Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Учебник
Жанр
Характеристика
Оценка
4,8 (× 83 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
Диан Жон (2012)
Допълнителна корекция
Диан Жон (2014)

За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com

 

Издание:

Рая Христова, kadebg.com

 

Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com

Технически редакции: Петър Енчев

 

Декември 2011 — версия 1

Юни 2012 — версия 2

Април 2014 — версия 3 (настояща)

 

Всички права запазени.

 

 

За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com

 

 

Издание:

Рая Христова, kadebg.com

 

Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com

Технически редакции: Петър Енчев

 

Декември 2011 — версия 1

Юни 2012 — версия 2 (настояща)

 

Всички права запазени.

История

  1. — Добавяне
  2. — Корекция от Диан Жон

Капитал

Вашият капитал са всички свободни пари, с които разполагате.

Както казахме в предната глава, спестяванията са разликата между вашите приходи и разходи. По-късно тези спестявания се превръщат във ваш капитал.

В икономическата наука под „капитал“ се разбира всичко, което дадено предприятие притежава като машини, продукция, земи, сгради, оборудване, пари (в брой и в банкови сметки) и др. Тази част от капитала, която носи приходи, се записва в баланса като актив, а останалата — като пасив.

В личните финанси под „капитал“ ще разбираме просто всички свободни пари, с които разполагате.

А какво значи „свободни пари“? От капитала ще изключим онези ваши спестявания, които не са „свободни“ (буфер, пенсионни, целеви). И няма да взимаме предвид стойността на колата или къщата Ви, освен ако не ги продадете и не ги превърнете в свободни пари.

Едва когато сте покрили всички категории спестявания и естествено нямате дългове, едва тогава започва изграждането на вашия същински капитал.

Хората все питат — „как да започна бизнес, ако нямам пари“ или казват „трябват пари, за да правиш пари“. Е добре де, ами и като го знаете защо не сте почнали по-рано да събирате капитал?

Странно как хората си живеят преспокойно ден за ден и харчат пари за глупости, а като ги осени някоя наистина добра идея за бизнес почват да се вайкат и да си скубят косите. Или им попадне някоя кола на старо много изгодно и пак същото — „ех сега ако имах поне малко пари“ или „откъде да намеря пари“.

Други пък казват, че за техните цели не стигат 1000–2000 лв., а им трябват примерно 10 000 лв. и нагоре. „То кога ще събера аз толкова, абсурд, по-добре да си живея сега както си знам, пък като ми потрябват — ще взема от банката“. Или „И да почна да събирам, все изниква нещо и ще ги разбутам“.

Няма да ги разбутвате. Нали затова казахме да се прави буфер — точно за „ако изникне нещо“. И нали затова казахме, че капиталът са СВОБОДНИТЕ пари и не бива да се бръква в спестяванията. Особено за финансиране на рискови операции.

И ако спестяванията са това, което ще Ви спаси да не затънете повече, то капиталът е това, което ще Ви позволи да изплувате. Тоест, спестяванията Ви помагат да не живеете по-зле (при евентуално сътресение), а капиталът ще Ви помогне да живеете по-добре и да печелите повече пари.

Впрочем не пречи всичките Ви видове спестявания да са на една сметка. Моите са така. Имам едногодишен депозит в ЦКБ при 8% лихва и там си събирам както парите за пенсия (по 50 лв. на месец засега), така и всякакви други излишни пари, които имам. Но за да не ги бъркам, в една таблица в Excel си следя колко от общата сума ми е за спестявания, колко за ламинат, и колко за други неща.

Сумата още не е голяма — все пак едва март 2011 си върнах заема — обаче се трупа.

Имам разбира се и дребни спестявания в други сметки, където мога по всяко време да си ги изтегля. (Ако ги нямаше, щях да си разбутам капитала и лихвата.) Но вие ако сте сигурни, че няма да Ви се наложи да „разбутвате“, можете да сложите всичко на една голяма сметка.