Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2012 (Пълни авторски права)
- Форма
- Учебник
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,8 (× 83 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com
Издание:
Рая Христова, kadebg.com
Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com
Технически редакции: Петър Енчев
Декември 2011 — версия 1
Юни 2012 — версия 2
Април 2014 — версия 3 (настояща)
Всички права запазени.
За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com
Издание:
Рая Христова, kadebg.com
Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com
Технически редакции: Петър Енчев
Декември 2011 — версия 1
Юни 2012 — версия 2 (настояща)
Всички права запазени.
История
- — Добавяне
- — Корекция от Диан Жон
Видове приходи
Приходите са вашите входящи (+) парични потоци.
Има три вида източници на приходи:
● Работа за друг (имате работодател);
● Работа за себе си (имате клиенти);
● Пасивен доход (не е обвързан с работа).
Всеки тип доход има някои положителни и някои отрицателни страни. Не съществува доход, който да има само положителни страни. Например при работата за друг имате сигурност и спокойствие, но минусът е да се съобразявате с наложените от него правила. При работата за себе си имате свобода на решенията, но и много несигурност — кога ще Ви плати клиентът, дали изобщо ще плати, дали ще имате следващ клиент.
Затова най-добре е да помислите какво точно искате от вашия доход:
● Ако искате сигурност и спокойствие — работете за друг. Осигурете си работодател.
● Ако искате свобода на решенията — работете за себе си. Осигурете си клиенти.
● Ако искате свободно време — осигурете си пасивен доход.
Типичният път към финансовата свобода започва с работа на заплата, преминава през собствения бизнес и стига до пасивния доход.
1. Работата на заплата дава опит, умения, и пари. Затова всеки човек трябва да започне с работа на заплата — най-малкото, за да събере тези опит, умения и пари.
Знам какво е да си млад и да нямаш търпение да направиш нещо ГОЛЯМО. Нещо твое си. Да искаш собствена фирма, да я развиеш, да бъдеш уважаван от околните.
Въпреки че има случаи, в които на млад човек (дори студент) му хрумва блестяща идея, прави я и печели милиони, това си остава изключение. Както примерно Марк Зукерберг и Фейсбук. Или българския случай със Свежо.нет. (Забележете, че повечето такива успехи са свързани с интернет, компютри или някакви качествено нови технологии).
Младите хора обикновено са много смели, защото не познават живота. И не уважават правилата му достатъчно, заради което си патят. Някои — като Зукерберг — успяват. Но до всеки Зукерберг има хиляди други, които се провалят. Само че ние не чуваме за тях. Провалът с нов бизнес не е новина, а нещо естествено и често срещано. Пък и не е повод за гордост.
Затова никой не говори за него.
Което не значи, че не се случва.
Та оттук и моя съвет задължително да минете през работата на заплата. Поне с образователна цел. Винаги може да напуснете и да започнете нещо свое или да го започнете паралелно, докато работите. Повече за това може да научите от „Ръководството за допълнителен доход“.
2. Работата за себе си означава сами да намирате клиентите, да работите директно за тях, да се договаряте директно с тях и те да плащат директно на вас, без да разчитате на работодател. Тук имате повече свобода на решенията, но и поемате всички рискове. При работата на заплата работодателят е длъжен да Ви плаща, независимо дали има клиенти. Сега обаче работодателят го няма и разчитате само на себе си.
Работата за себе си бива два вида:
а) фриланс (свободна практика) — работите директно с клиентите, като вие лично извършвате работата — а не някой друг. Така работят адвокати, счетоводители, музиканти, писатели и пр. Подобно на работата на заплата, ако спрете да работите, спират и приходите.
б) бизнес — работите директно с клиентите, като вие се занимавате с организационните неща, докато някой друг извършва работата вместо вас. Ако доразвием горния пример, така работят адвокатските кантори, счетоводните кантори, музикалните къщи, издателствата и пр.
(Още за това — после).
Често заблуждение е, че ако работите за себе си, работите по-малко спрямо ако сте на заплата. Това рядко е вярно. Обикновено е точно обратното и се налага да работите повече — особено първите няколко години след стартирането.
3. Пасивен доход (рента) означава доход, който не е конкретно обвързан с работа. Типичен пример за пасивен доход е например доход от наем или доход от лихви. Пасивният доход осигурява постоянен месечен приход, независимо дали работите или не. Това му е хубавото. Създаването на пасивен доход обаче е трудно, понеже изисква огромна инвестиция в началото, а осигурява сравнително ниска възвръщаемост.
Например, ако имате инвестиция с 5% годишна възвръщаемост и искате да имате 500 лв. месечен доход, трябва да вложите 120 000 лв. Така те ще Ви носят 5% годишно или 6000 лв., които делено на 12 месеца дават 500 лв. на месец.
Същевременно може да спекулираме, че ако вложите 120 000 лв. в стартиране на бизнес, ще имате много по-голяма възвръщаемост от 5%-20%, 30% или дори 80% годишно.
Важно е да знаете, че няма „правилен“ път към вашето желано финансово бъдеще. Много хора се стремят към пасивен доход, но също толкова много мечтаят да работят за себе си, и не по-малко обичат своята работа на заплата.
Не забравяйте, че това е мини-книжка за доброто управление на личните финанси, а не за това как да се измъкнете от работата на заплата. А от гледна точка на личните финанси много по-важно е доброто управление на парите — не толкова откъде идват и в какви количества.
Естествено, как точно изкарвате парите си определя голяма част от ежедневието Ви. Също — какви ще бъдат вашите притеснения по този въпрос. Ако сте на заплата, основната заплаха е да не Ви уволнят; ако работите за себе си, основната заплаха е дали утре ще имате достатъчно клиенти; ако сте на пасивен доход, ще се притеснявате дали се грижите достатъчно добре за източника му.
Не се подлъгвайте, че нещо е „престижно“. За някои е престижно да са мениджъри в голяма фирма, да имат лъскав офис и лъскава служебна кола. За други е престижно да нямат шеф и да си изкарват парите с кокетно фризьорско салонче.
Аз например, след като се върнах в малкия си роден град, имах предложение за работа в София за много пари. Признавам, поколебах се — все пак тогава още бях в дългове, и в един момент имам възможност за много добре платена и всъщност интересна работа. Дори писах за това тук: http://kadebg.com/dano-da-ne-me-odobriat
Реакцията на повечето хора, които познавах лично, беше — „РАЯ, ТИ ЛУДА ЛИ СИ! ОТИВАЙ!“.
Реакциите на читателите? Смесени. Някои ме подкрепяха, някои мислеха, че съм направила голяма грешка и съм изпуснала шанса на живота си. Все едно — важното е, че се чувствам добре. И в момента, около година след като „изпуснах шанса на живота си“, съм си даже много добре. :)
Така че избирайте сами какъв тип доход Ви харесва. Защото вие сте тези, които утре ще трябва да живеят с вчерашния избор. Не останалите хора, дето Ви дават акъл. Така или иначе винаги ще има нещо, което не е идеално. Всеки вид доход има свои плюсове и минуси. Така че понятието „идеален доход“ не съществува — „идеално“ е това, което е подходящо конкретно за вас.
Запомнете: всички видове доходи имат една проста функция: да Ви носят достатъчно пари. „Достатъчно“ пари означава достатъчно, за да покриват разходите Ви.
Впрочем нека поговорим и за тях.