Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
100 болести, 100 рецепти
Народен лечебник - Оригинално заглавие
- [не е въведено; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Наталия Стоянова, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,2 (× 11 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- moosehead (2011)
Издание:
100 болести — 100 рецепти
Превод: Наталия Стоянова
Художник: Петър Рашков
Технически редактор: Олга Александрова
Редактор: Лъчезар Георгиев
Българска. Първо издание
Излязла от печат декември 1991 г. Формат 84/108/32
Печатни коли 4,50. Цена 6,00 лева. Тираж 50000
Съставители: О. Дейниненко, Л. Онищенко
Издание на списание „Глобус“, 1991
ДФ „Димитър Благоев — 2“ — София
София, 1991
История
- — Добавяне
Имате ли билки у дома?
Основата на всички рецепти в „Лечебника“ са билките, корените, плодовете. Затова често се задават въпросите: Кои от тях е необходимо да имаме у дома? Как да ги събираме? Как да ги приготвяме? Ще се опитаме накратко да отговорим на тези въпроси.
Юли и август са най-добрите месеци за приготвяне на компонентите за домашната „зелена“ аптека. За събиране на билки идете в гората или в полето задължително в някой топъл, слънчев и сух ден. Не смесвайте билките, а ги съхранявайте в отделни торбички. Сложете всичко, което сте съумели да съберете, върху чисти дъски или платно (не използвайте вестници за тази цел, печатарското мастило ще развали билките). Билките се сушат на сянка, ако имате таванско помещение — най-добре е да ги сушите там. Желателно е помещението да бъде проветриво. Някои питат: Може ли за сушене да се използва фурната на печката? Може, но това трябва да става на слаб огън, билките да се разбъркват периодично, да се внимава те да не се изсушат прекомерно. Всички билки, листа, корени се слагат в отделни торбички, ушити от няколко слоя марля или платно. Към тях се прикрепят етикети с наименованието на растението и кога е събирано то. Торбичките се окачват на сухо и прохладно място.
Основите на вашата зелена домашна аптека са положени. Напомняме ви какви билки трябва да има в нея и срещу какви болести.
Жълт кантарион — за премахване на болки в стомаха, червата, за успокоително средство.
Хвощ — за лечение на много вътрешни болести, за бъбреците.
Лайка — за лечение на възпалителни процеси, за премахване на болки, за гаргара.
Дяволска уста (кучешка коприва) — успокоително средство.
Метличина — диуретично средство, добавка към настойките, които помагат при много бъбречни заболявания.
Календула — много е добре да се добавя от нея по 2–3 изсушени цвята към отварите за лечение на стомаха, черния дроб, бъбреците.
Коприва — за намаляване на кръвотеченията, за подобряване състава на кръвта.
Брезови пъпки — за лечение на възпаленията на лигавицата на стомаха, на язвата.
Глог — за регулиране на кръвното налягане, на сърдечната дейност.
Корен от валериана — успокоително средство за нервите, подобрява сърдечната дейност, премахва главоболието.
Офика (калина) — в народната медицина плодовете на калината се използват като диуретично средство и лекарство за изпотяване, за спиране на кръвотечения, като леко очистително, за подобряване на апетита, за повишаване киселинността на стомашния сок. Ако се употребяват редовно, настойките и отварите от плодовете на калината действат положително върху съдовете, помагат при лекуването на артериосклерозата, хипертонията, бъбречните заболявания.
Шипка. Кой не познава тези червени лъскави плодове! Но не всеки знае, че те са истинска съкровищница на различни витамини, каротин, гликоза и фруктоза, пектинови вещества, лимонена и ябълкова киселина, етерични масла. По разнообразие и съдържание на витамини шипката надминава много растения. Шипковите настойки и отвари, смесени с други билки, добавката на шипка в чая помагат да попълнят, пък и да обновят запаса от витамини в организма, да предотвратят и да излекуват много болести.
Но днес, за съжаление, някои качества на шипката, са забравени. Корените на шипката се използват за приготвяне на бани при парализа, също така — при дизентерия, болестите на бъбреците и жлъчката, при хипертония. Клонките и листата (отварата от тях) премахват болките при радикулит и стомашни колики.
Касис. Още един плод, изключително богат на витамини и други полезни микроелементи. За през зимата е хубаво да имате в къщи касис, прокаран през гевгир и смесен със захар, сок от касис, просто сушен касис. Всичко това се препоръчва да се използва и за попълване на запаса от витамини в организма, при силни простуди, и при всички вътрешни болести. Много е полезно да се добавят млади листенца от касис към различните билкови отвари. Те подобряват вкусовите качества на напитките и повишават лечебното им въздействие.
Листа от орех, хвоя, дървени стърготини — за лечебни бани. Но нали не сте забравили рецептите за билков чай? Те са не само вкусни, но и много полезни за организма, съдържат ценни вещества и витамини. Ако пиете такъв чай, ще предотвратите много заболявания, успешно ще се преборите с простудата, с възпаленията, с неврозата, ще подобрите съня си.
Събраните билки за чай също трябва да се съхраняват по отделно. Вариантите за приготвяне на чай са многобройни. Всичко зависи от вкусовете и болестта, която ви измъчва.
Какво трябва да има в къщи, за да присъстват там всеки ден лечебните аромати на полето, гората, градината? Сухи листа и филизи от касис, вишня, горска ягода, малина, песекиня, черна боровинка, липов цвят, розови венчелистчета, шипка, калина. Задължително изсушете повече мента. Не забравяйте да приготвите прокарани през гевгир хипофае, касис, малини, черни боровинки.
Започва есента. Започват и простудите. Те имат особено „предпочитание“ към онези, които не са успели да използват благотворното лято за каляване, не са се погрижили за витамините, а също и към онези, които, независимо от рязкото понижение на температурите, не желаят да се разделят с лятното си облекло. Есента изисква леко облекло и топли удобни обувки, в които краката винаги да остават сухи — въпреки лошото време. Най-неприятните простуди се появяват най-често тогава, когато именно краката са измокрени и премръзнали.
Ето няколко съвета из „Лечебника“ за онези случаи, когато не сте съумели да се опазите от простудата, или както са я наричали по-рано, инфлуенцата.