Великолепният негодник от Айрис Йохансен
ВЕЛИКА КНИГА !!!! Това се причислява към най-невероятните произведения , които някога съм чела !!! Препоръчвам я горещо на всеки любител на любовните романи ! Няма да съжалявате !
Джудит от Джуд Деверо
Поредицата наистина е страхотна макар да съм още на втората книга .. За мен това е Джудит , защото преглеждайки книгите Алисия ми хвана окото и я прочетох , като едва на средата разбрах че е част от поредица :) Останах очарована от историята и реших да прочета и четирите книги .. Единственото , което не е много по вкуса ми е че ( поне за първите две книги ) историите са еднотипни … Наперени , но уплашени от брака девойки и здравите мъжаги Аскот , които променят мнението си за жените в следствие на уговорен брак с безумно красивите момичета …. Иначе са приятни за четене и си струват , развлекателни са определено и не натоварват читателя :) Останах доволна :)
Съдружник по неволя от Нора Робъртс
Страхотна, забавна и много емоционална! Нора Робъртс определено си разбира от работата.
Мъглите на Авалон от Марион Зимър Брадли
Кажете мнение за книгата?Добра ли е?
Амазония от Джеймс Ролинс
Отговорността не е само на преводача. Редно е да се попита и защо редакторът не си е свършил работата?
Линията на бляновете от Сергей Лукяненко
Страхотна!!!
Крадецът на праскови от Емилиян Станев
Прекрасно произведение ! Много умело написано ! В началото е малко сухо , но след това веднага те завладява ! Препоръчвам го !
Сейлъмс Лот от Стивън Кинг
Уникaлнa е! Но товa е ясно :) нaли е нa Кинг
Книгата е чудесна, грабва те, чете се на един дъх. Идеята е оригинална, като се изключи това, че се търси отново изчезнал свят, но извън това е доста добре. Преводът обаче е зле. Преводача не е ли чувал за стволови клетки, та е решил да оригиналничи със „стъбловидни клетки“? Смислово е правилно, но… доста буквален превод на места.
Обява за запознанства от Мери Хигинс Кларк
Като цяло доста слабичко, в стила на американската литература — богат психопат с извратени наклонности и убиецът никога не е този, към когото водят следите през цялото време.
Матрикант от Александър Белтов
Втората част на романа ( в електронен формат) може да намерите на следния адрес — http://matricant.wordpress.com
Краят на вечността от Айзък Азимов
Невероятна. Една от най-добрите книги в НФ въобще! Според мен, най-доброто произведение
на гения Азимов. Най-силната книга в цялата поредица Галактика (пак според мен, разбира се).
Ухание на жасмин от Джуд Деверо
Много хубава и забавна история -накара ме да се смея.
Нежно откритие от Нора Робъртс
Толкова романтично!
Изумление и трепет от Амели Нотомб
Страхотна книга! Съжаляваам само, че нямах търпението да я чета бавно, за да й се насладя повече! Със сигурност ще я прочета отново.
Много самотна и секси от Норма Дж. Смит
По принцип не съм особен фен на точно тези „тоалетни романчета“, но хуморът на тази беше доста свеж. На места съм се смяла на глас, което рядко се случва с тези серии евтини любовни романи.
Пазителят на сънищата от Пинелъпи Уилямсън
Много ми хареса книгата, грабва и държи интереса ти до последната страница.
Триумф от Хедър Греъм
Книгата е прекрасен завършек на поредицата. Не е само за Тия и Тейлър, а и по малко за всичко останали от семейството. Аз обичам семейните саги и тази определено ми стана една от любимите.
Създадена за любов от Хедър Греъм
Добра книга. За разлика от другите книги на Греъм, където чак в последната глава, почти, героите си изясняват чувствата, тук те почти от началото си бяха доста наясно с тях. Книгата беше по-скоро за тяхното опознаване и разбиране на възгледите на другия, а и спечелването на шанс за любовта си, разбира се. Много чаровно четиво определено.
Вечното надбягване между Ахил и костенурката от Хорхе Луис Борхес
Ахил и костенурката (парадокси на Зенон)
Митичният герой Ахил трябва да настигне една костенурка , която се движи десет пъти по-бавно от него и се намира на 100 метра преди него. Той никога не може да го направи, защото преди да стигне до костенурката, трябва първо да стигне до мястото, където тя е била, когато той е тръгнал да изминава съответното разстояние, а тя за това време ще се е придвижила още напред и ще е оставила още разстояние. Когато Ахил измине и следващото разстояние, костенурката ще се е придвижила още напред и така до безкрайност — всеки път, когато Ахил стигне до точката, където е била костенурката, тя ще се е придвижила още напред.
На пръв поглед този анализ изглежда съвсем правдоподобен !
Ние следва да направим неизбежния извод :"Ахил никога няма да надбяга костенурката !". И върху тази основа да градим следващите си умозаключения !
Да разгледаме „филма“ кадър по кадър :
В процеса на анализ се абстрахира (окастря се , изрязва се ) , отделя се пространството от същността на общата картина .
С всеки следващ кадър , пространството (съзнателно или не) се скъсява . В един момент то изчезва.
Абстрахира се (окастря се , изрязва се) , отделя се и времето .
С всеки следващ кадър , времето (съзнателно или не) се скъсява и в един момент и то изчезва.
Така от същността на нещата се отделя , губи се , изчезва тяхното време и пространство на съществуване.
Без време и пространство изчезва динамиката на движението — присъщ и неотменен атрибут на всичко съществуващо в реалността .
Нещата се разглеждат като висша абстракция в техния статичен , неподвижен , замръзнал вид .
В следствие на абстракция — ето Ви и парадокс ! Така от погледа ни се скриват , изчезват времето и пространството.
В действителност нищо такова няма и това всички много добре го знаят от практиката!
Тук няма и никакъв логически парадокс ! Когато всичко е неподвижно , замръзнало в своето статично , абстрактно състояние , като отделен сам за себе си кадър от цял филм , как тогава Ахил да надбяга костенурката ?
Т.е. имаме частен случай на динамика , момент на статичност , на неподвижност — филма е спрян на точно определен кадър , а парадокса (отделно разглеждан сам за себе си кадър) изцяло се вписва като малка , отделна част в цялото , в целия филм !
В това се състои измамата , магията просъществувала векове , продължаваща и днес , но само в главите на хората !
Това не показва нищо друго освен , че заблуди , измами , парадокси се получават в следствие на висша абстракция загубила и/или с подменена част от своята същност , от начина на съществуване на даденото нещо и/или по-често неговите закони на изменение и развитие .
Да се разкрие всяка подобна заблуда е повече от лесно ! Стига да знаеш какво и как да направиш ! И това е Магия !
Формулирайте нещата в техния обратен , противоположен смисъл и постройката рухва !
Ако увеличаваме метри и секунди , в този случай заблудата става очеизвадна . Това и правят някои математици мислейки си , че така оборват Зенон , допускайки обратната грешка ……тогава пък костенурката докато кихне , Ахил ще може да развие и свръх светлинна скорост , попадайки в друга заблуда…..но това е друг филм !
Да се стигне до същността на нещата е по-трудно ! В случая е достатъчно да не се намаляват безпричинно (примерно Ахил може да се спъне и да падне) метри и секунди за да не изчезнат те в небитието. Тогава докато костенурката измине 10 метра , Ахил ще е изминал своите 100 метра . Но докато костенурката измине нови 10 метра , Ахил отдавна ще я чака на финала….
Изобщо извличайки изводи от абстракции следва да се работи много внимателно за какво точно става дума , а не да се приемат на сляпо доверие ако и да изглеждат много „научни“. Те съдържат множество възможности за заблуда !
Читателски коментари