Добре дошли в Моята библиотека!

Нови книги

Нови произведения

31 август 2024

От литературните блогове

Anna Hells' Fantasy place : Руска лейди шпионин – детектив

Линда Уилкокс

 

Понякога приказките се сбъдват и богатите британски лордове се женят за прекрасните руски балерини, без да има някаква тайна шпионска умисъл или велик план за отравяне на кралската фамилия. И тези съюзи по любов дават на света красиви богати дами, които могат да се справят чудесно с аматьорско детективстване из скъпарските къщи на висшето общество. Запознайте се с лейди Елеонор Бейкуел, която е руса красавица с интелект и без парични проблеми, което автоматично я прави обект на дива омраза, но всъщност успява някак да завоюва своята идентичност на полето с десетките лейдита детективи.

Нейните приключения винаги включват опортюнистични престъпления, практически невъзможни за разрешаване без технология, днк или някакви базови умения на екипа на От местопрестъплението, но пак ѝ се отдава да се справи с обикновено синьокръвните убийци. Факт, те всички са повече емоционални, отколкото хладнокръвни престъпници, никой не е гений от нивото на Мориарти, и няма никакъв световен конспиративен план за унищожение на света, но пък резултатът са приятни, леки и лесни за четене криминалета. В крайна сметка читателите се чувстват що-годе на нивото на главните персонажи, защото загадките почти се разкриват пред четящите по същото време като разгадаващите ги, което е свежо разнообразие поне за мен.

Линда Уилкокс създава приятна поредица с приятни образи, забъркващи се в неприятни каши, но пък разрешаването им е винаги приятно изживяване. Въобще приятно е ключовата дума и идеалната препоръка за почитателите на леките умствени упражнения в компанията на интересни и симпатични персонажи, в истории без стрес и с малка усмивка за разкош. Лятна отмора за почитателите на дамските кримки. Хей, не съдете преди да сте опитали.

Първи впечатления от последно прочетеното : Времеубежище - Георги Господинов

Щастието е в сегашно време.

Умишлено пропусках известно време възможностите да си наваксам с този роман. От една страна вкусът ми е скептичен към критериите за отличаване на съвременна литература, а от друга, стилът на Георги Господинов не е сред най-грабващите ме, макар да признавам всичките му достойнства.

И така, дойде и времето на "Времеубежище". Замаскирана зад писателски похвати и инструменти, там се е разположила една история за България с повече минало и малко настояще. За западния свят нашите български лутания и политически криволици сигурно ще са интересни или поне любопитни. Предполагам и затова са харесали абсурдите в текста. За мен са основно тъжни, защото са 1:1 истински. По принцип в писането на Георги Господинов откривам много тъга, много обръщане към миналото. Прекалено много за моя вкус. В тази книга тъгата беше смесена с повече дози меланхолия, но миналото си беше все там - европейско, българско, с цялата непоклатимост и фаталност на нещо, което никой вече не може да измени.

Не знам дали има смисъл да се преразказва и дали ще стигне до умовете на тези, които на моменти осмива. Струва ми се, че ще си я четем само петте процента на "умните и зелените", от което нито ще поумнеем още, нито ще позеленеем  повече. Ще останем доволни в балона си, поласкани от това, че някой е писал за нас и е погъделичкал егото ни. А как да се излезе от крадливата ни комунистическо-популистка въртележка тя няма да ни каже, за бъдещето няма дори да намекне. Защото когато нещата загрубяха, героят просто хвана предпоследния самолет и избяга към хубавото. Към францисканските си манастири и нюйоркски библиотеки.

Не знам дали скоро бих чел пак нещо от Георги Господинов.

През прозореца : “Теменужки през март” – Сара Джио

Изслушана в Сторител

От много отдавна не ми остава време да чета и да пиша. Насъбраха се няколко изслушани истории, за които ще се опитам да нахвърля няколко думи.

“Теменужки през март” е деликатна любовна история, която се развива в две времеви линии. Емили Уотсън е постигнала зашеметяващ успех с издаването на първата си книга, била е щастливо омъжена и е имала всичко в живота си. След раздялата със съпруга си и продължителен творчески застой, решава да замине при леля си Бии на остров Бейнбридж. Там случайно попада на дневника на непозната, млада жена на име Естер. Започва едно вълнуващо пътуване назад към миналото, което ще определи бъдещето. Емили започва да разплита загадката около Естер и неочаквано ще научи страшно много неща не само за себе си, но за семейството си. А може дори отново да намери любовта.

Книгата е леко мудна, но стилът е приятен и непретенциозен. Върви бързо и леко като прочита в Сторител е много приятен. Историята е увлекателна, без да е нещо особено. Много прилича на филмите от неделя следобед по Холмарк. Добрият край се подразбира още от първите редове. Подходяща е за момент, в който искате да си починете и да се разтоварите. Има няколко свежи обрата и неочкавани момента. През цялото време симпатизирах на Емили, но така и не разбрах напълно Естер, която взимаше сприхави и прибързани решения. Любовните истории не бяха достатъчно убедителни поне за мен, стояха ми твърде идеално.

Не знам дали бих посегнала към друга книга от авторката и не бих я препоръчала, ако предпочитате по-сериозни четива.

Читателите казват

За „Любов и други думи “ от Кристина Лорен

Романът е подходящ за юноши и млади хора. Лек и приятен за четене.

Разказва реалистично, сдържано и лаконично за голямата любов и първия секс.

Ако имаше продължение би бил по-пълноценен.

За „Амазония “ от Джеймс Ролинс

Не беше моята книга. Трудно и мудно ми вървеше. Да, постоянно се случваха неща, нооо бяха твърде измислени и нафантазирани.

*СПОЙЛЕР*

Не ми хареса и това, че почти всички герои ме доживяха края на книгата, без да има смисъл много за това. И как пък на експедицията на Луи нищо не им стана в джунглата, въпреки че бяха втори, и първата група ги предпазваше от основните опасности. Ама чак толкова безопасно за тях…

И най-малко ми хареса, че намериха едва ли не Дървото на живота, и разбира се хората решиха да го унищожат. Да, схванах, че е дърво-кръвопиец, ама то толкова забутано в джунглата, оставете го да си стои там и толкова.

От форума

Сканиране • Търся помощ за сканиране на Георги Илиев - Лятото на 1913

Здравейте! Имам книгата на хартиен носител и прерових интернет в търсене на електронен неин вариант. Такъв няма! Но имам желание да я сканирам и тъй като е дебеличка, ако намеря хора, които също я имат и ми помогнат със сканирането, ще стане по-бързо. Примерно да се разпределим десетина човека по 60 страници. В най-добрия случай - да намеря изобщо някого за тази цел 😁
До сега не съм сканирала книги, изчетох доста материал и мисля, че мога да се справя. Ако имате някакви съвети за начинаещи, казвайте, ще съм благодарна!
Ами това е, пожелайте ми успех и... Се надявам на помощ. 😊

Статистика: Пуснато от nevermind92 — 27 август 2024, 14:56


Авторски текстове • Re: Хроника на плоската земя: неразказаната история на по-добрата част от човечеството

Strahotno четиво! С нетърпение очаквам продължението!
За съжаление (или по-скоро за щастие) това е краят. Но кой знае, възможно е от дълбините на Плоската земя да изскочат нови истории, подобно на Пришълец, излизащ от стомаха на гостоприемника си. Неведоми са пътищата на Шестата раса, езотеричната научна мисъл и консервативната изтънчена чувствителност!

Статистика: Пуснато от georgi-stankov — 14 август 2024, 15:50


Системата на библиотеката • Re: Моята библиотека на виртуална машина

Много се радвам, че си успял да го въпзоизведеш, че вече почвах да се съмнявам в собствения си разсъдък :) Ще чакам, действай си когато е удобно. Засега ми стига удовлетворението от това, че все пак наистина е имало дефект (а не че аз масово и системно инсталирам повредени системи) и че вече се знае къде е.

Статистика: Пуснато от IIV — 14 август 2024, 10:54


Системата на библиотеката • Re: Моята библиотека на виртуална машина

Привет,
На "новата" виртуалка на Читанката (благодаря за която!) при опит да сваля книга в какъвто и да е формат, в дев-конзолата ми хвърля грешка 302 (временен редирект) и пренасочва към сваляне на съвсем друго произведение (всеки път едно и също, при мен - "Черните лилии"). Пробвах на друг браузър - резултатът е същият. Обновяването на ОС на виртуалката, както и на самата Читанка, минава благополучно, но не оправя проблема. Опитах да търся в интернет, но тази "грешка" е твърде обща, за да стигна до някакво решение. Върнах снапшот от април - същият резултат. Някакви идеи? Ако няма, може ли поне да помоля онези, които ползват виртуалката, да тестват и да ми кажат дали при тях се възпроизвежда проблемът?
Мисля, че принципно схванах на какво се дължи проблема - при опит за "сваляне" уеб-сървърът на виртуалната читанка (nginx) кешира и след това "изпраща" един и съще файл - първият, който сте се опитали да свалите... Не би трябвало да е така, имам някои идеи, ама отнемат доста време за проверка... Във всички случаи, "кеширането" на файловете за даунлоад е напълно ненужно при нашата "локална" виртуална читанка, та мога просто да го забраня. Ама трябва вече да лягам, че утре съм на работа :D
Вероятно до края на седмицата ще реша проблема и ще актуализирам магнет-линка.

Статистика: Пуснато от YankoNach — 14 август 2024, 03:38


Системата на библиотеката • Re: Моята библиотека на виртуална машина

Да, получи се и при мен - не съм го установил до сега, защото, всъщност, никога не съм тествал да "свалям" книги от виртуалната читанка. Нямам идея на какво се дължи... Ще опитам и под други ОС.

Статистика: Пуснато от YankoNach — 14 август 2024, 02:20


Системата на библиотеката • Re: Моята библиотека на виртуална машина

Странно. При мен се случва едно и също на две различни системи с по два различни браузъра.

За дев-конзолата: онова, което се отваря с F12 във Файърфокс. От там може да се следят заявките към сървъра и отговорите (network е конкретният раздел).

Статистика: Пуснато от IIV — 13 август 2024, 17:11