Защо кукуригат петлите от Георги Мишев
Това е най-любимата ми приказка
Шареното човече от Анастас Павлов
Цялата книга… и двата и тома са УНИКАЛНИ.Радвам се ,че тук ги открих и отново мога да зърна любимата корица от детството си и да прочета милите редове,почти знаейки ги наизуст,връщайки се отново в света на вълшебството.Благодаря.
Заблудите на Дан Браун от Емануел Икономов
За масовия читател няма значение дали хотелът е Риц или Цир, може и Цура.Те са толкова взискателни, не повече. „Бестселър“ е високо монтирана огромна неонова табела. Блести.Трудно се виждат нюансите.Много хора не правят разлика между тъмно кафяво и тъмно лилаво.Цял живот.Щастлив.
Пир за врани от Джордж Р. Р. Мартин
Наистина основните герои изобщо не ме грабнаха. Едни такива смотани и всеки с лудостта си: депресирани, комплексирани, параноично-психирани…
Хари Потър и затворникът от Азкабан от Джоан Роулинг
Книгата е много увлекателна и забавна.
Свят на смъртта 5 от Ант Скаландис, Хари Харисън
В рускят сайт за фантастика www.fenzin.org има прведени от английски в поредицата Свят на смъртта
Гаррисон Гарри. Мир смерти (1) — Неукротимая планета
Гаррисон Гарри. Мир смерти (2) — Этический инженер Специалист по этике; Моралист
Гаррисон Гарри. Мир смерти (3) — Конные варвары
Гаррисон Гарри. Мир смерти (4) — Линкор в нафталине
Гаррисон, Ант Скаландис (5) — Возвращение в Мир Смерти
Гаррисон, Ант Скаландис (6) — Мир Смерти на пути богов
Гаррисон, Ант Скаландис (7) — Мир Смерти против флибустьеров
Гаррисон, Ант Скаландис (8) — Мир Смерти и твари из преисподней
Гаррисон, Михаил Ахманов (9) — Мир смерти — Недруги по разуму
Кратка история на почти всичко от Бил Брайсън
Страхотна! Науката като роман, като приключение и вълнуващо пътешествие. Книга не само за научните факти, но преди всичко за хората, които са разкрили загадките на вселената. За въпросите, които са ги измъчвали, за грешките, които са направили, за безбройните (и тревожно повтарящи се) заблуди на човечеството, за вдъхновението, гениалните идеи, но и за делничното и смешното в живота на великите учени и откриватели. Заразително чувство за хумор, огромно количество информация, но поднесена достъпно, систематично представяне на историческото развитие на почти всички съвременни научни клонове. Истинско удоволствие! Аз също я препоръчвам на всички — млади и стари, изкушени и неизкушени в науката, лаици и професионалисти. Аз я бях чела на английски, но се зачетох неволно в българския превод и докато се усетя я бях вече преполовила и отново се заливах в смях. Мисля, че това е книга към която ще се връщам многократно.
Аз като издател да си кажа.
Положението със „Свят на смъртта“ (четвърта и пета книга) е следното:
Ант Скалантис е написал книгите с разрешение на Хари Харисън. Дори на официалния сайт на Харисън има кориците на самите книги, при това НА РУСКИ. Ето тук http://www.iol.ie/~carrollm/hh/collab.htm (на предпоследно място) си пише, че е съавтор на Ант Скалантис. Опитах се да дам и линкове към снимки на трите книги, написани от руснака, но системата на Читанката реши, че спамя. Пак повтарям, това е инфо от http://www.harryharrison.com.
Тъй че излезлите две и евентуалния „Свят на смъртта 6“ няма как да бъдат преведени от английски.
Що се отнася името, обяснението е простичко и се съдържа в самите книги (вече не помня в четвърта или пета, но май беше в четвъртата) — има директни отправки към гръцката митология, самият герой също споменава нещо, че е кръстен на аргонавт. Тъй че срамът да си го бере преводача на първите книги. Имахме малко търкания как да бъде главния герой — Язон или Джейсън, но се наложи мнението, че Язон е смислово натоварено име и не би трябвало да се ползва англоезичния му еквивалент. Не вярвам да се сърдите, че в преводите от английски никой не пише Джийзъс вместо Исус или Юлисис вместо Одисей, нали?
Огненият факултет от Алекс Кош
съвсем прилична книга в която има няколко свежи идеи
Разликата вероятно се дължи на факта, че оригиналът, който му е възложен, е на руски, а предните са превеждани от английски.
Синдикатът на престъпниците от Жан-Мишел Шарлие, Жан Марсили
Това е единствената книга, която след като прочетох последната страница, започнах да я чета веднага от начало! Невероятна книга!
Книгата е хубава, но преводача и явно не си е направил труда да разлисти предните. Като започнах да я чета, единствено се питах кой е тоя „Язон“. Редактирах текста и навсякъде на мястото на „Язон“ отново е „Джейсън“, поне на мен ми е по-приятно познатото от първите три книги име на главния герой.
Абсолютно посредствена книга. Няколко похабени часа живот които можех да прекарам четейки нещо стойностно.
Но предполагам че това е всичко което може да се очаква от 27 годишен руски автор любител на спорта.
Изгубените надежди от Даниел Стийл
Оценка отл. 6
Много завладяващ роман, драматичен, но близо до реалността, прекрасни чувства на любов, неочаквани обрати и щастлива развръзка за главните герои. В романа съществуват много мъка, нещастни обстоятелства, но същевременно много любов и вяра в приятеля до теб. Даниел Стийл е един прекрасен писател с огромен талант, който никога не престава да ме учудва и очарова!Обичам те!
Интриги от Хедър Греъм
книгата е прекрасна
Законите на Духа от Дан Милман
Книгата съдържа житейски истини и хубави наставления за справяне със ситуациите в живота. Добро четиво!
Шогун от Джеймс Клавел
Джеймс Клавел (Чарълз Едмънд Дьо Мареск Дьо Клавел) е писател и филмов сценарист, известен със своите романи „Шогун“ и „Цар Плъх“, и филми като „Голямото бягство“ от 1963 г.
Джеймс Клавел е роден в Сидни, Австралия през 1924 г.
Така, че не е англичанин.
27 от Уилям Дийл
Страшна книга! Прочетох я за един ден.
Илинден от Димитър Талев
Не знам защо мисля, че
1)има книги от български автори, които всеки, който смята себе си поне малко за ерудиран човек е длъжен (пред себе си да прочете). И то не адаптирани, от „библиотека за ученика“. И не защото са задължителни в училище.Не са толкова много добрите български писатели. А още по-малко са най-добрите.
2) Никак не е важно кой къде е бил изпратен. Важно е какво е оставил след себе си. Времената се менят. Всяка власт защитава себе си по начин по който може. Обаче времената се менят, мени се конюнктурата, менят се управленията и правителствата. Непреходни остават само стойностните книги.И не защото авторът им е бил изпратен някъде, или е бил убит, или е бил гонен, а просто защото е написал хубави книги, които са актуални във всчики времена и защото оставят следа.
А книгите на Димитър Талев са от тях. От тези, които оставят следа.
А какви са били житието, или битът, или характерът на автора, според мен е нещо второстепенно, несъществено. Може да не е бил лицеприятен, или точно обратното. Не това е важното. Не заради това са стойностни книгите му.
Петата планина от Паулу Коелю
Според мен истерията покрай Коелю бе предизвикана поради факта че всички така наречени звезди го популяризираха и стана модерно да държиш в ръка книга на автора.Има интересни попадения но на моменти доскучава.Специално за тази книга доста се потрудих докато я завърша, но има поучителни сентенции макар и комерсиални….
Понякога в живота ни се случват нещастия, които не можем да избегнем. Но все има някаква причина, за да ни се случват. Едва когато ги преодолеем, разбираме защо са се появили в живота ни."
Действително понякога светът сякаш заговорничи срещу нас и именно тогава се запитваме: „Защо това трябва да се случи на мен?“ Пред неизбежното някои се обезсърчават, други обаче стават по-силни, а най-мъдрите извличат поука.
Читателски коментари