Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Il Milione, 1985 (Пълни авторски права)
- Превод от италиански
- Божан Христов, 1985 (Пълни авторски права)
- Форма
- Мемоари/спомени
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,2 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция
- vasko_dikov (2011 г.)
- Корекция
- NomaD (2012 г.)
Издание:
Марко Поло. Милионът
Държавно издателство „Отечество“, 1986
Редактор: Лъчезар Мишев
Художествено оформление: Юли Минчев
Художествен редактор: Йова Чолакова
Технически редактор: Иван Андреев
Коректор: Елисавета Караминкова
Пътепис
Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади
История
- — Добавяне
51. Чингис, първият от Великите ханове
През 1187 г. татарите избрали за цар един от своите принцове, Чингис[1], мъж надарен, умен и смел. След като го избрали за цар, всичките татари, пръснати по света, се събрали около него и го признали за свой владетел.
Чингис хан знаел да упражнява властта с ловкост и твърдост. Така, че при него се стекло невероятно множество от татари и когато видял толкова много народ, веднага решил да се приготви за завоюване на други земи.
В кратко време присвоил други провинции, но никога не закачал населението, нито отнемал имуществото на хората, а ги карал да тръгнат след него за завоюване на други земи. По този начин успял да събере много народи и всички се подчинявали на заповедите му, защото го обичали и почитали заради добротата му.
Когато Чингис видял, че всичките тези хора го следват, заявил, че ще превземе целия свят, и изпратил посланици при Престе Джовани (било 1200 г.), за да му съобщи, че има намерение да вземе дъщеря му за жена. Научавайки тази новина, Престе Джовани се почувствувал много обиден и така отговорил на посланиците: „Не се ли срамува Чингис да иска дъщеря ми за невеста? Не си ли спомня, че е мой поданик? Върнете се при него и му кажете, че по-скоро ще я изгоря жива, отколкото да му я дам за жена. Кажете му също, че ще го убия, както се убива предател на владетеля си“. След това наредил на посланиците: „Тръгвайте веднага и повече тук не се връщайте“. Посланиците си заминали, върнали се при Чингис хан и му докладвали от игла до конец онова, което Престе Джовани им казал.