Престън Б. Никълс, Питър Муун
Проектът Монтоук (27) (Експерименти във времето)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Montauk Project (Experiments in Time), (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
4,5 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
pechkov (2013 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
plqsak (2013 г.)
Редакция
Издателство «Паралелна Реалност»

Издание:

Престън Б. Никълс, Питър Муун. Проектът Монтоук. Експерименти във времето

Първо издание на български език

Превод: Емилия Манолова

Предпечат: Георги Ташков

ИК „Паралелна Реалност“, София, 2009 г.

ISBN: 978-954-92354-1-8

История

  1. — Добавяне

Приложение Г
Никола Тесла

Никола Тесла е роден през 1856 г. в днешна Югославия. Известен като „бащата на радиото“, той бил ясновидец и имал различни паранормални способности. Най-забележително е неговото видение като младеж, че ще изгради генератор за променлив ток, който ще революционизира начина по който човечеството използва електричеството.

Получил многостранно образование и знаел няколко езика. Пробил в Европа като изобретател и инженер по електроника. В Париж неговият гений привлякъл вниманието на един от сътрудниците на Томас Едисон и Тесла бил поканен да се запознае със знаменития откривател. Макар че Едисон го наел, двамата никога не са се разбирали много добре.

Устройствата на Едисон използвали прав ток, за който било необходимо да има електроцентрала на всеки няколко километра. Тесла се опитал да го убеди, че променливият ток е много по-ефективен и по-евтин. Едисон бил упорит и гениалността на Тесла сигурно го е карала да се чувства несигурен. Това бил човек, чийто гений бил далеч по-голям от този на Едисон!

Едисон не можел да подкрепи плановете на Тесла да революционизира света с помощта на променливия ток. Накрая двамата съвсем влошили отношенията си, когато Тесла предложил на Едисон да обнови цялата му апаратура, като изгради нови машини на мястото на старите. Едисон му предложил 50 000 долара, за да свърши задачата. Тесла изобретил 24 типа машини и ефективно обновил фабриката. Едисон бил много впечатлен, но не му платил парите. Казал, че това било просто „американското му чувство за хумор“.

Самият Джордж Уестингхаус бил изобретател и оценил гения на Тесла. Той подкрепил плана на Тесла да се използва тока от Ниагарския водопад и оттогава светът вече никога не бил същия. Междувременно, Едисон се опитал да докаже, че променливият ток може да бъде смъртоносен за хората и публично екзекутирал едно куче, за да докаже теорията си. В резултат на това Едисон бива осрамен и унизен.

Кариерата на Тесла се издигала и изследванията му били много известни. Той направил демонстрация като управлявал малки лодки с дистанционно в Медисън Скуеър Гардън, но мнозина отхвърлили това като магьосничество.

Той даже създал осветление между земята и небето в Колорадо Спрингс. Този експеримент бил особено забележителен, защото Тесла сложил крушки направо на земята и те светнали. Това демонстрирало, че повърхността на Земята е проводник на електричество. Което пък доказало, че ако се използват подходящите приспособления, цялото население на Земята може да се радва на безплатна енергия.

Тесла направил голяма кула на Лонг Айлънд и искал да изгради система, която да осигури свободна енергия. Докато всичко било в ход, финансистът Дж. П. Морган „подлял вода“ на Тесла. Той не искал свободна енергия.

Кариерата на Тесла започнала да запада и репутацията му била накърнена. Част от това било резултат от неговите периодични признания, че е приел съобщения от извънземните. Говорело се, че приемателите му са улавяли предавания от Марс.

Никой никога не е отричал, че той е бил гений в електрониката, но понеже разбирал свръхестествените явления, бил под подозрение. Днес много от моите колеги инженери го смятат за откачалник, на когото просто му се случило да бъде брилянтен в електрониката. Това е много удобно обяснение.

По мое мнение той е бил изключително напреднал за времето си.