Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki (2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- — Добавяне
Проблеми на стъпалата на краката
Хората приемат краката и стъпалата си за даденост, докато не им се случи нещо и личната им транспортна система престане да работи добре. Истината е, че проблемите, свързани с краката и стъпалата, поразяват всяка година много хора. Най-общо казано, повечето проблеми с краката и стъпалата са предотвратими или могат да бъдат излекувани ефикасно с прости домашни лекарства. Понякога състоянието изисква професионално ръководство. За щастие съществуват няколко холистични лечения, които могат да помогнат.
Понеже, всички зависим много от нашите крака и стъпала, заслужава си да се запознаем с общите заболявания, от които те страдат, и как най-добре да ги предпазим и лекуваме.
Видове проблеми
Периферна невралгия
Периферната невралгия се характеризира с парещи, пробождащи, туптящи или сърбящи усещания в краката. Това състояние обикновено започва с чувствително нарушение на сетивната функция на моторните нерви. Неправилното функциониране на тези нерви може да бъде предизвикано от нарушения в обмяната на веществата, като диабет и други заболявания. Пациентите с диабет са склонни към крайни случаи на невропатия, често пъти свързани с отмаляване на долните крайници. Когато се преустанови правилната инервация, тъканите имат склонността да се накъсват, като оставят външните части на краката възприемчиви към ожулвания, рани и охлузвания. В светлината на факта, че приблизително 20 хил. диабетици претърпяват ампутация на крайниците всяка година, намирането на лечение на тези проблеми е от изключителна необходимост.
Други нарушения на метаболизма, отговорни за периферната невропатия, са понижената или повишената активност на щитовидната жлеза. И пациентите с бъбречно, чернодробно заболяване, или хепатит A, B и C имат склонността да страдат от леки случаи на изтръпване или бодежи. Травмата на нервите може да бъде следствие от най-обикновени форми на травма, включително и удряне на крака. Освен това токсичните химикали и лекарствата от рода на пестицидите, антидепресантите и най-вече за химиотерапия също предизвикват периферна невропатия.
Последните нововъведения в съвременната технология не дават възможност на лекарите да открият произхода на невропатията, чрез анализиране двигателните и сензорните нерви. Методът за изследване на болка с помощта на игла е силно остарял. Новите холистични и ненатрапчиви техники снабдяват лекарите с компютъризиран анализ на стъпалото, който проследява периферните нерви до техните корени в гръбначния стълб. Съвременните инструменти са в състояние да определят дали невропатията на пациента е резултат от интоксикация с тежки метали, от пломбите с живачна амалгама или от прекаленото излагане на въздействието на олово, кадмий и арсеник. Хората могат да бъдат изложени на тези вредни елементи, просто като пият нефилтрирана чешмяна вода. Тъй като металът се натрупва в тялото, нервите на долните крайници започват да дегенерират и периферната невропатия се усложнява. Продължителното излагане на тези рискове изисква да се обърне веднага внимание, преди увреждането да стане необратимо. Живачните пломби са извадени от употреба и заменени с по-безопасни вещества, а натрупаните тежки метали могат да се изтеглят от организма посредством хелацио-терапия.
Ето две холистични лекарства, доказали изключителната си ефикасност при лечението на невропатии: озонова терапия и витамин C. Озоновата терапия облекчава отстраняването на отровите от тъканите, като повишава еластичността на червените кръвни клетки, които са в състояние да преминават през малките артерии и да нахранят нервните клетки. Витамин C терапията може да се окаже дълбоко въздействие върху всяка тъкан в тялото. Този подвижен витамин действа като директен оздравяващ агент или като коензим, улесняващ химичните процеси в тялото.
Външни проблеми
Хората със здрава и атлетична фигура, например бегачите на дълги разстояния или спортистките по бързо ходене, често пъти са предразположени към външни наранявания на краката и стъпалата.
Мехури
Понякога нов чифт обувки може да причини мехур. Местата, които са подложени на охлузвания, трябва да се третират с препарата суперскин — сравнително ново лекарство с доказан ефект при външни възпаления на стъпалата. Суперскин е течност, която се нанася чрез втриване в кожата. Преди да се използва този продукти, трябва да се направи тест за наличие на алергия.
Рани
Потърсете медицинска помощ за сериозни рани, при които може да възникне инфекция. По време на първоначалното лечение е за препоръчване да се направи мокра превръзка, която позволява на разреза да достигне необходимото ниво на изсушаване. След като това се постигне веднъж, раната може да се покрие с омекотяваща превръзка, която позволява оттичането й. Витамин E, алое вера и витамините A и D са някои от естествените вещества, които могат да се използват при тези превръзки. Лечебната сила на витамин E е показана в едно изследване, проведено върху пациенти, страдащи от гангрена. Учените заключват, че дори и при напредналите форми на това заболяване раните могат да се третират с големи дози витамин E.
Лечението на раните вътрешно включва големи дози витамин C, въведен по венозен път. Освен това венозната озонова терапия може да елиминира вирусите, гъбичките и бактериите, които биха могли да попречат на оздравителния процес. И накрая, локалното прилагане на озон във вид на озон/кислородна смес, намираща се в пластмасова опаковка под формата на балон, може да се приложи за допълнително очистване на кожата. Озонът е широко популярен в Европа, където се използва при лечение на дълбоки изгаряния.
Брадавици
Брадавиците се предизвикват от вирусна инфекция, която преминава през имунната система на тялото и нарушава доставката на Т-клетки. Това са клетки, предназначени да се борят с този тип нашественици. При отслабена имунна система те не са в състояние да изпълняват задълженията си и следователно вирусните нашественици са в състояние да образуват малки тумори по повърхността на кожата. Брадавиците, растящи от вътрешната страна на стъпалото, се наричат плантарии. Лечението им протича на два основни етапа. Първо, имунната система се нуждае от подсилване с витаминни и минерални добавки и от намаляване на стреса. Външното лечение е вторият подход. Външната употреба на салицилова киселина е стара терапия, която се предписва все още. Но по-новите лекарства, включително и озоновата терапия и употребата на течен азот, са доказали своята по-голяма ефективност.
Суха кожа по стъпалата и краката
Това състояние навярно се причинява от лошо хранене или от неправилно кръвообращение. Едно просто, домашно приготвено средство може да послужи като евтин и ефикасен заместител на скъпите фармацевтични продукти. Повечето готови овлажняващи средства съдържат хидрогенизирани растителни масла и вещества, които ефикасно могат да бъдат заменени с някои домашни продукти. Шафрановото и слънчогледовото масло са идеалните овлажнители, а сместа от растителни мазнини и масла от витамините E, A и D е друг ефикасен лек за суха кожа. За да се запазят свойствата й трябва да се съхранява в хладилник.
При употребата на домашно приготвен мехлем се поставя малко от него направо върху кожата. За получаването на максимални резултати, нанасяйте мехлема веднага след баня, докато кожата е все още влажна. По този начин влагата се покрива със слой мазнина.
Калуси и мазоли
Калусите се развиват само по долната част на стъпалото (петата), а мазолите се образуват по горната, страничната или долната част на стъпалото. Калусите са дебели натрупвания на мъртва тъкан, докато мазолите произхождат от калцинирани издатини на костта, които или се притискат към кожата от вътрешната част на стъпалото, или получават външен натиск от обувката, земята или друг пръст на крака. И понеже мазолите и калусите са преди всичко от мъртва тъкан, те не са опасни и могат да бъдат отстранени с помощта на пемза или други абразиви. Металът може да нарани кожата и да предизвика инфекция, затова препоръчително е да се избягват каквито и да е метални инструменти. Освен това, преди да използвате пемза или друго приспособление, трябва да почистите стъпалото с кислородна вода или спирт, за да отстраните възможността от бактериални или вирусни инфекции. В повечето случаи получаването на мазол може да бъде предотвратено от избирането на обувки, които не стягат и не притискат пръстите. Ортопедичните стелки също предпазват от образуването на калуси и мазоли от долната страна на стъпалото. Ако това не помага, може би се нуждаете от ортопедично устройство, което да коригира неправилното разположение на костите. Понякога образуването на калуси и мазоли по стъпалото може да е предизвикано от неправилната стойка. Например, ако гръбначният стълб, шията, главата или малкият таз са изместени дори с много малко, това оказва влияние върху походката ви и прилага допълнително натоварване върху стъпалото, което води до образуването на калуси или мазоли. Около два процента от мазолите или калусите се нуждаят от професионално внимание. Хирургичната операция би трябвало да се избягва, ако това е възможно, тъй като не дава гаранция за излекуване. За съжаление в много случаи операцията на стъпалото оставя болезнена петата.
Обриви
Понякога при контакт с някои видове сапун или прах хората получават обриви с мехури. Сместа от течно алое и пречистена вода, намазана върху бинт или марля, може да се окаже ефикасна при лечението им. Основна част от процеса на лечение е даването на възможност за изпаряването на разтвора направо от кожата. След като изсъхне, лекарството трябва да се намаже повторно и възпалението изчезва. Важно е отстраняването на изсъхналия компрес от раната, за да не залепне върху нея. При обрив, когато мехурите са изчезнали напълно, успокоение може да се получи чрез венозна терапия с витамин C. По-сложните случаи се нуждаят от озонова терапия.
Стъпала на спортист
Това е една често срещана кожна инфекция, която обикновено е продукт на слаба имунна система, повишена киселинност и топла и влажна среда. Действието на Т-клетките може да се засили, когато се намали стресът, а хранителните добавки и озоновата терапия стимулират имунната система. Много важно е краката да се поддържат хладни и сухи, да се сменят мокрите чорапи и да се избягва употребата на талк-пудра. В нея често се съдържа азбест, който може да се абсорбира от белите дробове и в един момент да доведе до заболяване.
Сега има нови материи за чорапи, които предотвратяват задържането на пот. През зимата материите термостат и термакс могат да поддържат краката сухи и топли, докато през лятото е препоръчително да се използва кулмакс.
Понеже в основата на това заболяване е киселинната среда, трябва да бъдат отстранени храните, които образуват киселини, например червените меса. Други храни, които трябва да бъдат изключени, са богатите на фосфати, като газирани напитки, сладки и пържени храни. Полезно е включването в хранителния порцион на култивирани храни — кисело мляко, тофу или кефир, както и пиенето на много вода за отстраняване на токсините.
За препоръчване са билките с антигъбично действие. Локално може да се приложи кожният гел от алое вера или мехлемите, съдържащи котешки нокти, ехинацея или масло от чаен храст. Също така помагат смирната или хидрастисът на прах, посипани върху стъпалата и покрити с чорап.
Друг начин за лечение на заболяването е чрез магнити. Привържениците на този метод обясняват, че магнитите са ефикасни поради увеличаването на притока на кислород към мястото, създаващо среда, която не е благоприятна за патогенните микроорганизми.
Лющенето на гъбична основа може да се дължи на дехидратация на кожата и е сигнал за ниското съдържание на незаменими мастни киселини. Тук може да помогне маслото от нощна свещ.
Също така е полезно гъбичките по стъпалата да се мият с негативно заредена вода, да се обуват памучни чорапи и да се ходи бос вкъщи, когато е възможно. Повторното инфектиране може да се избегне чрез подсилване на имунната система с полезни хранителни вещества.
Болка в ставите
Много възрастни хора страдат от артрит на долните крайници. Остеоартритите, които се развиват след продължително натоварване на ставите, могат да се предотвратят чрез поддържане на всички части на тялото в равновесие. Правилното равновесие на тялото включва лечение от опитен хиротерапевт или остеопат. Изследването на стъпалата също е наложително и в някои случаи се налага употребата на ортопедични стелки. Те помагат на много хора да елиминират ненужното натоварване и разтягане на краката. Упражненията за разтягане са важни за елиминиране на мускулните разтягания, докато затягащите упражнения помагат за балансирането на мускулните групи и предотвратяват разтягането на ставните връзки. При появили се вече ставни болки консумацията на някои хранителни добавки, като бор, глюкозамин сулфат, босвелия, витамин C и витамин E, може да помогне за преодоляването им. Освен това витамин C и озоновата терапия могат да обуздаят симптомите на остеоартрита.
Ревматоидните артрити са заболяване, при което имунната система на самия пациент се обръща срещу организма, оставяйки костите и ставите на долните крайници предразположени към разрушаване. Когато тази форма на артрит е налице, се използват високи дози витамин C за предпазване на организма от по-нататъшно разрушаване. След като имунната система се успокои, може да се започне функциониране на по-спокойно ниво.
На много хора през живота им се е случвало да им се подуе палецът на крака. Въпреки че много от тях вярват, че причината е в неудобните обувки, истината е, че това е наследствено предразположение. Да, неудобните обувки могат да улеснят възникването на този проблем, но трябва да е налице и наследствената предпоставка. Малките деца, обременени с тази наследственост, трябва да носят обувки с коригиращи стелки, които са в състояние да отстранят потенциалния проблем. Стелките за обувки, използвани през ранните стадии на развитие на заболяването, могат да предотвратят евентуална дегенерация на структурата на костта и да позволят преподреждане на костите. Краката на 12-годишното дете са почти напълно развити и тогава е значително по-трудно да се предотврати бъдещото подуване на палеца на крака. Независимо от това че заболяването настъпва обикновено в по-зряла възраст, предварителната употреба на съответните ортопедични подметки може да бъде ефикасна профилактика. Напредналата форма на заболяването често предизвиква артрит в ставите, който не може да се лекува по друг начин, освен с операция.
Друго често срещано неразположение, което поразява стъпалото, е подаграта. Тази болест се проявява в обикновено в ставата на големия пръст на крака, глезенната става и петата. Когато бъбреците не са в състояние да асимилират пурините, намиращи се в някои храни, допълнителното натрупване на пикринова киселина навлиза в кръвния поток и предразполага организма към заболяването. Вегетарианците и хранещите се с месо са мишена на подаграта, тъй като в техните храни се съдържат небалансирани количества пурини, предизвикващи това заболяване. Някои примери за това са месото, пилетата, червеното вино, бирата, рибата, карфиолът и баклата.
Враснали нокти
Почти на всеки му се е случвало да му врасне нокътят на пръстите на краката. Този проблем е неприятен и болезнен. Най-лесният начин да се справим с постоянното врастване на ноктите е да не ги изрязваме заоблено. За съжаление повечето хора имат навика да отрязват само малка част от нокътя от двете страни позволявайки му по този начин да се врасне в плътта.
За да се премахне врасналият нокът, вземете парче памук и го поставете между пръстите. Използвайте клечка за зъби и повдигнете врасналия нокът, като поставите памука под него. Вместо да се възпалява прилежащата кожа, нокътят ще расте над памучния дренаж. Памукът трябва да се сменя през няколко дни. Важно е да се знае, че врасналите нокти се превръщат в скъп и болезнен проблем, ако не им се обърне навреме съответното внимание.
Спортни травми
За нараняванията, които не се подобряват за 24 часа, трябва да се потърси медицинска помощ. Ето някои предложения, които могат да помогнат за затихване на болката при малки вътрешни наранявания (счупените кости естествено се нуждаят от професионално лечение). Първата стъпка в лечението на вътрешните наранявания е ледът. Поставете лед за десет минути, след това го отстранете също за десет минути, за да се предотврати замръзването на кожата. Ледената терапия трябва да продължи поне през първите два дни от настъпването на травмата или докато болката не престане. Понякога хората предприемат движения, преди да започне оздравителният процес, в резултат на което травмата се утежнява и подуването се появява отново. Ако изпитвате болка, важно е да поставите лед, но щом болката престане и започва оздравяване, трябва да се прилагат топли мокри компреси в продължение на 10–15 минути в областта на нараняването. Тази втора форма на терапия помага за кръвообращението и стимулира оздравителния процес. И така накратко, в началните стадии от нараняването се използва студена терапия, докато усещането за чувствителност по време на истинския оздравителен процес трябва да се третира с топлина.
Друг важен елемент от оздравителния процес е изпълняването на необременени с тежести упражнения веднага след появата на нараняването. Важно е да се ангажират ставите и мускулите на краката, глезенът и ходилата в свободни упражнения; ако първоначалното движение причини болка, върху травмираното място трябва да се постави лед, за да изтръпне. След това придвижете мускулите и ставите в свободно движение. Тези движения ще помогнат на тялото да отстрани наранената тъкан и да предотврати появата на прилепване. Масажната терапия може да е изключително полезна при наранявания на мускулите, сухожилията или връзките на долните крайници. Допълнително лечение може да се получи с помощта на озонова терапия и витамин C.
Четиридесет и осем часа след появата на спортното нараняване в дневния режим могат да бъдат включени умерено разтягащи упражнения. Те трябва да се изпълняват бавно и продължително с придърпване. Всяко упражнение трябва да трае около 20 секунди: не се използва изтласкващо движение. Правилно изпълнените разтягания подобряват кръвообращението в травмираната област, смекчават спазмите, като разтягат сухожилията и връзките до правилната им дължина. По този начин могат да се предотвратят и бъдещи спазми. След няколко дни се преминава към стягащи упражнения. Преди да започнете, трябва да определите всеки слаб мускул, който може да е довел до настъпването на травмата. След като го направите, можете да работите за възстановяване на равновесието на всички мускулни групи в тялото, за да бъде предотвратено бъдещо нараняване. Професионалното ръководство винаги е от полза при започването на упражненията, особено ако травмата е била сериозна.
Вътрешни проблеми на стъпалата на краката
Дисбалансът на петата може да е предизвикан от различни фактори, включително артритни глезени и стави, фасцити (възпаление на мускула под свода на ходилото) и шипове на петата и костта. Хората с дисбаланс на петата могат да получат облекчение от един нов продукт, малка еластична гривна, която може да стабилизира и глезена, и коляното. Когато не се лекуват множествените шипове по глезена, хората обикновено страдат също и от хронични коленни неразположения. Тя може значително да предотврати тези неразположения.
Много хора погрешно считат, че шиповете по петата и костите са следствие от приемането на прекалено много калций, но истината е точно обратна. Когато калцият е недостатъчен, тялото го извлича от костите и го складира в петата и стъпалото. Той действа най-добре, когато се приема заедно с магнезий в съотношение 1500:750 мг. Ако киселините не са проблем, добавянето на солна киселина подобрява действието на тези минерали. Някои други хранителни вещества и билки имат аналгетични и противовъзпалителни свойства. Те могат да се използват самостоятелно или в комбинация за лечение на шипове. Витамин C успокоява подуването и работи най-добре с биофлавоноидите. Ежедневно е необходимо да се приемат около 2000–4000 мг витамин C и 100 мг биофлавоноиди. Един грам хрущял от акула допълнително може да помогне за успокояване на възпалението и болката. Градинският чай, розмаринът и алфалфата да се приемат под формата на чай. Алфалфата е полезна, защото съдържа калций. Пчелният прашец, корените от юка и дяволските нокти също могат да дадат идеален ефект. Външно може да се приложи горещо масло от ленено семе или рициново масло. Компресът от тях действа благотворно. Маслото се поставя върху затоплено парче плат и се увива около болния крак.
Нараняванията на стъпалото водят често пъти до неправилна походка. Ф-скан е модерно диагностично устройство, което може да открие дисбаланса в стъпалото с помощта на изследвания на чувствителността към натиск. След това данните се обработват с компютри в цветни отпечатки. Анализират се от лекар, който дава обяснение защо пациентът изпитва болка при ходене.
Проблеми с кръвообращението
Разширените вени са най-често срещаният проблем, свързан с кръвообращението. Освен това много хора не са запознати с разнообразието от съществуващи алтернативни лечения. Общо казано, здравето на вените може да се подобри с поддържането на точно тегло с упражнения за кръвообращението и чрез приемането на храни и добавки, които поддържат черния дроб. Голяма част от кръвта преминава през черния дроб и ако той се запуши, това повлиява на цялата венозна система — прибавя налягане във вените, поврежда клапите им и резултатът е разширени вени.
Храните, подхранващи черния дроб, са цвеклото, артишокът и плодовете с тъмни ципи и горските плодове, като боровинки, череши и тъмно грозде. Магарешкият бодил и глухарчето също са полезни за черния дроб. Готу-кола, конският кестен и Ruscus aculeatus (вечнозелен бодил) подпомагат стягането на вените. Допълнителният фосфор и витамините E и C може да бъдат полезни за вените на краката и стъпалата. При силно разширени вени трябва да се използват специални поддържащи чорапи.
Силно разширените вени се характеризират с червеникавокафяви оцветявания, светли точки и с тъмни концентрирани места под глезена и в долната част на крака. Сериозните случаи се характеризират с постоянно обезцветяване на кожата. По този начин тялото ни предупреждава, че структурите вътре в него не функционират правилно. Подуването на вените е съпроводено със сърбежи на краката и ходилата, те могат да се разранят и да се появят отворени рани, известни като варикозни язви.
Друг резултат от разширените вени, флебитът, се характеризира с възпаления вътре във вените със съсирване на кръвта. Ако съсирената кръв излезе от вената, може да предизвика внезапен сърдечен удар. Очевидно откриването на разширените вени през ранния стадий на развитие на болестта и бързото им изследване и правилно лечение са незаменими при предотвратяването на сериозни рискове за здравето.
Друг широко разпространен проблем на кръвообращението, поразяващ често краката и ходилата, е втвърдяването на артериите вследствие на атеросклерозата. Най-ефикасните превантивни мерки за това заболяване са упражненията по аеробика. Добавките от витамин C и E също са полезни заради способността да предизвикват кръвотечение, докато хелацио- и озоновата терапия могат да се използват, докато заболяването вече се е появило. Озоновата терапия помага, защото повишава пластичността на червените кръвни телца и ги кара да преминават през запушените артерии, докато хелацио-терапията премахва токсичните странични продукти от артериите, като ги прави по-пропускливи. И двата метода представляват ефикасна алтернатива на коронарния байпас и операцията на краката.
Избор на обувки
Когато избирате обувки, изберете такъв номер, който да оставя поне един сантиметър между палеца и върха на обувката. Един от начините да се определи дали обувката ви става е да извадите стелката и да си поставите крака върху нея. Като използвате този метод, може да видите дали обувката ви е добра на дължина и широчина. След като направите избора си, разтъпчете обувките постепенно, разхождайки се за кратко всеки ден. По този начин ще избегнете наранявания или възпаления. Що се отнася до маратонките, производителят предлага широка гама от модели. Клиентите са с впечатлението, че за да се намери подходящата обувка, отговаряща на специфичните нужди, е необходимо малко време. В действителност идеалният тип спортна обувка за ходене, пазаруване или извършване на домакинска работа е истинската маратонка. Този тип обувки са направени предимно от удароомекотяващи материали, които предпазват цялото стъпало от пръстите до петата. Освен това са изключително пластични в основата на пръстите и предлагат стабилност в задната си част.
Преглед на леченията
Периферната невропатия често пъти може да се лекува с озонова терапия и витамин C. Те повишават еластичността на кръвните елементи и помагат за подхранването на клетките и за отстраняването на отровите.
Външните наранявания на краката и стъпалата трябва да се превързват правилно, за да се предотвратят инфекциите и да се ускори оздравителният процес. Ефикасната превръзка позволява на раната да изсъхне правилно. В началото трябва да се използва изпаряваща се мокра превръзка. След това раната трябва да се покрие с успокояваща превръзка, включваща витамините E, витамин A или D и алое.
Появата на мазолите може да бъде предотвратена, обикновено с използването на обувки по мярка, ортопедична подметка или специално приспособление.
За заболяването „стъпала на спортист“ ефикасен лек е озоновата терапия, особено, когато се използва в комбинация с намаляване на стреса, с хранителни добавки и поддържането на краката сухи и хладни.
Правилната стойка на тялото, постигната с помощта на мануален терапевт или остеопат, може да предотврати болките в ставите. В някои случаи ортопедичните стелки и упражненията за затягане може да са наложителни така, както и витамините.
За да се предотврати врастването на ноктите, ги изрязвайте на черта. Памук и клечка за зъби могат да бъдат използвани за повдигане на неправилно израсналия нокът над кожата.
Спортните травми, които не преминават за 24 часа, трябва да се поемат от професионалист в тази област. Първата помощ включва прилагане на лед. След като болката премине, следва мокър компрес с топла вода. Упражненията без тежести, стягания и масажна терапия се предписват по-късно за възстановяване на пълния обхват движения.
Дисбалансът на петата може да се коригира с продукта, познат като Heel Huger. Шиповете в петата и костите се лекуват с добавяне на калций, магнезий и други хранителни вещества.
Разширените вени могат да се лекуват с хранителни вещества и специални стягащи чорапи.
Редовното спортуване, витамините E и C и хелацио– или озоновата терапия могат да помогнат за отстраняване на втвърдяването на вените.