Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Биография
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране и разпознаване
Петя, Филип

Източник: http://bezmonitor.com

 

Спас Трайков Тодоров, Милко Димитров Стефанов

Георги Аспарухов

Рецензенти: Л. Ангелов Л. Алдев

Редактор: Кр. Иванов

На ц. бълг. I издание. Лит. група II-8: Код 06 95318

/1755-1-78 Из. — N7195

Технически редактор: М. Попова Коректор: Н. Костова

Дадена за набор на 13. VIII. 1978 г. Подписана за печат на 10. XI. 1978 г. Излязла от печат на 28. XI. 1978 г. Формат 16/60/84 Печатни коли: 6 Издателски коли: 5,60 Тираж: 50100 Цена на дребно: 0,50 лв.

„Медицина и физкултура“, пл. Славейков 11 — София

ДП „Валентин Андреев“ — Перник

История

  1. — Корекция

Другите за него

Доцент Венцислав Ангелов: „Атакуването на вратата при скок с глава е сериозно оръжие в нападателната тактика. За това се използуват добре насочени високи топки, където се завързват ожесточени двубои за непосредствен обстрел на вратата. Образци в това отношение в световен мащаб са Зелер, Торес, Алберт, Аспарухов…“

Георги Пачеджиев, заслужил треньор: „Що се отнася до пример на индивидуално майсторство, трябва да посочим Аспарухов, който търси оригиналното, рационалното и полезно за отбора разрешение в най-трудните моменти.“

Пламен Чаров, артист: „Аспарухов е играчът, събрал обичта на много приятели на любимия спорт. Той е забележително явление в българския футбол, истински артист на зелената сцена.“

Симеон Симеонов, заслужил майстор на спорта: „Винаги, когато Гунди е бил в редовете на националния отбор, сме излизали на терена с по-голямо самочувствие.

Георги Найденов, заслужил майстор на спорта, сега покойник: «Той беше душата на колектива в националния отбор. Преди решителни битки се шегуваше, смееше се и това правеше не само, защото такъв бе характерът му, а защото негласно искаше да настрои и останалите към по-добро и оптимистично настроение.»

Димитър Пенев, заслужил майстор на спорта: «За мене двубоите с Аспарухов бяха истински празник — За тях се готвех отдалече. И винаги водехме много оспорвана, но изключително спортсменска борба, в която понякога никой не надделяваше, но се харесваше много на зрителите и получаваше висока оценка в коментарите на спортните журналисти. Да имаш за съперник Аспарухов, беше истинско удоволствие, а и не беше срамно да те надиграе такъв голям майстор. Сам: но името му бе достатъчно, за да вложиш в играта всичко, номер на който си способен.»

Александър Шаламанов, заслужил майстор на спорта: «Неговото майсторство е било винаги пример за мене. А какъв прекрасен приятел и другар беше той!»

Динко Дерменджиев, заслужил майстор на спорта: «Играл съм срещу много от най-добрите футболисти в света и имам основание да твърдя, че Аспарухов не отстъпваше на никой от тях. Дори в някои отношения стоеше и по-високо — такъв централен нападател, който може да бъде и организатор на атаката, и безупречен стрелец, който еднакво действува и с двата крака, който да играе така с глава. Той съчетаваше също рядко явление — куп футболни качества: бързина, удар, остроумие, техника, виждане. Внасяше винаги нещо ново.»“

В. „Юманите“ (Франция): „Този прекрасен атлет и коректен играч е отличен техник и притежава драгоценното чувство за колективизъм.“

Риера, треньор на Чили през 1962 г.: „От българите най-много ми хареса Аспарухов, който е играч с голямо бъдеще.“

В. „Ла национале“ (Италия): „Българите в лицето на Аспарухов разполагат с един играч от голяма международна класа. Англия ще има щастието да го види на финалите на световното първенство.“

Нерео Роко, треньор на „Милан“ (Италия): „Аспарухов е център-нападател на моите мечти. Бих дал много, за да го имам в своя отбор, защото е много голям футболист. Моят Розато не можа да се справи със снажния и изкусен българин.“

Хеленио Херера, треньор на „Интер“ (Италия): „Между българите висока оценка заслужава централният нападател Аспарухов. За него бях чувал хубави неща, но сега можах да се убедя с очите си.“

Алдо Бардели, журналист от „Стадио“ (Италия): „Аспарухов е фамозен!“

В. Сантос, журналист във в. „А. Бола“ (Португалия): „Върху фона на техниката изпъкна най-много Аспарухов.“

Гжегош Александрович, международен футболен съдия от Полша: „У вас Гунди се радва на същата популярност, каквато у нас Любански. Аспарухов е добре известен и в Полша.“

Джулио Панца, директор на „Туто спорт“ (Италия): „Аспарухов често бива оставян от съиграчите си напред изолиран, но овладял топката, той става опасен и сам.“

Валкареджи треньор на Италия през 1966 г.: „Днес всички търсят високи нападатели, главно за игра с глава в наказателното поле на противника. Така следва да си обясним утвърждаването на нападатели от рода на Хърст, Хънт. Рива, Банишевски, Аспарухов…“

Анжей Жентара, полски журналист: „Аспарухов е играч с висококачествена марка. Това той доказа и с гола, който вкара на холандците.“

В. „Дейли Експрес“ (Англия): „Голът на мача, един гол, достоен да влезе в галерията на най-големите моменти на «Уембли», беше отбелязан по виртуозен начин от Аспарухов.“

В. „Ил Темпо“ (Ит.): „Българите търсеха «гола на надеждата». Но те имаха само един човек, който можеше да го направи — Аспарухов.“

В. „О газета Експоритива“ (Сао Пауло — Бразилия): „Нападение, съставено от Аспарухов, Попов, Якимов и Бонев, може да бъде спряно само от… полицията.“

В. „Фусбалвохе“ (ГДР): „Аспарухов очарова «Уембли»… От центъра той надигра Лаубоун, после спечели още една схватка и се втурна в силен 30-метров спринт към английската врата. Той «промуши» излезлия да го пресрещне Уест с един великолепен точен удар.“

Валентин Иванов, заслужил майстор на спорта (СССР): „Имате един голям играч — Аспарухов, — който може всичко — и в средата на терена, и на предна позиция като реализатор.“

Факети, национален състезател на Италия: „Безспорно Аспарухов е голям футболист, чието опазване е винаги тежък проблем.“

Салданя, треньор на Бразилия: „От «Уембли» съм запазил спомена за забележителното индивидуално майсторство и прояви на Аспарухов, както и прекрасно отбелязания от него гол.“

В. „Ултима ора“ (Перу): „Една от многото качествени прояви беше голът на Аспарухов, считан с право за един от най-добрите централни нападатели на Европа. Той излъга нашата отбрана, накара вратаря Кореа да излезе напред и после забоде покрай него топката в мрежата. Този гол ни се стори с изключително качество.“

В. „Корео“ (Перу): „Аспарухов показа славата си на един от най-добрите централни нападатели на Стария континент.“

Ривера, играч на „Милан“ (Ит.): „От българските футболисти особено много ми се нравят Аспарухов и Бонев.“

Месьой, унгарски национален състезател: „Когато се заговори за българския футбол, пред очите ми винаги изпъква Аспарухов.“

Джоркаеф, френски национален състезател: „На всеки защитник би било трудно срещу вашия Аспарухов.“

Еузебио, състезател на „Бенфика“ и на португалския национален отбор: „Аспарухов заслужено се нареди на осмо място сред най-добрите футболисти на Европа за 1965 година. Той е изключително талантлив играч.“

В. „Ла кроника“ (Перу): „Първият проблем, пред който са изправени момчетата на Диди, се казва Георги Аспарухов, една от най-съвършените «деветки» на европейския континент. За него казват, че когато атакува, е като танк. Помита всякаква съпротива, която среща по пътя си към вратата. Неговият удар има неподозираща сила. Скача с котешка пъргавина и пластичност, която виждаме много често у южноамериканските футболисти. Изглежда, че това е и негова школа. Но школа, вродена у него. Вратарите, които са играли срещу Аспарухов в предварителните групи за купата «Жюл Риме», могат да потвърдят смъртоносната сила на удара му, не само с двата крака, но и с глава.“

Д-р Артемио Франки, председател на Италианската футболна федерация и президент на УЕФА: „Познавам Аспарухов като един от най-добрите централни нападатели в Европа. Имал съм случаи да се срещам с него по различни поводи и да се убедя, че той бе будна, високоинтелигентна футболна личност, която допринесе много за българските успехи.“

Енрико Креспи, журналист от в. „Ла ноте“ (Ит.): „С основание Аспарухов се цени като един от най-силните централни нападатели в света. На възрастта е на Джани Ривера, но по комплексност напомня на Меаца. Висок и мощен, той бележи голове от всякакви позиции, стреля забележително.“