Алън Кен Томас
Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса (8) (250 цитата на новатора, който промени света)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Business Wisdom of Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
danchog (2014)

Издание:

Алън Кен Томас. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса. 250 цитата на новатора, който промени света

Американска. Първо издание

ИК „ВАКОН“, 2011

Съставител: Алън Кен Томас

Редактори: Елеонора Гаджева, Мариана Пиронкова

ISBN 978–954–9535–45–7

История

  1. — Добавяне

За предприемчивостта

„Мисля, че нося в себе си още пет велики продукта.“

сп. Ескуайър, 1986 г.

„Защото аз съм изпълнителният директор и смятам, че може да се осъществи.“

На въпроса защо е пренебрегнал мнението на инженерите, които са смятали проекта iMac за неосъществим, сп. Тайм, 2005 г.

„Когато си се захванал интензивно с едно определено нещо през даден период от живота си, трябва да се откажеш от другите «животи». В този смисъл трябва да си кон с капаци, ако искаш да постигнеш нещо значимо. Особено ако желанието ти е да не си бизнесмен, а творческа личност.“

сп. Ескуайър, 1986 г.

„Ние сме последните останали в тази индустрия, които могат да го постигнат, и точно това смятаме да направим.“

„Целта ни е да създаваме най-добрите приспособления в света, не да сме най-големите.“

Конферентен разговор с анализатори, 2010 г.

„Нашето ДНК е на компания, ориентирана към потребителите — към индивидуалните купувачи, които гласуват за нашите продукти с «да» или «не». Ето, за тях мислим. Смятаме, че нашата работа е да поемем пълна отговорност за изживяванията на клиента. Ако е недоволен, чисто и просто вината е наша.“

„Вярваме, че клиентите са умни и че искат продукти, които са добре премислени.“

„Да помниш, че ще умреш, е най-добрият начин да се избегне капанът на мисленето, според който имаш нещо да губиш. Вече си гол. Няма причина да не следваш сърцето си.“

„Просто правиш най-добрия продукт, който можеш да създадеш, и не го пускаш на пазара, докато не си убеден, че всичко му е наред. Но интелектуализирането няма да ти помогне, сърцето ти пак ще тупка учестено, преди да покажеш това, което си направил, на хората.“

„Дори непрекъснато да рискуват да се провалят, те си остават творци. Дилън и Пикасо винаги са рискували.“

„Леонардо да Винчи е бил велик художник и велик учен. Микеланджело е знаел много добре как се дялкат камъни в каменоломната. Най-добрите компютърни учени, които познавам, всичките са музиканти.“

„Изпитвам дълбоко уважение към постепенното усъвършенстване и съм правил такова нещо в живота си, но винаги са ме привличали по-революционните промени. Не знам защо. Защото е по-трудно. Много по-стресиращо е в емоционално отношение. Обикновено минаваш през период, в който всички ти казват, че си се провалил напълно.“

„Не ни е писано да правим много неща, затова всичко, което правим, трябва да бъде съвършено. В това се заключава животът ни. Животът е кратък — живееш, после умираш… Ние сме избрали точно този живот. Затова трябва да е дяволски добър. Трябва да си заслужава.“

сп. Форчън

„Искаме да бъдем пресечната точка между компютрите и хуманизма.“

„Защо музиката ли? Всички обичаме музиката и е хубаво да се занимаваш с нещо, което обичаш.“

При представянето на първия iPod, 2001 г.

„Мислим, че Mac ще се продава с милиони, но не сме го създали за другите. Създадохме го за самите нас.“

„Все още инвестираме солидно в настолния компютър. Обичаме го… Прекарвам по-голямата част от времето си в работа по новите компютри и това винаги ще е важна дейност за Apple. Но потребителският опит е още по-важен за нас и затова ние се опитваме да разширим обсега му, като прибавим към него и възможността за по-добро използване на интернет.“

сп. Форчън, 2000 г.

„Но най-лошото, което може да се случи, е да станем твърде големи, да получим някакво влияние в света и да променим ценностите си. Не мога да направя това. Предпочитам да напусна. В момента се ръководим от същите ценности, както и в началото.“

На въпроса дали компанията е трябвало да осъди Gizmodo[1]. Конференцията All Things Digital D8, 2010 г.

„ДНК-то на Apple е много стабилно — взимаме последната дума на техниката и я правим лесна за употреба за хората.“

Гардиън, 2005 г.

„Когато се върнах в Apple, бях на мнение, че индустрията ни се намира в кома. Напомняше ми на Детройт през 70-те години, когато американските коли изглеждаха като лодки на колела.“

сп. Форчън, 2000 г.

„Всички тук имат чувството, че това е един от редките моменти, в които можем да повлияем на бъдещето.“

„Хората казват, че трябва да влагаш много страст в това, което правиш. Абсолютно вярно е. Причината е, че работата е толкова трудна, че без страст всеки рационален човек би се отказал.“

Конференция All Things Digital D5, 2007 г.

„Убеден съм, че горе-долу половината от онова, което различава успешните предприемачи от неуспешните, е чистото постоянство. Ужасно е трудно. Влагаш почти целия си живот в това нещо.“

Наградите „Смитсониън“ на Компютър уърлд, 1995 г.

„Трябва да избираш внимателно това, с което ще се занимаваш. Избереш ли веднъж работата, която си струва и която обичаш да вършиш, трябва да забравиш за причините, поради които си я избрал, и просто трябва да почнеш да работиш. Посвещението ще ти дойде естествено.“

сп. Форчън, 1998 г.

„Скъсах се от бачкане тук. Не мисля, че бих могъл да работя по-усърдно.“

сп. Бизнес уийк, 1998 г.

„Просто сме запалени по това, което вършим.“

„Трудно е да се каже с тези нововъзникващи интернет фирми дали хората са заинтересовани да изграждат компании, или ги вълнуват само парите. Едно мога да ви кажа: Ако не искат да изградят компания, няма да стигнат до парите. Защото е много трудно и ако не вложиш страст, рано или късно ще се откажеш.“

сп. Форчън, 2000 г.

Бележки

[1] Gizmodo е уеблог за компютри и електроника, стават известни с това, че през април 2010 година купуват за 5000 долара прототипа на iPhone4, намерен от клиент в бар в Редууд сити, Калифорния, впоследствие го връщат на Apple — Б.пр.