Читателски коментари

Бавно изгаряне от Джули Гарууд

ganiva (5 юли 2012 в 16:44), оценка: 5 от 6

И тази книга от поредицата е много добра, хареса ми.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Балхара (5 юли 2012 в 16:06)

За последно, Елемаг, оценявам бялото ти знаме и примирителния тон, но не оценявам внушенията които се опитваш да прокараш зад него. Напълно запознат съм с целия спектър от тракомани почвайки от Фол, Дуриданов, Гайд, Ценов, Чилингиров, Табов и твоя, и Зиези, и Щурмана, и всички от този сорт серсеми. Не те могат да ме впечатлят или фалшивите им теории. Така че не аз а ти попрочети още и по възможност истината.

Айде със здраве.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев


Момчета, моля ви да обърнете внимание на това, че обсъжданото произведение е в жанр „Фантастика“, което би трябвало да ви наведе на мисълта че… текущите спорове са излишни.

Освен ако ви доставя удоволствие авторът на произведението да чете вашите коментари и да им се смее.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Балхара (5 юли 2012 в 15:55)

Пита се в тракоманския случай — защо древните българи които уж според някой били траки, са се заели МАСОВО да променят старите тракииски имена на градове? Отговор на този въпрос създателите на тракоманията нямат, а това оборва цялостната тяхна представа. Защо

Доростол става Дръстър, Круни — Карвуна, Трансмариска — Тутракан, Одесос — Варна (по името на втория по големина град в Балхара), Бонония — Бъдин, Берое — Боруй, Пулпудева — Плъвдин, Анхиало — Тутхон, Лихнида — Охрид, река Аксиос — Вардар

И прочие и прочие…

Отговора е очевиден, но не и когато манипулатори се крият зад маската на евроатлантизма, умереността, толерастията, гейовщината и какво ли още не.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Балхара (5 юли 2012 в 15:51)

Оле какъв чаршаф, какво чудо, каква глупост. От нея разбираме че ти не почиташ тракомана Йордан Табов, които твърди че цар Приам има българско име идващо от думата Прям, което е равно на турската квази история представяща Агамемнон за Ага Мемнун — чист и велик пратурчин.

О не, ти като истински ’умерен’ тракоман скачаш в бездната на книгата на Д.Даскалов, от която, без съмнение може да ти се завие истински свят, както и личи от цялата историческа каша в главата ти. Е, разбира се на конкретни извори ти отговаряш с епитети, на конкретни доводи — с общи съчинения-разсъжения тип седмокласник на поправителен…

Жалка история.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

elemag_an (5 юли 2012 в 15:35), оценка: 1 от 6

Съвременният човек (разбирай новите поколения) мисли все по-рационално и крайности като твоите са обречени на отхвърляне, че и на присмех! По-горе бях казал, че не очаквам да зачеркнеш работата си, но можеш да „еволюираш“ към по-гъвкава позиция. Повечето историци обаче трудно боравят с общи формулировки. По разни причини и според характера си, много често залитат към крайни и изкривени варианти на събитията. Когато изворите на информация си противоречат формират „някакво“ мнение според.. накъдето духа вятъра!

В постинг № 14 човекът говори за „братовчедските народи от Тракия до Средна Азия, близки на персийците.“ Според него, като спорим ние говорим за едно и също нещо. Това е неговата гледна точка! Вероятно има предвид ниската езикова дивергенция — по оста Балкани/Памир хората в древността са се разбирали много по-лесно отколкото днес. Аз го разкритикувах, защото това ми стои твърде размито и обхваща половината индоевропейски свят. Т.е. явно и аз не съм имунизиран от стремеж да конкретизирам. Какво се получава — и той, и ти, и аз говорим неща, които се припокриват, поне частично. Той говори много общо, Аз извеждам българите от западните скити, а ти сe вторачваш в източните иранци (пак скити в по-широк арийски смисъл). Херодотовите скити често се назовават и с други имена. Очевидна е връзката им и с одвъдуралските народи. Подплатена археологически! На тебе какъв ти е проблема ако Българите са се изяснили като народ сред.. Западните Европейски скити? През първи, втори век те се смесват с тракийски преселници на север. Паралелите в културата са предостатъчно. Накрая Траки и Скити след много брожения местят столицата южно от Дунава и отвоюват провинциите от империята. Чети Д. Даскалов, „Българите — потомци на царствените скити и сармати“ и си моделирай мисленето в практико-логическа насока. Вместо това, ти ме занимаваш пак с думички: конща (къща) било от Таджикистан. Сръбското „кућа“ сигурно е от уйгурското кушча. Не щеш да те сравнявам със Спароток, но ето че пак като него процедираш. „Пх“, „Кх“ и другите придихателни звуци се запазват до късно в някои езици — санскрит, тракийски, келтски, най-често обаче се променят в меки и твърди съгласни. Не е нужно античен тракиец или скит да може да се справя с днешен български. Старите балкански и скитски наречия се развиват закономерно до днешните „славянски езици“, така наречени. Затова, хайде стига с тези полуаргументи!

* * *

Hе вярвам, че Българи = Мизи. Oт друга странa, Балканци се разселват на север, а Българите идват оттам, откъм Украйна. Затова приемам, че Ние из основи сме си скитски народ, сключил антиимперски съглашения със свободните траки. Следват войните. По-късно по религиозни причини Словени става синоним на Българи. Но това е вече друга история.

Айде със здраве и по-леко с трансконтиненталните миграции.

Скрити огньове от Сандра Браун

Magi74 (5 юли 2012 в 11:32), оценка: 5 от 6

Книгата много ми допадна,няма да съжалявате ако я прочетете!

Сделка с дявола от Сандра Браун

siskata24 (5 юли 2012 в 11:17), оценка: 6 от 6

Не е от най — хубавите романи които съм чела, но е увлекателен

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:54)

Линк за картата, че горния не работи:

http://alfa.kachi-snimka.info/images/klz1341438808n.png

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:52)

И последно за думата Къща!!!

Тя се среща и до днес в само 5 страни

България

Иран

Авганистан

Таджикистан

и провинцията на Уигурите в Китай

ето карта:

http://i212.photobucket.com/albums/cc81/tankistabg/bulgaryan/zzzzka6ti2640×480.png

Когато фактите говорят, дори тракоманите мълчат!

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:47)

В България вече векове се шири повсеместно „научната“ формулировка, че текстът на заглавието на труда на Паисий Хилендарски от 1762г.

трябва да се чете на новобългарски, като " История славянобългарска".

Има обаче сериозни научни аргументи, че заглавието е било подменено от ,,славнобългарска’’ на славянобългарска.

Кой и защо е направил фалшификацията? Това е въпрос, който тепърва българската наука трябва да изяснява?

Заглавието на Паисиевия труд не е маловажно, защото то е свързано с произхода на българския народ — една от най — фалшифицираните теми векове наред. Оказва се, че в подкрепа на фалшификациите и манипулациите за ,,славянските’’ му корени е използвано е делото на св. Паисий Хилендарски. Така от разстояние на времето на великия българин се приписват неща, които той никога не е писал.

Официална българска историческа наука и до сега премълчава или не забелязва фактът, че историята на францисканския монах Блазиус Клайнер издадена година по-рано от Паисиевата — в 1761 г. е озаглавена „История на България“ и в нея липсват тези „славянски“ залитания и акценти. В тази книга за славяни се споменава мимоходом точно 11 пъти и то като за съпътстваща и незначителна роля, на хора увлечени от събитията в които водеща роля имат българите. ,,История на България’’ от Блазиус Клайнер, съставена в 1761 г.- http://www.promacedonia.org/bk2/index.html

Първото печатно издание на историята на Христаки Павлович , която всъщност е преработка и допълнение на Паисиевата е издадена през 1844 г. и е озаглавена „ЦАРСТВЕНИК или ИСТОРИЯ БОЛГАРСКАЯ“ , но не и славяно болгарская. Ето корицата й -http://ziezi.net/1/pan_files/image006.jpg

Корицата на книгата на Паисий — https://sites.google.com/site/runiistoriaii/_/rsrc/1322090513511/istoria-slav…

Графемата, която не може да бъде „етъ“, а е голям „йеръ“ (Ъ) — https://sites.google.com/site/runiistoriaii/istoria-slavanoblgarska-ili-slavn… , поради което трудът на св. Паисий Хилендарски е

,,"История славЪнобългарска", или ,, славнобългарска’’.

Митът за славяните — кой и защо го е създал — http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/slavqni.htm

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:46)

До пенчо — Паисий пише история СЛАВНОбългарска!

http://www.youtube.com/watch?v=fbi7cMo7_m4

Променянето на Славнобългарска в славЯнобългарска е една от най големите медиино-исторически манипулации. Питай които и да е човек, завършил класическата гимназия да ти прочете точно за какво пише Пайсий

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:40)

Относно звуците в азбуката, е видно, че елемаг си играе на шикалки и се опитва да зарие с пръст следите на тракоманската фалшификация. Самия виден тракоман и светило за хора като Елемаг — Дуриданов, признава в книгата си, че траките не биха се справили с това да говорят на днешен български, а разликите в фонетичния състав са толкова големи, колкото между индианският и индииският езици.

Смехотворно е да се каже че траките магически са усвоили цялата гама от най-български звуци които те нямат. Смехотворно първо защото по същото време други народи са имали тези звуци (индо-иранските арииски народи), и второ, защото да кажеш че траките не само са взели тези звуци, но са загубили характерните за тях КХ, ПХ, и прочие, граничи с това да твърдиш че траките са започнали да говорят изцяло нов език, защото с новите звукове идват нови думи.

Или с други думи — елемаг признава че тракииският език е изчезнал.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (5 юли 2012 в 00:04)

Забавно е да се говори за някакви трако — славяно — пеласго — илиро — мизо — гето — гото — мирмидонско или друго компонентче, което уж било оформило българите. Абсолютна пошлост.

Струва ми се, че най-дълбоката причина за да се появи тази най-сложна и най-пъстра историческа безмислица търсеща българи зад всеки храст на балканите се корени в това, че авторите които са я съчинили, и читателите й, са изучавали миналото на летописите, в които се редуват десетки имена на народи за малък период от време, но не са посочени стилизирано приликите и разликите между тях. При този тракомански метод историята се разглежда като хербарий от сухи етнически названия, които трудно могат да се различат едни от други. И затова произволно за улеснение на негодния умстен багаж, възниква миражът, че зад тези имена се криеят едни и същи народи, или по точно народ и това непременно трябва да е българският.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

elemag_an (4 юли 2012 в 22:30), оценка: 1 от 6

Рencho, няма никакво отказване от „славянския компонент“. Напротив, той е подсилен, доколкото трако-скитите са тестото, което формира днешните славянски народи. Скитите са обявени за иранци едва от 19 в. насам, но по-старата, а напоследък и съвременната руска историография извежда руснаците именно от тях. Русите не говорят персийски, следователно и прадедите им в Скития не са били ираноезични. Просто е, стига човек да не е предубеден от извехтели теории. С траките проблемът е подобен. Траки е прозвище на отделни, но сродни племена. През късната Античност няма данни за езикова бариера от двете страни на Дунава. В споменатите по-горе трудове на Вл. Георгиев всъщност се изследват тракийски думи, които имат почти пълен съвпад със старобългарски. А и с днешния ни език. Освен това първите „словени“ документално са засвидетелствани в наши документи и то употребено като синоним на българи. Изводът.. не знам, дали ти се набива на очи? Прочети първите четири изречения в Постинг № 18. Като изключим иронията, там опонентът Артаван по същество е изнесал голяма част от истината. Тя обаче му изглежда съвсем невероятна, странно! Да, за някои това е абсурд, но затова пък приемат за чиста монета, че сме късни пришълци от Бактрия и Хиндукуш. Къде е логиката, кажи ми?

Ботев и Паисий ще спят спокойно. Славянска езикова общност има, но е кръстена по имперски: „Славата“ е за Русия, а не за нас! Ако искаш вярвай си в трите „уникални“ компонента, ако не, потърси, мрежата е пълна с инфо във връзка с гореказаното. Така сам ще си съставиш мнение.

Поздрав.

..Коментар за другите бисери на Артаван:

1. Това, което се е случило в Галия и Британия НЕ Е задължителен модел (сценарий) за събитията на Балканите. Впрочем французите не твърдят че галите са изчезвали някъде, напротив, гордеят се с галското в себе си. В Англия е същото, но в друго съотношение.

2. При малкото налични надписи на тракийски, нелепо е да се говори за пълната му фонетична реконструкция. Вл. Георгиев е направил, каквото е можал и си е заслужил уважението. Относно звуците „ж“ „ч“ „ш“ и пр. всеки филолог ще потвърди, че те се появяват в по-късно време поради закономерното озвучаване. „Кът“ например става „Къща“, при все, че и двете думи ги има и днес.

Остров Тамбукту от Марко Марчевски

Ясен Чернев (4 юли 2012 в 22:03)

Oстров Тамбукту. Автор Марко Марчевски.

Тази книга не е в списъка на книгите, които трябва да прочета през лятото, но аз получих препоръка от един блогър да я прочета. Действието се развива по време на Втората световна война. Удивително начало- млад българин завършил медицина попада в Александрия. Съдбата го среща с турчин роден в България, който му помага да си намери работа при един англичанин. Описанието на кръчмата на турчина — хлътнало под нивото на калдъръма прозорче, през което слабата дневна светлина едва се процежда… Описанието на задаващата се и връхлитащата малката яхта буря в Индийския океан — силно ме впечатлиха. Дотук не видях никаква пропаганда. Малко прилича на Робинзон Крузо, но това е добре, защото и ние си имаме нашият Даниел Дефо. Оцелелите от корабокрушението и попаднали на остров Тамбукту се срещат със света на местните т.н. диваци, с реалностите на японската окупация на острова и със спасението си в лицето на английския военен кораб. Споделям мнението на продавача на книги на площад Славейков, който ми каза, че това е една от най-хубавите книги, които е чел.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

pencho (4 юли 2012 в 18:35)

Насериозно ли взехте иронията ми? Странно. Не нихилизъм, а точно обратното имах пред вид. Ако продължаваме с всички сили да се отказваме от славянския компонент в нацията си, ще трябва да пренапишем историята си наново, където и Паисий, и Ботев, и Левски, и Каравелов, и Вазов ще се окажат…руски шпиони (тъй като тук чета, че руснаците са измислили славянството, за да ни преметнат) — те всичките са ни смятали и за славяни и са поддържали тезата за кръвната ни връзка с останалия славянски свят — Русия, Сърбия, Чехия, Словакия и т. н. Независимо от многото смески, които са ни оформили, продължавам да вярвам, че съм потомък на славяни, прабългари… и малко траки. Нито се гордея с това, нито се срамувам от това, просто ми харесва. Новите теории, често създавани в угода на някаква политическа доктрина, според мен са опасни — те могат да объркат личността и да я хвърлят в нихилизъм. Та, както се беше провикнал Паисий: „поради что ся срамиш да ся наречеш болгарин“, пишейки именно „славяно-болгарска“ история, струва ми се и досега трагично актуален вик. И жалко от което.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (4 юли 2012 в 18:10)

И иначе не е невъзможно да се види дали един народ съществува или не. Всеки език има свой собствен звуков регистър, които в едни езици съдържа повече звукове а в друг, по-малко. Това е първата разлика между езиците. Затова когато българските езиковеди започнали да изочават езика на траките, те с изненада открили нещо коетпо може да учуди доста от някой несведущи в езиковата материя хора. Оказало се че в езика на траките липсва цял блок от звукове, обичайни и характерни за българският език — Ъ , африкатите Ч и Ц, и небнозъбните фонеми Ж, ДЖ, Ш… Същевременно при траките е имало звукове като КХ, ПХ, ТХ, които не се срещат в днешният български език. Но тъй като тази особеност се знае, най-вече от траколозите, но не е известна на повечето историци, по долу помествам източника:

V. Georgiev — Introduction to the History of Indo European Languages, Sofia, BAS, 1981, p114, или на български — В. Георгиев — траките, 1979 стр. 60

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев

Артаван (4 юли 2012 в 17:56)

Гръбнака на тракоманската теза почива на представата че готи, гети, траки, скити, мизи и българи са един народ. Те чудодеино били коренното население, което оцеляло в непокътнат вид и само сменяло свойте имена, наричайки се след 6 век Мизи или Българи, и в този си вид вече с името българи оцелели до наши дни. Добре би било разбира се, ако можеше да се докаже тази идея. Защото с някаква ефирна лекота тя присъединява в едно всички по-ранни и по-късни обитатели на балктаните. Но със същата лекота някой може да пренапише и историята на който и да е друг народ и да обяви например, че никакво нахлуване на франки в земите на Франция не е имало, и старото население — Галите, по собствено хрумване се преименували на Франки и така се образувала Франция. Друг пък може да измисли че Англия живее и до днес същото население, което е живяло до Древността, и да си представя че там някогашните келти са решили да се нарекат англи, и никакво нахлувнае на англи, сакси и брити не е имало. А като резултат може да си представи, че накрая никакво велико преселение на народите не е имало, и че древните хронисти просто са си измислили своите исторически съчинения.

Да убиеш присмехулник от Харпър Ли

Big Al (4 юли 2012 в 17:31)

Гледам доста критикари на тази уникална книга. Да, уникална е. Написана с много топлота, любов към хората, чувство за хумор. Стилът е прекрасен — без маниерничене, лек и изящен.

Във времената, в които живеем, уви подобна книга не е лъжица за всяка уста.