Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2012 (Пълни авторски права)
- Форма
- Учебник
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,8 (× 83 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com
Издание:
Рая Христова, kadebg.com
Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com
Технически редакции: Петър Енчев
Декември 2011 — версия 1
Юни 2012 — версия 2
Април 2014 — версия 3 (настояща)
Всички права запазени.
За повече информация на тема „Лични финанси“ — kadebg.com
Издание:
Рая Христова, kadebg.com
Корица: Ивелина Кирилова, sneizy.com
Технически редакции: Петър Енчев
Декември 2011 — версия 1
Юни 2012 — версия 2 (настояща)
Всички права запазени.
История
- — Добавяне
- — Корекция от Диан Жон
Формулата за забогатяване
Ако сте следили внимателно какво говорихме дотук, сигурно вече сами се досещате каква е формулата за забогатяване.
Първото и най-важно нещо е да сте стабилизирали личните финанси. Ако сте имали дългове трябва да сте ги върнали, да спестявате всеки месец, и отделно от това да си имате буфер за спешни случаи.
Второто нещо е да съберете капитал. Той е съвсем отделно от горната точка на редовните спестявания и разбира се буфера. Така че, известно време събирате капитал.
Третото нещо е да инвестирате разумно този капитал, така че той да Ви носи пари. Може с него да започнете малък бизнес. Може да инвестирате в имот и да печелите от наем. Може да използвате капитала примерно да купите днес 500 долара по 1.20 лв. и утре да ги продадете по 1.50 лв.
● Ако инвестицията Ви се окаже неуспешна, връщате се на втора стъпка и започвате отново да събирате капитал.
● Ако инвестицията Ви се окаже успешна, съветвам Ви да реинвестирате печалбата — тоест не да я харчите, а да вложите и нея в нещо печелившо.
Схемата е проста. Но нека направим едно уточнение: просто не значи лесно. Ако беше лесно, всички щяхме да сме милионери. :)
В процеса на изпълнение обаче започват да се усещат слабите звена. Някои хора не ги бива, ама никак не ги бива, да спестяват. Те скачат направо на третата стъпка, инвестирането на капитала, като го правят с пари назаем. Ако инвестицията им се окаже неуспешна, остават на минус. Взимат пак заем, печелят, покриват стария дълг, остават на нула… Понякога така си отива цял живот.
Други хора пък не ги бива да инвестират. Те са много добри в спестяването и обикновено събират внушителни суми само благодарение на дългогодишно спестяване. Какво правят после обаче? Нищо. Продължават просто да седят върху парите си и толкова. Отвреме-навреме харчат за нещо, после попълват разликата пак чрез спестяване. По същия начин неутрализират и ефекта на инфлацията, като наливат още и още спестявания към капитала си.
А истината е в това да развиете този капитал и да си създадете източници на приходи.