Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Учебник
Жанр
Характеристика
Оценка
4,8 (× 83 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
Диан Жон (2012)
Допълнителна корекция
Диан Жон (2014)

За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com

 

Издание:

Рая Христова, kadebg.com

 

Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com

Технически редакции: Петър Енчев

 

Декември 2011 — версия 1

Юни 2012 — версия 2

Април 2014 — версия 3 (настояща)

 

Всички права запазени.

 

 

За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com

 

 

Издание:

Рая Христова, kadebg.com

 

Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com

Технически редакции: Петър Енчев

 

Декември 2011 — версия 1

Юни 2012 — версия 2 (настояща)

 

Всички права запазени.

История

  1. — Добавяне
  2. — Корекция от Диан Жон

Пътят на капитала

Пътят на капитала започва от спестяването на пари, минава през инвестиране на тези пари и приключва при печеленето на повече пари.

Вашата цел с вашия капитал, естествено, е да направите така, че той да Ви носи колкото се може повече пари.

Пример. Мария има 1000 лв. буфер, 7200 лв. до момента за пенсия, и 1200 лв. целеви спестявания (планира да сложи теракот в една стая). Те покриват всичките й нужди до момента, затова тя започва да събира по 200 лв. месечно за капитал.

След една година Мария има ~2500 лв. допълнително към останалите си спестявания. Тези 2500 лв. са нейният капитал. (Останалите спестявания не ги смятаме, защото те не са „свободни“ — имат си конкретно предназначение.)

Мария иска да ги вложи в нещо, което ще й осигури някаква малка месечна (или годишна) сума. При 5% годишна възвръщаемост тя би получила 125 лв. на година или по около 12 лв. на месец, което е малко. Тя иска по-голяма възвръщаемост, но 2500 лв. не са достатъчни, за да й купят тази възможност.

Затова тя решава да изчака още една година и събира общо 5000 лв. С парите купува и ремонтира малка селска къщичка, в която дава нощувки по 10 лв. на вечер и която работи само петък и събота вечер. Тъй като петък и събота вечер Мария така или иначе си почива там, парите за път са предвидени в месечния й бюджет и тези 10 лв. от нощувки са й чист приход. Освен това така тя не оставя гостите в къщата без надзор. При средно 4 уикенда в месеца, Мария лесно си докарва 50–80 лв. месечно. А 50 лв. месечно са 10% възвръщаемост на годишна база, при това с много нисък риск. Отлично.

Втори пример. С приходите от къщата Мария е събрала 2000 лв. за около 3 години. В същото време обаче у тях Мария ползва климатик, и сметката й за ток през 6 месеца от годината (лято и зима) е 150 лв.

Затова Мария решава да инвестира новия си капитал от 2000 лв. в топлоизолация. Така тя вече плаща само по 90 лв. ток през тези 6 месеца и има 60 лв. повече всеки месец. Благодарение на тези 2000 лв., за една година тя спестява 6 месеца × 60 лв. = 360 лв., което е близо 15% възвръщаемост върху началните 2000 лв.

Да се върнем на капитала. Неговата единствена цел е да Ви служи, като Ви носи пари. Това става или чрез директна възвръщаемост, както в първия пример, или чрез индиректна възвръщаемост, както във втория. Индиректната възвръщаемост се изразява в намаляване на разходите и съответно освобождаване на допълнителни пари. Които също могат да се превърнат в капитал.

Но, както и всичко друго при личните финанси, това не става за един ден.