Читателски коментари

Стой далече от мазето от Р. Л. Стайн

albus_97hp (28 юни 2013 в 22:20), оценка: 6 от 6

Ще качите ли и останалите книги??? Страхотна поредица :)

Танцуващият дявол от Кони Мейсън

miskapriz (28 юни 2013 в 21:39), оценка: 6 от 6

Много интересна история прочетох я с голям интерес горещо я препоръчвам заслужава си четенето..

Под игото от Иван Вазов

тцЪ (28 юни 2013 в 19:22)

Големи критикари, голямо чудо!

Хайде и аз да се включа- „Под игото“ може да не блести с художествена стойност, но той има голяма ИСТОРИЧЕСКА стойност и, нека да се изразим така — емоционална стойност.

Да, героите са еднопластови, да — развитието на главните персонажи е предсказуемо до втръсване. Е, и? Силата на романа е в историческото представяне — на целия период на организация на Априлското въстание в Сопот, на промените, които стават в българското общество тогава, както и сравнително обективното представяне на обществените течения тогава.

В това отношение далеч надминава например един Сенкевич с неговият „С огън и меч“.

В българската литература единствено „Железният светилник“ стои по-добре като исторически роман — просто защото там вече имаш и страхотно развити герои.

Игра на тронове от Джордж Р. Р. Мартин

buba29 (28 юни 2013 в 18:04), оценка: 6 от 6

Най-доброто фентъзи, което съм чела! Откакто я прочетох, всичко друго ми се струва елементарно и изсмукано от пръсти. За да стане добра приказка, не е нужно в книгата да се прескачат магьосници, вълшебни предмети и прочее други фантастични неща. В крайна сметка, ако можеш да пишеш, и три дракона са ти достатъчни :). Само при още един автор съм видяла подобно нещо засега — Джо Абъркромби.

Автобиография от Бранислав Нушич

sunshaine (28 юни 2013 в 17:49), оценка: 6 от 6

Харесва ми аз съм ощев началото глава 6та,но се забавлявам и се чудя колко ли много ще михареса по-нататък.

Грешникът от Мери Хигинс Кларк, Керъл Хигинс Кларк


Наивна и сладникава, не ми хареса.

Материал, подходящ за съпруг от Мейв Харън

nikita62 (28 юни 2013 в 17:16), оценка: 5 от 6

Много приятна книга.Намерих си я по това ,че авторката е британка и не сбърках.Повечето са добри,за разлика от американците.

Под игото от Иван Вазов


Драги приятели,(ако мога да ви нарека така),прочетох коментарите ви за романа „Под игото“ и реших и аз нещичко да добавя. Много преди вас други хора са критикували Вазов и неговата „прекалена“ отдаденост на България. Имам пред вид кръга „Мисъл“ -д-р Кръстев, Яворов, Пенчо Славейков и Петко Тодоров. Те смятали, че българската литература трябва да е модерна, на европейско равнище. За тях Иван Вазов бил старомоден, не особено европейски. Но все пак българите имали друго мнение и затова Вазов е наречен „Патриарх на българската литература“,и пред неговата къща се събирали в добри и лоши за България дни.

А „Под игото“ все пак е първият български роман. Има си и слабите страни,наистина, но какво от това. И все пак нека ви разкажа и една случка.Преди години с мои приятели отидохме на гости в Карлово. Домакинята ни предложи една разходка из Сопот. Минахме през всички места, които Вазов е описал в романа си:манастирът „Свети Спас“, дядовата Стоянова воденица, метохът, къщата на Вазов и т.н. и аз им обяснявах в коя глава какво действие се развива на съответното място. Прибрахме се и моята приятелка попита нашия домакин дали няма романа. На въпроса му защо й е, тя отговори, че решила да го препрочете, защото аз толкова „хубаво“ съм ги „превела през романа“. Така че, може би ако посетите тези места, няма как да не разберете романа. А вероятно ще ви бъде и интересно.

История славянобългарска от Паисий Хилендарски

Мирка Иванова (28 юни 2013 в 13:04)

Георги Иванов, аз не съм съгласна с Вашето мнение! Нима ако славянските братя, на които плюете, не бяха дошли да воюват през 1877 година с Турция, щяхме да имаме свобода? Ще се радвам да ми обясните кога България е била под Руско иго и дали щяхте да можете да четете произведения като „История Славянобългарска“, както сега? Това, че сте учили руски, не Ви прави роб на Русия. Нима щяхте да сте по-доволен да учите турски език?

Но тук не е мястото да споря… История Славянобългарска е велика книга и всеки, който я прочете, се чувства изпълнен с гордост и патриотизъм.

Железният светилник от Димитър Талев

Даниела (28 юни 2013 в 12:54)

Една от любимите ми български книги. Д. Талев, Д. Димов и П. Вежинов са най-добрите български романисти, според мен. Особено Железният светилник — какъв речник, какъв усет към детайла! Невероятно добре разказана история.

Под игото от Иван Вазов

Ава (28 юни 2013 в 11:50)

Ботев го махнаха, като недостатъчно добър за българските ученици. Сега българчетата ще се възпитават с „велики“ автори. Не с такива отживелици като Ботев. Всъщност те и Шекспир махнаха. Но четейки голяма част от коментарите, осъзнавам, че не са стигнали до Шекспир. Но може да е затова, че в момента препрочитат „Престъпление и наказание“ на Достоевски.

Apropo, някой тук сравни Вазов с Карл Май….

Под игото от Иван Вазов

Ава (28 юни 2013 в 11:31)

Я пак прочети коментарите. Обърни внимание на героя RT.

Под игото от Иван Вазов

Ава (28 юни 2013 в 11:28)

Добре, посмяхме се! Явно съм пропуснал да кажа, че бих искал да споменеш книги, които ти да си чел. Не ми казвай, че си прочел „Престъпление и наказание“ на Достоевски — дръж се сериозно. Ако беше прочел „Престъпление и наказание“ щеше да се изказваш значително по-интелигентно и обосновано.

Фън шуй откачалки от Брайън Галахър

Regina Falange (27 юни 2013 в 23:18)

Книгата наистина започна интересно, но малко след това ме загуби. Много инфантилно поведение на главната героиня, абсолютно нереалистични ситуации и герои. Определено не я препоръчвам.

Мъжът на моите мечти от Джоана Линдзи

svr (27 юни 2013 в 18:41), оценка: 6 от 6

Книгата е наистина много хубава. За мен попада сред 5те най-интересни, които съм успяла да прочета в този сайт

Граф Монте Кристо от Александър Дюма


Най-учтиво пиша — грешиш!!! Ако си я чел като малък, а и всичко останало на Дюма, няма начин да не ти хареса…Това си е класика в приключенските романи и за своето време. Сега може да ни се вижда малко наивна, но времената се промениха, много нови автори се наложиха, изискванията ни се повишиха и измениха…Все пак мисля, че едно дете трябва да прочете Дюма, Майн Рид, Емилио Салгари,,,Хенри" и т.н.

Граф Монте Кристо от Александър Дюма

Хвалипръцко (27 юни 2013 в 17:14)

„Граф Монте Кристо“ е част от учебното съдържание от 2001 г. насам.

Под игото от Иван Вазов


Такива ,,мислители" преди няколко години обявиха, че нямало турско робство, а ,,Турско присъствие"?!? Такива сега лижат задника на ДПС и се продават за жълти стотинки — хора без чест и чувство за гордост и достойнство!!!

За времето си ,,Под игото" е шедьовър, а сега класика!!! За малките е трудно да го четат и разберат, както и всички останали класици. Но затова сме ние, по-големите, да напомним за времето на действието на романа, за мъките на българите, да внушим малко родолюбие и да оценят жертвата на дедите ни!!!

Граф Монте Кристо от Александър Дюма


Че то и по мое време се изучаваше в 10 клас… Какво ще рече „вече“?

Под игото от Иван Вазов


И се стига до вечната дилема: Да бъда или да не бъда?

Да бъда ли патриот или да бъда гражданин на света?

Това е индивидуален избор на всеки човек към днешна дата. Спорът за какво е?