Читателски коментари

Руфо, червенокосия от Иван Мариновски

slawkow (17 декември 2013 в 12:28), оценка: 6 от 6

Това е най-четената от мен книга , в периода 1980г.-1986г. . Чел съм я най-малко 50 пъти и всеки път се смеех от сърце . И сега си я препрочитам поне веднъж годишно .

Билкова отвара и рог от еднорог от Хедер Меспи

Г. Михайлова (17 декември 2013 в 11:15)

Тези творби са на световно ниво. Този автор ми стана любим фентъзи и съм горда, че е българин.

Целувката на тигъра от Айрис Йохансен

sstteessii (17 декември 2013 в 10:36), оценка: 5 от 6

Книгата е интересна. Няма типичните за повечето такива романи терзания „дали го обичам,обичам го не го обичам“. Всичко е действие и екшън, нещо което мн. харесвам в произведенията на тази авторка. Най-много обаче михареса начина по който главния съблазни главната.

Мъртвите сибирски полета от Виктор фон Фалк

drackon (17 декември 2013 в 10:08)

Абе, хора, Вие не сте ли чели граф Монте Кристо?!? Такъв явен плагиат е трудно да се глътне!!! Даже имената на героите са леко ,,порусени"…

Мъртвите сибирски полета от Виктор фон Фалк

Юлия (17 декември 2013 в 10:01)

Романът е изключително интересен!Жалко е за тези,които не са го прочели.Притежавам най-старото издание на старобългарски-още по-увлекателно е да го четеш!

Дневникът на Пенелопа от Костас Варналис

ducasse (17 декември 2013 в 00:18), оценка: 5 от 6

Много интересна книга.

От една страна си дадох сметка, че въобще не познавам съвременната гръцка история, от освобождението им до края на втората световна война. Те са ни съседи, но изобщо не ме е интересувало какво става там, имала съм за тях изграден стереотип и толкова.

От друга страна същото важи за гърците по отношение на нас. Когато Пенелопа мисли с ненавист за подстрекателя на бунта, тя го нарича българин. Това определение на автора не ме обижда, напротив. Може и да създаваме хаус, но поне ни причисляват към мислещите и действащите. Гърците наистина не ни познават.

Хареса ми, че може да се направи паралел между книгата и протестите в страната ни и в някаква степен предава механизмите на задкулисните игри и последиците.

И най вече готина гледна точка към героите на Омир.

Да пробудиш драконче… от Николай Теллалов

Бори (16 декември 2013 в 23:21)

Много интересно написано. Кара те да се замислиш за много неща — за миналото , за настоящето. Възприемам книгата като замисъл като МАЛКИЯТ ПРИНЦ. Нека този автор да продължава да пише. Определо знае как да го прави.

Съвършенство от Джудит Макнот

svr (16 декември 2013 в 22:44), оценка: 6 от 6

Каква книга само…невероятна. Не е трудно да се влюбиш в герой, създаден от Джудит Макнот.

Градът от Клифърд Саймък

Ayho (16 декември 2013 в 19:53), оценка: 6 от 6

Прекрасна книга, една от най-добрите в този жанр.

Монахът, който продаде своето ферари от Робин Шарма


За мен по-голямата част от твоя коментар е много на място до момента, в който започна да обясняваш за Бог. Много хора се отдръпват веднага щом стане въпрос за „божии неща“.

По-скоро нещата се случват така, защото човек трябва да придобие определен житейски опит през земния си път. Отдавайки нещо на някаква сила, в повече случаи, оставя у хората впечатление, че човек прехвърля отговорността на някой друг и по този начин бяга от отговорност да взема сам за себе си решения.

Въпросната книга и подобните на нея могат да помогнат на хората малко да разчупят светогледа си и да видят, че има много варианти да постигнеш нещо, което желаеш.

Хобит от Джон Р. Р. Толкин

Gloripeace (16 декември 2013 в 18:04)

И все пак може да се напише:

преводач — Красимира Тодорова,

редактор/корекции и (преводач на) стихове(те) — Любомир Николов.

„Двата“ превода наистина звучат много близко, но предполагах, че или Любомир е бил повлиян от по-ранния превод на Красимира; или двамата преводачи са предали максимално точно оригинала.

Но осезаема разлика са точно стиховете. И тези тук са използвани в „Хобит“-трилогията на Питър Джаксън. А във финалните надписи на „Неочаквано пътешествие“ е споменато:

FOREIGN TRANSLATION OF THE NOVELS PROVIDED BY:

… …

BULGARIAN — KRASIMIRA VASILEVA TODOROVA; LUBOMIR SLAVOV NIKOLOV

… …

Игралните версии са по мотиви от книжката, но по-точна адаптация е анимацията от 1977 г.

Има български комикси в сп. „Дъга“; както и няколко чужди ^Истории в картинки^.

Есен

Читател (16 декември 2013 в 17:40)

Това е стихотворението :

Дърветата умират прави,

отронват бавно своите листи,

литнали нагоре към земята, а

устремът надолу ги задържа.

Това прочетох някъде,

останалото го измислих,

докато в далечна есен,

отмиваща студа на лятото,

редях скупчените си спомени.

Желето на заглъхналите думи

и ехото на мислите — не мои

във хаоса от истински илюзии,

които сграбчваха неистово

остатъка от есента —

внезапно лумнаха във стих.

Като махна текста и оставя само първите букви се получава това:

Д

о

л

у

Т

о

д

о

р

Ж

и

в

к

о

в

Обърнете внимание

Диви котки в кухнята от Барбара Самюъл

nikita62 (16 декември 2013 в 15:05), оценка: 5 от 6

Хареса ми и ме натъжи.

Цезар от Колийн Маккълоу

Боре (16 декември 2013 в 13:50)

Ще съм много благодарен,ако някой,който е чел поредицата даде мнение. Благодаря.

Монахът, който продаде своето ферари от Робин Шарма

vova4ka (16 декември 2013 в 13:04), оценка: 6 от 6

Книгата създава впечатление на даваща мъдрост, но всъщност е доста подвеждаща. Ще ви кажа защо. Тя не е по-различна от тези на Кехоу, Луиз Хей и др. подобни. Тя ни втълпява, че трябва да мислим избирателно. Лишава ни способността да се съмняваме, да критикуваме. Втълпява ни, че трябва да се отричаме от негативните мисли.

Всъщност това е доста опасно, защото ни затваря съзнанието. Прави ни податливи на манипулиране. Ако се замислите негативните мисли, съмненията, критиките си имат своята роля и потискайки ги ние се лишаваме от техните ползи. Те са знак, че нещо не правим както трябва. Пренебрегвайки ги, ние се лишаваме от възможността да бъдем известени, когато вървим в грешна посока. Иначе ако ги нямаше, можем да си вървим в тази посока с години и дори да не разберем, че не правим нещата правилно.

Изчел съм всички книги за позитивното мислене, прилагал съм с години техниките, бях най-ревностния им почитател и си мислех, че ще ми донесат успех, но те всъщност само ме заблуждаваха, че имам такъв, а всъщност се превърнах в развалина. И точно когато се отчаях, стана чудо и от нищото постигнах всичко в живота си. Всички успехи съм ги постигнал лесно в отчаянието си, а не когато съм визуализирал и мислил позитивно, дори това ми е създавало още по-големи проблеми. Защото визуализирайки, ние знаем, че това не е нашата действителност и визуализацията само ни напомня, че нямаме това, което искаме.

Обяснението е много просто, когато човек се отчая, той се отказва от всички начини, които знае, за да постигне успеха. Тогава се обръща към Бог, защото нищо друго не му носи успех. Тайната на успеха е в обръщане ИЗЦЯЛО и САМО към Бог, също и в незнанието. Само Бог знае кой е пътя към успеха и никой друг, защото той не е логичен и не е универсален за всеки. Незнаейки, ние се отваряме към истината, към посланията на Бог. Лошото в нашия живот, не трябва да го отричаме, а трябва да обичаме, защото то е знак от Бог, че нещо трябва да променим. Но какво точно трябва да променим, пак Бог ще ни подскаже, след като сме се обърнали към него молитвите си. Точно затова когато човек е отчаян, казва най-качествената си молитва, защото той вече е пробвал всичко и НЕ ЗНАЕ кое ще му помогне и казва „САМО ТИ, Господи, знаеш“.

Един парализиран приятел ми каза:

— Рано или късно ще стане чудо в живота ми!

— Откъде го знаеш?

— Разбрах от това, че загубих надежда. Отчаях се от човешките неща.

Когато хората и земните неща спрат да бъдат твоя надежда, Бог става твоя надежда, започваш да се обръщаш в друга посока, да гледаш към небето, да вдигаш очите си нагоре, да викаш силно или да мълчиш, и да плачеш с тих плач, който обаче докосва Бога и разтърсва небесата.

Ако се отнесеш правилно към тази безнадежност, ако я видиш с добро око и не се потопиш в егото си, в депресията си, в унилостта ти, в отчаяността си, а я превърнеш в завой към Бога, в знак за богоявление, да почувстваш Христовото докосване в онзи час именно сега, когато си на ръба на пропастта, да не се предадеш, а да почувстваш, че си окрилен и започваш да се приземяваш, вместо да се олюлееш, това е най-хубавият момент в молитвата. Най-добре се моли човекът, който е изпълнен с болка и е загубил надежда. Той може по-лесно да говори на Бога и да бъде чут.

Дяволът в теб от Луиз Бегшоу

ekhipatia (16 декември 2013 в 13:01), оценка: 5 от 6

Прекрасна книга. Прочетете я. Заслужава си.

Книга за операта от Любомир Сагаев

Георги (16 декември 2013 в 11:16)

Не бива да се сравняват книгите на Огнян Стамболиев и тази на Сагаев. Първо са писани в различно време. Да, тази на Стамболиев съдържа доста повече заглавие, но за сметка на това липсват богатите исторически очерци от онази на Сагаев (били те и преписани…), което прави първата полезна по-скоро за широк кръг читатели, но в значителна степен и на определени места наивистична при четене от музиканти. И двете имат достойнства и недостатъци.

Лед и екстаз от Кони Мейсън

svr (15 декември 2013 в 18:57), оценка: 6 от 6

Прекрасна вълнуваща книга. Главният герой ми се вижда по-колеблив отколкото трябва да е един силен мъж.

Момиченцето на Адел от Дороти Кумсън

petinkabs (15 декември 2013 в 18:13), оценка: 6 от 6

Страхотна е,не знам каккво не ви е харесало

Никога не е късно да умреш от Елизабет Лоуел

petinkabs (15 декември 2013 в 17:28), оценка: 5 от 6

Не е лоша!