Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki (2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- — Добавяне
Синузит
Синузитът е възпаление на кухините в черепа, намиращи се над очите, челото, носа и скулите. Заболяването обикновено се причинява от бактерии, вируси или алергични реакции. Алергичните синузити могат да започват с алергичен ринит, възпаление на носните мембрани и така да преминат към синузит. Хората с проблеми в имунната система са по-предразположени към синузит.
Комбинацията от възпален синузит и слуз често води до налягане и болка. Специфичните симптоми на синузита включват главоболие, понякога дори и мигрена, хрема, кашлица, чувствителност на лицето и температура. Инфекциите в организма трябва да се лекуват веднага, в противен случай могат да се разпрострат към другите части на тялото.
Лечение
Типичното лечение за синузити се състои от антибиотици, чиято употреба има опасни дълготрайни последствия, и капки за нос. За щастие по-безопасните естествени лечения и промените в начина на живот са много ефикасни и нямат странични въздействия.
Диета и начин на живот
За предотвратяването и отстраняването на синузитите помагат вегетарианската храна, богатата на целулоза и освободената от образуващи слуз храни. Прясно изстисканите сурови сокове съдържат полезни ензими за борба с инфекциите. От специално значение е ензимът бромелайн, намиращ се в ананасовия сок.
За хората, които са податливи на дихателни инфекции, е полезна почивката според д-р Томас Сенклер. Не е необходимо те да преустановят напълно активността си, но трябва да изпълняват умерени движения една седмица след началото на синузита.
Освен допълнителната почивка и добрата храна за борба със синузита д-р Сенклер препоръчва следните добавки: витамин C — 500 мг на два часа, бетакаротин над 50000 IU три пъти дневно, цинкови таблетки или цинков пиколинат, коензим Q10 и кверцетин.
Билки
При температура е полезно приемането на чай от мента или бъз. За изграждане на имунитет могат да се приемат капсули, тинктури или чай от ехинацея и хидрастис. Най-добро време за приемането на тези антибиотични билки е веднага щом се появят симптомите. Първоначално трябва да се приемат от шест до осем капсули. Ако причиняват храносмилателни проблеми, количеството им може да се намали. Симптомите трябва да отслабнат за 24 часа. Тогава трябва да се намалява постепенно и количеството. За борбата с инфекциите се използват лютият пипер и чесънът.
Ефикасна гаргара при възпалено гърло и слуз в синусите може да се направи с еднакви части детелина на прах, лют пипер и джинджифил. Една чаена лъжица се залива с гореща вода. За прочистване на запушен нос в устата може да се сложи хрян с капка лимонов сок.
Външни терапии
Според много хора влажните топли компреси, поставени на челото, очите и носа три пъти дневно, облекчават запушването на синусите. Билковият еквивалент на сушения джинджифил на прах е пюрето от лотосов корен във вид на паста. Това трябва да се постави над и под очите. То загрява мястото, но не го изгаря.
Парната инхалация също е прост и ефикасен метод. Загрейте съд с вода и добавете една или повече капки ароматно масло. Мащерката действа антибиотично и фунгицидно, а евкалиптът и ментата прекрасно отпушват носа. Вдишването на парите облекчава и действа оздравяващо.
Някои синусни инфекции се нуждаят от промивки през носа с топла солена вода или с преварена вода с хидрастис. За да се направи това, е необходимо да поставите хавлиени кърпи на леглото и главата извън края на леглото. Разтворът трябва да се накапва бавно във всяка една от ноздрите поотделно. След процедурата главата се вдига леко и внимателно.
Рефлексотерапия
За борба със синузита рефлексотерапевтката Диана Руней препоръчва масажиране на всички пръсти и на горната част на лявата пета, намираща се на една линия с четвъртия пръст. Понеже пръстите са значително по-чувствителни от петата, масажът върху тях трябва да е по-повърхностен. След лечението може да се появи по-силна хрема, знак, че тялото реагира естествено. Не приемайте лекарство, за да спрете хремата в този момент, препоръчва Руней. Просто си помогнете с гореща вана или с билки за ароматотерапия.
Какво да се избягва
Храните, които хората мислят за здравословни, най-често причиняват алергични реакции, като например млечните продукти и брашното. И двата продукта предизвикват образуване на слуз. Фъстъците, царевицата и захарта са другите често срещани причинители. Друг дразнител, който трябва да се избягва, е пушекът и активното и пасивното му вдишване. Също и отпадните газове от колите и дори парфюмите.
Преглед на леченията
За облекчаване или лечение на синусите се препоръчва вегетарианска храна, богата на целулоза и не съдържаща слузообразуващи вещества.
Полезни са прясно изцедените сурови сокове и предимно ананасовият сок.
Препоръчителни са следните добавки: витамин C, бетакаротин, цинк, коензим Q10 и кверцетин.
Полезни са билковите антибиотични чайове.
Облекчение на синузитните симптоми може да се получи чрез прилагането на компреси, парни инхалации и промивка на носа.
Масажирането на участъци от стъпалата по принципа на рефлексотерапията облекчава синузита.
Вижте също: Алергии и главоболие.