Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 23 гласа)

Информация

Разпознаване и корекция
Mandor (2009)
Сканиране
Michiru Kaiou (2009)

Издание:

Петър Саралиев. Готварска книга за мъже

Държавно издателство „Земиздат“, София, 1984

Рецензенти: Васила Йорданова Данаилова, Мила Петрова Попова

Редактор: Весела Попова

Езиков редактор: Юлия Илиева

Художник на корицата: Мария Табакова

Художник-редактор: Михаил Макариев

Технически редактор: Катя Шокова

Коректор: Екатерина Стоянова

История

  1. — Добавяне

Супи и ястия с пиле

Пилешкото месо е един от основните продукти в нашата храна. То е бедно на мазнини, лесно смилаемо и вкусно. Особено важно е, че се сварява за кратко време и технологичната му обработка не е трудна. Характерната му особеност да се комбинира с много други продукти предлага голямо разнообразие от ястия, повечето от които се приготвят бързо и лесно. Обикновено ястията с пилешко месо се приготвят след топлинната обработка на пилето, като се прибавят съответните продукти. В този случай обаче се получават 4–5 порции от един вид ястие. С оглед на задачите на книгата голяма част от предложените рецепти са за 1–2 порции, които се приготвят от парче предварително сварено пиле и с част от бульона. Това дава и по-голяма възможност за разнообразяване на ястията.

Варено пиле

Продукти: 1 пиле (около 1,2 кг), 2 чаени лъжички сол.

Начин на приготвяне: Ако пилето е с вътрешности, те се измиват и се нарязват. Слага се да ври в 1½ л вода. Преди завирането се обира пяната. След 10 мин се прибавя солта. Сварява се за около 1 час, като се внимава да не се превари. Обикновено при извирането на водата част от пилето остава непокрито, затова няколко пъти то се обръща. Свареното пиле и бульонът се използуват за приготвяне на ястия и на супи.

Пилешки бульон с жълтък

Продукти: пилешки бульон, магданоз, 1 жълтък, лимон.

Начин на приготвяне: След като се извади, свареното пиле и част от бульона се отдели за приготвяне на някое ястие, в останалия бульон се прибавя само малко нарязан магданоз. Поднася се горещ, като се прибавят жълтъкът и лимонът. Жълтъкът се разбива внимателно с лъжица. По желание може да се поръси с черен пипер.

Пилешка супа

Продукти: 2 чаени чаши пилешки бульон, месо от сварено пиле, 2 супени лъжици ориз, 1 домат, магданоз, лимон.

Начин на приготвяне: Към бульона се прибавят изчистеният и измит ориз и нарязаният домат. Вари се на тих огън, докато се свари оризът — около 20 мин. Прибавят се 1–2 по-малки порции от пилето — например крилата или полученото при обезкостяването на гръбначната част сварено месо. Накрая се слага нарязаният магданоз. Поднася се с лимон и по желание се поръсва с черен пипер. Супата може да се застрои с яйце (вж. застройка с яйце за супи).

Пиле разсол

Продукти: 1 малко пиле (700–800 г), сол, магданоз, черен пипер, лимон или оцет.

Начин на приготвяне: Свареното пиле се изважда от бульона, оставя се да изстине и се накъсва на малки парчета, а може и да се обезкости. Месото се слага обратно в горещия бульон и се прибавят нарязаният магданоз и черният пипер. Похлупва се и се оставя 5 мин на тих огън. Поднася се с оцет или с лимон.

По желание накрая може да се прибави бучка краве масло, голяма колкото орех.

Пиле с ориз

Продукти: ½ сварено пиле, 2 кафени чаши ориз, ½ пакетче краве масло, 6 кафени чаши пилешки бульон, ½ чаена лъжичка сол, черен пипер на зърна.

Начин на приготвяне: Оризът се изчиства, измива се и се слага в тавичка. Прибавят се солта, черният пипер, пилешкият бульон и маслото и се разбърква. Пече се в загрята фурна. След 10 мин се слагат порциите пилешко месо, като преди това оризът се разбърква. Пече се, докато оризът се свари — обикновено още 10–15 мин. Ако е необходимо, добавя се малко топла вода или бульон.

Пиле с домати

Продукти: 500 г домати, ½ сварено пиле, 1 глава лук, ½ лъжичка сол, 1½ кафени чаши пилешки бульон, 1 кафена чаша олио или ⅓ пакетче краве масло, 1 чаена лъжичка брашно, ½ чаена лъжичка червен пипер, няколко зърна черен пипер, магданоз.

Начин на приготвяне: Изчистеният, измит и ситно нарязан лук и обелените и едро нарязани домати се посоляват и се задушават в мазнината 10 мин. Брашното се размива в 3 супени лъжици хладък бульон и се прибавя, като се разбърква. Слагат се червеният и черният пипер и нарязаният магданоз и се залива с пилешкия бульон. Разбърква се добре, прибавя се пилешкото месо и се оставя да ври още 10 мин на тих огън. През зимата ястието може да се приготви с консервирани домати.

Пиле с картофи

Продукти: 500 г картофи, ½ сварено пиле, 1 глава лук, 2 домата, 1 кафена чаша олио или ⅓ пакетче краве масло, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз, 2 кафени чаши пилешки бульон.

Начин на приготвяне: Картофите се обелват, измиват се, нарязват се по-едро и се слагат с изчистения и нарязан лук в тенджера. Прибавят се солта, червеният пипер, настърганите или ситно нарязани домати, мазнината и бульонът, разбърква се и се слага на огъня. След 15 мин се прибавя нарязаното на порции пиле. Внимателно се разбърква и се вари на тих огън още 10 мин. Слага се нарязаният магданоз и се сваля от огъня. Може да се поднесе със салата от прясно зеле или от домати.

Пиле попска яхния

Продукти: ½ пиле или 2 пилешки бутчета, 15 малки глави лук, 1½ кафени чаши олио или ½ пакетче краве масло, 1 кафена чаша бяло вино, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 1 дафинов лист, няколко зърна черен пипер.

Начин на приготвяне: Лукът се изчиства, измива се и се слага заедно с нарязаното на порции месо (бутчетата се срязват на 2 части в ставата) в тенджера. Прибавят се солта, червеният и черният пипер, дафиновият лист, мазнината, бялото вино и 1 кафена чаша вода. Разбърква се и се вари около 50 мин на по-слаб огън, без да се отхлупва. Няколко пъти тенджерата се разклаща.

Попска яхния от сварено пиле

Продукти: ½ сварено пиле, 1 кафена чаша пилешки бульон, 15 малки глави лук, 1 кафена чаша олио или ⅓ пакетче краве масло, 1 чаена лъжичка брашно, ½ чаена лъжичка сол, ½ чаена лъжичка червен пипер, 1 дафинов лист, няколко зърна черен пипер.

Начин на приготвяне: Изчистеният и измит лук се посолява и се задушава 15 мин в мазнината и бульона. Брашното и червеният пипер се размиват в малко вода или бульон и се сипват, като внимателно се разбърква. Нарежда се нарязаното на порции месо, прибавят се черният пипер и дафиновият лист и се оставя да ври още 10 мин на тих огън.

Бяло пилешко месо на фурна

Продукти: бялото месо на 1 сурово пиле заедно с кожата, 1 непълна кафена чаша ориз, 1 средно голяма тиквичка, ¼ пакетче краве масло, ½ кафена чаша олио, 1 чаена лъжичка сол, магданоз, джоджен, червен пипер.

Начин на приготвяне: Обезкостеното бяло месо се нарязва с остър нож на малки парченца. Оризът се изчиства и се измива. Тиквичката се остъргва с нож, измива се и се нарязва на малки кубчета. Магданозът и джодженът също се нарязват, като джодженът трябва да преобладава. Продуктите се слагат в тавичка, прибавят се солта, малко червен пипер, 3 кафени чаши вода и маслото и се разбърква добре. Пече се 35 мин в предварително загрята фурна, като в началото се разбърква 3–4 пъти. Сервира се топло. По желание може да се поднесе с кисело мляко.

Пиле паприкаш

Продукти: 1 буркан стерилизиран паприкаш, ½ сварено пиле, 1 глава лук, 1 кафена чаша олио или ⅓ пакетче краве масло, 2 кафени чаши пилешки бульон, ½ чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка брашно, ½ чаена лъжичка червен пипер, магданоз.

Начин на приготвяне: Лукът се изчиства, нарязва се и се задушава 5 мин в мазнината и в 1 кафена чаша бульон. Първо се слага брашното, като се бърка 1 мин, а после — червеният пипер, като се разбърква 2–3 пъти. Веднага се прибавя паприкашът, като по-едрите парчета се нарязват предварително. Залива се с 1 кафена чаша бульон, разбърква се и се оставя да заври. Слагат се порциите месо и нарязаният магданоз и се оставя да ври 5 мин на тих огън. За да не стане паприкашът кисел, целите домати може да се махнат.

Пилешка яхния с гъби

Продукти: ½ буркан стерилизирани гъби, ½ сварено пиле, 2 глави лук, ½ кафена чаша олио, ¼ пакетче краве масло, ½ чаена лъжичка сол, 1 супена лъжица брашно, ½ чаена лъжичка червен пипер, 3½ кафени чаши бульон, черен пипер.

Начин на приготвяне: Едро нарязаният лук се посолява и се задушава 5 мин в мазнината и в ½ кафена чаша бульон. Прибавят се нарязаните гъби, разбърква се и се задушава още 5 мин. Слага се брашното, бърка се около 1 мин, прибавя се червеният пипер, разбърква се бързо и се залива с 3 кафени чаши бульон. Поръсва се с черен пипер и се пускат парчетата месо. Внимателно се разбърква и се оставя да ври десетина минути на тих огън.

Ястието може да се приготви и с пресни гъби (500 г), които се изчистват, измиват се и се нарязват. Посоляват се, варят се 30 мин и се прибавят към задушения лук.

Пиле, задушено с масло

Продукти: ½ сварено пиле, ½ пакетче краве масло, ½ кафена чаша пилешки бульон.

Начин на приготвяне: Маслото и бульонът се слагат на огъня. Когато заври, прибавя се предварително посоленото сварено пиле, похлупва се и се задушава 6–7 мин. Обръща се и се задушава още 6–7 мин, докато остане на мазнина. Поднася се топло, с картофена салата. По желание може да се поръси с черен пипер.

Пиле, задушено с чесън

Продукти: ¼ сварено пиле, 1 глава чесън, ⅓ пакетче краве масло, 1 малък домат, 2 супени лъжици пилешки бульон.

Начин на приготвяне: Пилето се посолява и се пържи в маслото 1 мин от двете страни. Прибавят се предварително счуканият или нарязан чесън, настърганият домат и пилешкият бульон. Похлупва се и се задушава 4–5 мин на по-слаб огън, като на два пъти се обръща. По желание може да се поръси с черен пипер.

Пържен пилешки черен дроб

Продукти: пилешки черни дробчета, сол, брашно, краве масло.

Начин на приготвяне: Пилешките дробчета се измиват в няколко води. Ако има жили, изрязват се. Изсипват се в по-дълбок съд, посоляват се, разбъркват се и се оставят. След 15–20 мин дробчетата се отцеждат от водата и се овалват обилно в брашно. След това се изтръскват и се оставят настрани готови за пържене. Пържат се в сгорещеното масло по 1–2 мин от двете страни. Внимава се да не се препържат, тъй като губят част от вкусовите си качества. Поднасят се топли, със салата.

Пиле каша

Продукти: ½ сварено пиле, ⅓ краве масло, ½ глава чесън, 1½ чаени чаши пилешки бульон, 2 супени лъжици брашно, сол, оцет.

Начин на приготвяне: Маслото се загрява в тиган и се прибавя брашното. Пържи се до златист цвят, като непрекъснато се бърка — обикновено 3–4 мин. Бавно се налива бульонът, като бъркането продължава — получава се немного гъста каша. Прибавят се нарязаният чесън и няколко капки оцет. Разбърква се и в кашата се нареждат порциите месо. Ако бульонът е добре посолен, не се прибавя сол, а ако не е солен — посолява се с щипка сол. Чесънът може да се сложи преди брашното и да се пържи 1 мин. Така той омеква, но губи част от аромата си.

Пиле с прясно зеле

Продукти: 1 средно голямо пиле (около 800–900 г), 1 зелка (около 1,5 кг), 2 кафени чаши олио, 3 домата (може и консервирани), 2 чаени лъжички сол, магданоз, черен пипер на зърна.

Начин на приготвяне: Пилето се измива и се нарязва на порции. Зелето се изчиства, измива се, изрязват се твърдите му части и се нарязва на ивици. В по-голяма тенджера се слага половината зеле, отгоре се нареждат порциите месо и се прибавя останалото зеле. Посолява се и се слагат настърганите домати, олиото и 3 кафени чаши вода. Вари се 1 час на средно силен огън; 10 мин преди края се прибавят малко нарязан магданоз и няколко зърна черен пипер.

Пиле в кесия

Продукти: 1 пиле (около 1 кг) без вътрешности, ½ пакетче краве масло, 1 пълна чаена лъжичка сол, 2 книжни кесии.

Начин на приготвяне: Пилето се измива и се посолява. Ръцете се топят в сол и се разтриват всички части на пилето, за да може солта да се разнесе равномерно навсякъде. Вътрешността също се посолява, след което вътре се поставят парчета масло. Едната кесия се намазва отвътре и отвън с краве масло (може и с олио). Пилето се пъха в нея и свободният й край се завързва. Пъхва се в другата кесия, слага се в подходящ съд и се пече в загрята фурна около 1½ часа — докато хартията потъмнее напълно. Обръща се често. Поднася се горещо, като се полива с мазнината.

Този начин на приготвяне на пиле се препоръчва, ако няма грил, защото по вкус пилето, печено в кесия, се доближава много до печеното на грил пиле.