Метаданни
Данни
- Серия
- Червеният рицар (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Red Knight, 2012 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илиана Велчева, 2015 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,5 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Dave (2016 г.)
Издание:
Автор: Майлз Камерън
Заглавие: Червения рицар
Преводач: Илиана Велчева
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Pro Book
Град на издателя: София
Година на издаване: 2016
Тип: роман
Националност: канадска
Печатница: „Мултипринт“ ООД
Редактор: Георги Димитров
Коректор: Марко Кънчев
ISBN: 78-954-2928-62-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/3658
История
- — Добавяне
Глава първа
Албинкърк — сер Джон Крейфърд
Капитанът на Албинкърк си наложи да престане да се взира през тесния си замъглен прозорец и да свърши малко работа.
Той завиждаше. Завиждаше на момче, три пъти по-младо от него, което командваше чудна рота копиеносци и яздеше насам-натам, докато той си седеше в града (тъй безопасен, че беше скучен) и старееше.
„Не бъди глупак — каза си той. — Разказите за военни подвизи са голяма работа, но на бойното поле е студено, мокро и ужасно. Забрави ли?“
Той въздъхна. Ръцете му помнеха всичко — ударите, нощите, прекарани на земята, сковаващия студ, бронираните ръкавици, които не му бяха съвсем по мярка. Ръцете го боляха постоянно — и наяве, и насън.
Капитанът на Албинкърк, сер Джон Крейфърд, не бе започнал живота си като благородник. Достигна този ранг, защото насилието му се удаваше, а за награда гниеше в този заможен град, чийто гарнизон беше с една трета по-малък, отколкото на хартия. Гарнизон от наемници, които командареха по-слабите, насилваха жените и рекетираха търговците. Гарнизон, който разполагаше с твърде много пари, тъй като назначението на сер Джон включваше правото да инвестира в кервани с кожи от север. Кожите на Албинкърк бяха прочути в десет страни — за да ги получиш, трябваше само да яздиш на север или на запад в Дивото. И да се върнеш жив оттам.
Прозорецът на капитана гледаше на северозапад. Той откъсна очи от него — отново — извади перо и лист хартия и старателно написа:
Господарю,
Рота наемници — добре организирана, с пропуск, подписан от дворцовия управител — мина по моста вчера сутринта. Около четиридесет рицари-копиеносци, всеки придружен от оръженосец, слуга и стрелец. Бяха отлично въоръжени и носеха брони по последна източна мода — изцяло стоманени. Капитанът им беше любезен, но резервиран. И много млад — отказа да съобщи името си и се представи като Червения рицар. На знамето му имаше герб с три златни lacs d’amour[1]. Заяви, че повечето от тях са поданици на Ваше величество и идват от войните в Гале. Пропускът му беше валиден, така че не видях причина да го задържа.
Сер Джон изсумтя, спомняйки си какво стана всъщност. Никой не бе сметнал за нужно да го предупреди, че от изток приближава малка армия. Извикаха го до портата рано сутринта и, облечен в лекьосан кадифен жакет и опърпани прилепнали панталони до коляното, той се опита да смрази с поглед надутото пале, натъкмено с великолепни доспехи в алено и златно и възседнало боен кон, голям колкото хамбар. Не разполагаше с достатъчно войници, за да арестува когото и да било, а проклетото хлапе очевидно беше мастит Благородник и капитанът на Албинкърк благодари на Бога, че малкият плати таксата без възражения и с истински пари, тъй като ако се бяха сдърпали, нещата щяха да свършат зле. За него.
Сер Джон осъзна, че гледа към планините и отмести очи. Отново.
Освен това носеше писмо от игуменката на Лисен Карак. Миналата есен тя ме помоли да й пратя петдесет мъже, но се наложи да й откажа — Ваше величество знае, че и без друго не ми достигат хора. Предполагам, че поради липсата на местни мъже тя се е обърнала към наемниците.
Както знае Ваше величество, на мен не ми достигат почти сто души. Разполагам само с четирима рицари, а много от стрелците ми не са в нужната форма. С цялото си уважение бих желал да помоля Ваше величество или да ме смени, или да отпусне нужните средства, за да увелича гарнизона до полагащия му се размер.
Оставам най-скромния и изпълнен с уважение слуга на Ваше величество:
Главният майстор от гилдията на кожарите го беше поканил на вечеря. Сер Джон се облегна назад, реши да приключи за днес и остави писмото на бюрото си.
Лисен Карак — Червения рицар
— Пресвети Йесу! — извика Майкъл от другия край на стената. Тя стигаше до рамото му и бе построена от няколко поколения селяни, влачили камъни от полето. Зад нея се издигаше двуетажна каменна къща с пристройки — чифлик, при това богат. Майкъл стоеше насред двора и надничаше през разбитата й предна врата.
— Пресвети Йесу! — отново извика оръженосецът. — Всички са мъртви, капитане!
Благодарение на височината на бойния си кон капитанът виждаше над стената и оглеждаше двора, където хората му преобръщаха труповете и взимаха скъпоценностите им, докато търсеха оцелели. Новата им работодателка нямаше да одобри това, но капитанът смяташе, че плячкосването може да й помогне да разбере кого е избрала да наеме. Опитът го беше научил, че е най-добре бъдещият господар да е наясно какво купува още от самото начало.
Оръженосецът му прескочи каменната стена, която делеше градината от пътя и взе един парцал от Тоби, пажът на капитана. Високите до бедрата чизми с катарами на господаря му бяха покрити с лепкава кал от несекващия пролетен дъжд и за да прикрие вълнението си, Майкъл започна да ги чисти. Той беше превзето конте, облечен точно според модата — с червена туника, избродирана със златни звезди. Тежката вълна, от която бе изтъкана, струваше повече от бронята на стрелец. Което не го засягаше — Майкъл беше от лично потекло и можеше да си я позволи. Засягаше го това, че ръцете на младежа треперят.
— Кажи ми, когато си готов — весело се обади капитанът, но Майкъл замръзна. После привърши задачата си и хвърли парцала обратно на Тоби.
— Моите извинения, милорд — каза той и хвърли бърз поглед през рамо. — Било е нещо от Дивото, милорд. Душата си залагам.
— Не е кой знае какъв залог — каза капитанът и задържа погледа му. Намигна му, колкото за да развесели зяпачите, толкова и за да окуражи оръженосеца си, който беше толкова блед, че спокойно можеше да пише върху него. После се огледа.
Дъждът беше слабичък — колкото да натежи тежкото му алено наметало, без да подгизва. Отвъд заградения чифлик се простираха тъмни току-що засети земи, черни и блестящи в далечината, също като коня му. Полята, които се простираха нагоре към хълмовете, бяха покрити с прясна зеленина и осеяни с овце. И от двете страни на реката плодородната почва обещаваше богата реколта докъдето поглед стига. Това бяха опитомени земи, покрити или със спретнатата геометрична мрежа от жив плет и каменни стени, деляща нивите и лехите, или с овце и крави, които щяха да стигнат до градовете на юг по реката. Посеви и добитък, приходите от които поддържаха Лисен Карак — женският манастир на крепостта, кацнал на високия хребет на юг. Оттук приличаше на ред бледи зъбери. Сиво, сиво и още сиво, от небето чак до земята. Бледосиво, тъмносиво, черно. Зад овцете, далеч на север, се издигаха Аднаканарите — планинска верига, дълга двеста левги[2], която се спускаше към полето, а върховете й се губеха в облаците.
Червения рицар се засмя, развеселен от собствените си мисли. Десетината войници, които стояха най-близо до него, се обърнаха. На лицата им се четеше едно и също — страх.
Капитанът потърка острата си брадичка, за да изцеди дъждовната вода.
— Жак? — повика той възрастния си слуга, който мълчаливо седеше на бойния си кон. Беше по-добре въоръжен от повечето прислужници, носеше алена туника с дълги ръкави върху купения си от Изтока нагръдник и чудесен меч, дълъг метър и двадесет от дръжката до върха. И той решеше с пръсти брадата си, докато мислеше.
— Милорд?
— Чудовището как е стигнало чак дотук? — попита капитанът. Макар че бе заслонил очи от дъжда, той не успяваше да види края на Дивото. На километър и половина от тук — не, на два — нямаше достатъчно дървета, за да скрият дори елен. Далеч на север, на много левги зад дъждовния хоризонт и планините, се намираше Стената, а зад нея — Дивото. Вярно, Стената беше пълна с пробойни и обитателите му с лекота влизаха навътре. Аднаканарите така и не бяха прочистени, но тук… тук богатството и властта ги държаха надалеч. „Или поне би трябвало“ — рече си капитанът.
— Както обикновено — тихо отвърна Жак. — Трябва да го е поканил някой глупак.
Капитанът се изкиска.
— Е — отвърна той и криво се усмихна на слугата си, — едва ли биха ни повикали, ако си нямаха грижи. Освен това се нуждаем от работа.
— Разкъсало ги е — каза Майкъл. Отскоро пътуваше с тях, а семейството му беше знатно, но капитанът оценяваше бързината, с която бе възвърнал спокойствието си. От друга страна имаше още много да учи.
— На части — уточни Майкъл и облиза устни. Очите му блуждаеха. — Изяло я е. И останалите също.
„Почти си го е възвърнал“ — каза си капитанът, кимна на оръженосеца и отпусна малко юздата на Грендъл, който отстъпи няколко крачки и се обърна. Едрият жребец надушваше кръв и още нещо, което не му се нравеше. В интерес на истината, повечето неща не му се нравеха, но сега беше уплашен и капитанът усещаше напрежението в стиснатите му уста. На главата си Грендъл носеше броня с шип, дълъг тридесет сантиметра, така че раздразнението му бързо можеше да предизвика хаос.
Той направи знак на Тоби, който седеше встрани, по-далеч от самотния чифлик и се хранеше — останеше ли сам, все това правеше. Капитанът се обърна към знаменосеца си и двамата маршали, които чакаха заповедите му в дъжда, възседнали конете си.
— Дръзката и Том Лошия остават тук. Да бъдат нащрек, докато пратим някой да ги отмени — каза той.
Касапницата в чифлика бе прекъснала пътуването им към крепостта. Яздеха в калта от настъпването на втория час след полунощ, след като изядоха студената си вечеря и преспаха в не по-малко студен лагер. Никой не изглеждаше доволен.
— Докарай ми главния ловец — добави той, обръщайки гръб на оръженосеца си. Отвърнаха му с мълчание и той се огледа.
— Майкъл? — тихо каза капитанът.
— Милорд?
Младежът гледаше към вратата на чифлика — дъбова, с железен обков, спукана на две места. Железните й панти бяха изкривени и откъснати от болтовете. В дървото се виждаха три успоредни драскотини, а на едно място ноктите бяха попаднали на декоративен железен лист, срязвайки го съвсем чисто.
— Имаш ли нужда да те почакам, младежо? — попита капитанът. Жак се беше погрижил за коня си и сега стоеше до главата на Грендъл, като хвърляше предпазливи погледи към шипа на челото му.
— Не, не, милорд.
Оръженосецът все още беше зашеметен и продължаваше да се взира във вратата и онова, което лежеше оттатък.
— Не се церемони тогава, умолявам те.
Капитанът слезе, давайки си сметка, че е използвал думата „младежо“ съвсем естествено, въпреки че разликата помежду им беше по-малко от пет години.
— Милорд — каза Майкъл, който не беше сигурен какво точно са му наредили току-що.
— Размърдай се, момче. И ми доведи ловеца, веднага!
Капитанът подаде юздите на слугата си. Жак всъщност не беше точно слуга, а личен прислужник и като такъв си имаше собствен слуга, Тоби. Бяха го взели съвсем наскоро — кльощаво същество с огромни очи и сръчни ръце, омотано в червена вълнена туника, която беше с няколко размера по-голяма, отколкото трябва.
Тоби пое коня и се взря в господаря си с пълни с обожание очи, забравил за голямата зимна ябълка в ръката си. Капитанът нямаше нищо против да го боготворят от време на време.
— Уплашен е, не отпускай много юздата или ще загазим — рязко нареди той, после замълча за миг. — Можеш да му дадеш огризката от ябълката ти — добави той и момчето се усмихна.
Капитанът влезе в чифлика през спуканата врата. Отблизо се виждаше, че по-тъмнокафявите петна не са от лак, а от кръв. Зад него бойният кон изсумтя и звукът поразително му заприлича на насмешка, но дали бе насочена към пажа или към стопанина не можеше да се разбере.
Монахинята на прага бе разпрана отгоре до долу. Освободени от забрадката, дългите й черни коси обрамчваха ужасяващата гледка, която представляваше липсващото й лице. Тя лежеше в локва от собствената си кръв, която се процеждаше в пролуките между дъските. По черепа й имаше следи от зъби, а кожата до едното й ухо беше разкъсана, сякаш нещо дълго бе глозгало лицето й, отделяйки го от костта. Едната й ръка бе откъсната от тялото, а кожата и мускулите — прилежно изядени. Върху костите и сухожилията бяха останали само тънки ивици плът, а самата ръка — поставена обратно до трупа. Бялата длан със сребърния пръстен с кръст беше недокосната.
Червения рицар дълго я гледа. Точно до жалките й останки в кръвта и изпражненията се бе отпечатала една-единствена ясна следа, кафява и лепкава от влажния хладен въздух. Част от кръвта започваше да се просмуква в боровите дъски, излъскани от босите крака, които години наред се бяха разхождали по тях. Кръвта бе размазала очертанията на следата, но те все още си личаха — отпечатъкът беше голям поне колкото копитото на боен кои, с три пръста.
Капитанът чу, че ловецът пристига и слиза от коня си. Не се обърна, съсредоточен в две неща едновременно — да не повърне и да запомни видяното. По-навътре в стаята имаше още един размазан отпечатък, където изчадието се беше привело, за да мине под ниската арка, водеща към главното помещение. Ноктите му бяха надрали дълбоко боровата дървесина, а в основата на стената се виждаше драскотина, хлътнала в замазката и гипса. Зачатък на пети пръст.
— Защо тази е умряла тук, след като останалите са в градината? — попита той.
Гелфред внимателно прескочи тялото. Като повечето благородници и той носеше къса тояга — най-обикновена посребрена пръчка, като вълшебния жезъл на някой шарлатанин… или маг. Използва я, като първо я насочи към нещо лъскаво, паднало между дъските, а после го измъкна.
— Много добре — каза капитанът.
— За тях е умряла — каза Гелфред. От края на пръчката висеше сребърен кръст, обсипан с перли. — Опитала се е да го спре, за да даде време на другите да избягат.
— Жалко, че не е помогнало — каза капитанът и посочи следите, а Гелфред приклекна до по-близката от тях, постави тоягата си до нея и цъкна с език.
— Виж ти, виж ти — каза той. Равнодушието му беше малко пресилено, а лицето му — съвсем бледо. Капитанът не можеше да го вини за това. Макар че краткият му живот бе осеян с трупове, такава гротескна гледка рядко се срещаше. С част от съзнанието си той се зачуди дали женствеността й и красотата на косата й са допринесли за това потресаващо унищожение. Оскверняване ли беше това? Умишлено светотатство?
Другата, по-сурова част от съзнанието му тръгна по друг път. Чудовището бе поставило изядената ръка по точно определен начин, а следите от зъби прецизно обграждаха кървавите орбити на очите й. Можеше да си представи защо и то твърде ясно — всичко това целеше да всее ужас. Беше почти артистично.
Той усети солен вкус в устата си и се обърна настрани.
— Не се прави на смелчага заради мен, Гелфред — каза капитанът и се изплю на пода, опитвайки се да пропъди вкуса, преди да е станал за смях.
— Никога не съм виждал нещо по-ужасно и това е факт — отвърна Гелфред и бавно си пое дъх. — Бог не бива да позволява такива неща! — горчиво изрече той.
— Гелфред — с горчива усмивка отвърна младият мъж, — Бог пет пари не дава.
Очите им се срещнаха и ловецът отклони поглед.
— Ще разбера каквото има за разбиране — мрачно каза той. Богохулството на капитана не му харесваше и лицето му го издаваше съвсем ясно, особено сега, когато трябваше да използва Божията сила.
Гелфред опря върха на пръчката си в центъра на отпечатъка и внезапно настъпи някаква промяна, сякаш очите им се бяха нагодили към нов източник на светлина. Или към по-силно слънце.
— Pater noster qui es in caelus[3] — монотонно занарежда Гелфред, а капитанът го остави насаме със заниманията му.
В градината оръженосецът на сер Томас и половин дузина стрелци вече приключваха със скъпоценностите на труповете. Освен това бяха събрали пръснатите наоколо крайници и разкъсани тела, сглобявайки ги, доколкото бе възможно и сега те лежаха на земята, увити в плащове. Двама от мъжете бяха придобили почти землистозелен цвят, а миризмата на бълвоч почти надвиваше вонята на кръв и изпражнения. Трети стрелец бършеше ръце в една ленена риза.
Сер Томас, известен на всички в ротата като Том Лошия заради тежкия си характер, представляваше двуметрова грамада, увенчана със смръщени вежди и огромно количество черна коса. Беше много избухлив и никак не си заслужаваше човек да го предизвиква. Той наблюдаваше зорко хората си, стиснал амулет в едната си ръка. Обърна се, щом чу дрънченето на стоманените сабатони[4] на капитана по постланата с камъни пътека и разсеяно му отдаде чест.
— Младите днес си заслужиха парите, кап’тане.
Нямаше как да им плати, освен ако ги наемеха, така че фразата нямаше особена стойност и капитанът само изсумтя. В градината имаше шест трупа. Том Лошия повдигна вежда и му подаде нещо, той го погледна и стисна устни. После пъхна верижката в кесията на колана си и тупна Том по едрото рамо.
— Остани тук и не заспивай — каза му той. — Ще ти оставя Дръзката и Гелдинг.
Том Лошия повдигна рамене и облиза устни.
— С Дръзката понякога не се погаждаме много.
Капитанът вътрешно се усмихна при мисълта, че този гигант, от когото трепереше цялата рота, признава, че „не се погажда“ с една жена.
Дръзката тръгна към оградата и се присъедини към тях. Беше получила този прякор като проститутка — твърде много се репчела на клиентите. Беше висока, с червена коса, която дъждът бе превърнал в светлокафява, а луничките й придаваха невинен вид, който заблуждаваше. Беше си спечелила име — повече от това нямаше какво да се каже.
— Да не би Том вече да се е издънил? — попита тя, а Том й хвърли мрачен поглед. Капитанът с досада си пое дъх.
— Бъдете добри, дечица. На пост тук трябва да останат най-добрите ми хора — будни и нащрек.
— Няма да се върне — каза тя, а капитанът поклати глава.
— Въпреки това останете будни. Заради мен.
Том Лошия се усмихна и прати въздушна целувка на Дръзката.
— Само заради теб — натърти той, а тя протегна ръка към меча си за езда и мълниеносно го изтегли. Капитанът се прокашля.
— Държи се с мен като с курва. Каквато не съм.
Тя вдигна меча към лицето му, а Том не трепна.
— Извини се, Том — каза капитанът. Звучеше така, сякаш се шегува.
— Нищо лошо не съм рекъл! Нищичко! Само я закачих! — отвърна той. От устните му хвърчеше слюнка.
— Искаше да я засегнеш. Тя така го прие. Знаеш правилата, Том.
Гласът на капитана се беше променил — говореше толкова тихо, че Том трябваше да се наведе, за да го чува.
— Съжалявам — измънка той с вид на ученик. — Кучка.
Дръзката се усмихна и върхът на острието й се притисна в челото на великана, точно над окото му.
— Да ти го начукам! — изръмжа той. Капитанът се наведе напред.
— Никой от вас не иска да се бие. Ясно е, че и двамата се пуйчите. Престанете или приемете последствията. Том, Дръзката иска да се държиш с нея като с равна. Дръзката, Том е избухлив, а ти го предизвикваш при всяка възможност. Ако искаш да си част от ротата, ще трябва да приемеш мястото си в нея. — Той вдигна ръка. — Щом преброя до три и двамата ще се отдръпнете, Дръзката ще прибере оръжието си, Том ще се поклони и ще й се извини, а тя ще му върне жеста. В противен случай и двамата можете да си съберете нещата и да отидете да се избиете — но не като мои хора. Ясно ли е? Три. Две. Едно.
Дръзката отстъпи, отдаде чест с меча и го пъхна в ножницата му, без да поглежда или да се обърка. Том изчака секунда-две, просто от наглост. Внезапно обаче изражението му се промени и той се поклони така, че коляното му опря в калта.
— Смирено моля за прошката ви — изрече той с ясен глас. Дръзката се засмя. Усмивката й не беше красива, но преобрази лицето й въпреки липсващите резци.
— А аз — за вашата, рицарю — отвърна тя. — Съжалявам за… отношението си.
Това очевидно слиса Том — в неговия свят на надмощие и подчинение тя стоеше над него. Капитанът го четеше като отворена книга и си каза: „Дръзката заслужава нещо в замяна. Свестен човек е.“
До него изникна Гелфред, който явно изчакваше да приключат с драмите. Капитанът усети, че нещо не е наред още преди да види какво носи ловецът, също като домакиня, която се връща от поклонение и подушва, че нещо е умряло под дъските. Чувството беше точно такова, но по-силно и неловко.
— Обърнах я по корем, това беше забито в гърба й — каза Гелфред, който бе увил предмета в броеницата си. Капитанът преглътна и отново усети вкус на жлъчка. „Обичам си работата“ — напомни си той.
На пръв поглед приличаше на пръчка — два пръста дебела, със заострен връх, покрит със съсирена кръв. Цялата дръжка беше осеяна с тръни, нарочно оформени като пера. Стрела. Или по-скоро скверна пародия на стрела, изсечена от…
— Вещича гибел — каза Гелфред. Капитанът си наложи да я вземе, без да потръпне. Съществуваха тайни, които искаше да опази и би платил цената за това. Сети се за последния път, когато видя стрела от вещича гибел, избута спомена в сенките и я задържа за миг.
— Е, и? — попита той с епично безразличие.
— Простреляли са я в гърба с вещича гибел, докато е била още жива. — Гелфред присви очи. — После изчадието е одрало лицето й.
Капитанът кимна и подаде стрелата на своя ловец. В мига, в който тя напусна ръката му, се почувства по-лек, а там, където тръните бяха пробили ръкавицата, пръстите му горяха, сякаш натъркани с отровен бръшлян… ако приемеше, че той причинява изтръпване, сърбеж и оловно отравяне.
— Интересно — каза той. Дръзката го наблюдаваше.
„Жените са толкова по-наблюдателни от нас, дяволите да ги вземат“ — помисли си той, а усмивката й го принуди да се усмихне в отговор. Оръженосците и слугите в градината отново започнаха да дишат и капитанът беше сигурен, че сега ще останат будни — наоколо бродеше убиец, който имаше съюзници-чудовища от Дивото.
Върна се при коня си, а Йеханес, главният маршал, застана от дясната му страна и прочисти гърлото си.
— Тая жена не е стока — каза той.
— Том също не е стока — отвърна капитанът.
— В никоя друга рота не биха я взели — злостно отвърна Йеханес, а той кимна.
— Знам. Да тръгваме.
Замисли се дали да не скочи на седлото, но реши, че е твърде уморен, а Йеханес и без друго нямаше да оцени демонстрацията.
— Не я харесваш, защото е жена — каза той и пъхна стъпало в стремето. Грендъл беше толкова висок, че се наложи да свие лявото си коляно колкото му позволяваше ставата. Жребецът отново изпръхтя, а Тоби стисна юздите. Капитанът се отблъсна с десния си крак и се намести в седлото, избутвайки нагоре своите сто и осемдесет сантиметра и двадесет и пет килограмовите си доспехи.
— Да — кратко отвърна Йеханес и се върна в строя. Капитанът видя, че Майкъл наблюдава оттеглянето му. След миг младежът се обърна към него и повдигна вежда.
— Имаш нещо да кажеш ли, млади Майкъл? — попита капитанът.
— Каква беше тази пръчка, господарю?
Майкъл не беше като останалите — потеклото му бе знатно. Беше по-скоро чирак, отколкото наемник и като оръженосец на капитана имаше специални привилегии — можеше да задава въпроси, а другите трябваше да стоят мирно и да изслушат отговора.
Червения рицар го изгледа за миг, като явно размишляваше. После повдигна рамене, което не беше лесно с доспехи.
— Вещича гибел — отвърна той. — Стрела от вещича гибел. Монахинята е имала сила. — Лицето му се изкриви. — Докато някой я е прострелял в гърба с вещича гибел.
— Монахиня? — учуди се Майкъл. — Която е имала сила? — Той замълча. — Кой я е прострелял? Боже мой, милорд, да не искате да кажете, че Дивото си има съюзници?
— Нищо чудно, младежо. Нищо чудно.
Отлично тренираната му зрителна памет му позволи да разгледа предметите, сякаш бяха стаи в двореца в спомените му. Спуканата врата, безликият труп, ръката, стрелата от вещича гибел. Капитанът огледа пътеката, която водеше от вратата на градината до входа.
— Почакайте ме — каза той и обиколи двора с Грендъл, следвайки каменната стена чак до градината. Надигна се в стремената, за да надникне над нея — вратата на градината и пропуканата порта бяха на едно ниво. Капитанът няколко пъти надникна през рамо.
— Уил! — повика той своя стрелец.
— Сега пък какво? — измънка онзи и капитанът посочи към двете врати.
— От какво разстояние би могъл да простреляш човек, който стои на входната врата?
— Как, като стрелям през къщата ли? — попита Уил Главореза. Капитанът кимна, а той поклати глава. — Малко да се отклоня, стрелата ще се забие в касата. — Той зърна една въшка на яката си, хвана я и я смачка между пръстите си, а после срещна погледа на капитана. — Онзи трябва да е бил наблизо.
Капитанът кимна.
— Гелфред?
Ловецът клечеше до входната врата и размахваше пръчката си над голям отпечатък, който явно принадлежеше на влечуго.
— Милорд?
— Вземи Уил и виж дали няма да откриете някакви следи отзад. Той ще ти покаже къде може да е стоял стрелецът.
— Все аз! — измърмори Уил. — Тоя път накарайте Дългата лапа!
Благият поглед на началника му се спря за миг върху него и той трепна, а капитанът обърна коня си и въздъхна.
— Догонете ни веднага щом откриете следите — каза той и помаха на Йеханес. — Да вървим в крепостта и да се срещнем с игуменката.
После пришпори Грендъл, а жребецът изпръхтя и благоволи да тръгне напред в дъжда.
През останалата част от пътя край бреговете на Кохоктън не се случи нищо и накрая ротата спря до укрепения мост в сянката на хребета и манастира, който се издигаше на него, високо над главите им. По калната поляна като мръснобели цветя изникнаха ленени палатки, накрая опънаха и шатрите на маршалите и капралите. Стрелците се захванаха да копаят дупки за готвене и отходни ями, а слугите и множеството, което следваше ротата — занаятчии и търговци, избягали крепостни селяни, проститутки, прислужници и свободни мъже и жени, които отчаяно търсеха мястото си в света — събраха тежките дъски и табели, които служеха за временни стени и кули на лагера. Джелепите (неизменна част от всяка рота) изпълниха празнините с тежки фургони и издигнаха коневръзи, а на входа застанаха часовои.
Стражът на портите на игуменката категорично отказа да пусне наемниците. Те не очакваха друго и като обиграни професионалисти вече преценяваха височината на стените и шансовете си да успеят да се изкачат по тях. Двама стрелци-ветерани — Хубавеца, самораслият адвокат на ротата, и Аркадаша, който постоянно ядеше — застанаха до новоиздигнатата дървена порта на лагера и започнаха да се чудят дали ще ги огрее, ако влязат в общата спалня на монахините.
Докато му отдаваха чест, брътвежите им накараха капитана да се усмихне — той тъкмо повеждаше коня си по стръмния чакълест път към двора на крепостта. Зад него знаменосецът му, маршалите и шестима от най-добрите му рицари слязоха от конете, подчинявайки се на безмълвната му заповед и застанаха до тях. Оръженосецът му държеше високия балдахин, а пажът — меча му. Гледката беше впечатляваща и им правеше добра реклама, което беше добре дошло — всички врати и прозорци се отваряха и хората надничаха навън.
Една висока монахиня, облечена с каменносиви одежди — капитанът подтисна инстинктивния спомен за трупа на входа на чифлика — пое юздите на коня му, а друга го повика с ръка. Никоя от двете не продума. Той доволно погледна към Майкъл, който елегантно слезе въпреки дъжда и пое главата на Грендъл, без да избута монахинята. Капитанът им се усмихна и ги последва през двора към най-богато украсената порта — с железни панти, натежали от орнаменти и пищно резбовани дървени панели. На север, пред общата спалня, забеляза три ниски бараки, които сигурно служеха за работилници — ковачница, предачница и бояджийница за тъкани, поне така му подсказа обонянието. На юг се издигаше параклис, прекалено крехък и красив за тази военна обстановка, а до него, по ирония на съдбата — ниска дълга конюшня с покрив от каменни плочи.
Между дъбовите врати на параклиса стоеше мъж, облечен в черни одежди с копринено въже около кръста. Беше толкова висок и слаб, че приличаше на карикатура, а ръцете му бяха покрити със стари белези. Очите му, сини и безизразни, не се харесаха на капитана. Мъжът му се стори нервен, отказваше да срещне погледа му и очевидно беше ядосан.
Капитанът откъсна очи от свещеника и огледа богатствата на манастира като лихвар, който преценява потенциален клиент. Покритият с обли камъни двор, спретнатите конюшни от кремък и гранит с декоративна ивица от гледжосани тухли и медта по покривите и стоманените улуци, отвеждащи водата към огромен резервоар, издаваха добри приходи. Дворът беше широк тридесет стъпки — колкото във всеки от дворците, в които бе живял като малък. Стените се издигаха отвесно нагоре — външната зад гърба му, манастирската — пред него, с кули на всеки ъгъл. Мокрите лъснати от дъжда камъни, влажното олово, избелялото черно расо на свещеника, небоядисаната туника на монахинята… „Все нюанси на сивото“ — помисли си той и се усмихна, докато изкачваше стъпалата до масивната врата на манастира. Отвори му поредната мълчалива жена, която го поведе през величествена зала, осветена от високо поставени прозорци с цветни стъкла.
Седнала на огромен трон, поставен на подиум в северния край на залата, игуменката приличаше на кралица, а сивият цвят на роклята й беше достатъчно жив, за да изглежда почти бледолюляков на пъстрата светлина. Това беше жена, която навремето е била наистина много красива — дори на средна възраст хубостта й биеше на очи и стигаше по-далеч от лицето й. Покривалото и високата яка на роклята й не оставяха нищо на показ, но държанието й не беше просто благородническо или надменно, а достойно и уверено по начин, който приляга само на велможите. Капитанът забеляза, че монахините й се подчиняват с готовност, породена или от страх, или от удоволствието да й служат и се зачуди за кое от двете става дума.
— Порядъчно се забавихте — каза тя вместо поздрав. После щракна с пръсти и направи знак на две слугини да донесат подноса. — Тук служим на Бога. Не смятате ли, че беше редно да свалите доспехите си, преди да влезете в моята зала? — Игуменката се огледа, хвана погледа на една послушница и повдигна вежда. — Донеси стол на капитана — каза тя. — Не тапициран. Дървен.
— Нося доспехи всеки ден — отвърна капитанът. — Такава ми е работата.
Залата беше голяма колкото двора на манастира, с прозорци със стъклопис, разположени в близост до покрива и с масивни дървени греди, толкова стари, че годините и саждите ги бяха оцветили в катраненочерно. Стените бяха белосани, а в нишите по тях имаше икони на светци, както и две разкошни книги, очевидно изложени, за да смаят посетителите. Гласовете им ехтяха в помещението, което беше по-студено от мокрия двор отвън. В голямата камина не гореше огън.
Слугите донесоха вино на игуменката и докато поставяха до лакътя му ниска масичка, тя отпи от чашата си. Капитанът седеше на метър под нея.
— Не смятате ли, че в женски манастир доспехите ви може би са излишни? — попита тя, а той повдигна вежда.
— Аз виждам крепост, в която съвсем случайно има монахини.
Тя кимна.
— Ако наредя на хората ми да ви задържат, бронята ще ви спаси ли?
Послушницата, която му донесе стола, беше хубава и го заобикаляше внимателно, движейки се с прецизността на фехтовач или танцьор. Той обърна глава, за да хване погледа й, усети притегателната й сила и си даде сметка, че е повече от хубава. Тя постави тежкия стол зад коленете му, а капитанът съвсем преднамерено докосна нежно ръката й и я накара да се обърне към него. После застана с лице към послушницата, обръщайки гръб на игуменката.
— Благодаря ви — каза той и я погледна в очите с добре обмислена усмивка. Беше висока, млада и грациозна, с широко разположени бадемовидни очи и дълъг нос. Не беше красива — беше поразителна.
Младата жена се изчерви и руменината плъзна по врата й като огън, нахлувайки в тежката й вълнена рокля. Той отново се обърна към игуменката — беше изпълнил целта си. Зачуди се защо тя би допуснала до него такава привлекателна послушница, освен нарочно.
— Ако реша да нападна манастира ви, набожността ще ви спаси ли? — попита капитанът, а тя яростно избухна.
— Как смеете да ми обръщате гръб?! Напусни стаята, Амичия. Капитанът те ухапа с очите си.
Той се усмихваше — смяташе, че гневът й е престорен. Игуменката срещна погледа му и присви очи, а после скръсти ръце, сякаш се готвеше да се моли.
— Честна дума, капитане, дълго се молих за прозрение как да постъпя. Да повикам вас, за да воювате с Дивото, е все едно да помоля вълк да пасе стадо овце. — Тя го погледна в очите. — Знам какво представлявате.
— Нима? — попита той. — Толкова по-добре, милейди. В такъв случай да преминем ли към деловата част? След като приключихме с любезностите?
— Как да ви наричам? — попита тя. — Вие сте човек със знатен произход, колкото и ехидно да се държите. Управителят ми…
— Не ви каза името ми, нали така, игуменке? — Той кимна. — Наричайте ме „капитане“. Друго име не ми е нужно. — Той кимна благосклонно. — Не ми допадна думата, с която ме нарече управителят ви. Бурк. Предпочитам „Червения рицар“.
— Много хора носят името „бурки“ — отвърна тя. — Извънбрачното дете е…
— Прокълнато от Бога още преди да се роди, нали, игуменке? — Той се опита да възпре гневната руменина, надигнала се към бузите му. — Толкова е благородно. Толкова справедливо.
Тя се намръщи за миг — беше я ядосал. По-възрастните често се дразнят така от младите, когато се перчат твърде много.
Той моментално я разбра.
— Твърде мрачно ли ви се стори? Да добавя ли малко героизъм? — театрално попита капитанът.
Игуменката го изгледа.
— Ако се обвиете в мрак — отвърна тя, — рискувате да изглеждате просто отегчителен. Вие обаче сте достатъчно умен, за да знаете това. Има надежда за вас, момче, стига да го прозрете. А сега — по същество. Не съм богата…
— Никога не съм срещал човек, който да признае, че е богат — съгласи се той. — Или че спи достатъчно.
— Още вино за капитана — рязко нареди тя на монахинята, която пазеше на вратата. — Въпреки това мога да ви платя. Тормози ни нещо от Дивото. Тази година унищожи два от чифлиците ми, а миналата година — един. Отначало… отначало всички се надявахме, че трите случая нямат нищо общо помежду си. — Тя го погледна право в очите. — Това обаче вече не ни е възможно.
— Тази година чифлиците са три — каза капитанът, извади кесията си, поколеба се дали да й покаже верижката с амулета-листо и накрая й подаде обсипания с перли кръст.
— О, в името на Христовите рани! — възкликна игуменката. — О, благословена Дево, защити я! Сестра Хавизия! Тя как…
— Мъртва е — каза капитанът. — В градината имаше още шест трупа. Добрата ви сестра е загинала, опитвайки се да ги защити.
— Вярата й беше много силна — каза игуменката. Очите й бяха сухи, но гласът й потрепери. — Не й се присмивайте.
Капитанът се намръщи.
— Никога не се присмивам на смелостта, милейди. Да се изправиш срещу подобно нещо без оръжие…
— Вярата бе нейното оръжие срещу злото, капитане — прекъсна го игуменката и се наведе напред.
— Оръжие, достатъчно добро, за да спре създание от Дивото? Уви, не — тихо отвърна той. — За злото нищо няма да кажа.
Игуменката рязко се изправи.
— Вие сте нещо като атеист, нали, капитане?
Той отново се намръщи.
— Изходът от теологически спор между нас не би довел до нищо полезно, милейди. Вашите земи са привлекли злонамерено същество, враг на човека. Те рядко ловуват сами, особено тъй далеч от Дивото. Искате да ви отърва от тях, аз мога и ще го направя. В замяна вие ще ми платите. Между двама ни само това е важно.
Игуменката отново седна. Движенията й бяха изпълнени с жесток гняв. Капитанът усещаше, че е разстроена — смъртта на сестра Хавизия я беше засегнала лично. В крайна сметка тя командваше рота от монахини.
— Не съм убедена, че вие и хората ви сте правилното решение — заяви тя.
Капитанът кимна.
— Може и да не сме, игуменке, но вие пратихте да ме повикат и аз дойдох.
Без да иска, той бе снишил глас и говореше съвсем тихо.
— Това заплаха ли е? — попита тя.
Вместо да отговори, капитанът отново бръкна в кесията си и извади скъсаната верижка, на която висеше малък бронзов лист, покрит със зелен емайл. Игуменката отскочи назад, сякаш беше видяла змия.
— Хората ми го намериха — обясни той, а тя извърна глава. — Сред вас има предател. — Капитанът стана. — Някой е забил стрела в гърба на сестра Хавизия, докато се е борела с нещо ужасно, наистина ужасно. Ще отида да се разходя край стената. Нужно ви е време, за да решите дали да ни наемете, или не.
— Вие ще ни отровите — каза тя. — Вие и себеподобните ви не носите мир.
Той кимна.
— Носим ви не мир, а меч, милейди. — Капитанът се ухили при мисълта за осакатения цитат от Евангелието. — Не ние причиняваме насилието. Просто се справяме с него, когато ни открие.
— И дяволът може да цитира Евангелието — отбеляза тя.
— При всички положения е участвал в написването му — върна й го той, а игуменката премълча отговора си. Лицето й се промени пред очите му, когато реши да не отговаря на провокацията му и капитанът усети леки угризения, че я ядоса. Напомниха му на болката в китката, след като се беше упражнявал твърде дълго с камата. Болка, с която не беше свикнал, също както с угризенията.
— Бих казал, че сега е малко късно да мислите за мир. — За миг той се подсмихна язвително. — Хората ми са тук и от седмици нито са яли, нито са виждали пари. Това не е заплаха, а полезно парче от мозайката, докато я редите. Освен това смятам, че чудовището, с което си имаме работа, е много по-страшно, отколкото си представях. То е едро, силно, разгневено и изключително интелигентно. И вероятно са две, а не едно.
Тя трепна.
— Дайте ми няколко минути да помисля.
Той кимна, поклони се, окачи меча на кръста си и се върна на двора. Хората му приличаха на статуи, а на фона на сивия пейзаж алените им туники напомняха на отворени рани. Конете леко потръпваха, ездачите им — също, но още по-леко.
— Свободно — каза той и всички си поеха дъх едновременно. Протегнатите им ръце бяха изтощени от тежките доспехи, а бедрата им — ожулени от броните и ризниците.
Най-смел беше Майкъл.
— Уредихме ли се? — попита той. Капитанът не срещна погледа му, защото беше забелязал един отворен прозорец на другия край на двора, както и лицето, което надничаше през него.
— Не още, душичко. Още не сме се уредили.
Той изпрати въздушна целувка към прозореца. Лицето изчезна, а знаменосецът му, сър Майлъс, изсумтя.
— Лошо ще се отрази на работата — каза той. После добави, сякаш му беше хрумнало впоследствие: — Милорд.
Капитанът му хвърли бръснещ поглед и отново вдигна очи към прозорците на общата спалня.
— В момента ни гледат повече девственици — изказа се Майкъл, — отколкото съм вкарал в леглото си през целия си живот.
Йеханес, старшият маршал, сериозно кимна.
— Ще рече една, млади Майкъл? Или две?
Гийом Дългия меч, младшият маршал, се изсмя с причудливия си смях, който звучеше като лая на тюлените от северните заливи.
— Втората викаше, че била девствена — престорено изскимтя той. — Поне на мен така ми каза!
Идващият изпод забралото му глас прозвуча някак неземно и за миг увисна във въздуха. Мъжете не забравят ужаса, на който са станали свидетели, те просто го изтикват надолу. Спомените за чифлика бяха твърде близо до повърхността и гласът на младшия командир някак ги съживи. Никой не се засмя. Или по-скоро повечето се засмяха, но насила.
Капитанът повдигна рамене.
— Реших да дам на бъдещата ни работодателка време да обмисли положението си — каза той, а Майлъс отново изсумтя.
— Оставили сте я да се пържи в собствен сос, за да вдигнете цената, така ли? — попита той и посочи с глава към вратата на параклиса. — Онзи там никак не ни харесва.
Свещникът продължаваше да стои на вратата.
— Дали е малоумен? Или пък сутеньор? — попита сер Майлъс и се втренчи в него. — Заповядай, тъпако! Взирай се колкото щеш!
Войниците се разсмяха, а свещеникът влезе в параклиса. Жестокостта в гласа на знаменосеца накара Майкъл да потръпне и той пристъпи напред.
— Каква е волята ви, милорд?
— О — отвърна капитанът, — отивам на лов.
Лукаво усмихнат, той направи няколко крачки към ковачницата, съсредоточи се… и изчезна.
— Къде е той? — слиса се Майкъл.
Майлъс сви рамене, намествайки тежестта на ризницата си.
— Как го прави? — попита той Йеханес.
На двадесет крачки разстояние от тях капитанът влезе в общата спалня, сякаш имаше пълното право на това. Майкъл се наведе напред, готов да му извика, но Йеханес запуши устата му с ръка в метална ръкавица.
— Отиде ни назначението — каза Хюго, тъмните му очи срещнаха тези на знаменосеца и той повдигна рамене въпреки тежестта на ризницата. — Казах ти, че е твърде млад.
Йеханес свали длан от устата на оръженосеца.
— Буркът знае разни номера — отбеляза той и едва забележимо поклати глава. — Оставете го. Ако ни издейства това назначение…
Хюго изсумтя и погледна към прозореца.
Капитанът достигна до замъка в мислите си.
Сводеста зала с дванадесет стени и високи прозорци с арки и изписани стъкла, всяко с различна рисунка, разположени на равни интервали между колоните от състарен мрамор, които поддържаха кръстовидния свод. Под всеки прозорец имаше зодиакален знак, изрисуван в яркосиньо на златен фон, после — лента от изчукан бронз, широка колкото мъжка ръка и накрая, на нивото на очите — ред ниши под колоните, всяка със статуя в нея. Единадесет статуи от бял мрамор и една обкована с желязо врата под знака на Овена.
Точно в центъра на стаята стоеше дванадесета статуя — Пруденция, учителката, която го обучаваше като дете. Въпреки че бялата й кожа беше от твърд мрамор, тя топло му се усмихна, щом се приближи.
„Clementia, Pisces, Eustachios“[5] — изрече той в палата от спомени и белите ръце на учителката му се вдигнаха, за да посочат първо един знак, а после друг. Внезапно стаята се раздвижи. Прозорците тихо се завъртяха над зодиакалните знаци, а статуите под бронзовата лента — в противоположната посока, докато трите знака, които бе избрал, застанаха срещу обкованата врата.
_Когато я отвори, зад нея се простираше пищна градина, потънала в сочнозелени багри — спомен-сън за съвършения летен ден. От тази страна на вратата невинаги беше същото. Нахлу ароматен бриз. Зелената му сила невинаги бе толкова мощна и капитанът отблъсна част от нея с волята си, като я сви на топка, сякаш беше шепа летни листа и я пъхна в конопената торба, създадена от въображението му, която висеше на протегнатата ръка на Пруденция. Запас за дъждовен ден. Упоритият зелен ветрец разроши косите му, достигна подредените до отсрещната стена знаци и…
Той се отдалечи от конете, без да бърза, сигурен, че Майкъл ще се разсее и няма да го види… също като онази, която го наблюдаваше от прозореца.
Любимите фантазми на капитана разчитаха повече на заблудата, отколкото на силите на Имагинерното. Той предпочиташе да увеличава ефикасността им чрез физическа ефективност — вървеше тихо, без да позволява на плаща си да шуми. На вратата на общата спалня отново посегна към замъка в спомените си и надникна в сводестата стая.
„Пак същото, Пру“ — каза той.
_Когато мраморната статуя посочи знаците, наредени над вратата, те отново се раздвижиха. Той пак я отвори, позволи на зеления бриз да захрани заклинанието му и я остави да се затвори.
Влезе в общата спалня и видя десетина монахини, до една едри, вещи жени, които седяха до прозорците, за да използват светлината. Повечето шиеха. Мина край тях, без да развее аления си плащ, изцяло съсредоточен върху увереността, че присъствието му тук е напълно нормално и тръгна нагоре по стълбите. Никой не се обърна, но една по-възрастна монахиня престана да се взира в гоблена си, погледна към стълбището, повдигна вежда и продължи да работи. Зад гърба му се чу шепот.
„Явно не съм ги заблудил напълно — каза си той. — Кои са тези жени?“
Сабатоните му вдигаха твърде много шум и той трябваше да стъпва внимателно, тъй като силата — или поне онази, която обичаше да използва — си имаше своите ограничения. Стълбите се виеха нагоре, а острите, привични за всяка крепост завои, целяха да ограничат обсега на меча му, ако беше нашественик.
„Което донякъде си е вярно“ — каза си капитанът. Коридорът се намираше точно над залата и дори в този сив ден бе изпълнен със светлина. Три послушници в сиви одежди се бяха облегнали на перваза, наблюдаваха мъжете в двора и се кикотеха. Той се изненада, усещайки силата им на границата на своята. После пристъпи в коридора и сабатонът му шумно одраска дървения под — оглушителен звук в един свят, обитаван единствено от боси жени. Този път не се опита да използва волята си, за да им внуши, че присъствието му тук е нормално.
Трите глави рязко се извърнаха. Две от момичетата побягнаха, а третото се поколеба за миг, който се оказа фатален. Гледаше го, чудеше се.
Капитанът я хвана за ръката.
— Амичия? — изрече той в очите й и притисна устни към нейните. После пъхна бронираното си бедро между нейните и я приклещи, завъртайки я с лекотата, с която би хвърлил дете на турнир по борба и тя се намери в ръцете му. Капитанът опря гръб в стената на метоха и я прегърна нежно, но здраво.
Амичия се замята и широкият й ръкав се закачи на шипа на лакътя му. Очите й обаче не изпускаха неговите… и бяха огромни. Тя притвори устни и той усети нещо повече от страх и обикновен отказ. Облиза зъбите й и прекара пръст под брадичката й, а устата й се разтвори под неговата — вкусът й беше прекрасен. Целуна я или може би тя — него, а целувката не беше кратка. Младата жена се отпусна в ръцете му и той усети приятната й топлина въпреки нагръдника и ръкавите от кована стомана, които ги разделяха.
Целувките обаче свършват.
— Не полагай клетвите — каза той. — Мястото ти не е тук.
Искаше да прозвучи игриво, но дори в собствената му глава гласът му бе наситен с неволна насмешка. Изправи се и я свали на земята, за да й покаже, че не е изнасилвач, а тя отново се изчерви от челото до брадичката. Дори опакото на дланите й беше поруменяло. Сведе очи и центърът на тежестта й се промени — той имаше око за подобни неща. Послушницата се приведе… и го халоса по дясното ухо, изненадвайки го напълно. Капитанът се олюля, гърбът му се удари в стената с металически звън, но той се овладя и се обърна, за да я подгони. Тя обаче не беше побягнала — напротив, не се отместваше от мястото си.
— Как смееш да ме съдиш?
Той потърка ухото си.
— Разбра ме погрешно, не съм искал да те съдя. Искаше да те целуна. Видях го в очите ти.
В миналото тази фраза му беше вършила работа. В този случай чувстваше, че е вярна… въпреки острата болка в ухото. Тя стисна устни — пълни и изключително прелестни.
— Всички сме грешни, месир. Всеки ден се боря с тялото си. Това не ви дава права върху него.
В ъгълчетата на устните й той долови потайна усмивка. Всъщност изобщо не беше усмивка, а нещо…
Тя се обърна и тръгна по коридора, оставяйки го сам, а той слезе по стълбите, като търкаше ухото си и се чудеше на каква част от… разговора им са станали свидетели хората му. Репутацията отнемаше месеци, за да се утвърди и можеше да бъде изгубена за секунди, а неговата бе твърде отскоро, за да устои на загубата на уважението им. Той обаче прецени, че сивото небе и ъгълът на прозорците са го предпазили.
— Много сте бърз — възхитено каза Майкъл, щом капитанът се появи. Той внимаваше да не направи нещо гнусно, например да се загащи, защото дори да я беше обладал до стената на метоха, пак щеше да се приведе в идеален вид, преди да излезе.
„Защо не го направих? — запита се той. — Тя имаше желание.“
„Хареса ме.“
„Удари ме много силно.“
— Отне ми колкото ми отне — усмихна се той на Майкъл и докато говореше, тежката обкована врата се отвори и отвътре го повика една възрастна монахиня.
— Самият дявол ви пази — измърмори Хюго, а капитанът поклати глава.
— И дяволът не дава пет пари — отвърна той и отиде да говори с игуменката.
Още щом пресече прага, разбра, че тя е решила да ги наеме. Ако се беше отказала, нямаше да го повика отново, по-скоро щеше да нареди да ги убият в двора. Само дето всичките й войници накуп не биха могли да се справят и с осмина им, а тя го знаеше. Ако разполагаше с осем силни мъже, никога нямаше да прати да повикат него. Беше като евклидова геометрия и капитанът не можеше да разбере защо другите не успяват да видят всички ъгли.
Той потърка удареното си ухо, поклони се дълбоко на игуменката и се насили да се усмихне, а тя кимна.
— Налага се да ви наема, каквито и да сте — каза тя. — Ще трябва да използвам дългата лъжица. Какви са тарифите ви?
Той кимна.
— Може ли да седна?
Когато тя протегна ръка със сравнителна благосклонност, капитанът взе роговата чаша, очевидно приготвена за него.
— Пия за очите ви, ma belle[6].
Тя задържа погледа му и се усмихна.
— Ласкател.
— Да — каза той, отпи от виното и продължи да я гледа над ръба на чашата, като истински ухажор. — Да, но не.
— Красотата ми отдавна си отиде заедно с годините — каза тя.
— Тялото ви я помни толкова добре, че още я виждам — каза той. Игуменката кимна.
— Красив комплимент — призна тя, а после се разсмя. — Кой ви шамароса по ухото?
Той се вдърви.
— Това е стара…
— Глупости! Обучавам деца и мога да разпозная следите от шамар по ухото. — Тя присви очи. — Била е монахиня.
— Не клюкарствам за такива неща — каза той.
— Не сте толкова лош, колкото искате да се изкарате, месир — отвърна тя и двамата няколко секунди се взираха един в друг.
— Шестнадесет двойни леопарда месечно на свита. В момента имам тридесет и една — можете сама да ги повикате и да ги преброите. Всяка свита се състои от поне един рицар, оръженосеца му и един паж, обикновено и двойка стрелци. Всички на коне, които трябва да се хранят. Двойно за маршалите ми. Четиридесет лири на месец за капралите — общо са трима — и сто за мен. Месечно. — Той лениво се усмихна. — Хората ми са много дисциплинирани. И си струват всеки фардинг.
— Ами ако убиете звяра още тази вечер? — попита тя.
— Тогава ще ви излезе много изгодно, господарке. Надници само за един месец.
Той отпи от виното си.
— Как отброявате месеците?
— А! Дори по улиците на Харндън не съм срещал по-бърза мисъл от вашата, милейди. Меря ги по лунния календар. — Той се усмихна. — Следващият започва само след две седмици. Веселият май.
— Йесу, владетелю на небесата, спасителю на хората, никак не сте евтини — поклати глава тя.
— Хората ми са много, много опитни. Дълги години работихме на континента, а сега се връщаме в Алба, където сме ви необходими. Нуждаехте се от нас още преди година. Може да съм суров човек, лейди, но нека се съгласим, че не бива и други да умират като сестра Хавизия. Нали така?
Той се наведе напред, стиснал чашата между дланите си, за да приключат сделката и внезапно тежестта на доспехите му го изтощи, а гърбът го заболя.
— Сигурна съм, че и Сатаната е чаровен, като го опознае човек — тихо каза тя. — Сигурна съм още, че ако не ви платя, интересът ви към сестра Хавизия и себеподобните й ще се стопи като сняг на силно слънце. — Тя му се усмихна със стиснати устни. — Освен ако получите възможност да ги целувате. Дори тогава едва ли ще останете дълго с тях. Или те — с вас.
Той се намръщи.
— За всяка ферма, потрошена от ротата ви, ще удържам надницата на една свита — каза тя. — За всеки ранен при сбиване мъж, за всяка жена, която ми се оплаче от хората ви — надницата на един капрал. Ако дори една от монахините ми бъде ранена или изнасилена от вашите адски изчадия, дори с ръка да я пипнат или да й кажат нещо непристойно, ще удържа вашата надница. Съгласен ли сте? След като — с ледено презрение добави тя, — хората ви са толкова дисциплинирани?
„Тя наистина ме харесва — помисли си капитанът. — Въпреки всичко.“
Беше свикнал хората да не го харесват и се зачуди дали би му дала Амичия. Определено се беше постарала той да види хубавата послушница. Доколко пресметлива беше старата вещица? Струваше му се, че е от хората, които биха се опитали да го примамят с нещо повече от пари, но вече я беше засегнал с коментара за сестра Хавизия.
— Колко ще платите за предателя? — попита той, а игуменката поклати глава.
— Не вярвам, че има такъв — каза тя, сочейки към зеления лист на подноса, поставен до нея. — Носите тази гнусотия, за да мамите глупаците, а аз не съм глупачка.
Той повдигна рамене.
— Милейди, позволявате на антипатията си към себеподобните ми да замъгли преценката ви. Помислете — какво би ме накарало да ви лъжа за подобно нещо? Колко души имаше в онзи чифлик? — попита той.
Игуменката срещна погледа му — правеше го с лекота и това му беше приятно.
— Седмина, които работеха на полето — склони да отговори тя.
— Открихме сестра Хавизия и още шест трупа — отвърна капитанът. — Всичко е ясно, игуменке. — Той отпи още вино. — Един липсва, при положение, че никой не би могъл да избяга. Никой. — Той замълча за миг. — Някои от овцете ви вече имат зъби и не желаят да бъдат част от стадото. — Внезапно му хрумна нещо. — Какво търсеше там сестра Хавизия? Била е монахиня от манастира, а не работник.
Тя рязко си пое дъх.
— Много добре. Ако докажете, че сред нас има предател или предатели, ще ви възнаградя. Ще трябва да приемете, че ще бъда справедлива.
— В такъв случай вие разберете, че хората ми ще се държат зле. Не им е плащано от месеци и отдавна не са били на място, където биха могли да похарчат парите, с които не разполагат. Дисциплината, която налагам, не би могла да предотврати скандалите по кръчмите и вулгарните приказки. — Той се опита да си придаде сериозен вид, макар че сърцето му пееше при мисълта, че е намерил работа и злато, с което да плати на ротата. — Ще трябва да приемете, че ще направя всичко възможно да ги държа изкъсо.
— Може би ще трябва да им дадете пример — каза игуменката. — Или да изпълните задачата си бързо и да потеглите към по-гостоприемни места — сладко предложи тя. — Чувам, че курвите на юг от реката били много хубави. В Албин.
Капитанът си спомни за стойността на сключения договор — тя не се беше пазарила въпреки надутите тарифи.
— Аз ще реша кое ни привлича повече, щом зърна цвета на парите ви — каза той.
— Пари ли?
— Искам да ми платите в аванс, игуменке. Ние никога не воюваме безплатно.
Лорика — златната мечка
Мечката беше огромна, всички на пазара го повтаряха. Седеше на земята с наведена глава, изпънала крака като уморен танцьор. На четирите й лапи имаше окови, по една на всяка, хитро свързани с вериги, които ограничаваха движенията й. И двете й задни лапи бяха окървавени — вътрешната страна на оковите беше покрита с шипове.
— Елате, елате да видите мечката!
Мъжът, който я развеждаше, беше едър човек, дебел като лорд, с крака като дънери и ръце като свински бутове. Двете му чирачета бяха дребни, бързи и изглеждаха така, сякаш се занимават и с джебчийство.
— Златна мечка от Дивото! Само днес! — изрева той, а момчетата хукнаха из пазара с викове:
— Елате да видите мечката! Златна мечка!
Пазарът беше пълен, както става само когато първият дъх на пролетта вече се усеща, а всички фермери и дребни търговци цяла зима са седели затворени в къщите и дюкяните си. Всяка стопанка имаше нова кошница за продан, земеделците предлагаха зимни ябълки и грижливо кътана пшеница. Имаше и нови чаршафи, ризи и нощни шапчици. Един точилар чевръсто направи размяна, докато жените и дузина търговци разгласяваха цените и хвалеха стоките си — пресни стриди от крайбрежието, тазгодишни агнета, щавена кожа.
На пазара имаше близо петстотин души и на всеки час прииждаха още. Един от ратаите в хана дотъркаля две малки бурета едно по едно, постави две дъски върху тях и започна да продава сайдер и бира. Настани се под стария дъб в самия център на пазара, на един хвърлей от мечкаря.
Мъжете започнаха да се наливат. Един каруцар доведе дъщеричката си да види мечката — женска, с две малки. Бяха прекрасни, с жълта козина със златисти връхчета, но майка им миришеше на гнойни рани и тор. Погледът й беше див и когато момиченцето докосна едното мече, страховитият звяр разтвори челюстите си и малката се вторачи в зловещите му извити зъби. Нарастващата тълпа замръзна и хората се поотдръпнаха.
Мечката вдигна лапа и опъна веригите… но момиченцето остана на мястото си.
— Бедната мечка — каза то на баща си. Лапата почти я докосваше, но болката от шиповете по оковите надви гнева на огромното животно. То се отпусна на четири крака и отново седна, придобило почти човешки вид в отчаянието си.
— Шшт! — каза бащата. — Тихо, дъще. Това е дете на Дивото, слуга на врага.
В интерес на истината, не звучеше особено убеден.
— Мечетата са прекрасни — каза дъщерята и приклекна. Бяха ги вързали с въжета, но нищо повече.
Един свещеник — много светски облечен, целият в скъпо синьо кадифе, въоръжен с великолепен тежък кинжал — се наведе, пъхна юмрук под муцунката на едно от малките и то го захапа. Вместо да отдръпне ръка, той се обърна към момиченцето.
— Дивото често е красиво, дъще. Тази красота обаче е примка, с която Сатаната лови непредпазливите. Погледни го. Погледни го!
Мечето опъваше въжето си, за да го ухапе отново. Свещеникът без усилие се изправи на крака и го срита, а после се обърна към мечкаря.
— Да показваш създание от Дивото за пари много прилича на ерес — каза той.
— Имам разрешително от епископа на Лорика! — сопна се мъжът.
— Епископът на Лорика би дал разрешително за бардак на Сатаната — отвърна свещеникът и сложи ръка върху кинжала на колана си.
Каруцарят хвана дъщеря си, но тя се отскубна от ръцете му.
— Татко, мечката я боли!
— Да — каза той. Беше разсъдлив човек, но не сваляше очи от свещеника, както и той — от него.
— Редно ли е да ловим други живи същества? — попита малката. — Господ не е ли създал и Дивото, също както е създал нас?
Устните на свещеника се разтегнаха и усмивката му беше ужасна като мечите зъби.
— Много интересни хрумвания има дъщеря ти — каза той. — Откъде ли ги е чула?
— Не искам неприятности — каза каруцарят. — Тя е дете.
Свещеникът се доближи, но мечкарят, който искаше да се възползва от кавгата, започна да вика. Тълпата беше доста голяма, поне стотина души и постоянно идваха още. Сред хората имаше и шестима от войниците на графа, които флиртуваха с младите момичета, а разкопчаните им жупони[7] се развяваха. Те нетърпеливо излязоха напред с надеждата, че ще се лее кръв, а каруцарят дръпна дъщеря си и им позволи да застанат между него и свещеника.
Мечкарят ритна мечката и дръпна веригата й, а едно от момчетата засвири скоклива мелодия на тенекиената си свирка. Тълпата започна да напява „Танцувай! Танцувай! Танцувай, мецо, танцувай!“, но тя не помръдна. Само седеше, а когато веригите й причиняваха болка, с рев вдигаше глава към небето, отказвайки да се подчини. Зяпачите се отдръпнаха с разочаровано мърморене — всички с изключение на свещеника. Един от войниците поклати глава.
— Ама че глупост — каза той. — Да насъскаме няколко кучета.
Идеята много се хареса на другарите му, но мечкарят изобщо не беше очарован.
— Мечката си е моя — настоя той.
— Покажи си разрешителното за панаира — каза сержантът. — Дай го веднага тук!
Мъжът сведе очи към земята и замълча въпреки внушителните си размери.
— Ам’че нямам.
— Значи мога да ти взема мечката, приятел. — Сержантът се усмихна. — Не съм жесток човек — каза той с тон, който подсказваше, че това е лъжа. — Ще пуснем няколко кучета срещу нея, така е честно. Ти ще прибереш парите — предлагам да залагаме.
— Това е златна мечка — каза мечкарят, който започваше да пребледнява, чак до върха на червения си пиянски нос. — Златна мечка!
— Ще рече, че си дал няколко сребърника да й позлатят козината — каза друг войник. — За да залъжеш тълпата.
Мечкарят повдигна рамене.
— Доведете кучетата — каза той. Оказа се, че много от мъжете на пазара водят кучета, които отдавна са искали да насъскат срещу мечка. Каруцарят отстъпи още една крачка, но свещеникът сграбчи ръката му.
— Никъде няма да ходиш — каза той. — Оная вещица дъщеря ти — също.
Хватката му беше стоманена, а блясъкът в очите му — фанатичен. Каруцарят с нежелание позволи да го издърпат обратно в кръга около мечката.
Доведоха кучетата. Сред тях имаше мастифи, големи колкото малки понита, едри хрътки и няколко мелеза, чиято неподправена свирепост компенсираше по-малкия им размер. Някои от животните седяха тихо, а други безмилостно ръмжаха. Мечката вдигна глава и също изръмжа — веднъж. Кучетата до едно отстъпиха крачка назад.
Мъжете започнаха да залагат. Мечкарят и момчетата му надъхваха тълпата — макар че не му се искаше мечката да се бие, той без колебание приемаше среброто, което внезапно пъхаха в ръцете му. Дори най-дребният земевладелец беше готов да заложи на бой с мечка, а когато мечката беше от Дивото… е, тогава религията почти налага да заложиш срещу нея.
С нарастването на тълпата залозите срещу мечката се покачваха все повече, както и броят на кучетата. Тридесет вбесени песа могат да се мразят със същата сила, с която мразят една мечка.
Свещеникът излезе от кръга.
— Погледнете това изчадие на злото! — каза той. — Същинско олицетворение на врага! Погледнете зъбите и ноктите му, създадени от Разрушителя, за да убиват хора. А сега погледнете кучетата, развъдени от хората! Животни, доведени до пълно подчинение от цели поколения търпеливи стопани. Нито едно от тях не би могло само да убие звяра, но някой има ли съмнение, че заедно ще успеят? Има ли някой тук, който да не разбира този урок? Мечката е могъща. Погледнете я! Човекът обаче е далеч по-могъщ.
Мечката не вдигна глава. Свещеникът я ритна, но тя продължи да се взира в земята.
— И да се бие не иска! — каза един от стражите.
— Искам си парите! — изкрещя един колар.
Свещеникът отново показа ужасната си усмивка, после дръпна въжето на едно от мечетата, сграбчи го за кожата на врата, вдигна го във въздуха и го метна сред кучетата. Мечката скочи на крака, а той се изсмя.
— Сега ще се бие!
Мечката се опитваше да строши оковите си, докато мастифите разкъсваха ужасеното мече, което пищеше като човешко дете, докато изведнъж замлъкна — убито и изядено от дузина помияри. Изядено живо.
Каруцарят бе покрил с ръце очите на дъщеря си. Свещеникът се завъртя към него с налудничаво блеснали очи.
— Покажи й! — пискливо изкрещя той. — Покажи й какво става, когато победим злото!
Направи крачка към каруцаря… и тогава мечката скочи по-бързо, отколкото който и да е човек би сметнал за възможно. Главата на свещеника се намери в едната й лапа, а кинжала му — в другата, преди тялото му да падне на земята, опръсквайки тълпата с кръв. После тя се завъртя като тайфун от зъби и нокти и заби тежката стоманена кама в земята, през брънките на веригата, която я удържаше.
Веригата се скъса. Изписка жена.
Тя уби толкова, колкото успя да хване, убива, докато лапите й плувнаха в кръв, а крайниците я заболяха. Те крещяха и си препречваха пътя, лапите й ги поваляха като тарани при обсада и всеки мъж или жена, които докоснеше, загиваха.
Ако можеше, би избила всички човеци по земята. Мечето й беше мъртво. Мечето й беше мъртво.
Убиваше и убиваше, но те бягаха във всички посоки. Когато нямаше как да хване повече, тя се върна и раздра труповете им. Откри няколко, които бяха още живи и се увери, че умират в ужас.
Мечето й беше мъртво.
Нямаше време да го оплаче. Преди да успеят да донесат мощните си лъкове и да повикат облечените в стомана войници, които сееха смърт, тя вдигна останалото й мече, пренебрегна болката и умората, както и бездънния страх и паниката, които така дълбоко пропиваха човешките земи и побягна. Зад гърба й биха тревога, зазвъняха камбани.
Тя хукна.
Лорика — сер Марк Уишърт
Дойде само един рицар, придружен от оръженосеца си — бяха ги повикали от комендантството. Пристигнаха до портата в галоп и я завариха затворена. Кулите бяха пълни с войници, а на стената се бяха покачили мъже, въоръжени с лъкове.
— Изчадие от Дивото! — изкрещяха уплашените хора, преди да откажат да му отворят, въпреки че точно те го бяха повикали и въпреки че беше абат на ордена на свети Тома. При това паладин[8].
Рицарят бавно обиколи града, стигна до пазара и слезе от коня, докато оръженосецът му наблюдаваше нивите толкова зорко, сякаш очакваше там да изникнат цяла орда блатници.
Сер Марк вдигна забралото си и бавно пресече поляната. До сухата яма, която обозначаваше края й, лежаха няколко трупа. Колкото повече се доближаваше до Пазарския дъб, толкова по-нагъсто бяха. Толкова нагъсто, че лежаха един връз друг. Чуваше мухите и подушваше разпраните, затоплени от слънцето черва. Миришеше на бойно поле.
Той коленичи за миг и се помоли. В края на краищата беше не само рицар, но и свещеник. После бавно се изправи и се върна при оръженосеца си, а шпорите му се закачаха по дрехите на мъртъвците.
— Какво… какво е станало? — попита момчето. Лицето му беше позеленяло.
— Не знам — отвърна рицарят, свали шлема си и му го подаде. После се върна на осеяната със смърт поляна и бързо преброи телата, като се стараеше да не диша дълбоко. Кучетата бяха събрани накуп. Той извади меча си — лъскаво като огледало стоманено острие, дълго метър и двадесет — и го използва вместо лост, за да преобърне трупа на един мъж с крака като дънери и ръце като свински бутове, който лежеше върху купчината. Коленичи, свали ръкавицата си, взе от земята нещо, което приличаше на снопче вълна и шумно издиша. После вдигна меча си, помоли Господ за помощ, призова златистата божествена сила и направи малко заклинание.
— Глупаци — гласно изрече той.
Заклинанието му показа къде е умрял свещеникът. Откри главата му, но не я премести. Намери и кинжала и му направи фантазъм.
— Арогантен идиот — каза рицарят на главата. Отмести трупа на каруцаря от тялото на дъщеря му, обърна се, повърна, а после коленичи, помоли се и зарида. Накрая се изправи със залитане и се върна при оръженосеца си, който го чакаше с изкривено от тревога лице.
— Златна мечка — каза той.
— Всеблаги Йесу! — възкликна оръженосецът. — Тук? На триста левги от Стената?
— Не богохулствай, млади човече. Заловили са я и са я докарали в града. Насъскали са кучета срещу нея. Имала е малки и са им хвърлили едното.
Той повдигна рамене, а оръженосецът се прекръсти.
— Искам да яздиш до Харндън и да съобщиш на краля — каза рицарят. — Аз ще проследя мечката.
Оръженосецът кимна.
— Ще стигна в града до смрачаване, господарю.
— Знам. А сега върви. Било е просто една мечка и те сами са я довели. Ще успокоя тези глупаци, макар че би трябвало да ги оставя да се гърчат в паника. Кажи на краля, че епископът на Джарси е останал с един викарий по-малко, безглавият му труп е тук. Познавам го и подозирам, че вината за станалото е била негова. Най-любезните слова, които съм в състояние да изрека са, че си е получил заслуженото.
Оръженосецът пребледня.
— Моля ви, милорд, сега вие богохулствате.
Сер Марк се изплю. Все още усещаше вкус на бълвоч. Извади манерка с вино от кожените дисаги зад седлото си и изпи една трета от него.
— Откога си мой оръженосец? — попита той, а младежът се усмихна.
— От две години, милорд.
— Колко пъти сме се изправяли заедно срещу Дивото?
Момчето вдигна вежди.
— Поне дузина.
— Колко пъти Дивото е нападало хората само от злост и лошотия? — попита рицарят. — Ако набодеш гнездо на стършели с вила и те те нажилят, това прави ли ги зли?
Оръженосецът въздъхна.
— Не това ни учат в училище — каза той, а рицарят отново отпи от манерката. Ръцете му вече не трепереха толкова.
— Мечката е майка, останало й е едно мече. Има следи — ще ги последвам.
— Ще последвате златна мечка? — възкликна оръженосецът. — Сам?
— Не съм казал, че ще се бия с нея, момче. Ще я последвам. Съобщи го на краля. — Рицарят скочи в седлото със сръчността на акробат — една от многото причини за обожанието в очите на оръженосеца. — Ако имам време и сила, ще пратя фантазъм в комендантството. А сега тръгвай.
— Да, господарю.
Оръженосецът обърна коня си и веднага препусна в галоп, точно както го бяха учили в ордена. Сер Марк се наведе към следите от високата си бойна кобила, а после сложи ръка на шията й.
— Недей бърза, Бес — каза й той.
Лесно напредваше по следата — златната мечка се беше отправила към най-близката гора, както би постъпило всяко същество от Дивото. Не си направи труда да следва дирите й педантично, просто им хвърляше по един поглед от време на време. Беше му твърде топло с доспехите, но тревогата го завари в тренировъчния двор, в пълно снаряжение.
Виното пееше във вените му, искаше му се да изпие и останалото. Мъртвото дете… останките от убитото мече… Когато учеше катехизиса и самият той служеше като оръженосец, господарят му винаги казваше: „Войната убива първо невинните.“
Там, където стърнището преминаваше в кълбо плевели, се виждаше дупката, която мечката бе отворила в живия плет. Той се доближи. Не носеше копие, а то е най-доброто оръжие, ако смяташ да се изправиш срещу мечка. Изтегли бойния си меч, но не подкара Бес през дупката в храстите. Вместо това продължи край тях, внимателно влезе в нивата през портата и продължи край плета в лек галоп.
Имаше достатъчно следи, но мечката не се виждаше. Почувства се глупав, задето е извадил меча си, но никак не му се искаше да го прибере. Пресните следи бяха оставени преди по-малко от час, а лапата на мечката беше голяма колкото една от калаените чинии в кухнята на комендантството.
Внезапно между дърветата вляво нещо прошумоля. Той опъна юздите и обърна кобилата, която беше отлично обучена и се подпираше на предните си крака, с глава, винаги насочена към заплахата. Той я накара да отстъпи, стъпка по стъпка.
Чу се трясък, нещо прошумоля. После мълниеносно се раздвижи, а той обърна глава, видя как във въздуха изхвърча сойка, бързо се обърна отново и…
Нищо.
— Преблагословена дево, помогни ми — каза сер Марк, после се надигна от седлото, едва докосвайки хълбоците на Бес с шпорите и тя тръгна напред. Рицарят обърна главата й — беше решил да обиколи гората. Едва ли беше толкова голяма. Чу се шумолене, после отново. Нещо изскърца, после изтрещя. Беше съвсем наблизо. Той пришпори Бес и премина в лек галоп. Под копитата на едрия кон земята се разтресе.
До Лорика — златната мечка
Гонеха я. Подушваше коня, чуваше ударите на подкованите му копита по влажната земя и усещаше гордостта и вярата му в убиеца, който го яздеше.
След месеци падение и робия, мъчения и унижение, тя с удоволствие би се върнала, за да се бие със стоманенодрехия войник. Ако го убиеше, щеше да тържествува, а ако не — да дочака по-добра смърт, отколкото си бе представяла от дълго време насам. Само че зад нея мяукаше мечето й. Мечето, всичко беше заради мечето. Бяха я хванали, защото малките не можеха да тичат, а тя не би могла да ги остави, така че търпеше заради тях.
Остана й само женското, по-малкото от двете. Златото в козината й искреше по-ярко и беше на ръба на изтощението заради обезводняването и паниката. Беше изгубила способността да говори и само мяукаше като тъпо животно. Майка й се боеше, че може да е онемяла за цял живот.
Само че трябваше да опита. Кръвта във вените й крещеше, че трябва да се опита да спаси малкото си. Тя вдигна мечето със зъби, както котките носят котенцата си и отново хукна, пренебрегвайки болката в лапите си.
Лорика — сер Марк Уишърт
Рицарят заобиколи западния край на гората и видя, че реката описва широка дъга. После зърна тромавото златно създание, което проблясваше на светлината на залязващото слънце като гербово животно върху щит. Мечката тичаше с всички сили и беше толкова красива, толкова Дива. Неопитомена.
— О, Бес — каза той и за миг си помисли, че е най-добре просто да я остави да избяга. Но беше дал клетва за друго.
Кобилата наостри уши, сер Марк вдигна меча си и спусна забралото, а Бес се втурна в галоп. Беше по-бърза от мечката — не много, но величествената женска се движеше по-бавно заради малкото, а и се виждаше, че предните й лапи са целите в кръв.
Той я погна по склона, който се спускаше към реката. Морето беше съвсем наблизо, така че тук тя се разширяваше, а по прилив миришеше на солена вода. Рицарят се намести в седлото, вдигна меча… а мечката внезапно пусна мечето в един храст и се обърна със скок, като огромна котка, превръщайки се от жертва в хищник само за един-единствен удар на човешкото сърце.
Когато мъжът замахна, тя се вдигна на задните си лапи. Беше по-бърза от всяко друго същество, срещу което се бе изправял досега и вложи цялата си мощ и тежест в един унищожителен раздиращ удар, поваляйки коня, въпреки че мечът на рицаря прониза предната й лапа и се заби дълбоко в гърдите й. Под него Бес вече беше мъртва.
Сер Марк се плъзна назад по седлото, както го бяха учили, удари се силно в земята, претърколи се и се изправи на крака. Беше изпуснал меча си и вече не виждаше мечката. Посегна към кинжала в колана си и го извади още докато се обръщаше.
Тя замахна, ударът й го улучи отстрани и го повали, но нагръдникът му издържа и ноктите й не го одраха. По щастливо стечение на обстоятелствата падна до меча си и щом стана, вече го държеше в ръка. Десният му крак бе пострадал сериозно, може би беше счупен.
Мечката кървеше, мечето мяучеше. Майката погледна първо него, после рицаря, след което се обърна, вдигна малкото и хукна към реката. Сър Марк я наблюдава, докато скочи в ледената вода, заплува по течението и изчезна от очите му.
Той остана да стои с увиснали рамене, докато дишането му не започна да се успокоява. После отиде до мъртвата Бес, откри манерката, която беше останала здрава и изпи остатъка от съдържанието й. Помоли се за коня, който бе обичал и зачака да го намерят.
Западно от Лисен Карак — Торн
На двеста левги на северозапад Торн седеше под огромен дъб, оцелял цяло хилядолетие. Дебелото дърво се издигаше величествено нагоре, а отрочетата му запълваха пространствата между хълмовете, спускащи се от север и дълбоката река Кохоктън на юг.
Торн седеше на земята с кръстосани крака. Вече не приличаше на човека, който бе навремето — когато се изправеше, беше висок почти колкото плевня, а кожата, която се подаваше между мъха и дрехите, сякаш беше от гладък сив камък. Тоягата му, издялана от дънера на право ясеново дърво, повалено от мълния в двадесетата си година, лежеше в скута му. Докато умът му посягаше към съюзниците му в Дивото, закривените му пръсти, дълги като зъби на вила, изписваха бледозелени огнени знаци. Откри най-младия и агресивния сред кветнетогите — силен народ от западния край на Дивото, който хората наричаха „демони“. Името му беше Тунксис, беше неопитен, гневен и лесен за манипулиране.
Торн му наложи волята си и той дойде. Внимаваше как точно го вика — той имаше по-силни роднини, на които никак нямаше да им хареса, че използва младия демон за собствените си цели.
Тунксис изникна на бегом от дъбовете на изток. Широките отмерени крачки подчертаваха красотата на силните му мускулести крака, а тялото му бе приведено напред. Демонът не губеше равновесие благодарение на тежката бронирана опашка, присъща на неговия вид, но торсът, раменете и ръцете му изглеждаха измамно човешки въпреки непривичния си синьо-зелен цвят. Лицето му беше ангелски красиво, с големи косо поставени очи, дълбоки и невинни, с ивица кост между тях, която плавно преминаваше в елегантния гребен, отличаващ мъжките от женските. Клюнът му бе излъскан до огледален блясък и инкрустиран с лапис лазули[9] и злато, за да подчертае социалното му положение, а на кръста му висеше меч, който смъртен човек не би могъл дори да помести.
Беше ядосан, но на неговата възраст младите мъжки са постоянно ядосани.
— Защо ме викаш? — изпищя демонът, а Торн кимна.
— Защото имам нужда от теб — отвърна той.
Тунксис презрително изтрака с клюн.
— Може би аз нямам нужда от теб. Или от игричките ти.
— Моите игрички ти позволиха да убиеш вещицата.
Торн не се усмихна — беше изгубил тази способност, но се засмя вътрешно. Тунксис бе толкова млад.
Клюнът на демона отново изтрака.
— Тя беше едно нищо. — Той отново изтрака, изпълнен с огромно удовлетворение. — Ти поиска да я убия. А и тя беше твърде млада. Покани ме на банкет, а ме нахрани с огризки. С едно нищо.
Торн взе тоягата си в ръка.
— От нея със сигурност нищо не остана.
Приятелят му бе пожелал смъртта й. Колко предателства, колко услуги, които трябваше да върне или измоли! Такова беше Дивото. Заради тези мисли за малко да престане да обръща внимание на демона. Вероятно беше грешка, че му позволи да убива в долината.
— Братовчедка ми казва, че в долината са дошли въоръжени мъже на коне. В нашата долина.
Тунксис забави речта си — така правеха себеподобните му, когато изпитваха силни емоции. Торн се наведе напред, внезапно заинтригуван.
— Моган видяла ли ги е?
— Подушила ги е. Наблюдавала ги е. Преброила е конете им.
Тунксис мръдна вежди по маниера на демоните. Беше като усмивка, но клюнът се затваряше — напомняше на удовлетворението след обилна храна. Торн изучаваше демоните години наред, те бяха най-близките му съюзници, пълководците, на които не вярваше.
— Колко са? — търпеливо попита той.
— Много — отвърна Тунксис, вече отегчен. — Ще ги намеря и ще ги убия.
— Нищо подобно.
Торн се наведе напред и се изправи на крака бавно и внимателно, а клоните на древния дъб обърсаха тежката му глава.
— Откъде ли е намерила войници? — попита той на глас. Когато човек живее сам в Дивото, има опасност да започне да си говори сам. Това вече не го тревожеше така, както в началото — беше привикнал.
— Дойдоха от изток — каза Тунксис. — Ще ги намеря и ще ги убия.
Торн въздъхна.
— Не. Ще ги намериш и ще ги наблюдаваш. Ще ги наблюдаваш отдалеч. Трябва да научим какви са силните и слабите им места. Вероятно ще минат по моста на юг или ще се присъединят към дамата в гарнизона. Това не ни засяга.
— Теб не те засяга, ренегате. Това са нашите земи. Нашата долина. Нашите хълмове. Нашата крепост. Нашата сила. Защото ти си слаб…
Тунксис изтрака три пъти с клюна си, а Торн протегна ръце, дългите му тънки пръсти проблеснаха и демонът се строполи на земята, сякаш някой бе прерязал сухожилията му.
Гласът на Торн звучеше като съскане на влечуго.
— Аз съм слаб? Войниците са много? Дошли са от изток? Ти си глупаво дете, Тунксис. Мога да изтръгна душата от тялото ти и да я изям, а ти и нокътя си не би могъл да помръднеш, за да ми попречиш. Дори сега не можеш да се движиш и да призовеш силата. Ти си като новоизлюпена рибка, наобиколена от сьомги, не е ли така? И ще ми казваш „много“, сякаш си лорд, който подхвърля трохи на селяните. „Много“? — той се наведе над обезсиления демон и заби тежката си тояга в стомаха му. — Колко точно, малък глупако?!
— Не зная — успя да изрече Тунксис.
— От изток или от югоизток? От Харндън или от планините? Това знаеш ли? — изсъска Торн.
— Не — отвърна Тунксис и се сви.
— Тунксис, предпочитам да бъда любезен. Да се държа сякаш… — Той потърси сравнение, което чуждият разум да успее да разбере. — Да се държа така, сякаш сме съюзници. С общи цели.
— Държиш се с нас като със слуги! Ние нямаме господар! — извика демонът. — Ние не сме като твоите човеци, които лъжат и мамят с красиви думи. Ние сме кветнетоги!
Торн притисна тоягата още по-навътре в стомаха на младия Тунксис.
— Понякога ми омръзва от Дивото и от това безкрайно тегло. Опитвам се да помогна на теб и на народа ти да си върнете долината. Вашата цел е и моя. Затова няма да те изям, колкото и да ме изкушаваш точно сега.
Той отдръпна тоягата.
— Братовчедка ми казва, че не бива да ти вярвам. Че каквото и тяло да си навлякъл, ти си просто човек.
Тунксис се надигна и скочи на крака с неподправена грация.
— Каквото и да съм, без мен нямате шанс срещу силите на Скалата. Никога няма да възвърнете положението си.
— Човеците са слаби — изплю се Тунксис.
— Човеците побеждават твоя народ отново и отново. Изгарят горите, секат дърветата, строят стопанства и мостове, събират армии и вие губите.
Торн си даде сметка, че се опитва да преговаря с дете.
— Тунксис — каза той, улавяйки същината на младото същество. — Подчини ми се. Върви, наблюдавай хората и после се върни да ми докладваш.
Тунксис обаче имаше собствена сила и Торн видя, че натискът му въздейства съвсем слабо. Щом го пусна, демонът се обърна и хукна към дърветата. Едва тогава Торн си спомни, че го е повикал по съвсем друга причина и се почувства стар и уморен. После отново се напрегна и този път призова един от абнетогите, които хората наричаха змейове.
Абнетогите се поддаваха по-лесно, бяха по-малко раздразнителни, макар и също толкова агресивни и тъй като не умееха директно да използват силата, избягваха сблъсък с магьосниците.
Сидхи прилежно кацна в сечището пред дъба, макар че необходимите въздушни маневри изискваха всичките му умения.
— Ето ме — каза той.
— Благодаря ти — кимна Торн. — Искам да надникнеш в по-дълбоката долина на изток — обясни той. — Там сега има човеци. Въоръжени мъже. Вероятно са много опасни.
— Кой човек би бил опасност за мен? — попита змеят, чийто ръст действително не отстъпваше на неговия, а когато разпереше крила, размерът им беше удивителен. Дори Торн изпитваше страх, когато абнетогите се разяряха.
Той кимна.
— Имат лъкове. И други оръжия, които могат зле да те наранят.
Сидхи издаде гърлен звук.
— Защо да отивам тогава? — попита той.
— Избистрих очите на малките ти, когато се замъглиха през зимата. Дадох ти камъка-който-топли за гнездото на другарката ти.
Торн направи движение, с което даваше да се разбере, че смята да продължи да лекува болни змейове, а Сидхи разпери криле.
— Мислех да ловувам — каза той. — Гладен съм. Когато ме викаш, сякаш ме наричаш „куче“. — Крилата му се разтваряха все по-нашироко. — Но може да реша да ловувам на изток. Може случайно да зърна враговете ти.
— Те са и твои врагове — уморено каза Торн и си каза: „Защо до един се държат толкова детински?“
Змеят отметна глава назад и изпищя, крилата му изплющяха и след един хаотичен миг той се издигна във въздуха, а всяко от близките дървета изгуби листа в надигналата се стихия. Дори силен дъжд през нощта не би обрулил толкова много наведнъж.
Тогава Торн се пресегна, използвайки силата си — внимателно и колебливо, като мъж, който става от леглото след тъмна нощ и се опитва да слезе по непознати стълби. Посегна на изток, все по-далеч и по-далеч, докато откри онова, на което винаги се натъкваше. Нея. Господарката на Скалата.
Той опипа стените като човек, който прекарва езика си по счупен зъб. Ето я. Обвита в своята сила. Имаше и нещо съвсем различно, което не успя да разчете. Крепостта разполагаше със собствена сила, с древни знаци, които го възпираха.
Торн въздъхна и остана да седи на дъжда, опитвайки се да се наслади на събуждащата се наоколо му пролет.
„Тунксис уби монахинята и сега дамата разполага с повече войници.“
Беше задействал нещо, без да е сигурен защо. Зачуди се дали не е допуснал грешка.