Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1986 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- trooper (2014 г.)
Издание:
Петър Берон. Пет месеца в Нова Гвинея
Българска. Първо издание
Редакционна колегия: Симеон Недялков, Николай Йовчев, Николай Георгиев, Николай Хайтов, Елка Константинова
Водещ редактор: Емил Кръстев
Рецензент: Мартин Франц Гловня
Редактор: Виолета Ивановска
Библиотечно оформление: Жеко Алексиев
Художник на корицата: Текла Алексиева
Художник на илюстрациите: Мария Ангелова
Художник-редактор: Петър Кръстев
Технически редактор: Анна Михова
Коректор: Емилия Вутова
Държавно издателство „Земиздат“, София, 1986
Дадена за набор на 14. VII. 1986 г.
Подписана за печат на 12. XII. 1986 г.
Излязла от печат на 19. XII. 1986 г.
Формат 84/108/32. Печатни коли 11 + 1. Издателски коли 9,24 + 0,84. УИК 8,86 + 0,95. Тираж 8500 + 100 Поръчка на издателството № 327/86
Цена 0,91 лв.
История
- — Добавяне
Защо все пак джунглите са без маймуни?
Още Уолес през 1853 г., наблюдавайки птиците и бозайниците в Западна Нова Гвинея, е установил, че повечето от тях са близки до австралийските. От 66 семейства птици в Нова Гвинея само 4 не се срещат в Австралия: бекасите (Scolopacidae), дървесните бързолети (Hemiprocnidae), птиците носорози (Bucerotidae) и сврачките (Laniidae). Само едно австралийско семейство — ему (Dromaeidae), не се среща в Нова Гвинея. Същевременно 18 австралийско-новогвинейски семейства птици липсват на остров Калимантан. Този голям остров има в своята фауна 10 други семейства, които не достигат Нова Гвинея: кълвачите, бюлбюлите и др. Подобно е и положението с бозайниците: ехидните и торбестите са толкова присъщи на австралийската фауна, колкото са чужди на индо-малайската. Същевременно редица групи (маймуни, катерици, хищници, копитни, люспеници и много други) са широко разпространени из Големите Зондски острови, но не достигат Нова Гвинея. Дивата фауна на Нова Гвинея включва само 4 разреда бозайници (ако не смятаме пренесените от човека новогвинейско динго и подивялата свиня): това са еднопроходните (ехидни и проехидни), торбестите, гризачите и прилепите. Явно е, че някаква много сериозна зоогеографска бариера е възпрепятствувала навлизането на повече висши бозайници в Нова Гвинея.
Ява, Суматра и Калимантан (Борнео), както и някои по-малки острови (Бали) са части от Югоизточна Азия, превърнати неотдавна в острови в геологично отношение. Нова Гвинея е била винаги част от австралийската континентална плоча. По време на най-голямото заледяване 2000 кв. км ледници са покривали планините на острова (който всъщност тогава още не е бил остров, тъй като морското равнище е било 150 м по-ниско от сегашното и 30 м дълбокият Торесов проток не е съществувал). Между „Земята Сунда“ и „Земята Сахул“, между шелфа на Югоизточна Азия и шелфа на Австралия са разположени острови с преходна фауна, които Дикерсън нарече през 1928 г. „Уолесия“ в чест на знаменития англичанин. Това са Сулавеси (Целебес) с неговите сухоземни костенурки, свинята бабируса, маймуни, катерици, земеровки, хищници, но и с два вида кускуси. Тук се отнасят Халмахера, Буру, Тимор и други острови. Те са служили и служат за това, което на английски се нарича „stepping stones“ — камъни за стъпване, междинни станции за преминаване от един остров на друг. Във всеки случай между отделните суши винаги е имало протоци, не по-тесни от 100 км, а такава морска преграда далеч не е по силите на всички животни. По-лесно преминават морските бариери растенията и насекомите — и флората и насекомната фауна на Нова Гвинея имат подчертано индомалайски облик. Обикновено причисляват Папуаската подобласт към Австралийската област, но съветският зоогеограф О. Крижановски обособява специална „Папуаска област“ в състава на Палеотропичния доминион. Споровете между зоогеографите явно ще продължат още дълго.
Още А. Уолес е прокарал между Калимантан и Сулавеси и между Бали и Ломбок линия, която според него разделя Индомалайската и Австралийската област. В своята книга „Върху зоологическата география на Малайския архипелаг“ (1860) Уолес пише: „Западните и източните острови на архипелага спадат към области, по-различни и противоположни, отколкото които и да са други от големите зоологически подразделения на земята“. Констатациите на Уолес били посрещнати с ентусиазъм от съвременниците му. Ернст Хекел пише през 1893 г.: „Прекосявайки тесния, но дълбок проток Ломбок, ние с една крачка преминаваме от днешната ера в Мезозоя“. По-късните изследвания установили, че различията не са така резки, особено при безгръбначните. Били прокарани още линии: на Лидекер, която очертава австрало-папуаската континентална фауна, и на Вебер, която разделя областите с приблизително балансирани индомалайски и австралийски елементи. Така или иначе, сулавеският макак при цялата си пъргавина не е могъл да прескочи „от камък на камък“ до безкрайните гори на Нова Гвинея. Способността на повечето животни за разселване е много по-малка, отколкото мислят някои.