-Пировска
Заглавие: Искам — мога — трябва
Издание: първо (не е указано)
Издател: Издателство Бон
Град на издателя: Благоевград
Година на издаване: 2015
Тип: научнопопулярен текст
Националност: българска (не е указана)
Печатница: Издателство Бон
ISBN: 978-954-395-126-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14584
История
- — Добавяне
Част II:
Кратка характеристика на някои методи за холистичната медицина
При психосоматичното хармонизиране в процеса на адаптацията в зависимост от енерго-информационния носител и вида на въздействие могат да се използват методите характеризирани по-долу. Разбира се тази класификация е относителна, тъй като при всеки метод се използва широк набор от средства, които са систематизирани в съответните „Медицински стандарти“:
а) фармакологични химични и биохимични: синтетични лекарства; природни биологично-активни вещества — БАВ (хранене, хранителни добавки, фитопрепарати, антиоксиданти, макро- и микроелементи, електроактивирана вода, газове — O2, N2O, ароматерапия и хомеопатия).
б) физични: хирургически; специфична термотерапия (топлина и студ, и хидротерапия — СПА, сауна); електролечение (с ниско-, средно-, и високочестотни токове, с електромагнитна и магнитна терапия), със звук — инфра-, ултра-, хипер-, и музика), със светлина и цвят;
в) комбинирани и комплексни физикохимични: рефлексотерапия (иглотерапия, лазери електроакупунктура, „чжен-дзю“); хидротерапия (СПА) във вани с електроактивирана вода или с природни БАВ, с O2, N2O, с музика, ултразвук (фонофореза с БАВ и аерозолотерапия с БАВ,), със светлина и цвят; кинезитерапия — „флорален точков хрономасаж“, „шиацу“ и „каппо“ комбинирани с ароматерапия и др. природни БАВ в определени часове от денонощието съобразно с индивидуалните биоритми и индивидуализирани конкретни съчетания според синергизъм, антагонизъм и сенсибилизация на лечебните фактори, както и според етапите на развитие на болестта от т.н. поетапна теория на болестта, до достигане на състоянието „психосоматично благополучие = здраве“ в адаптационния процес на организма.
г) психически, социални и спортни психофизически повлияващи инстинктивните и емоционалните реакции за премахване на „вътрешния конфликт на личността“, за съзнателен избор или смяна на конкретна актуална потребност (психоанализа по Фройд, „преработката на сянката“ по Юнг,); и за медицинска реанимация и обезболяване при спортен и битов травматизъм: „У шу“ (в т.ч. „цигун“, „тай дзи цюан“ „чин-на“) и „Каппо — Катсу“ обхващащо елементи от рефлексотерапия, мануална терапия и биоенерго-информационна терапия като: бойни изкуства; медицинска реанимация и обезболяване; холистична психосоматична (психофизична и психоенергийна) саморегулация.