Читателски коментари

Бай Ганьо от Алеко Константинов

Георги Александров (12 май 2016 в 00:50)

Любимата ми част е „горе-долу Стамболов“. Докато Стаблово е на власт се пишат оди във негова възхвала, той е „пресветлейши княз, благороден господар“, но щом пада от власт веднага се превръща на „кръволок, тиранин, душманин“ този приятел на Австрия" се превръща в „този неприятел на нашего брата Руския император“ и т.н. много точно е описано как отношението се променя спрямо това дали си на власт или не

Главата с Иречек пък е трагикомична — Бай Ганьо, който е бегъл познат на Иречек му се натрапва в дма му, после показав простащина там и той се срамува от българите пред жена си — унгарка, а за капак бай Ганьо налита на домакинята мислейки че е слугиня и може да я опипва.

Алеко много ясно показва еснафиге които забогатяват твърде бързо, но не искат да оставят старите си навици и да влазят в крак с новото време. Те се „гражданеят“, но селото е проникнато в тях. Единственият сатирик който донкъде е на нивото на Алеко е Чудомир.

Анн от дома на мечтите от Луси М. Монтгомъри

Мис (11 май 2016 в 23:08)

Невероятна книга. Книгата се води детска но в нея няма нищо детско. Едно дете няма да я оцени. Беше невероятна поредица и е тъжно че свършва ,но в края на краищата всичко се нареди.

Ключът на смелостта от Нора Робъртс

адейка (11 май 2016 в 23:02), оценка: 6 от 6

Страхотна трилогия. Заслужава си да я прочетеш.

Обречени на любов от Даяна Палмър

galia (11 май 2016 в 21:40)

Сладникава история с очарователен край! Става за един прочит, но не можа да ме „грабне“ както други книги…..! Доста наивно ми се стори всичко. Оценка 4 от 6

Шотландско предизвикателство от Карън Хоукинс

елиели (11 май 2016 в 15:46), оценка: 6 от 6

Смях се от сърце! Прекрасна е ……………

Пиратът от Кони Мейсън

nemo_nemo (10 май 2016 в 22:25), оценка: 6 от 6

Много хубава книжка.

Гераците от Елин Пелин

Denial (10 май 2016 в 21:20)

Ученик съм,единадесети клас…едвам сдържам сълзите си..силно ми повлия.

Войната на вярата от Л. Е. Модезит-младши


Напълно на противоположното мнение съм. Доста слаба книга, детински диалози, постоянно повтаряне на едно и също…даже не помня колко пъти успя да се въздържи героят да поклати глава или да си избърше потта… Има някои интересни идеа, но дори и така ми струваше доста усилия да успея да я дочета.

Под шарената черга от Чудомир

Дора (10 май 2016 в 13:19)

Напълно подкрепям мнението на to6eva. Смея се от сърце винаги, когато си препрочитам разказите Чудомир, но благодаря на Вселената, че съм се родила в днешни дни.

Ключът на светлината от Нора Робъртс

Далида (10 май 2016 в 05:43)

Книгата е интересна, различна от другите книги на авторката. Ще продължа с другите две, независимо че не ми вървеше четенето. Имаше нещо тягостно и силно натрапчиво. Може би е силата на авторката да създаде магически роман.

1984 от Джордж Оруел


Я, моят фен пак ми писал! !

Идеята на книгата идва от " The Revolution betrayed" на Троцки, а детайлите на художественото и оформление са взети от престоя му в СССР, доста посредствена история както казах, сигурен съм че е имало още няколко драскача на времето, които са сатанизирали Съветите само къде не са успели да стигнат до печат, бай Оруел е ударил кьоравото с това книжле, спор няма! ;)

Богатият варварин от Айрис Йохансен

nemo_nemo (10 май 2016 в 01:18), оценка: 5 от 6

Странна книга. Интересна история, но не толкова добре написана. Много диалог, малко действие. Но я нива

Вълкът и гълъбицата от Катлийн Удиуиз

Лола (9 май 2016 в 21:38)

Книгата е страхотна, много вълнуваща, изпълнена с интересни събития. Мила Хедър от горния коментар Любовницата на корсаря и Дивата котка са книги на Хедър Греъм а не на тази авторка.

Ангелът на справедливостта от Елин Пелин

асперум (9 май 2016 в 19:25)

Простете, но основното послание на разказът е, че светът около нас и това което ни се случва не е винаги както ни се струва на пръв поглед. Идеята е, че границите между доброто и злото са размити. Това което изглежда зло понякога е добро, а това което ни се струва добро може да излезе зло. В този ред на мисли, според мен разказът не подчертава дуализмът между добро и зло, а тъкмо напротив, кара ни да се замислим над въпроса, какво всъщност е добро и какво зло. Поуката е, че отговорът на този въпрос зависи от перспективата. А за дискриминация и дума не може да става. Идеята на такива разкази е не да се тълкуват буквално (видиш ли… някой, ако е лош , дайте да го удавим за по-сигурно), а да се интерпретират. Това, че даден герой е удавен, е повече от второстепенно.

Зоро от Джонстън Маккъли

vens (9 май 2016 в 19:01), оценка: 5 от 6

Възхитителна, наистина.

Кама Сутра от Маланага Ватсяяна


за съжаление трябва да се съглася с първият коментар. къде може да се намери истинската книга с истинският текст или може би превода на Richard Burton, [1883]?

Вакантен пост от Джоан Роулинг


Не можах да я дочета…..смъртоносно скучна ми беше.

Робин Худ от Роджър Ланслин Грийн

Anne_K (8 май 2016 в 22:23), оценка: 6 от 6

Когато започнах да чета книгата, започнах с нагласата, че това е обикновена детска литература, с която мога да убия известно време. Само че, колкото повече четях, толкова повече ме увличаше и осъзнавах, че всъщност е много съдържателна и хич не е само за деца. Говори се за човешки благодетели като чест, достойнство, преданост, отдаденост и още много морални ценности, които в днешно време се неглижират или отсъстват изобщо от ежедневието на съвременния човек. Препоръчвам я на всеки, който търси книга след прочитането на която да може да каже: „Не си изгубих времето“.

Дюн от Франк Хърбърт

Anne_K (8 май 2016 в 22:11), оценка: 5 от 6

Книгата е увлекателна и интересна. За съжаление, обаче, надали ще прочета цялата поредица, тъй като имам доста разминавания във възгледите си за живота с тези на Франк Хърбърт. Бих препоръчала четивото на хора, които търсят приключение и имат време за убиване, но от морална гледна точка има къде къде по — значими произведения.

Вълчи капан I от Христо Калчев

Stas Kirov (8 май 2016 в 17:20), оценка: 4 от 6

В по-горния коментар не визирам Владо Деверов!