Метаданни
Данни
- Година
- 1883 (Обществено достояние)
- Форма
- Повест
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,2 (× 171 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Набиране
- Георги Величков
- Източник
- Словото
Издание:
Иван Вазов
Немили-недраги
Редактор Тихомир Тихов
Художник Борис Ангелушев
Худ. редактор Елена Маринчева
Техн. редактор Цветана Арнаудова
Коректор Татяна Пекунова
Формат 84/108/32; тираж 30.000 екз.; печатни коли 650; изд. коли 4-94;
л. г. VI; поръчка № 35/1962 г. на издателство „Български писател“;
дадена за набор на 27.XI.1961 г.; излиза от печат иа 30.I.1962 г.;
цена 0.23 лв.
ДПК „Димитър Благоев“ — София
„Българси писател“, София 1962 г.
История
- — Добавяне (от Словото)
XVII.
Черногорците и 2-ят батальон от руско-българската бригада не удържаха редута. Сръбските батареи бяха млъкнали и сръбската резерва не дойде да подкрепи юнашкия подвиг на тая шепа герои; тя гледа хладнокръвно как гинеха юнаците. Защо??…
Няколко хиляди турци, подкрепени със свежи войски и от непрестанното действие на бялата батарея, нахълтаха пак в очистения подир отчаяно и безплодно съпротивление от доброволците редут.
В тоя злополучен и героически бой легнаха няколкостотин млади души българи и повечето черногорци, които, като видяха, че победата остая на числото, умряха спартански.
Загинаха мнозина руски офицери; в отстъплението една граната счупи крака на капитана Сикорски, като уби шест души българи. Друга една се пръсна пред капитана Райча и го повали в несвяст. Три дни го считаха за убит.
Но българите умиха лицето си. Героизмът им гръмна навсякъде и запуши устата на клеветата. Генерал Черняев, трогнат от подвига им, ги обсипа с похвали и награди.
А нашите приятели?… Почти всичките оставиха костите си на гредетинските негостоприемни височини. Владиков умря от един куршум и от една бомба, която порази и Хаджият, който го изнасяше от боя. Бебровски биде пронизан от два байонета на редута в същото време, когато сваляше с един мах на сабята си троица неприятели. И другите паднаха или издъхнаха в околните амбуланци.
Попчето и Мравката, като се завръщаха подир войната в Букурещ пеши и голи, замръзнаха от студ една нощ близо до Крайово.
Остана жив само Македонски, комуто единадесетте рани заздравяха и дясната ръка изсъхна.
Той сега е разсилен и мете с лявата ръка канцеларията… и тоя лев в Стара планина, и тоя герой на Гредетин, малодушно трепери сега пред гласа на грубия писар…
Една дълга агония!…
Бедни, бедни Македонски! Защо не умря при Гредетин?…
Пловдив, 1883