Джо Наваро, Тони Сиара Пойнтър
Опасните личности (43) (Профайлър от ФБР учи как да разпознавате и да се защитавате от зловредни личности)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dangerous Personalities (An FBI Profiler Shows You How to Identify and Protect Yourself from Harmful People), (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,2 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване
Sunshine (2017)
Корекция и форматиране
Стаси 5 (2019)

Издание:

Автор: Джо Наваро; Тони Сиара Пойнтър

Заглавие: Опасните личности

Преводач: Детелина Иванова

Година на превод: 2016

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2016

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: март 2016

Редактор: Хриска Берова

Коректор: Габриела Манова

ISBN: 978-619-152-819-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/667

История

  1. — Добавяне

Глава 6
Как да се защитим от опасните личности

Може би сте чували историята за това как се вари жаба. Ако я пуснете във вряща вода, тя ще изскочи. Но ако я сложите във вода с телесна температура и бавно започнете да я загрявате, жабата дори няма да разбере, че бавно се сварява до смърт.

Когато във ФБР сме разговаряли с хора, пострадали от опасна личност, съм чувал безброй версии на този рефрен: „Докато осъзная какво се случва, вече беше твърде късно“.

Нашата способност да се адаптираме е мощен механизъм за оцеляване. Но в случая с опасните личности може да се сварим до смърт, преди да осъзнаем, че сме накиснати в гореща вода.

За щастие, ние сме много по-интелигентни от въпросните жаби. Можем да се научим да сме нащрек за хората, които могат да ни наранят, и да предприемем стъпки да се защитим. И все пак, за да бъда искрен, докато не започнах да посещавам полицейската академия в Юта и академията на ФБР, наистина не бях наясно как се държат престъпниците. Телевизията ми беше дала ограничена информация, но тя определено не разглеждаше всичките четири опасни личностни типа, които изследвахме в тези глави, или пък как се държат тези личности.

Написах тази книга, за да споделя това, което съм научил от опит в продължение на десетилетия наред тренировки и обучения, както и от разговорите с жертвите. Исках да го споделя с вас, защото знам, че вие няма да бъдете обучавани по същия начин като мен, нито пък ще имате непрекъснато до себе си полицай или психолог, който да ви помага. Никой от нас няма.

В САЩ има хиляди горещи телефонни линии за предотвратяване на самоубийства и много центрове за жертви на домашно насилие. Но няма център, на който да можете да се обадите, ако подозирате, че някой е опасна личност. Точно както зависи от нас да се огледаме, преди да пресечем улицата, така зависи от нас като индивиди, като родители или като мениджъри да бъдем бдителни, да сме наясно със ситуацията, да внимаваме за заплахи и опасности, да предприемаме адекватни действия, за да спрем опасните хора да навлязат в живота ни и да се справяме с тях, ако го направят. Не ми се иска да се окажете в положението на онази жаба, която си мисли, че всичко е наред и не осъзнава, че температурата се вдига с по градус на всеки час.

Тази книга е само част от уравнението. Има и други чудесни книги, включително класиката на Дж. Рийд Милой „Риск от насилие и оценка на заплахата“ (Violence Risk and Threat Assessment), „Фатални недостатъци“ (Fatal Flaws) на д-р Стюарт Юдофски, „Същността на престъпника“ (The Criminal Personality) на Самюъл Йочълсън и Стантън Е. Саменоу, „Без съзнание: Обезпокояващият свят на психопатите сред нас“ (Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us) на Робърт Хеър и „Дарбата да се страхуваш“ (The Gift of Fear) на Гавин де Бекър; както и много други. Много хора могат да ви помогнат и се надявам, че ще се обърнете към раздела „Избрани ресурси“, който следва, за да видите някои от различните организации, които са способни и готови да ви съдействат. Колкото повече знаете и колкото по-усърдно търсите помощ, толкова по-добре подготвени ще бъдете.

Това, което следва, са моите лични прозрения, основаващи се на десетилетния ми опит в полицията и в криминалното профилиране. Моля, вземете предвид тези идеи, като не забравяте, че моята перспектива е тази на бивш полицай и криминален профайлър — тя не е същата като на специалист по психично здраве. Вие сте достатъчно мъдри, за да вземете предвид и това, което имат да кажат психолозите. Това е моят принос към литературата и моето мнение; то не е и не може да бъде последна дума по въпроса.