Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,7 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
zkwoob (2013)

Издание:

Захари Стайков. Възпроизводството на Време — капитал — Бог

Печат „Балкан Прес“ АД, София, 2000

История

  1. — Добавяне

Встъпителни думи

Безброй са хората, от които съм се учил и от които продължавам да се уча, но трима са моите учители. Живко Ошавков е мой учител по социология; Учител по политикономия ми беше Христо Попов; Учителят ми по теология се казва Ваклуш Толев. В сравнение с тях аз не съм създал нищо, само съм ги събрал в едно. Но събрани в едно те са ме оплодили и така се е родило нещо ново. Тримата са великани на духа и на световната хармония. Тримата в мен и за мен са три страни на един и същи процес. Три истини, три пътя събрах и разбрах много нови неща. Техните учения са единосъщни. Те са своеобразна конституция — цялостна система от закони за обществото:

Христо Попов дава конституцията на политическата икономия;

Живко Ошавков дава конституцията на Обществото — социологическата структура;

Ваклуш Толев дава конституцията на Бога — структурата на Мъдростта, Духа и Морала (моралът е инструментален; Бог е субстанционалното. Редът в обществото се въвежда от Бог чрез морала).

Политическа икономия, социология и теология — едно са. Отразяват три страни на един и същи процес, въплъщават един и същи образ. Техният продукт е конституцията на обществото в цялост, която изразява мъдрост и призовава към мъдрост. Прозрението и на тримата е в това, че всичко извеждат от едно и всичко свеждат до едно, че се основават на цялостността и съвършенството. Съществуват само Бог, конституцията на капитала (М-прим) и социологическата структура. Всичко останало е илюзия.

И тримата не са разбрани от съвременниците си. Христо Попов е почти забравен. Остават да вилнеят само страстите около конкретните икономики — да се оценяват или осъждат. От неговото учение се раждат теории за отделните икономики, теории за формите на принадената стойност.

Живко Ошавков се свързва предимно с емпиричните изследвания. От неговото участие се раждат теориите за отделните сфери, и теорията за структурите на обществото.

От учението на Ваклуш Толев се раждат теориите на мъдростта — теориите за отделните сфери и духовните вълни на божественото. Изхвърлят се старите дрипи на религиозността и се осъжда всяка глупост и лъжа на църквата. От синтеза на трите учения, от съвършеното знание се ражда знанието за истината, за пътя и живота като Световна хармония.

Аз не съм създал нищо ново, просто съм събрал трите учения в едно и от това се е родило нещо ново. Новото е таблицата за възпроизводство, която обхваща единния продукт на обществото — туристическият продукт като синтез на всички продукти, като синтез на производство и потребление.

Ученията на тримата ни отвеждат и към нови измерения. Структурата е друго измерение, различно от измеренията на старата буржоазна социология, на старата буржоазна политикономия, на старото християнско богословие. Тя е мярка на капитала, времето и морала. Тя измерва капитала в принадена стойност (а не в печалба или рента). Тя измерва капитала в туристически продукт — не това, което е произведено, а това, което е потребено. Измерването на времето е в свободно време, а не в труд. Измерението на Бога е в настоящето, а не в бъдещето (Бог е субстанционален и измерим, макар с просто око да е невидим).

Христо Попов, Ошавков и Ваклуш служат на осъществяването на световната хармония. Младото поколение трябва да ги опознае, защото то ще изгражда своето бъдеще.

Новото общество не може да се съгради, без да се разруши старото — старата социология, старата политикономия, старата религия — без да се открие пътят на новото хилядолетие.

Професор Захари Стайков