Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Очни заболявания

Очите са част от тялото, която лесно може да се приема като даденост, докато се появи проблем. Повечето проблеми, които имат хората с очите си, се появяват постепенно и обикновено в началото не предизвикват много симптоми. Затова без редовно посещение при лекар не може да се реагира незабавно на измененията в ранен стадий. Конвенционалната медицина има склонност да прилага само временни решения, които впоследствие задълбочават проблема и усложняват лечението. Важно е да се знаят повечето общи неразположения и влиянието им върху очите, защото дадено неразположение впоследствие може да прерасне в тежко и дълготрайно заболяване.

Какво може да не им е наред на очите

Катаракта (перде)

Тя настъпва, когато лещата на окото се замъгли, явление, дължащо се на течност около нея, на лошо кръвообращение или на хранителна недостатъчност. Катарактата може да наруши детайлното зрение, като предизвика замъгляване на образа и пречи на светлината да проникне през лещата. Заболяването има склонност да се влошава с времето — дори в краен случай да достигне до границата на слепотата. Катарактата може да порази едното или двете очи.

Глаукома

Подобно на катарактата, това заболяване също предизвиква постепенна загуба на зрение, като въздейства първоначално върху периферното зрение. Оптичният нерв е доста чувствителен и може да се влияе от течност, слънчева светлина, инфекции, проблеми с кръвообращението, токсини и от хранителен дефицит. Когато този нерв е увреден, налягането върху окото прогресивно нараства. Това предизвиква постепенна загуба на зрението и ако не се назначи правилно лечение, може да доведе до слепота. Всъщност глаукомата е една от принципните причини за слепотата в САЩ.

Дегенерация на макулата

Друга основна причина за слепотата е заболяване, появяващо се след разрушаването на малка площ в центъра на ретината, наречена макула. Това е заболяване, срещано преди всичко при по-възрастното население и се появява по различни причини, включително и хранителен дефицит, проблеми в кръвообращението и атеросклероза. Също така влияние оказва и въздействието на електромагнитните полета, най-вече прекомерното използване на компютър.

Миопия

Това е състояние, познато като късогледство. Появява се, когато лещите на окото станат неподвижни. Следователно светлината, проникваща в окото, достига прозрачност пред ретината, а не върху ретината, където нормално се фокусира. Това затруднява виждането на предмети, които са далеч.

Хиперопия

Тя се получава, когато лещата на окото застава от другата страна. Резултатът е далекогледство. В този случай светлинната вълна се настройва за образи зад ретината. Следователно човекът, болен от хиперопия, има проблем с виждането на образи на близко разстояние.

Симптоми

Един от общите симптоми на всички горепосочени неразположения е нарушението на зрението, независимо дали се отнася за способността да се виждат предмети наблизо или надалеч, или за постепенната загуба на зрението. В случаите на глаукома се наблюдават и допълнителни симптоми, включващи главоболие, болки в очите, зачервяване, гадене, повръщане и ненормално разширена зеница.

Лечение

Конвенционалното лечение за очните неразположения включва хирургична операция, лекарствена терапия и коригиращи приспособления. Операцията се използва обикновено в случаите на катаракта и глаукома. Но при тях има определен риск заболяването да не се отстрани. Лекарствената терапия, използвана при случаите на глаукома, може да предизвика сериозни странични въздействия, като астма, депресия, загуба на либидото и повишен холестерол. Тя също не гарантира излекуване. При използването на корективни приспособления и при късогледството, и при далекогледството има тенденция към влошаване на състоянието на мускулите около очите, тъй като те са свързани с предписаните лещи, подобряващи зрението. Традиционната медицина въобще не може да се справи с макуларната дегенерация и я приема за нелечимо страдание.

Някои природни лечения не само предотвратяват и подобряват състоянието на болния, но и лекуват. Те могат да предизвикат положителни резултати по много по-лек за организма начин, отколкото конвенционалното лечение. Ето някои от тях:

Хранене

Храненето е ключът към решаването на проблемите, свързани с очите. То не само помага за коригирането на нарушенията, но и предпазва от появяването им. Имайте предвид, че очите са зависими от храненето на тялото. В частност очите разчитат на черния дроб, бъбреците и кръвообращението за отстраняването на токсините от кръвта и за разграждането и доставянето на необходимите хранителни вещества.

Витамините и минералите, свързани с грижата за очите, са витамин E и витамин D за общо поддържане на здравето им, витамин A за правилен метаболизъм в черния дроб и храносмилане, витамин C за отстраняване на токсините в кръвта, глутадион за отстраняване на излишната течност, селен и каротеноиди, ниацин за повишаване на кръвообращението, всички витамини от B-група, омега-3 и 6 мастни киселини (намиращи се в рибените масла) за намаляване на възпалението и магнезий и калций, намиращи се в равновесие, за правилен мускулен контрол. Въпреки че тези хранителни вещества могат да бъдат намерени под формата на хранителни добавки, добре е да ги получаваме и с храната. Бедната на мазнини и лишена от млечни продукти вегетарианска храна е отлична за снабдяване на веществата, необходими за правилната грижа за очите. Морковите, листните зеленчуци (като зелено цвекло, спанак и броколи) и жълтите, зелените и оранжевите плодове (под формата на прясно изцедени сокове) са отличен източник на витамин A. Богатите на сяра плодове, яйцата, чесънът и аспержите повишават съдържанието на витамин C и E в организма.

Билки

Билките допълват хранителните вещества, получени от храната. Към тях се отнасят главно тези, които подобряват кръвообращението така, че до окото да достигнат повече хранителни вещества. Това са гинко билоба, готу-кола и плодове глог. Същият ефект може да се постигне с обикновените подправки майоран, лют пипер, джинджифил и чесън.

Боровинката, екстрактът от борова кора и гроздови семена могат да се използват за засилване на капилярите, които снабдяват окото с течност, и да помогнат в профилактиката на лещата. Препоръчителна доза е 120–160 мг дневно.

Капките за очи диагаку и ши-ху са китайски билки, полезни за лечението на сухи или възпалени очи. За корекция на катаракта са полезни китайските билки занг-ян и минг-му.

Lycium rehmannia (мерджанче) е билката, поддържаща състоянието на ретината.

Лечение на зрението

Д-р Робърт Майкъл Кеплан, автор на книгата „Силата, скрита в очите ви“, е поведенчески оптометрист, който практикува лечение на зрението. Според него един от най-добрите методи за корекция на проблемите със зрението на емоционално и физиологично ниво е дишането. Техниката, която препоръчва той, е интегрирано дишане. Този метод включва вдишване и издишване с последваща пауза. Изпълнява се от три до пет пъти последователно и бавно, за да се избегне хипервентилацията.

След това основно упражнение следва процедура, наречена кръстосване на очите. Докато класическата терапия предупреждава хората да не си кръстосват очите, за да не останат в това положение, Кеплан вярва, че това, когато се прави свободно и без напрежение може да подобри здравословното състояние на зрението. Най-лесният начин да си кръстосате очите е да доближите палеца си на разстояние 20 см над тях. Фокусирайте погледа върху пръста и ще забележите как всичко зад него се раздвоява. Това е добър знак, че лявото и дясното око действат еднакво.

Кеплан вярва, че упражнението за кръстосване на очите повишава способността за концентрация, защото като привеждате лявото и дясното око навътре, вие се вглеждате навътре в себе си. Това е ценно упражнение за деца, които развиват зрението си, за хора, на които им прилошава, когато четат в превозно средство, и за тези, които имат затруднения с концентрацията и стрес от работата с компютър или четенето на книги за определен период от време.

Кеплан предлага лесно практикуваща се през деня хигиена на очите. Първо, препоръчва почивки по време на работа. Човек трябва периодично да вдига погледа си от компютъра или книгата и да го фокусира на разстояние. Друг съвет за подобряване на зрението е да се пише върху наклонена, а не плоска повърхност. Това предотвратява привеждането, което напряга шията и раменете и ограничава кръвния поток в очите. Освен това е важно и доброто осветление. Най-накрая, важно е на всеки двадесет минути да се раздвижва тялото, за да се увеличи нервния импулс от гръбначния мозък до раменете и шията. Кеплан обяснява, че след практикуване на зрителната терапия хората могат да намалят диоптъра си. Терапевт, занимаващ се със зрителна терапия, може да доведе до намаляване на предписаните диоптри. Така се подобрява зрението.

Повече упражнения за очите

Упражненията могат да бъдат полезни за лечението на конкретни заболявания. Ежедневната активност се препоръчва за подобряване на вътрешното очно налягане и кръвообращението. Тя може да бъде под формата на бързо ходене. В индивидуалните програми могат да бъдат включени специфични упражнения, например:

За подобряване на периферното зрение си представете часовник. Завъртете очите по посока на часовниковата стрелка от 12 до 9 и обратно. След това ги придвижете в обратна посока от 12 до 3 и обратно. Това трябва да се прави без очила с помощта на палеца като водач. По време на упражнението човек трябва да е внимателен към предметите в зрителния обхват. Може да се изпълнява три пъти дневно.

За засилване на мускулите в и около окото фокусирайте погледа върху предмет и го доближавайте, докато обектът се замъгли. В тази точка спрете и дишайте дълбоко, докато се проясни. След това обектът може да се придвижи по-близо и процедурата да се повтори.

Друго упражнение, заздравяващо мускулите, е сядането в средата на стаята и без да се движи нищо друго, освен очите, да се погледне тавана и да се проследи с поглед по права линия пътя до пода. Това може да се повтори няколко пъти. Същото може да се направи и в посока от едната до другата страна. По време на това упражнение трябва да се диша дълбоко.

За да се освободи напрежението в очите, покрийте ги с дланта на ръцете. Представете си спокойно място и дишайте дълбоко. Някой може да си представи времето, когато зрението му е било по-добро.

Масажът може да повиши кръвообращението на шията и следователно на очите.

Допълнителни терапии

За намаляване напрежението и за подобряване на зрението понякога се използват иглотерапията и акупресурата. Терапевтите прилагат натиск в специфични точки около очите и освобождават енергийните пътища, свързани с очите и меридианите на стомаха, пикочния мехур и жлъчния мехур. При проблемите, свързани с очите, се използва и рефлексологията. Специалистите по тази техника обясняват, че на стъпалото се намират рефлексни точки, разположени между втория и третия пръст, и когато те се масажират, може да се отстрани блокировката на нервния импулс към очите. Техниките на биологично обратната връзка помагат в регулирането на фокусирането и за мускулното движение, подобрявайки по този начин зрението. Те се изпълняват със специални инструменти, използващи звука, за да приучат мускулите да се контролират.

Какво да се избягва

Определени храни и фактори на околната среда могат да бъдат вредни за очите и да се проявят като нарушение на зрението. Те включват синтетичните подсладители, тъй като те съдържат токсични вещества, които влияят зле на оптичния нерв; кофеин, влияещ на кръвообращението. Алкохол, защото вреди на дейността на черния дроб; захар — засяга ензимното действие; лактоза, форма на захар, намираща се в млечните продукти; тютюн; стероиди; токсина живак, намиращ се в амалгамата на зъбните пломби и влиянието на пряката слънчева светлина, която може да нанесе окислителни увреждания на очите.

Преглед на леченията

Хранителните вещества, важни за здравето на очите, включват витамините A, C, E и D, глутадион, селен, каротеноиди, ниацин, всичките витамини от B-групата, омега-3 и 6 мастни киселини; магнезий и калций в балансирано количество.

Някои билки помагат на очите, като подобряват кръвообращението. Това са гинко билоба, готу-кола и глог.

Областта на зрителната терапия предлага упражнения и съвети, отнасящи се до начина на живот, които засилват зрението. Ежедневната активност е важна за вътрешномускулното налягане и подобрява кръвообращението. Специфичните зрителни упражнения могат да помогнат за решаването на конкретните проблеми.

Акупунктурата, акупресурата, рефлексологията и биологично обратната връзка са други често срещани техники, използвани за подобряване на зрението.