Метаданни
Данни
- Серия
- Наследената вселена (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Summertide, 1990 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Георги Стоянов, 2000 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 12 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- atoslove (2010 г.)
- Разпознаване и корекция
- sonnni (2011 г.)
- Допълнителна корекция и форматиране
- Xesiona (2011 г.)
- Допълнителна корекция
- Диан Жон (2012)
Издание:
Чарлс Шефилд. Летен прилив
Американска, първо издание
Превод: Георги Стоянов
Редактор: Саша Попова
ИК „Бард“ ООД, София, 2000 г.
ISBN: 954–585–106–6
История
- — Добавяне
- — Корекция
Пролог
Експанзия
1086 (3170 от Новата ера)
Продължилата деветдесет и седем години тишина най-сетне щеше да бъде нарушена.
Почти столетие във вътрешността на кораба не се чу човешки глас, не прокънтя човешка стъпка. Той се носеше по своя път между звездите с пътници, охладени до абсолютната нула, спящи сън без сънища, в състояние на привидна смърт. Веднъж годишно те се загряваха до температурата на течния азот и от централната банка данни на корабния компютър в мозъците на телата, остарели с по-малко от един ден се вливаше информация от сто години междузвездно пътуване.
Течаха последните седмици и скоростта намаляваше, защото настъпваше времето за пробуждане. При достигане на крайната точка на пътуването трябваше да се вземат решения, които бяха извън възможностите на машината — идея, която за главния корабен компютър, първия от този вид, комплектован с емоционални схеми „Карлан“, беше и обидна, и неправдоподобна.
Започна първото загряване. Корабните сензори регистрираха възстановяващи се сърдечни удари, въздишката и ритъма на работещи бели дробове. Първи беше събуден здравният персонал, двама по двама, на принципа последен замразен пръв размразен. Само с тяхно одобрение щеше да се премине към размразяване на останалите.
Първата двойка дойде в съзнание, измъчвана от въпроса дали това е крайната цел… или пътуването се прекратява?
Компютърът беше програмиран да ги събуди само в три случая. Тяхното състояние можеше да бъде нарушено, ако корабът се доближеше до крайната цел — малката звезда джудже G-2, Лакост-32 В, разположена на три светлинни години зад розово-червения радиофар на Алдебаран. Можеха да бъдат събудени, ако в границите на половинкилометровата корабна елипсоида на борда настъпи толкова голямо бедствие, че компютърът не може да се справи без намесата на хора.
Трето, можеха да бъдат извадени от летаргията, ако се осъществеше някоя от най-старите космически мечти на човечеството:
Директно прехвърляне; междузвезден преход; мигновено пътуване; транспортна система със свръхсветлинна скорост, която ще тури край на изследването на Кролспейс.
В продължение на повече от хиляда години изследователски и колонизаторски кораби бавно навлизаха в Космоса и разширяваха зоните на влияние на Земята. През това време бяха създадени четиридесет колонии, разпръснати в сфера с център Слънцето и диаметър седемдесет светлинни години. Всеки сантиметър от тази сфера беше изминат със скорост по-малка от една пета от скоростта на светлината. А всяка колония, независимо колко малка и изолирана беше, имаше изследователска програма, изискваща пътуване със свръхсветлинна скорост…
Първи се събудиха един мъж и една жена. Те превъзмогнаха продължилата цяло столетие отпадналост, огледаха пултовете за състоянието на кораба и въздъхнаха с облекчение. На борда не се беше случило бедствие. В комуникационния център не бе постъпило съобщение, нямаше сведения за голямо откритие. Никаква група от космически пътешественици, пътували със свръхсветлинна скорост, не чакаше да приветства закъснелите колонисти на Лакост.
Звездата-цел вече се виждаше с невъоръжено око пред кораба. От гравитационните пертурбации[1] на звездата отдавна беше предсказано съществуването на най-малко две гигантски планети, движещи се в орбита около нея. Сега тяхното съществуване можеше да се потвърди чрез директно наблюдение, заедно с пет по-малки небесни тела по-близко до планетата.
Жената се възстанови по-бързо от мъжа. Тя първа се измъкна от камерата „Шиндлър“ за зимен сън, изправи се, олюля се от гравитационното поле и впери поглед в далечината. От отпуснатите й гласни струни прозвуча нисък звук, нещо като задоволство, последван от опит за прочистване на гърлото.
— Успяхме! Тя е там.
Наистина беше там. Дискът от разтопено злато на Лакост стоеше точно в центъра на предния екран. Две минути по-късно мъжът се изправи до нея, все още свалящ защитния гел от лицето си. Той докосна ръката й в знак на поздрав, облекчение и любов. Бяха партньори и в живота.
— Време е да будим другите.
— След няколко минути — каза тя. — Спомни си за Каптейн. Нека се уверим, че наистина сме достигнали целта.
— Случаят със звездата Каптейн беше запечатан в паметта на всички изследователи: осем планети с видимо чудесни възможности и всичките, при проучване отблизо, неподходящи както за човешка жизнена среда, така и за извличане на ресурси. Първият пристигнал на Каптейн колонизаторски кораб бил прекалено амортизиран, за да достигне до втората цел.
— Само на два светлинни дни сме от нея — продължи тя. — Можем да започнем сканиране. Преди да събудим някой, нека проверим за наличието на кислород в атмосферата.
Бордовият компютър прие командата и веднага съобщи с тих глас:
„Кислороден свят. Вероятност за живот 0.92.“
Зрителното поле се увеличи и се завъртя, дискът на Лакост бързо нарасна, след това изчезна, появи се нова светла точица, уголеми се и изпълни целия екран.
„Четвърта степен планета — съобщи компютърът. — Сравнителен показател за качество на земен изоморфизъм — 0.86. Средно разстояние — 1.22; среден температурен диапазон — 0.89 до 1.04; наклон на оста…“
— Какво, по дяволите, е това?
Компютърът млъкна. Въпросът нямаше никакъв смисъл за него.
В центъра на екрана беше изобразена планета. На сиво-синята сфера вече достатъчно ясно се виждаха широки ленти и завихряния на атмосферни циркулационни процеси. Но на него се виждаха също паяжина от мъгляви линии и ярки спирали, заобикалящи планетата и обгръщащи я в огърлица от светлини.
— Някой е бил тук преди нас… — гласът на жената заглъхна, преди да довърши изречението.
Информационната мрежа между населените планети непрекъснато работеше. Тя беше ограничена до скоростта на светлината, но въпреки това жената не можеше да повярва, че някой неизвестен на тях изследователски кораб е бил изпратен на Лакост. И ако друг кораб е пристигнал тук, мащабите на онова, което виждаха, надминаваха всичко, което една изследователска колония би могла да постигне за няколко години.
Или за няколко столетия.
— Панорамен изглед.
Компютърът чу думите й и настрои образа. Планетата се сви до размерите на грахово зърно, превърна се в ярко, искрящо мънисто. На екрана се появи сияние, заобикалящо космическа конструкция, блестящ ореол, в който планетата приличаше на перла, разположена между черупките на стрида. Крехките нишки на конструкцията се простираха в безкрайността, все по-тънки и по-тънки, докато накрая стигаха под разделителната способност на видео сензорите.
— Не са от нашия вид, Тамара. Това не са наши.
Никакви човешки конструкции, нито дори пръстеновидните градове, които заобикаляха Земята, се доближаваха по мащаби и сложност до тях. Някои от спираловидните нишки около планетата сигурно бяха дълги над четиристотин хиляди километра и дебели няколко километра. Те би трябвало да са нестабилни при действието на гравитационните сили на планетата, на приливните пертурбации и на техните собствени взаимодействия. И все пак, изглежда, не бе така.
— Време е да събудим другите — каза Тамара.
— А после?
— А после… — тя въздъхна. — Не зная. Най-сетне я намерихме, Деймън. Натъкваме се на други интелигентни видове. И то високо технологично развити. Но щом са могли да построят това — тя посочи поразяващата конструкция на екрана и гласът й стана дрезгав, — защо не са ни намерили? Е, надявам се отговорът на този въпрос да научим след няколко дни.
Три дни по-късно катерите на кораба бродеха по вените и артериите на космическия артефакт. За петнадесет дни главният кораб беше се издигнал на пет милиона километра, чакаше и се надяваше на контакт с планетата в отговор на радио- и лазерните сигнали. Отговор обаче не последва. Накрая се приближиха и започнаха директно изследване.
Мъглявите нишки на екрана се оказаха мрежа на колосален артефакт, достигащ повърхността на планетата — ненаселен свят, много подходящ на пръв поглед, но нишките се простираха и в Космоса до непредполагаеми цели.
И тези цели не можеха да се научат от създателите на нишките. Както планетата, така и артефактът не беше населен.
Тамара и Деймън Савал пътуваха със своя катер по една от нишките — метално-полимерна тръба широка три и дълга петдесет хиляди километра. По вътрешната повърхност пълзяха поддържащи машини толкова бавно, че движението им беше почти недоловимо. Те не обърнаха абсолютно никакво внимание на малкия катер.
Тамара седеше пред комуникационния панел и поддържаше контакт с главния кораб.
— Потвърдиха нашите анализи за метеоритни ями — каза тя. — Планетата е най-малко на десет милиона години, ненаселявана повече от три милиона. Не виждам на какво се усмихваш.
— Извинявай — Деймън не погледна екрана. — Мислех си за стария парадокс отпреди Експанзията. Ако там има извънземни, къде са? Преди двадесет дни мислехме, че имаме отговора: никакви извънземни. Сега отново си задаваме същия въпрос. Къде са те, Тами? Кой е построил всичко това? Къде са Строителите?
Тя вдигна рамене. Въпросът на Деймън щеше да остане без отговор в продължение на повече от три хиляди години.
Докато гледаха и се чудеха, до главния кораб достигна слаб сигнал от малка, бореща се за оцеляване колония на Ета Касиопея. Тя съобщаваше нова интригуваща физична теория, включваща тази на Боуз-Айнщайн заедно с предложение за прецизен и сложен експеримент в дълбокия Космос, надхвърлящ нейните ограничени ресурси.
Всички на Лакост бяха заинтригувани от Строителите и никой не обърна внимание на съобщението.
Но Строителите отдавна си бяха отишли. Беше време за пътуване със свръхсветлинна скорост.
Артефакт: Кокун[2]
Галактически координати: 26,223.48914,599.029 +112.58
Име: Кокун
Връзка звезда-планета: Лакост-Савал
Възел за достъп Боуз[3]: 99
Предполагаема възраст: 10.464 и 0.41 милиона години.
Изследователска история: Кокун заема специално място в човешката история като първи артефакт, открит от хора-изследователи, както Касп (Вж. статия 300) беше първият, открит от сикропеанския род. Кокун е открит през Е. 1086 от колония Кролспейс при търсене на годна за заселване планета в системата Лакост.
Физическо описание: Формата на Кокун представлява триизмерен вариант на познатите пръстеновидни градове около много населени светове. Той обаче далеч надминава стандартните екваториално-равнинни ансамбли както по размери, така и по предполагаема функция. Този артефакт използва четиридесет и осем базалтови вертикални подпорни стени, които свързват Кокун с екваториалната планетарна повърхност и се издигат нагоре като непрекъсната пръстеновидна структура на стационарна височина. Четиристотин тридесет и две хиляди външни нишки се простират на петстотин хиляди километра от планетата. Няма две еднакви нишки. Типичните размери на кухите цилиндрични нишки са с външен радиус от два до четири километра. Гледана от много места, повърхността на Савал е напълно засенчена от Кокун.
Из коридорите на Кокун усилено патрулираха Фейджи (Вж. статия 1067). Изследователите трябва непрекъснато да следят за тяхното присъствие.
Физическа природа: В конструкцията на Кокун са използвани стандартните свръхздрави полимери, като тези на повечето артефакти на Строителите. Отсъствието на втори естествен спътник на Савал, макар изкопаемите останки ясно да показваха, че преди дванадесет милиона години са настъпвали приливи, предизвиквани от два спътника, свидетелства за изчезнала луна, послужила като основен източник на материали за построяването на Кокун.
Нишките на Кокун се поддържаха в стабилно състояние от равновесието между гравитация, въртящи се опорни структури и налягане в резултат на звездна радиация. За обясняване на тяхната стабилност не е необходима никаква непозната наука, макар че конструкцията на системата изисква решаването на основни, скрити оптимизационни проблеми, надхвърлящи изчислителната мощ на най-добрите компютри на рода. За решаване на проблема е бил използван Елефант (Вж. статия 859) и за четири стандартни години изчислително време е било достигнато частично решение (така наречения „ограничен проблем Кокун“).
Предполагаема цел: Съществуват малко тайни около Кокун, ако приемем необходимостта от такава масивна система. Базалтовите вертикални подпорни стени позволяват пренасяне на материал на и от повърхността на Савал на нищожно ниска цена. Външните нишки позволяват икономично прехвърляне на полезен товар до всяка точка на звездната система Лакост на принципа „инерция-стръмен склон“. Капацитетът на Кокун е огромен. По принцип всяка година в Космоса по него може да се прехвърля една петдесетхилядна от масата на Савал — достатъчно да намали забележимо скоростта на въртене и да промени времетраенето на деня на планетата с две секунди.