Алън Кен Томас
Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса (6) (250 цитата на новатора, който промени света)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Business Wisdom of Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
danchog (2014)

Издание:

Алън Кен Томас. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса. 250 цитата на новатора, който промени света

Американска. Първо издание

ИК „ВАКОН“, 2011

Съставител: Алън Кен Томас

Редактори: Елеонора Гаджева, Мариана Пиронкова

ISBN 978–954–9535–45–7

История

  1. — Добавяне

За всички други

„Единственият проблем на «Майкрософт» е, че нямат вкус, абсолютно никакъв вкус… Явно звуча разстроено, но това не е заради успеха на «Майкрософт», аз нямам проблем с успеха им, до голяма степен те са си го заслужили. Имам проблем с това, че наистина правят продукти трето качество.“

От документалния филм на PBS The Triumph of the Nerds „Триумфът на зубърите“[1] 1996 г.

„Казах му, че вярвам във всичко, което съм казал, но че не е трябвало да го правя публично достояние.“

За извинението към Бил Гейтс по повод критиката по адрес на „Майкрософт“ в документалния филм „Триумфът на зубърите“, 1996 г.

„Никой не се е опитал да ни погълне откакто съм тук. Сигурно защото се страхуват от вкуса ни.“

сп. Бизнес уийк, 1998 г.

„С нашата технология, използвайки обектноориентираното програмиране[2], трима души в гараж могат да направят много повече от това, което правят двеста души в «Майкрософт».“

„Бил Гейтс щеше да е по-широко скроен човек, ако на младини беше опитал наркотици поне веднъж или беше отишъл в ашрам.“

Ню Йорк Таймс, 1997 г.

„За съжаление хората не се бунтуват срещу «Майкрософт». Те просто не знаят кое е по-добро.“

сп. Ролинг Стоун, 1994 г.

„И двамата сме имали невероятния късмет да имаме най-добрите партньори, с които сме създали компаниите си, и да привлечем най-добрите хора. Искам да кажа, че всичко постигнато в «Майкрософт» и Apple е направено от удивителни хора, никой от които не стои днес тук.“

От конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

„Виждал съм демонстрациите по интернет как чрез Zune[3] можеш да намериш друг човек и да му дадеш песен, която той или тя могат да слушат три пъти. Отнема страшно много време. Докато преминеш през всичко това, момичето вече ще е станало и ще си е тръгнало. По-лесно ще е да си махнеш едната слушалка от ухото и да я сложиш на нейното. Така ще сте свързани с половин метър кабел.“

За съперничеството между iPod и Zune на „Майкрософт“

„Проблемът с манията по създаване на толкова много нови интернет компании не е, че твърде много хора създават компании, а че голяма част от тях се отказват. Това обаче е разбираемо, защото има много моменти, пълни с отчаяние и агония, когато се налага да уволняваш хора, да се отказваш от различни неща и да попадаш в трудни ситуации. Тогава разбираш кой си и какви са ценностите ти.“

сп. Форчън, 2000 г.

„Това е като да дадеш чаша ледена вода на някого в ада.“

За това, че iTunes е един от най-големите разработчици на софтуер за операционната система на Windows, конференцията „D5: Ail Things Digital“, 2007 г.

„Те безсрамно ни копират.“

За разработваната от „Майкрософт“ операционна система Vista, CNET News, 2005 г.

„Започнали са да правят бутоните си във формата на кръг и така заблуждават потребителите, като ги карат да си мислят, че това е като нашето колелце за кликване. Ние създадохме този език. Те се опитват да го копират, без обаче да го разбират.“

За компаниите, които създават имитации на iPod, Ню Йорк Таймс, 2003 г.

„Когато се появиха интернет и Напстър, хората от музикалния бизнес не знаеха какви изводи да си направят от това. Много от тях не използваха компютри, нямаха имейл и всъщност не знаеха какво е Напстър в продължение на години. Бяха ужасно бавни в реакцията си. Всъщност много от тях все още не са реагирали.“

сп. Ролинг Стоун, 2003 г.

„Инженерството отдавна е изчезнало от компаниите за персонални компютри. В компаниите за битова електроника не разбират от софтуер. Затова в никоя друга компания не могат да бъдат направени продуктите, които се правят в Apple. Apple е единствената компания, която събира всичко под един покрив.“

сп. Форчън, 2008 г.

„Отношенията между екипа на Mac в «Майкрософт» и Apple бяха наистина чудесни. Това бяха едни от най-прекрасните взаимоотношения между девелопъри.“

„Когато тези хора продадат бизнеса си, дори да станат баснословно богати, те лишават себе си от едно от най-ценните преживявания в живота си. Без него те не могат да осъзнаят какви са ценностите им и как да опазят спечелените си пари за в бъдеще.“

„Apple и Dell[4] са може би единствените в тази индустрия, които правят пари. Dell го правят, защото са се превърнали в Wal-Mart[5]. А ние успяваме благодарение на иновациите.“

„Тази история е невероятна. В нея има кражба, има купуване на крадена собственост, има изнудване. Сигурен съм, че някъде в нея се крие и секс. Някой трябва да направи филм от това.“

За обстоятелствата около намирането на прототипа на iPod в един бар и публикуването на историята в онлайн блога Gizmodo, от конференцията „D8: All Things Digital“, 2010 г.

„Приятелите ни на север харчат по пет милиарда долара за проучвания, а всъщност всичко, което правят, е да копират Apple и Гугъл.“

За „Майкрософт“ по време на световната конференция на Apple за девелопъри, 2006 г.

„Япония е много интересна. Някои хора смятат, че японците копират неща. Аз вече не мисля така. Мисля, че това, което правят, е да преоткриват неща. Те се заемат с нещо и го изучават, докато го разберат напълно. В някои случаи го разбират по-добре и от първоначалния му създател.“

„Майкрософт имаха две основни цели през последните десет години. Едната беше да изкопират Mac, а другата да повторят успеха на Lotus с таблиците — на практика неща от сферата на приложенията. В продължение на тези десет години Майкрософт постигна и двете цели. И в момента те са напълно объркани.“

„Бил създаде първата софтуерна компания, преди който и да е в индустрията да разбере какво всъщност означава софтуерна компания. И това беше нещо велико. Наистина велико.“

За Бил Гейтс, от конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

„Вие ме взимате за някакъв арогантен шибаняк, който си мисли, че стои над закона, и за мерзавец, който не е наясно с фактите.“

Отговор на въпрос на репортер на Ню Йорк Таймс за здравето на Джобс, 2008 г.

„Това е същото, както когато IBM премахнаха много от иновациите в компютърната индустрия — преди да се появят микропроцесорите. Рано или късно Майкрософт ще се провалят и ще се появят нови неща. Но докато това стане, докато не се случи фундаментална промяна в технологията, това е краят.“

Уайърд, 1996 г.

Бележки

[1] По аналогия с игралния филм Revenge of the Nerds, превеждан като Отмъщението на зубърите, думата Nerd се превежда като „социално неадекватен човек, посветен на преследването на някаква научна цел или техническо изобретение“ — Б.пр.

[2] Джобс вижда, че компютърните програми стават все по-големи и трудни за правене, но с обектноориентираното програмиране променя това, като позволява на огромни и комплексни програми да бъдат компилирани много лесно. Програмистите могат да използват прекомпилирани парчета код, за да създадат около 80% от своята програма, като по този начин се спестяват време и пари — Б.пр.

[3] Музикалният плейър на „Майкрософт“ — Б.пр.

[4] Американска компания за производство на компютри, една от най-големите в света — Б.пр.

[5] Американска корпорация, собственик на вериги от евтини супермаркети — Б.пр.