Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Story of Edgar Cayce. There Is a River, ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
NMereva (2019)

Издание:

Автор: Томас Съгрю

Заглавие: Животът на Едгар Кейси

Преводач: Снежана Милева

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК „Хермес“

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: роман

Националност: американска

Печатница: Печатница „Полиграфюг“ АД — Хасково

Отговорен редактор: Вера Янчелова

Консултант: д-р Светла Балтова

Художник: Аглика Маринова Чонева-Стоилова

Коректор: Юлия Георгиева

ISBN: 978-954-26-0909-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9647

История

  1. — Добавяне

3. Артрит

Това изследване на случай на артрит предлага няколко интересни особености: 1) пълнотата на анализа на състоянието; 2) включването в тълкуванията на значително количество общи сведения за артрита; 3) детайлността на препоръчаното лечение; 4) пълното възстановяване.

 

 

Описание на състоянието

С дата 7 октомври 1932 година г-н Едгар Кейси получи молба за тълкуване от млада жена в Дейтън, Охайо. В писмото не се споменаваше естеството на заболяването. В друго писмо, пратено преди да бъде направено първото тълкуване, състоянието бе описано по следния начин:

Имам проблеми със ставите. Докторите ми казаха, че е артрит, но не могат да открият някакъв източник на инфекция, някаква причина за болестта и, както изглежда, не могат да ми помогнат. Изпитвам значителна болка във всички стави и се потя изобилно през нощта.

(Подпис, М. Дж. Мак.)

Това е цялата информация, предложена във връзка с природата и степента на смущението.

През 1939 година, три години след пълното си възстановяване от това положение, М. Дж. Мак. разказа лично за болестта си пред г-н Кейси и служители на асоциацията. Изглежда, тя бе страдала изключително много, но най-отчайващото бе пълната безнадеждност на положението. 18-годишното момиче постепенно се превръщаше в инвалид, бавно губейки двигателната сила във всяка става на тялото си.

 

 

Първо тълкуване

„Имаме тялото на М. Дж. Мак. Откриваме анормални условия във физическото функциониране на това тяло. Тези условия биха се оказали много интересни и заслужаващи внимание, тъй като са свързани със състояние, което в много части на страната, и до известна степен навсякъде, постепенно се разпространява и справянето с него се оказва изключително трудно; това е така, защото състоянията много често са скрити и не може да се открие източникът или причината за това, което лекарите наричат «причинител на инфекцията.»

Ако патологичните състояния бъдат изучени в подходящата светлина, като за основа на проучванията се вземат някои от нещата, които ще кажем тук, случаят би се оказал много полезен и благотворен за много други подобни състояния. В това тяло причината на инфекцията е скрита, но можем да я намерим в основните сили на метаболизма и катаболизма на системата. Това е липсата на елементи, необходими за регенерирането, недостиг в елементните сили на живия организъм, на функциите, които осигуряват правилно координиране и физически баланс в цялата система.

Първо, при зачеването на това тяло, преди около 19 години — не това, което (според по-старите разбирания) бихме нарекли пренатални условия, а като пренатално обкръжение — от майката са приети тези елементи, които са засегнали тялото. Те са причинили началната предразположеност.

После, поради характера на средата, обкръжаваща тялото, характера на поеманата вода и общите наклонности, свързани с възобновяващите сили в асимилиращата система, в много части на тялото жлезите са имали отслабена дейност в едни отношения и свръхактивност в други при снабдяването с елементите, необходими за правилното разпределение на силите в системата.

Тези са местата на инфекция, които пораждат тенденции в структурните части[1] на тялото към по-голяма активност в сравнение с други части. Все още не се е стигнало до стадия, при който растежът се превръща в състояние, даващо удължаване на костите, а по-скоро до кристализация в мускулните сили и сухожилията. Липсва веществото, което би трябвало да снабдява ставите на крайниците с онова масло или течност, която прави възможно нормалното функциониране. Ако това се превърне в още едно място на инфекция, бихме наблюдавали тенденция към зараждане на елефантиазис. Състоянието в момента — обусловено от лимфните съдове, от функционирането на далака и жлезите около бъбреците — надбъбречните и Лайдиговите, понякога свръхактивни, както и задстомашната, която внася в кръвта онези сили, които са като какавида на инфекциозните сили от надбъбречните — всичко това предизвиква по-скоро застой, отколкото нормално оттичане от крайниците. Рано или късно, това ще причини сънна парализа, или «каменна парализа», или ще доведе до състояние, причиняващо усукването и изкривяването на самите кости, поради втвърдяването на мускулните сили при подобни условия.

В такъв случай, отговаряйки на нуждите при такива условия, различните стадии на това конкретно смущение показват липсата или излишъка на елементи в части от функциониращото тяло.

 

 

Лечение

На първо място бихме били особено внимателни към храненето. Дръжте настрана всички сили, които снабдяват системата с прекалено много сол, калций, силиций и други подобни. Нека се приемат изобилни количества храни, съдържащи желязо, йод и фосфор, тъй като те ще противодействат на вече натрупаните вещества, като потиснат или унищожат тенденциите на разграничение в дейностите на жлезите. Бихме препоръчали нещо от този род: при едно хранене на ден да се приемат главно цитрусови плодове — захарите на природата, разслабителните на природата в цитрусовите плодове, смокините, сушените сини сливи и дребните безкостилкови плодове от рода на малината и ягодата. Голямо количество от тези сили могат да бъдат намерени в ревена или други подобни; козя брада, цариградско грозде, независимо как са приготвени — пресни или не, стига да са без консерванти; видовете касис и техните производни (тоест продуктите, които се правят от тях, но без консерванти). Стойте далече от ябълките и бананите. Не давайте нищо, което би добавило още силиций в системата. Едно ядене дневно да се състои от гореспоменатите храни.

След това трябва да има ядене, състоящо се почти изцяло от ядки и масла от ядки. Тяхната дейност в системата е да предизвика различен характер на ферментация в сътрудничество със стомашните сили и самия дванадесетопръстник. Видът на млечните вещества, образуващи се при усвояването, трябва да бъде напълно променен. Хлороводородите, които се образуват в системата, трябва да бъдат променени. Хилусните съдове трябва да бъдат стимулирани да изхвърлят онова, което постепенно ще се натрупа в панкреаса, далака, бъбреците, дванадесетопръстника; да има повече от силите, които ще отслабят тенденцията към натрупване на споменатите състояния в крайниците.

Вечерното ядене може да се състои от добре балансирани листни зеленчуци, богати на вече изложените качества. Можем да ги открием в репите, патладжаните (никакво зеле, нито студено, нито сготвено), някои видове боб — при условие че е добре изсушен и е отгледан в почва, различна от съдържащата желязо, нали е ясно? Тези ще са полезни. За предпочитане е месото (ако изобщо се приема) да бъде от дивеч; или уловена риба, стриди или други морски дарове. Толкова за диетата.

Бихме препоръчали още вътрешно атомидин. Това е йод във форма, която системата е способна да асимилира. Ако в началото се приема в големи количества, това би довело до по-голяма скованост. Затова бихме започнали с малки количества. Два пъти през деня вземете по три капки във вода сутрин и вечер. Всеки ден увеличавайте количеството с една капка, докато стигнете поне до десет капки по два пъти на ден; после спрете за пет дни и отново започнете.

В края на третия период от взимането на атомидин бихме започнали с бани с английска сол (но не преди да е свършил третият период на приемане на йода). Баните да се правят веднъж седмично. Сложете 2–3 кг сол към водата във ваната, като водата е достатъчно да покрие тялото до врата. Това ще рече 2–3 кг сол на 80–90 л вода. Водата трябва да е толкова гореща, колкото тялото може да понесе. Добавяйте още гореща вода, за да запазите температурата. Тялото трябва да остане във ваната поне 25–30 минути.

След излизането от ваната то трябва да бъде изплакнато в чиста вода и много добре изтрито. Старателно втрийте с масажиращи движения по цялото тяло (това ще рече цялата гръбначна област, раменете, главата, врата, ребрата, ръцете, долните крайници, пръстите на краката, стъпалата, дланите, пръстите) разтвор от равни части зехтин, тинктура от смирна и руско бяло олио. Първо загрейте зехтина, после добавете същото количество тинктура от смирна, докато зехтинът е горещ, а докато изстива, добавете, като разбърквате, същото количество руско бяло олио. Не става дума за някое от онези, които са на парафинова основа, а пречистено олио. Разтворът трябва да се втрие старателно толкова, колкото тялото може да абсорбира. Тъй като от това то ще стане доста мазно, продължете с цялостно изтриване или избърсване с гъба, напоена в спирт за разтриване. След подобна терапия тялото, разбира се, трябва да почине.

След като тази процедура се извърши 4–5 седмици, ще дадем по-нататъшни указания. Помнете, че диетата трябва да се спазва. Помнете, че приемането на атомидин трябва да бъде продължено през целия този период, след което ще бъдат дадени по-нататъшни указания.“

 

 

Въпрос: „Кое причинява силното нощно потене и какво може да се направи за това?“

Отговор: „Казахме какво може да се направи и изложихме причината; при тези състояния, причинени от функционирането на жлезите, и опитите на системата да ги отхвърли всеки би се изпотил!

Изпълнете препоръките и когато измине определеният период, ще дадем нова информация“.

 

 

Коментар

Набързо направеният прочит на предходния документ може да породи объркване поради неясната структура на изреченията и особената употреба на думите. Естествено, нашата гледна точка не може да не се различава до известна степен от тази на младата жена, която получила тази информация. Най-важното за нея със сигурност е било: „Каква надежда ми дава тя?“. Споменаването на жлезите и състоянията им, неправилното асимилиране и т.н. може би са я впечатлили; предупрежденията, свързани със сериозни усложнения, несъмнено са потвърждавали мненията на лекарите; а простотата на предписаните лечения вероятно са я подтикнали да ги изпробва. Ясно е обаче, че вярата в разказаното от онези, които са последвали указанията на сходни тълкувания, и отчаяната нужда са основните фактори, мотивирали младата жена да изпълни всичко.

Зад този поток от медицински термини очевидно се крие обширно разбиране на въпросното състояние. Тук не става дума за изложение на теория, а за определено приложение в конкретен случай на основни закони, свързани с артрита. Анализът включва не само настоящите състояния, но и бъдещи възможности, засягащи развитието на проблема. Обхватът на разбирането изглежда неограничен.

 

 

Сведения

Следващите изявления са взети от писма от майката на пациентката, които сега се пазят в архивите на асоциацията. Първото тълкуване бе направено на 21 октомври 1932 година. Отчетите започнаха на първи следващия месец.

 

 

1 ноември 1932 година. „Изглежда твърде рано да се каже, че М. Дж. е по-добре, но това като че ли е така. Болката в коленете изчезна; те все още са схванати. Лактите й са по-добре (болката е намаляла). Лицето й възвръща цвета си. Досега беше толкова бледа. Имаше сърцебиене веднъж и миналата нощ се изпоти (една нощ от общо 4–5), докато преди това се случваше всяка нощ“.

 

 

18 ноември 1932 година. „М. Дж. свърши втората серия капки тази сутрин. Още с първата серия болката, а после и сковаността във всички стави изчезна, освен в левия лакът. При втората серия не можеше да има такава явна промяна, но левият лакът се предаде и на практика е здрав като другия; при натиск се усеща известна болезненост в някои от ставите. Положението с нощните изпотявания е по-добро, но последното (миналата неделя) беше по-обилно. Вече са по-нарядко. Тази седмица (сряда през нощта) получи остра атака в левия палец, като такава остра болка не беше изпитвала никога в която и да е става. В четвъртък болката изчезна, а късно вечерта я заболя пръст на дясната ръка, но по-слабо.“

 

 

3 декември 1932 година „М. Дж. приключи третата серия с атомидин. Ще направи първата си баня идния понеделник вечерта… Левият палец упорито я болеше в продължение на 3–4 дни тази седмица, но днес е малко по-добре. Нощните изпотявания намаляват. По време на тази серия от капките се появиха два пъти. Предполагаме, че са от различен тип, тъй като са по-обилни и цялостни (от главата до краката). Положението със сърцебиенето изглежда по-добро, а лицето й доби свеж цвят през последната седмица.“

 

 

17 декември 1932 година. „След първата вана не забелязахме промяна, освен силно нощно изпотяване. Втората баня беше този четвъртък вечерта. В сряда я болеше навсякъде и имаше главоболие. Болката в левия палец продължава и в сряда беше по-остра, разпростирайки се нагоре по ръката. В дясното коляно имаше странно усещане — сякаш я побиват тръпки; както когато за пръв път взе това. Днес (събота) другото коляно я болеше съвсем леко. В петък вечерта имаше няколко подутини в пръстите на дясната ръка, които станаха много болезнени. Те се появяват на периоди през последните 7–8 години, но изчезнаха съвсем малко преди да започнем с изпълнението на предписанията ви. По лицето и врата й се появи лош обрив тази седмица, дори преди ваната (както обикновено). Както изглежда, това е придружено всеки път от остри болки, свързани с газове. Според нас пищялите й са по-остри и издадени; плътта й изглежда отпусната.“

 

 

17 декември 1932 година. „Напипваме подутина или бучка по десния пищял около 5 см широка и 6,5 см дълга; отстрани на този пищял има малки бучки на това място. Не са болезнени. Тази сутрин тя започва с атомидин, а ваната е във вторник вечерта. Надяваме се на благотворни резултати следващата седмица… Освен приемането на капсули желязо и мед, таблетка бял салицилат и таблетка стрихнин преди лягане, тя се подлагаше на диатермични процедури при остеопат. Казахме му, че сме ви писали. Той попита какво й давате и ние отговорихме «йод». Той направо изпъшка: «Калиев йодид?», но после като че ли с облекчение каза: «О!», когато отговорихме: «Атомидин».“

 

 

28 декември 1932 година. „Третата вана на М. Дж. беше миналия вторник (20 декември) и от четвъртък болката е напълно изчезнала. Двата й палеца са малко схванати. Ако си спомняте, първо си отива болката, а после сковаността. М. Дж. изкара празниците много добре. Събра й се много работа, пътувания до града заради мен, тъй като самата аз не бях особено добре. Уморена е, но не повече от един здрав човек. Още нещо във връзка с диетата. Мислехме, че «без никакво зеле» означава и без карфиол, китайска целина и брюкселско зеле, но аз промених мнението си. Според мен се изключват киселото зеле, салатата от зеле и т.н., тоест обикновеното зеле. Ако добавим гореспоменатите в диетата й, ще разнообразим зеленчуците. Тази работа с храненето ми е проблем…“

 

 

10 януари 1933 година. „М. Дж. се чувства добре (върши цялата къщна работа, готви и се грижи за мен в момента!“

 

 

18 януари 1933 година. „Тази седмица М. Дж. не се чувстваше много добре. Има болки в различни стави. Сега е по-добре, но когато сутрин стане, палецът и коляното я болят известно време, а понякога и следобед или вечер.“

 

 

Второ тълкуване

Второто тълкуване, направено на 20 януари 1933 година, показа определено подобрение в цялата система. Предишните лечения трябваше да бъдат продължени. Интересен е следният коментар във връзка с диетата:

„Внимавайте диетата да се поддържа така, че да не работи в противоречие с елементите, които се създават в системата. Морската храна, приемана в количества, поносими за организма, ще съдейства за балансирането на силите в него, тъй като те пораждат елементен характер и в най-малките детайли и дават на кръвните и нервните сили на системата да асимилират сила, действаща съвместно с телесните функции. Също така зелени зеленчуци — маруля, целина, спанак, сарепска горчица и други подобни. Нужни са й храни, които могат да снабдят организма с достатъчно от елементите злато и фосфор. Отчасти те се съдържат в някои морски храни и зеленчуци — като моркови, козя брада и най-вече в тези от подобно естество. Те работят със силите на системата по-добре, отколкото месата, чиито сили стават по-активни с другите принципи в системата, изискващи повече стомашни сили за тяхното смилане или асимилиране.

Въпреки че последните са необходими за виталността на системата, добре е те да се приемат съгласувано. Никакво свинско, много малко говеждо, само ако е от най-крехкото (и соковете); единствено овнешко и дивеч — или бялото месо на домашните птици и други подобни. Те са много, много добри за тялото — стига, разбира се, да не се претовари с тях системата.“

Препоръчано бе приемането на много малки количества зехтин 2–3 пъти дневно в продължение на седмица до 10 дни. Следваше период на почивка със същата продължителност, след което се повтаряше.

Предписан бе и масаж на ходилата, задколенните ямки и гръбнака, под бъбреците, по време на менструацията, който да се прави със смес от:

руско бяло олио — 1 унция

кедрово олио — 1 унция

масло от лаврово дърво — 1/2 унция

хамамелис — 1 унция

„Те ще имат засилващо въздействие и тенденция да привлекат кръвоснабдяването към тези части на системата, така че отделянето ще стане по-редовно, а действието на органите, участващи във функционирането по време на такива периоди, ще се съгласува и балансира с останалата част от системата.“

Предупредено бе да не се взимат болкоуспокояващи. Следните въпроси и отговори помогнаха състоянията да станат още по-ясни на хората, лекуващи тялото:

 

 

Въпрос: „Каква е причината и кое е лекарството за люспестите петна по лицето и врата?“.

Отговор: „Нечиста циркулация, както казахме. Когато предизвикваме въпросните условия от време на време, постепенно ще настъпи промяна в циркулацията, която ще облекчи тези състояния. Нужно е приложение не толкова отвън, колкото отвътре. За да се облекчи сърбежът или когато скалпът или епидермисът започнат прекалено да се лющят, може да се приложи терапия с виолетови лъчи върху части от системата. Това би оказало много добро въздействие, но както ще открием, облекчаването им ще бъде по-успешно, ако се лекуват вътрешните причини, така че вътрешната и външната циркулация — капилярна и лимфна, да станат по-нормални.“

Въпрос: „Топчицата в основата, тоест зад лявото ухо, ли е причина за тези болки?“

Отговор: „Причина за тях е неправилната циркулация, неправилното разпределение на елементите от различни жлези в системата — с тенденция да се натрупват, да се събират в части от системата. Затова са терапиите, които ще върнат по-добрата координация в отделителните системи на тялото“.

Въпрос: „Има ли инфекция в мастоидния израстък?“

Отговор: „Ако последваме дадените предписания, ще премахнем тези условия. Почти няма орган в системата, в който да няма някакъв вид инфекция или характер на инфекция! Тъй като естественото състояние на системата е да ангажира всички сили в тялото. Ние ще елиминираме тези условия, ако последвате направените предложения“.

 

 

Още данни

26 януари 1933 година

„През последните две седмици М. Дж. не е особено добре. Усеща скованост и болка в ставите. През изминалата нощ се изпоти за първи път от дълго време. Последните две бани оставиха жълти петна по ваната и кесията… Жената в библиотеката се обади на М. Дж. и дълго си поговориха; тя каза, че сега е по-енергична.“

 

 

1 февруари 1933 година

„М. Дж. отново е по-добре. Чувства се малко схваната.“

 

 

11 юни 1934 година

„Толкова се радваме да отговорим на скорошното ви запитване относно здравето на М. Дж. По това време тя беше добре. Има повече сила и се чувства както трябва да се чувства един здрав човек… Бих казала, че през последните два месеца болката беше много малко и като цяло тя беше по-добре.“

 

 

Два месеца след последните данни на майката Отделът за проучвания към асоциацията помоли г-ца Мак. да направи изложение на случая си и накратко да предаде получените резултати. Следва текстът на изложението:

Дейтън, Охайо

14 август 1934 година

Уважаеми г-н Хю Лин Кейси,

Пиша ви в отговор на вашата молба.

През юли 1932 година дясното ми коляно беше засегнато от много болезнено охлузване, както ние смятахме, или може би от разтегнато сухожилие.

Бях започнала да се потя в няколко поредни нощи преди това. Отидох на лекар и той ми предписа солени компреси за наранената става. Без никакъв ефект — всъщност започнах да се влошавам все повече и повече.

През август се подложих на диатермични процедури, тъй като разбрахме, че често помагат на случаи, сходни с моя, но след като минаха немалко сеанси, вече имах осем засегнати стави, вместо шест, колкото бяха в началото.

Болката беше силна, на моменти почти непоносима. Не можех да спя, едва ходех и изобщо не можех да правя каквито и да е движения в коленете или глезените.

През септември посетих най-добрите специалисти, които познавахме тук, и след като ми направиха цялостни рентгенови изследвания и прегледи, казаха, че имам артрит. Болестта идва от някакъв източник на инфекция, но в моя случай така и не го откриха.

Според докторите единственото, което можеше да ми помогне, бе да отида да живея в Аризона. Лекарството, което бях вземала, не бе помогнало, а за сърцето ми бе предписан стрихнин.

Бяхме изчерпали всички възможности, затова баща ми реши да обяви къщата за продан и да ме прати в Аризона.

Ето как срещнахме човека, който бе така любезен да ни каже за г-н Кейси.

Писахме му същия ден и няколко дни по-късно той ми направи физическо тълкуване.

Каза ми къде се крие проблемът, какво да направя и да взема и напълно промени диетата ми. С майка ми започнахме да изпълняваме всичко до последната подробност.

На третия ден сутринта се събудих и успях да си сгъна коляното! Щастието ни нямаше граници, просто не бяхме на себе си от щастие.

Оттогава неотклонно се подобрявам и на практика вече съм здрава. Рядко се появява дори зачатък на артрит, но когато това стане, една доза от предписаното лекарство ме изправя на крака.

Никога няма да можем да се отблагодарим на г-н Кейси за това, че ме излекува и ме спаси от ужасна смърт, тъй като според тълкуването постепенно щях да развия сънна или каменна парализа.

Подпис: г-ца М. Дж. Мак.

Обобщение

Нека първо да разгледаме личната страна на този случай.

Младата жена не бе виждала Едгар Кейси, преди да й бъде направено тълкуването. Като много други, тя го потърси като последна възможност. Последва предписанията до последния детайл и получи желаните резултати.

Второ, да погледнем на случая във връзката му с изследователската работа на асоциацията. Резултатите, получени след изпълнението на тълкуванията, определено показват, че подобна информация може да се окаже полезна за откриването на причините и предписването на помощни средства дори при най-сериозните видове артрит.

И трето, дава се възможност за добиването на информация от общ характер, засягаща такива заболявания. За адекватното провеждане на проучвания от този вид трябва да се осигури участието на медицински учени с широки възгледи. От подобни общи изследвания може много да се спечели и няма какво да се изгуби.

Бележки

[1] Като структурни части на тялото, или структурна система, Едгар Кейси описва скелета. — Б.пр.