Стой далече от мазето от Р. Л. Стайн
Ще качите ли и останалите книги??? Страхотна поредица :)
Танцуващият дявол от Кони Мейсън
Много интересна история прочетох я с голям интерес горещо я препоръчвам заслужава си четенето..
Под игото от Иван Вазов
Големи критикари, голямо чудо!
Хайде и аз да се включа- „Под игото“ може да не блести с художествена стойност, но той има голяма ИСТОРИЧЕСКА стойност и, нека да се изразим така — емоционална стойност.
Да, героите са еднопластови, да — развитието на главните персонажи е предсказуемо до втръсване. Е, и? Силата на романа е в историческото представяне — на целия период на организация на Априлското въстание в Сопот, на промените, които стават в българското общество тогава, както и сравнително обективното представяне на обществените течения тогава.
В това отношение далеч надминава например един Сенкевич с неговият „С огън и меч“.
В българската литература единствено „Железният светилник“ стои по-добре като исторически роман — просто защото там вече имаш и страхотно развити герои.
Игра на тронове от Джордж Р. Р. Мартин
Най-доброто фентъзи, което съм чела! Откакто я прочетох, всичко друго ми се струва елементарно и изсмукано от пръсти. За да стане добра приказка, не е нужно в книгата да се прескачат магьосници, вълшебни предмети и прочее други фантастични неща. В крайна сметка, ако можеш да пишеш, и три дракона са ти достатъчни :). Само при още един автор съм видяла подобно нещо засега — Джо Абъркромби.
Автобиография от Бранислав Нушич
Харесва ми аз съм ощев началото глава 6та,но се забавлявам и се чудя колко ли много ще михареса по-нататък.
Грешникът от Мери Хигинс Кларк, Керъл Хигинс Кларк
Наивна и сладникава, не ми хареса.
Материал, подходящ за съпруг от Мейв Харън
Много приятна книга.Намерих си я по това ,че авторката е британка и не сбърках.Повечето са добри,за разлика от американците.
Драги приятели,(ако мога да ви нарека така),прочетох коментарите ви за романа „Под игото“ и реших и аз нещичко да добавя. Много преди вас други хора са критикували Вазов и неговата „прекалена“ отдаденост на България. Имам пред вид кръга „Мисъл“ -д-р Кръстев, Яворов, Пенчо Славейков и Петко Тодоров. Те смятали, че българската литература трябва да е модерна, на европейско равнище. За тях Иван Вазов бил старомоден, не особено европейски. Но все пак българите имали друго мнение и затова Вазов е наречен „Патриарх на българската литература“,и пред неговата къща се събирали в добри и лоши за България дни.
А „Под игото“ все пак е първият български роман. Има си и слабите страни,наистина, но какво от това. И все пак нека ви разкажа и една случка.Преди години с мои приятели отидохме на гости в Карлово. Домакинята ни предложи една разходка из Сопот. Минахме през всички места, които Вазов е описал в романа си:манастирът „Свети Спас“, дядовата Стоянова воденица, метохът, къщата на Вазов и т.н. и аз им обяснявах в коя глава какво действие се развива на съответното място. Прибрахме се и моята приятелка попита нашия домакин дали няма романа. На въпроса му защо й е, тя отговори, че решила да го препрочете, защото аз толкова „хубаво“ съм ги „превела през романа“. Така че, може би ако посетите тези места, няма как да не разберете романа. А вероятно ще ви бъде и интересно.
История славянобългарска от Паисий Хилендарски
Георги Иванов, аз не съм съгласна с Вашето мнение! Нима ако славянските братя, на които плюете, не бяха дошли да воюват през 1877 година с Турция, щяхме да имаме свобода? Ще се радвам да ми обясните кога България е била под Руско иго и дали щяхте да можете да четете произведения като „История Славянобългарска“, както сега? Това, че сте учили руски, не Ви прави роб на Русия. Нима щяхте да сте по-доволен да учите турски език?
Но тук не е мястото да споря… История Славянобългарска е велика книга и всеки, който я прочете, се чувства изпълнен с гордост и патриотизъм.
Железният светилник от Димитър Талев
Една от любимите ми български книги. Д. Талев, Д. Димов и П. Вежинов са най-добрите български романисти, според мен. Особено Железният светилник — какъв речник, какъв усет към детайла! Невероятно добре разказана история.
Ботев го махнаха, като недостатъчно добър за българските ученици. Сега българчетата ще се възпитават с „велики“ автори. Не с такива отживелици като Ботев. Всъщност те и Шекспир махнаха. Но четейки голяма част от коментарите, осъзнавам, че не са стигнали до Шекспир. Но може да е затова, че в момента препрочитат „Престъпление и наказание“ на Достоевски.
Apropo, някой тук сравни Вазов с Карл Май….
Я пак прочети коментарите. Обърни внимание на героя RT.
Добре, посмяхме се! Явно съм пропуснал да кажа, че бих искал да споменеш книги, които ти да си чел. Не ми казвай, че си прочел „Престъпление и наказание“ на Достоевски — дръж се сериозно. Ако беше прочел „Престъпление и наказание“ щеше да се изказваш значително по-интелигентно и обосновано.
Фън шуй откачалки от Брайън Галахър
Книгата наистина започна интересно, но малко след това ме загуби. Много инфантилно поведение на главната героиня, абсолютно нереалистични ситуации и герои. Определено не я препоръчвам.
Мъжът на моите мечти от Джоана Линдзи
Книгата е наистина много хубава. За мен попада сред 5те най-интересни, които съм успяла да прочета в този сайт
Граф Монте Кристо от Александър Дюма
Най-учтиво пиша — грешиш!!! Ако си я чел като малък, а и всичко останало на Дюма, няма начин да не ти хареса…Това си е класика в приключенските романи и за своето време. Сега може да ни се вижда малко наивна, но времената се промениха, много нови автори се наложиха, изискванията ни се повишиха и измениха…Все пак мисля, че едно дете трябва да прочете Дюма, Майн Рид, Емилио Салгари,,,Хенри" и т.н.
„Граф Монте Кристо“ е част от учебното съдържание от 2001 г. насам.
Такива ,,мислители" преди няколко години обявиха, че нямало турско робство, а ,,Турско присъствие"?!? Такива сега лижат задника на ДПС и се продават за жълти стотинки — хора без чест и чувство за гордост и достойнство!!!
За времето си ,,Под игото" е шедьовър, а сега класика!!! За малките е трудно да го четат и разберат, както и всички останали класици. Но затова сме ние, по-големите, да напомним за времето на действието на романа, за мъките на българите, да внушим малко родолюбие и да оценят жертвата на дедите ни!!!
Че то и по мое време се изучаваше в 10 клас… Какво ще рече „вече“?
И се стига до вечната дилема: Да бъда или да не бъда?
Да бъда ли патриот или да бъда гражданин на света?
Това е индивидуален избор на всеки човек към днешна дата. Спорът за какво е?
Читателски коментари