Читателски коментари

Сразени ангели от Ричард Морган

Kobov (2 май 2023 в 08:51), оценка: 5 от 6

Историята си я бива и се развива бързо.

Момичето и драконът от Николай Теллалов

BLM (1 май 2023 в 23:01), оценка: 6 от 6

Прекрасна история за дракони! Както и другите му драконски книги. Единствената ми препоръка е да не използва измишльотините Екатерина II за славяни, славянство и тям подобни московитски имперски инсинуации.

Благодаря за прекрасната книга!

Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин


Старенькие ходики.

Молодые ноченьки…

Полстраны — угодники.

Полстраны — доносчики.

На полях проталинки,

дышит воля вольная…

Полстраны — этапники.

Полстраны — конвойные.

Лаковые туфельки.

Бабушкины пряники…

Полстраны — преступники.

Полстраны — охранники.

Лейтенант в окно глядит.

Пьёт — не остановится…

Полстраны уже сидит.

Полстраны готовится.

Роберт Рождественский

Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин


https://www.history.com/topics/world-war-ii/japanese-american-relocation

https://www.archives.gov/education/lessons/japanese-relocation

https://www.docsteach.org/documents/document/signing-internment-compensation

https://www.nytimes.com/2020/08/20/magazine/japanese-internment-end-wwii-trailer-parks.html

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/02/19/statement-by-president-joseph-r-biden-jr-on-the-day-of-remembrance-of-japanese-american-internment/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_about_the_Japanese_American_internment

Да обобщим: филми по темата в САЩ снимат още през 50-те. През 80-те е приет специален закон, който разглежда обезщетяването на пострадалите японци. Наред с това от дълго време си имат специален ден, посветен на срама от стореното. Медии, сайтове и всякакви други източници предоставят предостатъчно информация по въпроса.

Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин


За руските лагери е писано много. И трябва. От Солженицин, Варлам Шаламов и чуждестранни автори. Прочетете книгата на Мартин Еймс „Дом за свиждане“. Обаче надали голяма част от коментиращите знаят, че и в САЩ е имало лагери.След японското нападение над Пърл Харбър Америка заклеймява японците, живеещи на нейна територия, като „риск за сигурността“ и са арестувани и изпратени в лагери. Но в САЩ избягват да говорят за това. Още на следващия ден САЩ обявяват война на Япония . През февруари 1942 тогавашният президент Франклин Делано Рузвелт подписва декрет, по силата на който над 120.000 души биват затворени в лагери против волята им. Само една пета от тях са родени в Япония. Останалите са второ или трето поколение японски мигранти. И нито един американски автор не си позволил да пише за това. /поне аз не съм срещал до сега/ Единствено Исабел Алиенде- чилийка, която сега живее в щатите в книгата си „Японския любовник“ повдига завесета на проблема. Част от „лагерниците японци“ които са хора на честта се записват доброволци и от тях и други чужденци е сформиран „полк 500“, който е изпратен в Европа и се е сръжавал на най-горещите точки. Голяма част са загинали, а много от тях и живите са получили ордени за храброст. Така, че и американците имат трески за дялане.

Мой до полунощ от Лайза Клейпас


Добре написан любовен роман.

Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин


Да, прав сте за детайлите. Но същността остава и тя не е в полза на Вашата теза. В края на живота си Солженицин е великоруски шовинист, който вижда в разрешеното (от Русия) самоопределение на някои народи средство за влияние (на Русия) върху същите тези народи. Точно това се разиграва вече близо 150 години в нашата история. И е знаково, че Солженицин припозна тъкмо Путин като възможен реализатор на тази идея — в противовес на „разлагащия се Запад“, разбира се.

Впрочем, привет от 2023 година, от ден 400 и някой си на „специалната военна операция“ на Путин! Днес Дугин е никой, Украйна се бори за себе си и за нас, а аз се питам — ако беше жив Солженицин, от коя страна на барикадата щеше да застане?

Лично аз смятам, че щеше да застане против „разлагащия се Запад“ и народите, които искат да се присъединят към него. Чак такъв либерализъм от противник на либерализма не очаквам.

Един аристократ в Москва от Еймър Тауълс


Не бях особено очарована. Напомни ми за американски филм направен по класическо руско произведение

Забавна Библия от Лео Таксил

deciimeridii (29 април 2023 в 03:31), оценка: 6 от 6

Леле леле леле

Произход от Дан Браун


След като прочетох „Краят на кръга“ от Том Егеланд спрях да чета Дан Браун. Ето защо.Романът „Краят на кръга“ е публикуван през 2001 г. Две години по-късно критици и читатели ще открият удивителните прилики между „Краят на кръга“ и световния бестселър „Шифърът на Леонардо“ (издаден през 2003 г.). Не липсват и намеци за плагиатство заради сходствата в сюжета и главния герой. Самият Том Егеланд се дистанцира от това: „Краят на кръга“ е просто добра литература.

Сходството между двата романа е почти 60%. И в единият и другия роман има герой албинос и много други прилики. Чак пък такава случайност.

Адвокатът с линкълна от Майкъл Конъли


Книгата е великолепна.Хареса ми поставянето на морални дилеми. Страшно ми хареса края на книгата: " един свят без истина "

Любов под прикритие от Джули Джеймс

Clarrita (28 април 2023 в 16:15), оценка: 4 от 6

Наистина приятна и четивна, лек сюжет, без кой знае какви драматизми :)

Девети ноември от Колийн Хувър

perlichka (28 април 2023 в 15:14), оценка: 6 от 6

Много емоционална и поучителна книга.Хареса ми .

Договорът „Паганини“ от Ларш Кеплер


Имате право, а и доста хора са на Вашето мнение. Аз също считам, че много от нашумелите автори на трилъри (макар и да са хора в зряла възраст) нямат никакъв житейски опит да пишат в този жанр. Разбира се, комбинацията от агресивния маркетинг и ниските критерии на читателите е решаваща за успеха на дадена книга като търговски продукт.

Красиво бедствие от Джейми Макгуайър


Прочетох я, но не съм впечатлена особено. Историята е твърде клиширана: луда любов; обсебено поведение; привидно добро момиче, игнориращо лошото момче, но влюбено в него; сватба на деветнадесет във Вегас… и др. Диалозите са написани добре, но в никакъв случай (според мен) майсторски.

Напомня ми за описание на тийнейджърските американски предавания, а не на роман. Това е субективно мение.

Договорът „Паганини“ от Ларш Кеплер

pkkanev (28 април 2023 в 08:39), оценка: 3 от 6

Девойка е обобщено понятие за човек без житейски опит в темите за която пише, затова на места е твърде осезаема разликата. Това съм имал в предвид, не съм знаел за съавторство то, просто усетих разликата. Подобна разлика намирам и при Чайлд.

Произход от Дан Браун


Надали

Договорът „Паганини“ от Ларш Кеплер


Ако под „девойка“ имате предвид Александра Андорил (дамската половинка на дуета „Ларш Кеплер“), то тя е била на 44г., когато е написана книгата.

Договорът „Паганини“ от Ларш Кеплер

pkkanev (27 април 2023 в 14:49), оценка: 3 от 6

До средата беше добре, следваща половина бе толкова елементарна че прескачах редовете. Мисля че втората част е писана от девойка като съавтор, историята е нереална. Чиста загуба на време.

Моят готин шеф от Татяна Веденска

Танчита (27 април 2023 в 08:39), оценка: 5 от 6

Много приятна кнга