Алън Кен Томас
Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса (10) (250 цитата на новатора, който промени света)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Business Wisdom of Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
danchog (2014)

Издание:

Алън Кен Томас. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса. 250 цитата на новатора, който промени света

Американска. Първо издание

ИК „ВАКОН“, 2011

Съставител: Алън Кен Томас

Редактори: Елеонора Гаджева, Мариана Пиронкова

ISBN 978–954–9535–45–7

История

  1. — Добавяне

За живота

„Бих изтъргувал цялата си технология за един следобед със Сократ.“

Нюзуик, 2001 г.

„Времето ви е ограничено, затова не го губете, живеейки живота на някого другиго. Не позволявайте на шумните мнения на другите да заглушат вашия вътрешен глас. И най-вече, имайте куража да следвате сърцето и интуицията си. Те по някакъв свой начин вече знаят какъв наистина искате да станете.“

Из речта пред абсолвентите в университета Станфорд, 2005 г.

„Много по-забавно е да бъдеш пират, отколкото да постъпиш във флотата.“

Одисея: от „Пепси“ до Apple, 1982 г.

„Можеш да съдиш за един човек по това кои са кумирите му.“

сп. Бизнес уийк, 2004 г.

„Точно тези, които са достатъчно луди да мислят, че могат да променят света, са тези, които го правят.“

„Мисли различно“ — промоционално видео от Apple, 1997 г.

„Аз съм единственият човек, когото познавам, загубил 250 милиона долара за една година… Това наистина изгражда характера.“

Apple Поверително 2.0: Пълната история на най-цветната компания в света от Оуен В. Линзмайър, 2004 г.

„Понякога животът те удря с тухла по главата. Не губи вяра.“

Професионалното верую на Стив Джобс

„Просто искам да съм добър баща с тях, както моят баща беше с мен. Мисля за това всеки ден от живота си.“

За отглеждането на децата си, Ню Йорк Таймс, 1997 г.

„Плащат ми 50 цента за присъствие, а останалите 50 цента зависят от това колко добре ще се представя.“

За заплатата му от 1 долар по време на срещата на акционерите на Apple

„Нямате причина да не следвате сърцето си.“

„Струвах повече от милион долара, когато бях на 23, над 10 милиона долара, когато бях на 24, и повече от 100 милиона долара, когато навърших 25, но това не беше от значение, защото никога не съм го правил заради парите.“

„Триумфът на зубърите“, 1996 г.

„Никой не иска да умре! Дори хората, които искат да отидат в рая, не искат да умрат и да отидат там. Въпреки това смъртта е крайна спирка, която очаква всеки от нас. Никой не я е избягнал. И така трябва да бъде, защото смъртта е най-доброто изобретение на живота. Тя е агентът на промяната.“

Из Речта пред абсолвентите в университета Станфорд, 2005 г.

„Единственият начин да вършиш отлична работа е да обичаш това, което правиш. Ако не сте го открили още, продължавайте да търсите! Не се примирявайте! И както при всички въпроси, свързани със сърцето, то ще ви подскаже кога сте го намерили.“

Из речта пред абсолвентите в университета Станфорд, 2005 г.

„Аз мисля за повечето неща от живота като за песен на Боб Дилън или Бийтълс.“

От конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

„Аз съм оптимист в смисъла, че вярвам, че хората са скромни и почтени и че някои от тях са наистина умни. Имам много оптимистично мнение за отделните хора. Като отделни индивиди хората по рождение са склонни да са добри. Имам донякъде песимистично мнение обаче за хората в групи.“

Уайърд, 1996 г.

„Това беше едно от нещата, които разбрах в резултат от цялото преживяване. Осъзнах, че обичам живота си. Наистина. Имам най-прекрасното семейство на света и имам своята работа. Това е всичко, което правя. Не се социализирам много-много и не ходя по конференции. Обичам семейството си, обичам да управлявам Apple и Pixar. Имам възможност да го правя. Аз съм късметлия.“

За живота му с рака, сп. Бизнес уийк, 2004 г.

„Не можете да видите цялата картина[1], като гледате единствено напред. Можете да го направите само като гледате в миналото. Затова трябва да вярвате, че всичко ще си дойде на мястото в бъдещето. Трябва да вярвате в нещо — в интуицията си, в съдбата си, в живота си, в кармата, в каквото и да е. Този подход никога не ми изневери и промени всичко в живота ми.“

Из речта пред абсолвентите в университета Станфорд, 2005 г.

„Повечето от това, с което се сблъсках, следвайки любопитството и интуицията си, се оказа безценно по-късно.“

„Повече от всичко аз свързвам равния старт с доброто образование.“

„Не се замислям много за това на колко години съм. Ставам сутрин и това е нов ден.“

„Мисли за вчера, мечтай за утре, живей днес.“

„Съжалявам, но е истина. Това да имаш деца наистина променя гледната ти точка за тези неща. Раждаме се, живеем кратко и умираме. Така е било винаги. Технологията няма много да промени нещата, ако изобщо го направи.“

Уайърд, 1996 г.

„Тогава не го разбирах, но напускането на Apple беше най-доброто нещо, което можеше да ми се случи. Тежестта на това да бъдеш успешен беше заменена от лекотата на това да си отново в началото, по-малко сигурен за всичко. Това ми даде възможност да започна един от най-творческите периоди в живота си.“

Из речта пред абсолвентите в университета Станфорд, 2005 г.

„Мисля, че един от най-безценните ресурси, които имаме, е свободното ни време.“

ABCNews, 2005 г.

„Винаги ще остана свързан с Apple.“

сп. Плейбой, 1985 г.

„И още едно нещо…“

Фраза, с която Стив Джобс често започва представянето на нови продукти в края на презентациите на Apple

„Най-важното е, че аз не се върнах в Apple, за да печеля пари. В живота си имах късмет и вече бях натрупал състояние. Когато бях на 25, доходите ми надхвърляха 100 милиона долара. Тогава реших, че няма да позволя това да разруши живота ми. Просто няма как да изхарчиш толкова много, а и аз не смятам, че благосъстоянието е доказателство за моята интелигентност.“

„Знаете ли, единствената ми реакция по въпроса за парите е, че това е нещо комично, цялото внимание на хората е насочено към тях, а в същото време е най-малко задълбоченото и значимо нещо, което ми се е случвало.“

сп. Плейбой, 1985 г.

„Продължавам да съм изключително обезпокоен, като виждам какво се случва със страната ни, която може да се счита за най-щастливото място на света. Изглежда, не се вълнуваме много от това да направим страната си по-добро място за живеене за нашите деца.“

Уайърд, 1996 г.

„Моята самоидентичност не се върти около това, че съм бизнесмен, въпреки че това е работата ми. Възприемам себе си като човек, който прави хубави неща. Харесва ми да изобретявам хубави неща. Харесва ми да правя инструменти, които да са полезни на хората.“

сп. Ескуайър, 1986 г.

„Почувствах се сякаш някой ме е ударил в стомаха и ми е изкарал въздуха. Аз съм само на 30 и искам да имам шанса да продължа да създавам неща. Знам, че нося поне още един велик компютър в себе си. И Apple няма да ми даде шанса да го направя.“

сп. Плейбой, 1987 г.

„Винаги съм твърдял, че ако дойде ден, в който повече няма да мога да изпълнявам своите задължения като главен изпълнителен директор на Apple, ще бъда първият, който ще ви уведоми. За съжаление този ден настъпи.“

Писмо до служителите на Apple, 2011 г.

„Спомняте ли си The Whole Earth Catalog[2]? На задната корица на последния брой имаше снимка на далечен селски път в провинцията, на какъвто можете да попаднете, ако пътувате на стоп в Орегон. Беше много красива снимка и отдолу имаше надпис, който привлече вниманието ми. Той гласеше: «Остани гладен. Остани неразумен.» Не беше реклама на нещо, просто една от проницателните мантри на Стюарт Бранд[3]. Беше мъдра мисъл. Остани гладен. Остани неразумен.“

сп. Форчън, 1998 г.

„В началото правех всичко — документация, продажби, доставки, бърсане на пода, купуване на интегрални схеми, каквото се сетите. Сглобявал съм компютри с двете си ръце. И когато бизнесът се разрасна, продължих да го правя.“

сп. Бизнес уийк, 2004 г.

Бележки

[1] Стив Джобс използва идиома to connect the dots — да свържете точките, това води началото си от детския пъзел, при който трябва да свържете с молив отделните точки, за да се получи цяла картина, в случая значи да забележите очевидната връзка между няколко свързани събития — Б.пр.

[2] „Каталог на Земята“, списание, излизало през 70-те в САЩ — Б.пр.

[3] Редактор на списанието — Б.пр.

Край