Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 23 гласа)

Информация

Разпознаване и корекция
Mandor (2009)
Сканиране
Michiru Kaiou (2009)

Издание:

Петър Саралиев. Готварска книга за мъже

Държавно издателство „Земиздат“, София, 1984

Рецензенти: Васила Йорданова Данаилова, Мила Петрова Попова

Редактор: Весела Попова

Езиков редактор: Юлия Илиева

Художник на корицата: Мария Табакова

Художник-редактор: Михаил Макариев

Технически редактор: Катя Шокова

Коректор: Екатерина Стоянова

История

  1. — Добавяне

Няколко ястия и десерти с по-сложна технология за любителите кулинари

За любителите на кулинарното изкуство предлагаме няколко рецепти с по-сложна технология, които изискват повече време и по-голямо умение.

Тарама-хайвер

Продукти: 100 г тарама хайвер, 1 малка глава лук, 3 кафени чаши олио, 1 филия бял хляб, лимон.

Начин на приготвяне: Хайверът се разбива енергично 5–6 мин в дълбок порцеланов съд с дървена лъжица, като се натиска — голяма част от зърната трябва да се разпукат. Прибавя се предварително накиснатата и отцедена филия и се бърка още 5 мин с дървената лъжица. След това се разбива с миксер 3–4 мин, като олиото се прибавя на тънка струя. Слага се изчистеният и настърган лук. Разбиването продължава, като непрекъснато се прибавя олио на тънка струя. Изцежда се и лимонов сок до получаване на желаната киселинност. Разбиването продължава, докато се сложи цялото олио. Гарнира се с маслини.

Ако няма миксер, разбива се с дървена лъжица, като въртеливото движение става в една посока, а времетраенето се удължава 2–3 пъти.

Хайверът се поставя в буркан с капак и може да се запази на хладно място до една седмица.

Чорба от спанак

Продукти: 500 г спанак, 1 кафена чаша ориз, 1 непълна кафена чаша олио, 1 глава лук, 1 чаена лъжичка сол, 2 чаени лъжички брашно, червен пипер, магданоз.

Начин на приготвяме: Спанакът се изчиства, като се изрязват корените и дръжките на листата, и се мие в дълбок съд с 3–4 води, за да падне пръстта. В 1 л кипяща вода се слагат солта, олиото и нарязаният лук (може и пресен). След като поври 2–3 мин, прибавя се нарязаният на ивици спанак, разбърква се и се слагат измитият и изчистен ориз и щипка червен пипер. Когато се свари оризът — след 20–25 мин, бавно се налива размитото в малко вода брашно, като непрекъснато се разбърква. Накрая се прибавя нарязаният магданоз. Ако се сгъсти много, добавя се топла вода. По желание можа да се застрои с 1 яйце. Поднася се с кисело мляко, което най-напред се разбърква в чиния; отгоре се сипва чорбата.

Килифарска яхния с пиле

Продукти: 1 пиле, 3 глави лук, 1 глава чесън, 2 малки моркова, ½ кафена чаша ориз, 1½ кафени чаши олио, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 15–20 зърна черен пипер, 2 дафинови листа, магданоз.

Начин на приготвяне: Пилето се измива, нарязва се и се слага да се свари. При завирането се изтребва пяната. Лукът и морковите се изчистват, измиват се, нарязват се ситно и се слагат в друга тенджера. Прибавят се олиото, 1 кафена чаша бульон и солта и се слага да се задушава 5 мин. Прибавя се изчистеният и измит ориз и като се разбърква често се задушава 5 мин. Слага се червеният пипер и се разбърква. Залива се с 1½ чаени чаши бульон, разбърква се и се оставя да ври. Прибавят се черният пипер, чесънът и дафиновите листа. След 5 мин порциите сварено пиле се нареждат в тенджерата, слага се малко нарязан магданоз, разбърква се и се оставя на тих огън да ври 20 мин. От време на време се разбърква внимателно. Крилата, гръдният кош и шията не се слагат в ястието, а с тях и с останалия бульон се приготвя супа.

Мусака с патладжани

Продукти: 650 г кайма, 650 г патладжани, 1 глава лук, 1 домат, 2 яйца, олио, сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 2 чаени лъжички брашно, магданоз, 1 пълна супена лъжица кисело мляко.

Начин на приготвяне: Патладжаните се изчистват от дръжките, измиват се и се обелват с ножче за белене на картофи. Нарязват се на кръгчета с дебелина около 1 см, прибавя се 1 непълна чаена лъжичка сол и се разбърква с ръце. Оставят се наклонени 30 мин да се отцедят от водата. Изпържват се леко в сгорещеното олио — най-много по 1 мин от двете страни. В същата мазнина се прибавят ситно нарязаният лук, 2 супени лъжици олио и 1 непълна кафена чаша вода и се слагат на огъня. След 5 мин се прибавя месото с 1 чаена лъжичка сол и с 1 кафена чаша вода и се задушава 10 мин, като често се разбърква. Слага се червеният пипер, разбърква се и се сваля от огъня. Доматът се настъргва или се нарязва и заедно с нарязания магданоз се прибавя към каймата. Разбърква се добре. Половината от изпържените патладжани се нареждат в тавичка, върху тях се изсипва каймата и отгоре се нареждат останалите патладжани. Залива се с 1 чаена чаша топла вода и се пече около 30 мин. От яйцата, брашното и киселото мляко се приготвя заливка. След като се залее, мусаката се пече още 3–4 мин.

Пържени кюфтета

Продукти: 500 г кайма от свинско месо, 1 яйце, 1 глава лук, 1 филия бял хляб, ½ чаена лъжичка сол, чубрица или счукан кимион (ким), червен пипер, брашно, олио.

Начин на приготвяне: Каймата се слага в дълбок съд и се прибавят настърганият или ситно нарязан лук, солта, щипка чубрица, щипка червен пипер, яйцето и накиснатата във вода и отцедена филия хляб без коричката. Разбърква се добре и се меси енергично в една посока, като често каймата се завива към средата на съда и се пляска. Щом започне да се отделя от съда — след 5–6 мин, каймата е добре омесена. Оформят се кюфтета, овалват се в брашно и се пържат в сгорещената мазнина до светлокафяв цвят. По желание може да се препържат до кафяво.

Ако се използува готова кайма смес, не се слага сол.

Език с картофи

Продукти: 500 г език, 7–8 картофа (700–800 г), ½ пакетче краве масло, 1 непълна чаена лъжичка сол, черен пипер.

Начин на приготвяне; Езикът се посолява, залива се с вода и се вари, докато омекне. Изважда се и се оставя да изстине. Картофите се измиват, обелват се, отново се измиват и се нарязват на едри парчета. Слагат се в горещия бульон, прибавя се маслото и се оставя да ври 20 мин. Езикът се обелва, нарязва се на филии, прибавя се към картофите, поръсва се с черен пипер и се разбърква внимателно. Оставя се да ври на тих огън 5 мин. Поднася се със салата от пресни краставици.

Патладжани „Кьозлеме“

Продукти: 600 г кайма, 1 кг патладжани, 1 по-малка глава лук, 2 кафени чаши прясно мляко, 1 домат, 1½ кафени чаши олио, 1 глава чесън, 1 чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер.

Начин на приготвяне: Патладжаните се измиват, опичат се, обелват се и се разбиват с миксер или с вилица. Прибавят се ½ чаена лъжичка сол, прясното мляко и счуканият в дървен хаван чесън и разбиването продължава още няколко минути. Получената смес се разстила в по-малка тава. Лукът се нарязва ситно и се задушава 5 мин в мазнината, 1 кафена чаша вода и щипка сол. Прибавят се каймата и още ½ чаена лъжичка сол и се пържи 15 мин, като непрекъснато се разбърква. Слагат се настърганият домат (може и салца или кетчъп) и червеният пипер, разбърква се и се сваля от огъня. Изсипва се върху първата смес и се заглажда. Пече се в загрята фурна 15 мин.

Пълнени яйца

Продукти: 600 г кайма, 7 яйца, 1½ кафени чаши олио, 1 глава чесън, 100 г гъби, 1 чаена лъжичка сол, магданоз.

Начин на приготвяне: 5 от яйцата се варят 10 мин и се оставят да изстинат. Каймата се посолява, задушава се 15 мин в мазнината и в 1 непълна кафена чаша вода, като често се разбърква, и се разстила в по-малка тава. Яйцата се обелват и се разрязват на две по дължина. Изваждат се жълтъците и се слагат в по-дълбок съд. Прибавят се жълтъците на останалите 2 яйца, счуканият или ситно нарязан чесън, ситно нарязаните гъби, нарязаният магданоз и щипка сол и се разбърква добре. С тази смес се пълнят белтъците и се нареждат върху каймата. Пече се 10 мин в загрята фурна.

При сервирането пълнените яйца може да се полеят по желание със сос, който се приготвя по следния начин: 1 глава ситно нарязан лук и малко нарязан магданоз се пържат 4–5 мин в 3 супени лъжици олио. Прибавя се ½ чаена лъжичка брашно, пържи се още 1 мин, като се разбърква, и се залива с 1 чаена чаша бяло вино. Слага се щипка сол, разбърква се и ври 5 мин. Капват се няколко капки лимон.

Панирана бяла риба

Продукти: 500–600 г бяла риба, 2 яйца, сол, брашно, олио.

Начин на приготвяне: Рибата се изчиства, измива се и се вари 15 мин в подсолена вода. Обезкостява се, кожата се обелва и изчистените филета се накъсват на средно големи парчета. Яйцата се разбиват в съд, като се прибавят 2 щипки сол. В друг съд се сипва брашно. Олиото се слага да заври в тиган. Всяко парче се панира в брашно, в яйце и отново в брашно и в яйце (двойно паниране) и се пържи до зачервяване. Рибата се поднася топла, с лимон.

Кашкавал пане

Продукти: 200 г кашкавал, 1 яйце, брашно, олио, сол.

Начин на приготвяне: Кашкавалът се разделя на две части (по възможност правоъгълни) и се поставя в съд със студена вода за 5–6 мин. През това време яйцето се разбива с щипка сол, а в друг съд се сипва брашното. Кашкавалът се панира в брашно, в яйце и отново в брашно и в яйце и се пържи от двете страни до зачервяване.

Баница със сирене

Продукти: 500 г обикновени кори, 250–300 г сирене, 5 яйца, ¾ пакетче краве масло и 1 кафена чаша олио, 1½ бутилка газирана вода.

Начин на приготвяне: Сиренето се натрошава в дълбок съд, прибавят се 3 яйца и се разбърква добре. Корите започват да се нареждат в средно голяма тава, която предварително се намазва с мазнина. Когато се наредят ⅓ от корите, отгоре с вилица се нанася половината от пълнежа. Нарежда се втората третина от корите, върху тях се нанася другата част от пълнежа и отгоре се покрива с останалите кори. Баницата се нарязва с остър нож на правоъгълни парчета и със супена лъжица равномерно се залива със сгорещената мазнина. В съда, в който е била сместа, се чукват останалите 2 яйца и се разбиват. Прибавя се газираната вода, разбърква се и с тази смес се залива баницата. Тавата се разклаща, за да се разнесе течността навсякъде, и се поставя в предварително загрята фурна. Пече се, докато се зачерви — около 40 мин, като първите 10 мин само отдолу. Поднася се топла. По желание може да се поръси с пудра захар. Баницата е вкусна и с кисело мляко.

Сладкиш с ябълки

Продукти: 4 яйца, 1 чаена чаша захар, 1 чаена чаша олио, 2 чаени чаши брашно, 2 непълни чаени чаши настъргани кисели ябълки, 1 бакпулвер, ½ чаена лъжичка сода бикарбонат, 1 чаена лъжичка мляна канела, ¾ чаена чаша счукани орехи.

Начин на приготвяне: Яйцата и захарта се разбиват с миксер или с тел в дълбок съд. Брашното се изсипва върху лист хартия, прибавят се бакпулверът и содата и се разбърква добре. В яйцата се сипва олиото и отново се разбива няколко минути, след което постепенно се прибавя брашното. Разбъркването продължава, докато се получи гъсто тесто. Тавичката за печене на кекс се намазва с масло и се поръсва с малко брашно, което трябва да се полепи равномерно навсякъде. Ябълките се измиват, обелват се и се настъргват едро. Към тестото се прибавят ябълките, счуканите орехи и канелата и се разбърква добре. Изсипва се в тавичката, заглажда се и се поставя в предварително средно загрята фурна. След като се запече (след не по-малко от 10 мин), поставя се да се пече 10 мин само отдолу, като през това време сладкишът се надува. Пече се още около 30 мин отгоре, и отдолу. Проверява се дали е изпечен с тънка дървена клечка — за зъби и др. Ако клечката е суха и няма следи от тестото, кексът е готов. Изважда се от фурната и се оставя малко да изстине. Изважда се от тавичката и се поставя в продълговата чиния. Може да се поръси с пудра захар. Поднася се с кафе или с чай.

Плодов крем

Продукти: 1 белтък, 1 чаена чаша изчистени вишни, 1 чаена чаша захар.

Начин на приготвяне: Белтъкът се разбива с миксер или с тел, докато стане на пяна — 3–4 мин. Прибавя се захарта и се разбива, докато се разтвори. Вишните се измиват и се отстраняват дръжките и костилките. Прибавят се на части и продължава да се разбива — трябва да се получи гъста кремоподобна смес. Разпределя се в стъклени чаши и се слага в хладилник. Десертът може да се приготви също с къпини, малини, ягоди, кайсии, пъпеш или банан.

Понякога след прибавянето на плода сместа става много рядка, но това е нормално.

Маслен кекс

Продукти: 5 яйца, толкова краве масло, брашно и захар, колкото тежат яйцата (обикновено 250 г), или 2½ чаени чаши брашно, 1¾ чаени чаши захар, 2 пакетчета масло, и кората на 1 лимон.

Начин на приготвяне: Маслото и захарта се разбиват добре с миксер или с тел. Слагат се яйцата и отново се разбива, докато се разтвори захарта. Постепенно се прибавя брашното и се разбърква, докато се получи гъста хомогенна маса. Настъргва се лимоновата кора, отново се разбърква и кексът се изсипва във формата. Пече се в средно силна, предварително загрята фурна около 30–35 мин. Проверява се дали е изпечен добре, с тънка дървена клечка.