Вятърните мелници на боговете от Сидни Шелдън
Много трудно беше да не оставя книгата в началото, но след това стана интересна. Не е от най- добрите книги на Шелдън, но при липса на други става.
Преследване от Карън Робърдс
Много ми хареса!
В неизвестност от Айрис Йохансен
Определено си заслужава да се прочете!
Чужденецът от Албер Камю
Един интересен момент от втората глава на втората част на романа. Докато главният герой лежи в килията си, намира стар вестник. В него се разказва историята на чех, който завърнал се от продължителен гурбет, отсяда в старнноприемницата на майка си и сестра си, без да разкрива самоличността си — целта е да ги изненада приятно. Те пък го убиват, за да го ограбят.
Този сюжет е използван от Камю в неговата драма „Недоразумението“ — едно от любимите ми драматични произведения, плод на гения на автора. В „Недоразумението“ обаче действието се развива в неизвестна северна и мрачна европейска държава. Може да изслушате тази творба в YouTube във формат на радиотеатър.
Повест за два града от Чарлз Дикенс
Тук ще коментирам не толкова „Повест за два града“, т.к. още не съм я чела, колкото Чарлз Дикенс и великолепният Поаро на Агата Кристи. Аз бих определила Чарлз Дикенс като Иван Вазов на английската литература и по-конкретно проза. Романите му отразяват т.нар. утайка на живота или по-точно нещата, които никой не иска да преживява.
Като абсолютен фен на Агата Кристи и гледала гениално направения филм „Убийство в Ориент Експрес“ поне 3 пъти, съм много щастлива да забележа, че и друг е обърнал внимание на подобен детайл. Доколкото си спомням тази или следващата година ще излиза и „Смърт край Нил“ с участието на жената чудо Гал Гадот.
Не вярвай на никого от Айрис Йохансен
Много ми хареса!Заслужава си отделеното време!
Ужас от Дан Симънс
Уникална
Морето на спокойствието от Катя Милей
Толкова хубава е тази книга!
Бягство от страстта от Барбара Картланд
Неочаквано приятна книжка. Нито героинята е типичната богата красавица, нито героят е типичният отегчен преситен благородник. Прочетох я на един дъх и след време пак ще повторя…
Херцогът и аз от Джулия Куин
Нетфликс направиха сериал от 8 серии по книгата. Декември ще излезе по втората книга от поредицата.
Не очаквах, че ще ми хареса.
Купата на небесата от Грегъри Бенфорд, Лари Нивън
Авторът е страхотен и съм му фен, но точно тази книга куца доста.
Няма да навлизам в подробности, но не бих я препоръчал.
Катрин от Мари Кордоние
Не можах да я дочета.
Лицето на страха от Дийн Кунц
Хубава книга.
Стоманеният плъх от Хари Харисън
Не е първата книга, а четвъртата.
Мъртвият ирландец от Джон Лескроарт
Историята вероятно е много хубава, обаче преводът ме отчая. На моменти има цели абзаци, които нямат връзка с останалото. А част от думите, които са използвани, изобщо не съществуват в българския език. Иначе замисълът не е лош, но разкриването стана малко наивно.
Щети от Джон Лескроарт
Книгите от серията са страхотни и много увлекателни!
Сърце от Едмондо де Амичис
Много мил коментар. Аз също харесвам книгата, тя беше любима и на моите родители.
А относно отношенията между ученици и учители — това е много широка тема.
Всяка сутрин, отивайки на работа, виждам тълпите ученици, пушещи цигари тютюн и трева пред училищните дворове (вътре уж е забранено). Около тях са техните учители — и те пушат, и те псуват, и те крещят. Ако на ученик му угасне фасът, то учител ще се спусне да му го палне. Госпожите и ученичките им си коментират маникюра и актуалните сериали. И едните, и другите са с безизразни, затъпели, наркомански лица. Бих казал, че учителите никога не са били толкова близко до нивото на учениците си.
А уважението към учителите днес е голямо — заменихме цветята с ваучери за лятна почивка, козметика и SPA процедури.
С две думи — и близост има, и уважение.
Гравитационна дъга от Томас Пинчън
Има ли шанс да видим някога този роман и по книжарниците на хартиен носител в този си превод и вариант и обяснителни бележки към него ?
Много интересен роман, разказан под формата на дневник на един ученик от 3-ти клас! Освен случките в училището, за които разказва Енрико, много са интересни също и месечните разкази, които са поместени в книгата. В тях се разказва за 12–13 г. момчета-герои. Най-интересен и впечатляващ е разказа „От Апенините до Андите“, в който се разказва за смелото момче Марко, което тръгва само от Генуа до Аржентина, за да открие и спаси болната си майка.
Това, което ми направи най-голямо впечатление в книгата е тогава, когато Енрико говори, че когато някой негов съученик или учител се разболеел той и другите му съученици са отивали да го виждат. Не само, когато някой е бил болен, децата са си ходели често на гости. Ходели са също на гости и у техните учители. Много ми хареса това, че хората са се уважавали, а сега хората са много самотни, не общуват и не си ходят на гости, всеки си гледа него, искат да си са сами и не им трябва да ходят на гости на някой, нито пък някой да им идва у тях на гости. Вниманието и уважението между децата и техните учители е това, което ме грабна в тази книга. Човек има нужда най-вече от внимание, от разбиране и от любов. А сега за съжаление липсва внимание и уважение между хората. Хората много се отчуждиха.
Читателски коментари