Читателски коментари

Макбет от Уилям Шекспир

Георги (24 март 2010 в 20:38)

„Макбет“ е една от най-вълнуващите Шекспирови трагедии, които ме впечатлиха, макар и да съм на 14 години. Това е перфектният образец за трагедия, описваща покварата и духовната деградация на личността. Бях впечатлен от изразните средства, с които Шекспир е отразил пагубната разруха на принципите и ценностите в името на властта и богатството. Една от гениалните му идеи е да постави летящия кървав кинжал като резултат от изпитаните халюцинации и изпитания страх и морален упадък.

Макбет е пиеса за властта и парите, които трансформират доблестния и безстрашен войн в безскрупулен и аморален тип.

Гениалните провокации на Шекспир ме привлякоха да прочета идеалните му пиеси, които и до днес остават най-висок връх в световната класическа драматургия, образци за съвременния театър. Това са произведения, които винаги ще бъдат четени и гледани, а главната причина за небивалия интерес към тях е безпогрешния усет на великия английски драматург, който е вложил майсторство в построяването на централните си образи.

Чети, народе български, и се просвещавай в необятните ширини на класическата литература.

Клетка от Стивън Кинг

Слави (23 март 2010 в 19:51)

Чел съм книгата няколко пъти и нищо не разбрах. Всъщност, разбрах едно единствено нещо- новелката е не по-добра за четене от упътването на гърба на опаковката на тоалетната хартишка. :- ))

Христо Ботев от Дамян Дамянов

пепи-нин (23 март 2010 в 17:16), оценка: 5 от 6

Заради такива думи и с такива герои можем да се гордеем, че сме българи.

Малката Фадет от Жорж Санд

VanyaD (23 март 2010 в 14:45), оценка: 6 от 6

Заинтригуваща, дълбока и искрена история.

Кланица пет от Кърт Вонегът

VanyaD (23 март 2010 в 14:39), оценка: 6 от 6

Това е книга, която мога да кажа, че ме е променила. Надявам се да докосне повече хора, така както докосна мен.

Отровени са мойте песни… от Хайнрих Хайне

Petyo123 (22 март 2010 в 22:18), оценка: 1 от 6

Сега ,може би зависи и от превода ,но вижте как звучи тромаво ,тъпо и плитко.Ето защо трябва да се гордеем с изключително богатата образност ,колорит и дори една необяснима красота на родния ни език -гнусен и обиден при псуване ,красив и мелодичен в поезията -това другите го нямат…да го пазим от заемки и да го обогатяваме с наши си измислици ,ако ще!

Сенки от Джон Сол


Обсебена съм от поредицата на Стефани Маиер ’Здрач’.Рядко ми се е случвало да прочитам някоя книга по няколко пъти и дори съм очудена как успя да ме завладее така.Не е самата любовна история/има много по добри/.Сама за себе си не мога да реша какво толкова ме привлича в тази книга,какво ме кара да се връщам отново и отново към страниците и.

Ще се радвам много ,ако качат в саита и „Академия за вампири“ на Ришел Мийд

Фиона от Джуд Деверо

ladyb (21 март 2010 в 23:43), оценка: 6 от 6

Това беше първата поредица на Джуд Деверо, която прочетох. Хареса ми изключително много. Просто и четирите книги си заслужават да се прочетат.

Граматика на фантазията от Джани Родари

krivoshapkova (21 март 2010 в 21:47), оценка: 6 от 6

Най- доброто четиво за родители и педагози…и за всички пораснали деца.

Сонет от Франсоа дьо Малерб

колю колев (21 март 2010 в 12:20)

нямам,коментар ,добро е

Забранена зона от Дъглас Престън, Линкълн Чайлд

SecondShoe (19 март 2010 в 20:09), оценка: 6 от 6

Книгата е страхотна! Майсторски написан съвременен трилър с добре изградени образи и достоверни събития. Има много компютри, наука, вируси, учени и екщън. И с тази книга тандемът Дъглас Престън и Линкълн Чайлд запазва високото ниво, с което сме свикнали да ги свързваме.

Ад и рай от Джудит Макнот

elektrichar (19 март 2010 в 12:39), оценка: 6 от 6

В началото започва малко тромаво, но след това става все по-добре и в крайна сметка е един чудесен роман.

Хари Потър и орденът на Феникса от Джоан Роулинг


Аз я имах като книга, но се изгуби някъде. Не мисля, че това е оригиналният превод. Иначе това си е една страхотна книга!!

Вълкодав от Мария Семьонова

Иван (18 март 2010 в 19:46)

Харесва ми и то много повече от филма. Гледах ги книжките в книжарницата и доста се чудех, но сега знам, че ще си ги закупя

Граматика на фантазията от Джани Родари

Гери (18 март 2010 в 16:44)

Искрено благодаря, че ми предоставихте възможността да се насладя на добро произведение!!!

Сто години самота от Габриел Гарсия Маркес

Весела Куцарова (18 март 2010 в 11:26)

Още си спомням как прочетох този роман за пръв път — имах нужда да спирам след няколко глави и да чета нещо друго, защото чувствах че се задушавам от потопа емоции, които ме заливаха, сякаш се давех в тях. Ослепително ярка книга — с цветове и чувства, които са мъчително реални. Не забелязах магическото в този реализъм, защото той е потресаващо истински и чувствен и дори безкрайния дъжд не е по-впечатляващ от начина, по който Маркес ни кара да забравим за собствената си реалност. Това е безспорно най-„големият“ му роман …, но аз предпочитам „Любов по време на холера“, който макар и по-овладян и уж по-класически, носи всичките белези на уникалния му стил и при цялата си мрачна красота не е толкова обсебващо реален.

Понеделник започва в събота от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки

НСК (18 март 2010 в 06:18)

Накратко(тъй като коментарът стана много дълъг): книгата е много лека и приятна за четене, хумористична, неангажираща, и при това без да е лишена от съдържание и размишления; горещо се препоръчва на всички.

Надълго(моля за извинение ако съм превишил някакви ограничения или създавам трудности с такъв дълъг коментар; книгата просто беше твърде интересна и оригинална и аз не можах да се сдържа да напиша нещо по-подробно):

Без ни най-малко колебание бих могъл да заявя, че „Понеделник започва в събота“ на братя Стругацки не само се явява едно от най-интересните и своеобразни произведения, с които съм имал удоволствието да се запозная, но и в най-голяма степен утвърждава таланта на авторите като фантасти: защото думата „фантастика“(била тя „научна“ или не) очевидно произлиза от понятието „фантазия“; а фантазия, това е именно създаването и оформянето с помощта на въображението на нови и непредсказуеми светове, на очароващи със своята свежест и непознатост реалности и на преплитащи се в неочаквани нюанси образи и идеи. Писането за космически кораби и звездни пространства — това само по себе си не е фантастика, тъй като в него няма нищо оригинално, и никаква, всъщност, фантазия.

А тази книга, този роман — това вече е фантастика в истинския смисъл на думата; и при това се чете удивително леко, защото сюжетът съвсем не е обременяващ, а напротив — лек и дори, така да се каже, малко „хлабав“. Всъщност сюжет почти няма! Но това в никакъв случай не прави книгата по-малко интересна, тъй като това, което я прави такова приятно четиво, съвсем не се намира в някакви преплетени истории или неочаквани обрати на фабулата, а във образите, в живите и колоритни образи, които успяват едновременно и да бъдат забавни, и деликатно да „побутнат“ читателя към някои интересни разсъждения и мисли.

Самият сюжет, накратко, се върти около преживяванията на главния герой като програмист в един твърде необичаен институт, в който научните работници се занимават не с някаква друга дейност, а с изучаването на въпросите, свързани с магията и чародейството. И колкото и глупаво и дори, може би, изтъркано, за съвременния читател да звучи подобен замисъл, достатъчно е да бъдат прочетени само първите няколко глави на романа, за да се убеди човек в несъмненото своеобразие и остроумие, което блика измежду нейните страници.

Личи се, впрочем(макар и това в никакъв случай да не ограничава евентуалната публика на творбата), че произведението е ориентирано най-вече към по-младите читатели, изпълнени със светъл и прохладен, така да се каже, като тихия пролетен вятър оптимизъм, и изгарящи от нетърпение да посветят своя труд на човешкото щастие и на научното дело; и именно във връзка с това аз съм крайно озадачен от етикета „Антиутопия“, който виждам, че е прикачен към книгата. Не всичко, разбира се е идеално — авторите твърде често прибягват до ирония, дори до сарказъм спрямо някои елементи на обществото — но като цяло, книгата излъчва най-вече позитивна енергия, разтваряйки вратите на ума и въображението към една почти идеална и точно по „утопически“ красива действителност — една сбъдваща се реалност на комунистическите идеали и една лъчезарна възхвала на учения, на изследователя, на работника творец. Всичко това ярко блести иззад макар и немалкото несъвършенства, описани в книгата. Всичко това „зарежда“ читателя с енергия, с оптимизъм и надежда.

Но най-интересното и увлекателно нещо в света на тази творба е уникалният начин, по който е измислено, представено и изградено всичко в него. Лекият стил и фантастичните сюжети са изпъстрени с твърде много и твърде хубави мисли и разсъждения, с лековат и при това твърде остроумен и изискан хумор, и — и това може би е най-интересното — с безбройни препратки и алюзии към най-разнообразни мотиви от митологията и фолклора, от историята, суеверията и дори произведенията на други автори: например описаният от Гогол в едноименната повест Вий, историческият равин, назован в книгата с името Бен Бецалел, който според легендата е създал в Прага глиненото чудовище Голем(несъмнено познато на съвременния читател от популярната култура), заетите от средновековната алхимия понятия като „хомункулус“ и „философски камък“ и така нататък, и така нататък… Макар и откъслечни, тези препратки придават голям колорит и един вид фалшив реализъм на творбата, а и дават възможност на читателя да се „задълбае“ в нея, да се заеме със самостоятелно проучване на всички тези мотиви и да се почувствува като че „част“ описваната действителност. В тази връзка от особен интерес е последната част на книгата, озаглавена „Послесловие и коментарии“, в която е даден кратък речник на някои от „термините“, използвани в романа.

Сега ще завърша накратко, тъй като коментарът ми и без това стана прекалено дълъг: „Понеделник започва в събота“ е една изключително оригинална и увлекателна книга, която се чете леко и с удоволствие; висококачествено развлекателно четиво, което горещо бих препоръчал на всички потенциални читатели.

Не пипай тази книга! от Ян ван Хелсинг

дело (17 март 2010 в 22:12)

книгата е уникална

Добри поличби от Нийл Геймън, Тери Пратчет


Присъединявам се към правените коментари, много се забавлявах, докато четях, къде се усмихвах, къде се смях с глас…

Задочни репортажи за България от Георги Марков

Самсунг (17 март 2010 в 15:01)

До #33:

Че ти няма да прочетеш поне официално да си признаеш — няма; то е ясно. Ама явно си ги чел, както навремето партийните дейци четоха българското издане на „Библията“, та за това нещо те е яд ми се струва.