Читателски коментари

Прегръдката на вълка от Гейл Линк

Moni-Boni (31 август 2018 в 01:34), оценка: 6 от 6

Книгата е страхотна! Започнах да я чета и не спрях до края и. Все имаше нещо, което авторката остатавяше в загадка, и така продължавах следващата глава за да го науча, докато стигнах епилог.

Кажи, че ме обичаш от Сандра Браун

Дияна В. (31 август 2018 в 00:34), оценка: 4 от 6

Много наивни и дразнещи мисли на главната героиня, диалозите също, някак не се усеща дълбочина в сюжета. Да, бързо се чете, но накрая остава чувството за загубено време !

Сигнал за опасност от Лий Чайлд


Хареса ми! Определено има надграждане в сравнение с предходните книги от поредицата.

А какви ли още изненади ни е подготвил автора? Лично аз съм любопитен да разбера!

Напред към следващата. ;)

Загадката от Ситафорд от Агата Кристи


Прекрасна! Една от любимите ми!

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки


Само дето България днес изживява шок от миналото! Докато Запада толкова бързо се променя,че едва смогва — шокиран — да следва себе си,нормалните българи са шокирани от настойчивите опити миналото да се завърне!

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки

nmarchev (30 август 2018 в 13:28), оценка: 1 от 6

Явно руснаците си имат добра категоризация, кажеш ли „Социално-философска фантастика“ ще разбера, че човек като мен интересуващ се повече от точните науки и далеч не толкова заинтересован от социалните директно ще знае, че подобно произведение е малко вероятно да му бъде интересно. Авторите ми бяха препоръчани от позната, която обича руска литература. Доверих и се на сляпо, защото същата ми препоръча „Многоръкият бог на далайна“ — която е наистина уникална книга. В нея също има социални и философски въпроси — за връзката между божественото и човешкото, за проклятието да си създател, за неблагодарността, за това по колко различни начини човек може да си изгради държавата, така че да живее зле и т.н. Така че реално не съм против философията, но когато тя e представена по интересен и увлекателен начин.

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки

nmarchev (30 август 2018 в 12:58), оценка: 1 от 6

Съжалявам за допълнителното разводняване на темата и за намесата във вашия клон на дискусията, но трябва да внеса едно пояснение: арогантността е черта на характера и вид поведение, което корелира с желанието за съперничество и доминация. Често срещан пример за арогантно поведение е отношението между политици от съперничещи си партии. Арогантността не е знак за ниска интелигентност и поне аз със сигурност не бих си позволил да обвиня който и да било в този форум в ниска интелигентност.

Иронията от своя страна е изразно средство, което по никакъв начин не си противоречи с арогантността, напротив — би могло да я подпомогне. Първият отговор на читателя е добър пример за ирония от една страна и от друга за грубо и арогантно поведение, неприемливо за този форум. Същото поведение личи и от отговорите му в други теми и то не е израз на ниска интелигентност, а на агресивно съперничество и желание за доминиране.

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки


За мен по-разбираема оценка е единицата на Марчев, отколкото това средно аритметично. И нещо очевидно — Марчев никого не обижда, дори авторите, които не харесва, просто ги е поставил в „черния си списък“. Всеки си слага мнение, един вид се опитва да си наложи своето, но нали и ние читателите това търсим, за да се ориентираме за нещо непознато. Докато госпожата иска да закрие дискусията, като слага средно аритметично на Стругацки, защото не е Пратчет.

На мен „Хищните вещи на века“ не ми беше скучна, просто зависи кой какво търси, във време, в което „философ“ е станала обидна дума за някои. Поне за четящите не трябва да е. Докато „дървен философ“ определено си е обида, мек синоним е „неправилен“ или „грешен“ философ.

И относно „стила НФ“, вероятно иска да каже жанра НФ, дали авторите са я издали с такъв етикет, за да кандидатстват за „Хюго“ или нещо друго, или проблема е само дотам на кой рафт вкъщи ще си я сложат Пешо и Веска? И като излизат извън рамките на жанра, губят точки? А „1984“ какво е? Между другото в руските електронни библиотеки си има раздел „Социално-философска фантастика“ и още няколко вида фантастика, но не смятам, че е задължително определението да е точно.

Агент назаем от Ноа Бойд

morski pras (29 август 2018 в 18:12), оценка: 4 от 6

Става за лятна отпуска. :)

Книга на душите от Глен Купър


Цялата трилогия е невероятна.

Прочетете я.

Препоръчвам я горещо!

Библиотекарите от Глен Купър


Цялата трилогия е невероятна.

Прочетох я на един дъх.

Препоръчвам я горещо.

Библиотеката на мъртвите от Глен Купър


Цялата трилогия е невероятно.

Препоръчвам.

Дамата на Лайън от Джули Гарууд

merijane (29 август 2018 в 13:08), оценка: 6 от 6

любимата ми книга от тази серия! Без излишни драми и неразбрани чуства — само наслада и добро настроение.

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки

Веси77 (29 август 2018 в 12:29), оценка: 4 от 6

Като гледам каква полемика е настанала се прежалих да се регистрирам за да ви кажа две-три неща:

Първо относно поведението в този форум: @nmarchev, @един читател — литературен чалгаджия и дървен философ-уфолог — това ли е впечатлението, което искате да оставите? Самия факт, че четете и че сте стигнали до тук показва, че нито един от вас не е това, но четейки какво пишете именно това остава като впечатление. Тук сме анонимни, но навън подобно поведение би ви докарало редица проблеми и вероятно го прави без да го осъзнавате. Има едно много важно умение в спора — да се насочи критиката към тема или предмет и да се избегнат личните нападки. Ако ви кажат „Гошо е висок“ и не сте съгласни можете да отговорите „Гошо е 170, което е дори под средното за мъжете в страната“ или пък „Ти, кво разбираш от височина, дето гледаш на Гошо отдолу“ — първото би могло да доведе до аргументи и съгласие, ще бъде и полезно на останалите, които се интересуват дали Гошо е висок, а второто гарантирано ще предизвика ескалация и поредица от обиди.

Сега за книгата — тя определено е стойностна, но и скучна. Тоест и двамата сте прави. Да има смисъл извън развлекателното и да бъде развлекателна са две различни неща. Стругацки определено не си падат по това да правят книгите си развлекателни. Динамика, напрегнато действие, напрежение — това не е техния стил. Не всеки автор може и не всеки автор иска да съчетае и двете. Не всеки е Пратчет. Аз оценявам и двата аспекта и затова средното аритметично на 6 и 2 е 4.

И нещо за смия стил — казва се научна фантастика. Научна докато философията все още е в шизофренната позиция да не знае дали е наука или изкуство. Фантастиката обикновено набляга повече на технологията, отколкото на философията. Жул Верн, който е бащата на този стил е известен най-вече с предсказаното технологично развитие. Нормално е търсейки този стил да имаш очакване за по-технологични и не чак толкова философски произведения. Нормално е да не харесваш Стругацки и това не дава право на останалите да те поставят едно ниво надолу. Но е нормално и първо да заподозреш себе си, че не си разбрал вместо да оцениш с едно.

И тъй като написах много, сигурно съм пропуснала някоя запетая — ако някой иска да ме яде за това има една песен на Обратен Ефект — FB хейър, поздравявам го с нея, защото няма да му отговоря :)

Последният заложник от Джон Нанс


Много интересна. Абсолютно неочакван край.

Бягство от Мери Хигинс Кларк


Заслужава си да бъде прочетена!

Хищните вещи на века от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки


Като почитател на Стругацки, изкушавам се да се включа в дискусията. Любител съм и на жанра антиутопия, а „Хищните вещи“ си е точен пример за жанра. Такива книги четат хора, които се опитват да познаят и какво е утопията — идеалното общество, или се вълнуват за бъдещето на човечеството. Това е жанра, който остава най-интересното разклонение за възрастния любител на НФ като мен, на когото е минало през ръцете почти от всичко. Прочел съм над 10 романа или повести на братята /предимно като студент/, и си имам предпочитания повече към някои от тях, например „Милиард години до свършека на света“. Ако някоя ми хареса по-малко, логичен извод е, че не съм я разбрал напълно /например „Охлюв на склона“/. Този читател с единицата, който беше захапан, освен че не може да препише правилно името на авторите, не знае, че „Дори насън не виждаме покой“ е обемист сборник от четири независими известни романа, за които му е рано да се захване. Който почитател на НФ харесва Артър Кларк и Станислав Лем например, не може да пренебрегне Стругацки. И последно да си призная, че и аз имам непрочетени книги от Стругацки, попадали ми, а „Обреченият град“ дори я имам вкъщи. С две думи авторите си искат сериозно четене /с елементи на размисъл/.

Падането на нощта от Айзък Азимов

nmarchev (28 август 2018 в 18:30), оценка: 6 от 6

Не само от Азимов :)

За този обем това е най-доброто което съм чел изобщо!

Сега и завинаги от Джудит Макнот

Марина_Г (28 август 2018 в 16:52), оценка: 6 от 6

Сладка и забавна книга, прочетох я с удоволствие!

Обвързани с кръв от Синтия Идън


Изглежда готина книга !