Алън Кен Томас
Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса (3) (250 цитата на новатора, който промени света)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Business Wisdom of Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
danchog (2014)

Издание:

Алън Кен Томас. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса. 250 цитата на новатора, който промени света

Американска. Първо издание

ИК „ВАКОН“, 2011

Съставител: Алън Кен Томас

Редактори: Елеонора Гаджева, Мариана Пиронкова

ISBN 978–954–9535–45–7

История

  1. — Добавяне

За бизнеса

„Със съоснователя на Apple Стив Возняк много харесваме поезията на Боб Дилън и сме прекарали доста време да я обсъждаме. Ето това беше Калифорния. Можеше да си набавиш ЛСД директно от Станфорд. Можеше да спиш през нощта на брега с приятелката си. Калифорния ти дава възможността да експериментираш, тя отваря врата към нови възможности.“

сп. Плейбой, 1985 г.

„Не може просто да питаш купувачите какво искат и чак тогава да им го дадеш. Докато го изработиш, те вече ще искат нещо ново.“

Инк, 1989 г.

„Качеството е по-важно от количеството. По-добре е да отбележиш един хоумрън[1], отколкото да превземеш две бази[2] наведнъж.“

сп. Бизнесуийк, 2006 г.

„Apple притежава много предимства, но аз мисля, че ако не отделяме достатъчно внимание, компанията може… може… Опитвам се да намеря точната дума… Може да загине.“

Тайм, 1997 г., при завръщането си в Apple като главен изпълнителен директор.

„Спасението за Apple не е да намали разходите си. Спасението за Apple е да направи нововъведения, за да се измъкне от сегашното си затруднено положение.“

Apple Поверително 2.0: Пълната история на най-колоритната компания в света (2004) от Оуен В. Линзмайър.

„Това е една от моите мантри — яснота и опростеност. Простото може да бъде по-трудно от сложното. Трябва много упорито да работиш, за да прочистиш мисленето си така, че да създадеш нещо просто. Но в края на краищата си заслужава, защото веднъж озовеш ли се там, можеш да местиш планини.“

сп. Бизнес уийк, 1998 г.

„Знаете ли, ние не вярваме, че Mac ще превземе 80 процента от пазара за персонални компютри.“

„Не можеш да предвидиш какво ще се случи, но можеш да усетиш посоката, в която вървиш. И това е най-близкото, до което можеш да достигнеш. След това отстъпваш назад, за да не пречиш, и нещата просто оживяват пред теб.“

сп. Ролинг Стоун, 1994 г.

„Ние рискуваме с нашата визия, но по-скоро бихме правили това, отколкото да копираме нечий чужд продукт. Нека другите компании да го правят. Нас винаги ни води следващата мечта.“

Извадка от интервю при излизането на Macintosh, 1984 г.

„Бъди мярка за качество. Някои хора не са свикнали със среда, в която съвършенството е стандарт.“

„Ако авторското право изчезне, ако патентите изчезнат, ако защитата на интелектуалната собственост ерозира, тогава хората ще спрат да инвестират. Това вреди на всички.“

сп. Ролинг Стоун, 2003 г.

„Ние не създаваме просто компютър, ние създаваме компания.“

сп. Ескуайър, 1986 г.

„Apple не е компания, която разполага с най-многото ресурси в света. Ние успяваме, като много внимателно подбираме на какъв продукт да заложим… ние функционираме като стартираща компания. Ние сме най-голямата стартираща компания на планетата.“

От конференцията „D8: All Things Digital“, 2010 г.

„Ако «Мерцедес» правеха велосипеди или хамбургери, или компютри, не мисля, че щеше да им е от полза да сложат логото си на тези продукти. Също не мисля, че Apple ще спечели, ако сложи името си на автомобил. И просто защото целият свят е тръгнал да се дигитализира — телевизия, аудио и всичко останало — не значи, че има нещо лошо в това да си в компютърния бизнес. В компютърния бизнес има място за всички.“

сп. Форчън, 1998 г.

„Много е важно във всяка технологична компания да властва културата на продуктова ориентация. Много компании имат много знаменити инженери и умни хора. Но те в края на краищата имат нужда от една гравитационна сила, която да ги държи всички заедно. В противен случай се стига до това безброй чудесни технологични изработки просто да се носят из Вселената.“

сп. Нюзуик, 2004 г.

„Аз мисля, че спасението не е в драстичните мерки, а е в това да се изобретява. Така поне Apple извоюва славата си и така Apple може да си я възвърне.“

Уолстрийт уийк, 1996 г.

„Не можеш да погледнеш назад и да си казваш: Боже, колко ми се иска да не бяха ме уволнили, колко ми се иска да бях там, колко ми се иска това и онова. Това няма значение. Затова нека да изобретяваме утрешния ден вместо да се тревожим какво се е случило вчера.“

От конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

„Системата е, че няма система. Това не означава, че при нас няма процес. Apple е много дисциплинирана компания и ние имаме страхотни технологични процеси. Но тук не става въпрос за това. Просто процесът те прави по-ефикасен.“

сп. Нюзуик, 2004 г.

„Когато се върнах, тук се правеха 15 различни продукта. Беше невероятно. Човек не можеше да реши какво да си купи. Започнах да разпитвам и никой не можеше да ми даде обяснение.“

При завръщането си в Apple

„Моделът за купуване на музика чрез абонамент се провали. Мисля, че и Второто пришествие да пуснеш чрез абонамент, пак няма да се купува.“

сп. Ролинг Стоун, 2003 г.

„Винаги съм искал да притежавам и да контролирам първичната технология във всичко, което правим.“

Бизнес уийк, 2004 г.

„Понякога се налага да се вземат много трудни решения. Като например решението да сложим край на бизнеса с клониране[3]. Ако погледнем назад, това беше умна идея, но получавали ли сте някога смъртни заплахи? Беше страшно.“

По повод сериозните промени, които е предприел при завръщането си в Apple като главен изпълнителен директор.

„Аз мисля, че ако направиш нещо и то се окаже много добро, то трябва да се опиташ да направиш друго забележително нещо, не да се задържаш върху първото прекалено дълго. Просто разбери какво следва.“

MSNBC, 2006 г.

„Просто избягвайте да го държите по този начин.“

Из личен имейл до клиент, който има оплаквания относно приемането на антената на току-що пуснатия в продажба нов iPhone 4, при който се наблюдава, че обажданията прекъсват, ако потребителят хване телефона отстрани за металната лента[4]

„Аз мисля, че да създадеш една компания е най-трудното нещо, това изисква най-убедителните ти умения, за да наемеш възможно най-добрите хора, да ги караш да работят и да се надяваш, че ще дават най-доброто от себе си.“

От конференцията „D5: All Things Digital“

„Преди бях най-младият на срещите, на които присъствах, сега обикновено съм най-старият. И колкото повече остарявам, толкова повече се убеждавам, че мотивацията има най-голямо значение.“

Бизнес Уийк, 2004 г.

„Аз мисля, че е много трудно за една компания да прави всичко. Животът е сложен.“

От конференцията „D5: All Things Digital“

„Има маратонки, които струват повече от един iPod.“

В отговор на въпрос за цената на iPod от 300 долара, Нюзуик, 2003 г.

„Е, вие ни познавате. Ние никога не говорим за бъдещите си продукти. Имахме една фраза в Apple: Не е ли смешно — кораб, който пропуска вода от тавана… Не искам да променям това. Наистина не мога да кажа нищо.“

Относно предоставянето на повече информация за бъдещия iPod, Ей Би Си Нюз, 2005 г.

„Не мисля за пазарни дялове, мисля как да направя най-добрия персонален компютър в света и ако постигна това, смятам, че нашият пазарен дял ще се увеличи.“

Си Ен Ей, 1999 г.

„За мен компанията е едно от най-невероятните човешки изобретения.“

сп. Форчън, 1998 г.

„Много компании предпочетоха да направят съкращения и може би за тях това е било най-правилното нещо. Ние избрахме различен път. Нашето убеждение е, че ако продължаваме да предлагаме страхотни продукти на клиентите, те ще продължават да си отварят портфейлите.“

„Не че Microsoft бяха толкова гениални или умни, като изкопираха Mac, просто Mac беше една лесна мишена в продължение на 10 години. Това беше проблемът на Apple: Вече не бяха уникални.“

„Ако аз ръководех Apple, щях да изстискам всичко, което може да се вземе от Mac, и след това щях да се заема с правенето на следващото велико нещо. Войната между персоналните компютри приключи. Край. Microsoft победи много отдавна.“

сп. Форчън, 1996 г.

„За да превърнеш интересните идеи и новите технологии в една компания, която да продължи да създава нови продукти в продължение на годините, се изисква много дисциплина.“

„Как можеш да внушиш на хората, че се намират в среда, в която от тях се очаква да дават само най-доброто? Не го пише в наръчника на служителя. Това е безсмислено. Има значение само продуктът, който е резултат от работата на една група. Продуктът казва много повече от това, което излиза от устата или изпод писалката ти.“

„Разбрах също, че най-добрите компании обръщат внимание на естетиката. Те отделят допълнително време да разположат нещата графично и да ги пропорционират, по всичко личи, че това им носи резултати. Искам да кажа, че освен функционалните ползи естетиката изразява начина, по който самите те се възприемат, тяхното чувство за дисциплина в инженерството, как ръководят компанията си, и т.н.“

Инк., 1989 г.

„Клиентите ни считат, че тази цена е добра. Ние се опитваме да се конкурираме с пиратството — опитваме се да издърпаме хората далеч от пиратството и им казваме: Можете да си купите тези песни легално на добра цена. Но ако цената се повиши много, те пак ще се обърнат към пиратството. Тогава всички губят.“

„HD революцията свърши, случи се. HD победи. Всички искат HD.“

Из програмната реч на специално събитие в Apple, 2010 г.

„Много хора не могат да се примирят с факта, че не произвеждаме продукти за корпоративния пазар. Но това е все едно да питаш защо GAP не произвежда костюми. Добре, ние също не произвеждаме обувки за голф.“

сп. Форчън, 2000 г.

„Ако знаех по-рано в бизнеса това, което зная сега, вероятно щях да направя някои неща много по-добре, отколкото тогава, но и сигурно щях да направя някои неща много по-зле. И какво от това? Много по-важно е да си ангажиран с настоящето.“

сп. Форчън, 1998 г.

„Ако имаш 20 тухли, можеш да ги сложиш на земята и така ще имаш 20 тухли на земята. Или можеш да ги наредиш една върху друга, за да започнеш да строиш стена.“

„Ние наемаме хора, които искат да правят най-добрите неща в света.“

„Ама как сме го патентовали само!“

При представянето на iPhone, Макуърлд, 2007 г.

„Давай най-доброто от себе си във всяка работа. Не спи! Успехът генерира повече успех, така че бъди гладен за него. Назначавай добри хора, които се стремят към съвършенство.“

„Вие произвеждате едни от качествените продукти в света, но правите и много боклуци. Разкарайте боклуците.“

Адресирано към Найк

„Имаше много хора в Apple и в системата на Apple, които играеха следната игра — «за да спечели Apple, Microsoft трябва да загуби». И беше много ясно, че от това нямаше нужда, защото Apple не можеше да спечели срещу Microsoft. Това изобщо не беше нужно. Apple трябваше да си спомнят кои са, защото бяха забравили.“

От конференцията „D5: All Things Digital“, 2007 г.

Бележки

[1] Термин от бейзбола, силен и далечен удар, прехвърлящ цялото игрище, който позволява на удрящия играч, както и на всички други, заели в този момент бази, да отбележат точки — Б.пр.

[2] В бейзбола точка се отбелязва, когато играчът направи пълна обиколка на четирите бази, които лежат по краищата на поле с формата на квадрат — Б.пр.

[3] През 1995 г. с цел разширяване на пазарния дял на компанията, собствениците на Apple започват да продават лицензи на други компании за ползване на софтуера на Apple и на вътрешната памет ROM на Macintosh — Б.пр.

[4] Всъщност металната пластина, която опасва страните на телефона, е самата антена — Б.пр.