Момчетата от улица „Пал“ от Ференц Молнар
всеки си има мнение… затова ще се въздържа от остро изказване тук.
тази книга я прочетох за 1ви път във 2–3 клас, оттогава няколко пъти още, а съм вече в доста „пораснала“ възраст. чудно ми е защо вместо вечните неща, за които се говори в книгата, Вие обръщате внимание на някакви конкретики, свързани с историческия момент и въобще с погледа върху КОНКРЕТНИ събития. изкуството — освен ако е откровено биографично или с чисто историческа насоченост — затова е изкуство, за да говори принципно, да говори за вечни неща, като ги поднася чрез своите герои.
не знам защо Ви се струва остаряла, всъщност, историята, описана тук. кое й е остарялото? светът, за жалост, си е все един и същ. лошите неща в него имат различна конкретика, но една и съща природа. емоциите също — и хубави, и лоши. израстването — също. макар че, днес „израстване“ в голяма степен се счита за мръсна и ненужна дума (освен ако не се отнася за финансово или социално израстване).
аз лично, препоръчвам тази книга от сърце.
Параграф 22 от Джоузеф Хелър
за мен също беше крайъгълен камък, тази книга. и по отношение на това, да търсиш правилния ъгъл, от който да погледнеш към някаква ситуация или към света като цяло, и по отношение на вкуса към стилове. беше като една отворена врата към изцяло ново помещение. благодаря, че я има тук!! благодаря за всичко, което сте качили от Джоузеф Хелър!!
@der Vogel:
войната, според мен, е само една от проявите на абсурдност в света и живота — коренът на всички абсурди е вътрешният свят на човека: изборите, които прави, и причините, поради които избира едно вместо друго.
@elenakm:
защо не опиташ пак?
@анчо:
надявам се, че се шегуваш, като казваш „но“. защото след „но“-то даваш точно причината такива книги да са големи и важни :).
@nadness:
опитай пак някой път. разпокъсаният начин на разказване е едно от достойнствата на тази книга, не един от недостатъците.
в живота единствено физическите/материйни аспекти на нещата вървят „подредено“. мислите, емоциите, всичко, което всъщност ни прави това, което сме, върви хаотично — със забавяния, подскоци, заспиване, стряскане.
:) дано имаш предвид това, което смятам, че имаш предвид.
много правилно казано. човек или трябва да си изгради способността за моментална настройка към онова, което чете/гледа/слуша, за да може да види същината и посланието, или трябва да изчака с някои неща. аз бях така със „Завръщане от звездите“ на Станислав Лем — тя е друг крайъгълен камък за мен, защото я прочетох достатъчно рано все пак, и защото си е добра. но 1вият път, когато ми попадна, бях в 5ти клас. нямах особен шанс и прочетох съвсем малко от нея. преди това не ми се беше случвало да оставям фантастика недочетена. по-късно, може би на 17, я отворих пак… и никога няма да я махна от списъка на любимите.
хаха… в мен може би е бил заложен тогава, този анти-22, но без да знам за това. ако е било така, тогава, да, може да се нарече пробуждане, вместо промяна на мироглед; но, във всеки случай, тази книга бележи основен момент за мен, в пътя ми към света и към литературата/изкуството.
:смях: :смях: :смях: тя Е пародия, но от ония, дето освен смях дават и нещо повече.
надявам се, че се шегуваш.
Награда за риска от Робърт Шекли
благодарим за всяка една книга тук!! просто, споменавам кой е най-добрият наличен превод на този разказ (сверено с английския оригинал):
https://chitanka.info/text/1450-tsenata-na-riska
Складът на световете от Робърт Шекли
толкова, толкова тъж-но :((((((((. и в прекия, и в преносния смисъл на историята.
Завръщане от звездите от Станислав Лем
*поправка: ГилиъМ.
Хм… чета предишния си коментар и той звучи, сякаш аз смятам ХИМИЯТА за правилен начин да се премахне неоправданата агресия. В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ :). Само възпитанието и личностното израстване следва да направят това. И могат да го направят, разбира се. Химията… не е сигурно дали нейната намеса е оправдана, дори само като „спешен помощник“ в някакви конкретни случаи. Хайде, да кажем, че като съвсем еднократен спешен помощник, в накакви специални случаи, може да се намеси.
За да изчистя още малко предишното си мнение — когато казвам, че хората не могат да поставят граница между „необходимото и прекаленото“, имам предвид, че вместо да използват химията като помощник за извънредни случаи, те я превръщат в основен инструмент. При това положение, отрицателните ефекти няма как да закъснеят.
И тъй като вече прочетох „Brave New World“ (препоръчвам го горещо) — между двете книги има една важна разлика; но тя пък още по-ясно очертава и арогантността на лошите решения, и единствения път за спасение. Алдъс Хъксли е много по-обезверен в човека, отколкото Станислав Лем. В неговия вариант, погрешното възпитание и убийството на всичко, що се нарича „личност“, е превърнато в официална политика. Във варианта на Ст. Лем възпитанието и/на личността се ползува с особената грижа на обществото. Родителството там не идват просто като резултат от спукан презерватив; възпитанието на дете е максимално защитено откъм това възпитателят безхаберно да повтаря грешките на своите възпитатели. И в двете книги любовта е посочена като пътя за спасение. И в двете книги се подчертава, че тя се ражда от чувства, но се развива от воля. Съдбата на любовта в двете книги е различна — защото носителите й са захранени с различен вид възпитание. А възпитанието (или липсата му) е от огромно значение за това, с какви оръжия разполагаме — не за да нападаме другите, а за да защитим себе си.
Още едно обичано от мен произведение по темата (заедно с „1984“, „Фермата на животните“, „Ние“, „451 по Фаренхайт“ и още поне 2, чиито заглавия в момента не мога да възстановя), е филмът на Тери Гилиън „Бразилия“.
(И като отговор към №3)
(възможни са СЛАБИ СПОЙЛЕРИ)
Мой пропуск е, че Brave New World е все още сред непрочетените от мен; смятам да поправя това скоро. Но, по отношение на „Завръщане от звездите“. Това е една от моите завинаги най-важни книги. И прозренията, и финалното послание за мен са много истински. Но, освен това, тази книга показва ИМЕННО как една добра идея може да има И недобри „странични“ ефекти.
Не мога да споделя мнението, че агресията е нещо нужно. Или постиженията, сами за себе си. Постиженията имат смисъл само ако донасят нещо добро наоколо си — наречете това мнение малоумно или идеалистично, все тая. Да бъдеш „най-най-“ просто заради „най-най-“, това е безсмислица. То не дава нищо нито на теб, нито на някой друг. Спортовете, в които има агресия — те не са добър начин, по който да „изживяваме“ енергията си. Тази енергия ще донесе много повече удоволствие, ако се използва за нещо, което те кара да се чувстваш добре и пълноценен без да търсиш надмощие над някой друг. Удоволствието не е продукт на надмощие. То е продукт на взаимодействие, в което всеки осъзнава, че е безценен, защото ДОПЪЛВА и ПОДПОМАГА нещо, а не защото КОМАНДВА нещо.
И все пак, при такова генерално решение на проблема с агресията, както в тази книга, неминуемо е да има негативни ефекти. Според мен това, което Станислав Лем казва, е че хората са способни да изопачат дори най-доброто решение, понеже не могат да поставят граница между необходимото и прекаленото. Свят, в който дивите животни изглеждат като дрогирани, а пълните усещания в секса са възможни само след неутрализиране на някаква част от личността… такъв свят си остава болен, дори ако има много и чудесни други постижения.
Прекалено е да изчезне желанието да надмогваш себе си, обаче. Прекалено е да изчезне интересът към алпинизъм, пилотиране, гмуркане, и т.н. Прекалено е да изчезне интересът към дълбоки чувства и способността да ги изпитваш. Човек или общество се превръщат в консуматори, когато им се отнеме възможността да се „нахранят“ с онези неща, които НАИСТИНА са им нужни. Стремежът за развитие и усещането за дълбока връзка са едни от тези важни неща.
Кратко и чудесно опива този живот причтелят на главния герой. По-добро определение за това аз лично не съм срещала.
:) Шахматът? Той също не бива да се губи, напълно се съгласявам. Той е един наистина прекрасен спорт. И/или хоби, и/или забавление. Не по-лошо забавление от литература, кино, музика, танц…. просто, по-различно забавление. А което го прави особен — него и другите подобни игри — е, че той дава възможност за неагресивна конкуренция. Освен когато се случи единият или двамата съперници да страдат от наранено Его. Но нараненото Его се лекува по други начини. И това е едно от нещата, на които всички ние, хората, трябва да отделим много внимание. Излекувай сърцето и ще излекуваш ума, а оттам — постъпките. А грешката на хората е, че все още смятат материалните/химични/биологични лекарства за по-добри от чисто емоционалните/психологическите/енергетичните такива.
:)) Не очаквах да се получи толкова дълъг коментар.
Лявата ръка на Бога от Пол Хофман
Това, че някой посочва злините, не го прави зъл. Живеем в свят, в който на медиите (на 90% от тях, в световен мащаб) се плаща да държат хората приспани и/или следващи жалки, смешни, болни цели. Политика, религия, обществен „морал“ — в 90% от случаите всичко е мръсотия.
Героите са толкова пълнокръвни, дори когато са „мацнати“ само с по няколко щриха, та направо се чудя дали сме чели една и съща книга. Всички до един са ЛОГИЧНИ и ИСТИНСКИ.
Не мога да се начудя как е възможно някой да плюе тоя роман. Не ми беше известен досега, попаднах на автора по друга причина и проверих дали го има в Читанка. Прочетох книгата заради коментара на ’Фраксс’. И изпитвам недоумение към коментарите на ’Iva Iv.’ и ’ван’. Чак се регистрирах, за да мога да си кажа и аз мнението. А то е:
Книгата е — кратко и ясно — качествена. Добре измислена, добре написана. И толкова ИСТИНСКА. Светът е ТОЧНО толкова гаден, хората се оставят (или самооставят) да бъдат ТОЧНО толкова тъпи, злобни и алчни, властимащите (от всякакъв порядък) са ТОЧНО толкова жестоки, самодоволни и арогантни. Е, има изключения, естествено, обаче нали знаем — изключенията са просто да подчертаят правилото. Ако някой все още не е схванал, че светът е мръсен и жесток, моля го/я да се събуди. Понеже, ако продължаваме да спим, светът няма и да се промени.
Та, за книгата. Много качествена и много истинска. Обещаваща история, още днес ще започна следващата част.
Толкова ЕЛЕГАНТНО се поднасят мъдростите в нея, че чак ми се иска да я прочета в оригинал, та да съм 100% свидетел как са се сработили този конкретно добър автор и този конкретно добър преводач.
:)) Дотолкова логично и издълбоко авторът говори за порядките и обществените закони, в света на книгата, че сякаш поне 2 живота е бил висш резидент някъде и/или съветник на някоя висока политическа фигура. Страхотно ме респектират хора, които едновременно знаят какво да кажат (а не само повтарят чутото) и го казват по елегантен начин.
Има една мисъл, за която тази книга ми напомня, на много места: „Ако боговете са особено благосклонни към някого, те му дават истински приятели.“ За жалост, не си спомням чии думи са това и не ги намирам в нета. Но фактът си е факт. Светът е мръсно място, хората не са се затичали да го изчистят; дори Любовта не винаги успавя да се пребори с него… но ако има Приятелство, май все още има надежда.
ГОРЕЩО ПРЕПОРЪЧВАМ КНИГАТА
и ми се иска повече хора да се огледат наоколо. В световен мащаб.
Всичко най.
Читателски коментари от ara11