Читателски коментари от Костадин Бояджиев

Махабхарата от Вяса, Кришна Дхарма

Костадин Бояджиев (26 март 2021 в 22:10), оценка: 6 от 6

За чудещият се, дали си струва ли си да се прочете- ДА, ДА и още милион пъти ДА.

Махабхарата от Вяса, Кришна Дхарма

Костадин Бояджиев (10 февруари 2021 в 21:51), оценка: 6 от 6

Неслучайно това се счита за един от най- старите епоси. Честно казано за западно ориентирания ум, и ценности, има неща, които първоначално изглеждат озадачаващи. Ако обаче се абстрахираме, от моралните и етични ограничения на нашето време, пред нас се разкрива съвсем различна картина.

Аз, Клавдий от Робърт Грейвс


Страхотна книга. Забавно увлекателна, изключително приятно четиво.

Факторът Айнщайн от Уин Уенджър, Ричард По


Първите няколко страници, лично мен силно ме разочароваха, но след това бих казал, че има моменти на „добри попадения“. Предполагам ако книгата попадне в ръцете на тинейджър, или младеж на двайсетина години, доста ще се позабавлява с техниките описани в нея, дори може да сформира свое верую за пътя на мисълта.

Дзен в бойните изкуства от Тайсен Дешимару


Много философии, а живота е кратък, толкова кратък. Относно БИ тази книга, е като оазис в пустиня. Проблема е, че пречупена през Запада, нещата стоят по друг начин, правилно е упоменато, че масовият съвременен човек търси спорта, а не самото БИ. Конкретно у нас в БГ много от теориите и техниките се правят наопаки, че и за по- правилни ги считат самите сенсеи, но това е светът живот с различни краски.

Христос в Индия от Холгер Керстен


Лука, 24 глава.

39 Погледнете ръцете Ми и нозете Ми, че съм Аз същият; попипайте Ме и вижте, защото дух няма меса и кости, както виждате, че Аз имам.

40 И като рече това, показа им ръцете и нозете Си.

Много поучителна е притчата за зърното, за жалост повечето хора са като да садиш зърно в необработена почва (необразованите и глупците), други са твърде обработени, та вместо почва,все едно на бетон и асфалт да садиш, но има и такива, които са като орана нива.

Дванадесетата планета от Зекария Сичин


Едно огромно благодаря на Читанка и хората стоящи зад този проект, за това, че правят широкодостъпни подобни книги. Книгата е много интересна, с любопитни възгледи. Дано тук бъдат публикувани и други книги на Закария Сичин.

100-те най-влиятелни личности в историята на човечеството от Майкъл Харт


Не, просто …. Кенеди, Горбачов…. Наистина автора малко се е олял.

100-те най-влиятелни личности в историята на човечеството от Майкъл Харт


Преди години книгата ми бе доста интересна, сега хвърлих отново един „бърз поглед“. Класацията не е лоша, но подредбата търпи критика. На първо място щем не щем, римската култура стои в основата на съвременния свят, а доколко това е фундаментално, то само изредете на кой да е език месеците от годината, и ще си отговорите. Аз лично месец Мохамед, Петър, или Исус не съм чувал.

Двайсетте ръководни принципа на карате от Гичин Фунакоши, Генва Накасоне


Дали е Рей или Ус, то основният принцип в карате е уважението. Контрола, самоконтрола, старанието, прецизността, всичко в карате следва принципа на това да уважаваш себе си, средата и околните.

Трагичното послание на древните от Ернст Мулдашев


Евала на Мулдашев, че оперира явно със силно ограничени финансови и др. възможности, но някак си твърде малко се обляга на научната обосновка. Да приемем, че числата иамт своя мистичен елемент, ама примерно в двоична бройна система 6 и 9 не присъстват, а съсвсем отделно следва да кажем, че за да претворяваме светът в цифров модел, то следва коректно да дефинираме множества, полета и пр. в-у които да зададем съответните релации. Някак си с конец, глобус и интуитивни разсъждения нещата са доста далеч, от науката.

Кръвта на боговете от Кон Игълдън


Поредната невероятна книга на Кон Игълдън. Чудесно показва, както гледната точка на „освободителите“, така и на „отмъстителите“. Историята се пише от победителите, но истината се крие в перспективата.

Геномът от Мат Ридли


Една от малкото преведени на български книги, която разбираемо показва докъде се е развила генетиката, и по- специално разбирането на ДНК.

Цезар и неговият легионер от Бертолт Брехт


Интересен сюжет.

Нерон от Александер Кравчук


Добра книга, описваща един от най-противоречивите римски императори, чието име е останало в историята, като нарицателно за охоолен живот и разврат. От самата книга силно впечатление ми направи „смърта на Агрипина“ и начина, по който е представен Сенека.

История на Александър Велики Македонски от Квинт Курций Руф


Прекрасна книга за Александър Македонски, човекът, на който се е възхищавал дори и Цезар.

Боговете на войната от Кон Игълдън


Поредната прекрасно написана книга. Някои от историите са изключително пленяващо поднесени, като е нормално да се очаква, и края да е поднесен като кулминационен момент. Предвид способностите на автора, се очаква края на книгата да е нещо впечатляващо, лично аз останах разочарован в това отношение. Важен елемент, за който автора не е дал обяснение е многопластовата личност на Брут, която видно по от официално изучаваната история, съчетава живота на двама човека Марк Юний Брут и Марк Юний Брут Старши. Така авторът е пропуснал още един от мотивите на Брут, а именно спекулацията с това, че Брут вероятно е син на Цезар, и ако приемем това за истина, то Клеопатра и Цезарион, окончателно слагат край на евентуалните възможни амбиции на Брут.

Земя на славата от Кон Игълдън


Страхотна книга, и съм задължен отново да отбележа, че искрено съжалявам, че не е екранизирана в мини сериал, щото истината е, че това е начина тя да стигне до масовата аудитория.

Смъртта на царете от Кон Игълдън


Много добре написана книга (също, като първата от поредицата). Има обаче един дразнещ аспект, а именно това, че автора не се придържа към фактологията, а тя за древните римляни е доста прецизно описана в извори и пр. И докато в първата част донякъде можеше читателя да „стисне зъби“, и да приеме смъртта на Марий по описания начин, то във втората част, твърде много неща се разминават. Катон от честен и почтен човек е представен едва ли не, като изчадие. Помпей от привърженик на Сула е представен едва ли не, като човек на Марий. Още повече че ако се придържаме към автобиографията на Цезар, то е резонно да се опишат роднинските връзки м-у него и Марий (макар и некоректно описани), но да се пропусне и сродяването със Сула е меко казано некоректно. А в случая не само, че не са описани роднинските връзки със Сула, но и Сула едва ли не се подсказва, че съсипва Цезар.

Вратите на Рим от Кон Игълдън


Прекрасно написана книга. Не знам само защо досега не е филмирана от филмовите студиа, всяка глава е все едно отделна серия на късомертажен филм. Прекрасно четиво.