Читателски коментари от Victor

Крадецът на праскови от Емилиян Станев


Радвам се, че не само тая тъжна история, а и много други тъжни такива, да не говорим пък за такива с насилие, харесват на толкова много хора. Може да е малко грубо, но човек може да допусне, че на харесващите им липсва това в живота. Аз пък като харесвам весели и лековати дори, забавни и с хумор, може би ми е в повече нещастието и насилието, а ми липсват веселите неща. :)

Артемида от Анди Уеър


Да, да, наистина хубава фантастика, каквито напоследък като че не са много. Чакам да я позабравя добре, че да я чета отново, като че беше за отракана оправна девойка на Луната, която прави малко бели и май става герой накрая.

Отдай ми любов от Джоана Линдзи

Victor (12 декември 2023 в 15:04)

Потребител KrIl е писал за неграмотността и че ще го изтрият, за опростачването и т. н. Нямам против и моето сега да изтрият, но да си кажа. Едно време не бяхме по-грамотни, просто нямаше къде да се пише и да го видят всички, както сега. Даже мога да предположа, че преди бяхме още по-неграмотни.

Примамка за призраци от Алекс Кош

Victor (4 декември 2023 в 13:50)

Само заради тези препирни, които бяха изтрити, ще си приготвя тая книга за четене. :)

Протоколи на ционските мъдреци от Ашер Гинсберг


Благодаря, 1v4n, че ми отговорихте, макар че не копирахте нито една конкретна лъжа от тоя текст, както помолих. Допускам, че е точно така, както пишете, всичкото това да са лъжи, фалшификации и прочее. Според мен обаче за да се убедят повече хора в това, добре е да се напише по-просто, по-кратко и по-ясно, защото едва ли някой ще си прави труда да търси и да чете източниците, които поменавате. Също така допускам, че вие не помагате тази фалшификация да се идентифицира ясно и недвусмислено като такава, отпращайки читателите към Херман Гьодше, Морис Жоли и т. н. Може дори да се допусне, че го правите нарочно, с цел да прикриете нещо, което иначе на повечето хора се струва ясно, като това, че евреите, англосаксонците или пък някои други управляват света, предизвикват и финансират войните. Или точно определен кръг от англосаксонци, евреи, а може би някакви древни българи, китайци, арийци…

Лично на мен ми се струва, че има хора, задоволени с всичко материално, на които им е ужасно скучно и затова наистина организират разни неща, изживявайки се като господари на света. Е не знам кои са, само предполагам. :)

Протоколи на ционските мъдреци от Ашер Гинсберг


Здравейте, 1v4n, писали сте:

„Най-известното и широко разпространено антисемитско съвременно издание изобистващо от лъжи за евреите, които многократно са били дискредитирани но продължават да циркулират и днес, особено в интернет.“

Бихте ли посочили, моля, 2–3 от тези лъжи, за които пишете? Ако не ви затруднява, нека да е с цитати…

Пикник край пътя от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки


Благодаря, Emko8. По-добре късно, отколкото още по-късно разбирам, че е хубаво човек да препрочита книги, които е чел като младеж, така че ще я копирам в папката за четене отново.

Пикник край пътя от Аркадий Стругацки, Борис Стругацки


Много хора цитират това изречение, а аз все се съмнявам в превода или в нещо друго, защото ако е за всички щастието, то тогава защо е необходимо да се добавя, че никой не трябва да бъде обиден, пренебрегнат и т. н.? Щастие за всички. Дотук добре. И после се добавя, че никой не трябва да е обиден. Ами ако е обиден, вероятно няма да е щастлив. Или не разбирам? Ще съм благодарен някой да ми обясни. Ще съм благодарен също и ако има и други, които мислят като мен, пък се обадят.

Рома Етерна от Робърт Силвърбърг


Ееее, объркал съм darkangel90 с Цар Изрод. Но нищо де, тъкмо да кажа още, че на различни хора, различни неща харесват, например не мога да кажа на мен пък защо толкова ми се е набило в съзнанието, че „Нощни криле“ е много добра книга. То и в нея се върви към Рим, но доколкото си спомням, абсолютно ясно е, че няма нищо общо с историята и това е някакъв друг Рим, просто голям град в измислен свят. При всички случаи благодарности на Цар Изрод, за да се знае кое как е.

Рома Етерна от Робърт Силвърбърг


Първо да кажа, че Силвърбърг има много добри книги. Тази е изключение, изоставих я вероятно още на 20–30 процента и си рекох, че или на Силвърбърг нещо му е станало, или нямам акъл да я схвана. Но явно не е така, благодаря, darkangel90. Запомнил съм тия по-долу като хубави, изобщо без претенции за някаква връзка с фактите и историята:

Маджипурски хроники, Валънтайн понтифекс, Нощни криле, Замъкът на лорд Валънтайн…

Не пипай тази книга! от Ян ван Хелсинг

Victor (28 декември 2022 в 06:17)

Същото се случи и при мене, Daisie_k. Уж нормални хора, уж интелигентни, но впечатлени много от тая книга. Е прочетох я преди няколко месеца и не помня нищо, ама нищо, освен че не е това, за което много хора я мислят. А може би не са чели друго, тоест чели са малко, и когато това заглавие ги е впечатлило, прочели и хоп, както има една народна приказка, намерила невеста зад врата секира. Тоест омъжва се, отива да живее при мъжа си и по едно време обявява, че намерила една секира зад вратата. А тя винаги там си стои и всички знаят. Може да има и вариант за метла или нещо друго.

Ръждив пирон от Дж. Е. Конрат

Victor (27 декември 2022 в 07:28)

Благодаря, Радиана, задето сте написали, че поредицата е интересна. А не бихте ли вие или някой друг все пак да напише поне едно изречение защо е интересна?

Отечество любезно, как хубаво си ти! от Иван Вазов

Victor (27 декември 2022 в 06:41)

Хаха, хахаха, Notman, не, моля ти се, нямам намерение да осквернявам светинята на когото и да било, та била тя Вазов, че и Левски, Ботев и който и каквото ще да е. И аз съм божем малко патреотин. Изказвам личното си мнение относно заглавието, според мене е изключително претенциозно. Изобщо много неща от Вазов са претенциозни. Който мисли другояче и има Вазов за голяма работа, преспокойно може да сметне, че аз не ги разбирам тия работи, не мога да схвана силата и величието на поета, посланието и така нататък, затова си харесвам повече Елин Пелин, щото е прост селянин като мене. И да, появява се връзка с Банки, така му викахме до неотдавна, да, много близо до Банки съм живял:

https://chitanka.info/book/515-utro-v-banki

Отечество любезно, как хубаво си ти! от Иван Вазов

Victor (26 декември 2022 в 07:19)

И все пак, както се вижда по-долу, всички наопаки, Вазов на кестерме. :) Ако позволите тоя народен израз. Почти всички от останалите примери са със значението на думата, което е актуално и днеска, само Вазов не.

Институт за български език

РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК

любезен

ЛЮБЀЗЕН, -зна, -зно, мн. -зни, в обръщение за м. р. ед. ч. -зни, прил. 1. Който при разговор се отнася добре с други хора; учтив, внимателен, вежлив. Управителят на стопанството беше един много внимателен, много любезен човек. Д. Калфов, Избр. разк., 44. Къньо, тъй любезен и внимателен по-рано, сега час по час го подсещаше, че е време да се прибере в града и да заработи. Й. Йовков, Ж 1930, 86. Макар и да се показваше учтив и любезен, опитното око на Прангата забележи у него и една слабо прикривана гордост и някакъв стремеж към големство. Т. Влайков, Съч. III, 83. В село Равна бе настанен за учител Лазар Георгиев, момък добър, кротък, любезен. СбНУ XVIII, 574. Поздрави и Недка, която беше любезна да ми даде китка на гарата. Ив. Вазов, ПЕМ, 70.

2. Който изразява, съдържа учтивост, внимание. Нейният поглед [на жената] ме караше да се смущавам, тъй като той биваше ту любезен, ту враждебен. Г. Белев, КВА, 283. Той трябваше да стисне нежно ръката и да продума няколко любезни думи на американеца. Ив. Вазов, Съч. VI, 183. Писаха до всички писатели, както му е редът, любезни писма — да им изпратят даром произведенията си. Елин Пелин, Съч. IV, 142.

3. Който е присъщ на внимателен, вежлив човек. Спасуна имаше заплашителна външност и не можеше да се похвали с любезен нрав. Д. Димов, Т, 228. Трябва да забележим тук, че господин Кратков беше един от поклонниците на госпожицата, .., и затова именно той показа сега в този случай такова особено любезно усърдие. Т. Влайков, Мис., 1896, кн. 5, 385. Доста минувачи имаше; .. Двама даже го спряха с любезно ръкуване. Ив. Вазов, Съч. VI, 43.

4. Остар. и диал. Любим, скъп, обичан. Вие сами сте пренесли големи жертви, изгубили сте любезния си отец в тая война и всичкото ваше състояние станала пища на пламъците, разорени сте! Ив. Вазов, Съч. XXIV, 100. — Добре дошли, бай Краличев, вие сте ми сега още по-любезен гостенин и брат. Ив. Вазов, Съч. XXII, 28. — Е поседяхме при нежната си и любезна половина десет дена — говореше Гелак. Н. Антонов, ВОМ, 55. Тури ръката си върху главата на младото момче… Името му е Владимирчо, мое любезно дете. З. Стоянов, ЗБВ II, 131–132. Ако сакаш милуване, / дойди, лудо, навечер, / навечер е милуене / със любезна лепа дева. Нар. пес., СбНУ X, 38. ● В обръщение, обикн. в съчет. със собств. или нариц. име за израз на приятелски чувства, уважение или интимност, фамилиарност. — Земята продължава да се върти, любезни Соколов — отговорих аз като разперих ръце. Н. Попфилипов, РЛ, 123. Любезни Босяко,. . наистина доста време има, откакто не съм те поздравил с някое добро известие. Хр. Смирненски, Съч. III, 122. — Готово ли е? — пита госпожата. — Тъй вярно, любезна госпожо. Г. Караславов, Избр. съч. II, 237. На колене, любезни читатели, долу шапките! Напредя ни е Батак със своите развалини. З. Стоянов, ЗБВ III, 307. „Разбрах сега какви са тия бездни / и в тях народа какъв живей, / казах аз, но учителю любезни, / съмнене мъчи ми едно духът.“ К. Величков, Ад (превод), 104. Слушай, мари Пено, / любезна ми жено! / Кога от селото за полко тръгнахме, / с приятели малко за сбогом пийнахме. Елин Пелин, Съч. V, 147–148.

5. Като същ. любезен, любезният м., любезна<та> ж. Разг. а) Любим мъж, любима жена. Шепнат горските листи, наведени от гъстите вейки, които са виждали бабата и прабабата на твоята любезна да се разхожда под тях. Π. Π. Славейков, Събр. съч. V, 29. При всичко това не ме подозряваха още в харема; аз денем още отивах там и се виждах с моята любезна. Св. Миларов, СЦТ, 144. Седи прекрасен Ангел мой / на връх на свети Никола, / под един бор на един стол. / Коя му бе любезната, / любезната, прекрасната, / че тя му бе, че тя му бе / Катеринка Азманова. Нар. пес., СбНУ XLVI, 247. б) Съпруг, съпруга. Отдалечете негова милост от любезната му. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 111. C моят любезен сме пред развод. в) Само в обръщение за м. и ж. p., ед. ч. любезни, любезна. Разг. Ирон. За изразяване на неприязнено отношение към някого. — Нито съм ви мила, нито искам повече да се занимавам с вас! Казах ви вече сто пъти, махайте се сега! Нахалник! .. На следния ден — пак. — Добро утро, любезна — рекох, — спахте ли хубаво? — Марш! — извика тя.— Да не сте стъпили повече тук! Я. Антов, Ст, 1978, бр. 1667, 3. Адвокатът се извърна и за пръв път погледна Жак в лицето. — Слушайте, любезни, каква полза да се правите на глупак. Б. Райнов, ДВ, 279. Както виждаш, любезни, нищо не излезе и от твоите маневри, ами я се прибирай в черупката си. Л. Стоянов, X, 162.

◊ Бъди (бъдете, ще бъдеш ли) <така (тъй)> любезен. Със следв. изр. със съюз да. Обръщение при устна молба: бъди (бъдете, ще бъдеш ли) <така (тъй)> добър. Не ще ли бъдете любезни да ми пратите едни панталони, по-дебелшки? Ив. Вазов, Съч. XI, 56. А какво ще рече то: „моля ви се, имайте добрината, бъдете тъй любезен“, какви са тези лигавения!… Ал. Константинов, БГ, 61.

© Всички права върху Речника принадлежат на ИБЕ. Забранено е копиране, разпространение, публикуване или модифициране освен при спазване на изискванията на Закона за авторско право и сродните му права.

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD/

Отечество любезно, как хубаво си ти! от Иван Вазов

Victor (26 декември 2022 в 06:51)

А може ли някой, ама сериозно, а не с виц като Кваzи, да посочи кой и къде някога освен Вазов е употребил думата любезен с това значение? Не изключвам да са включили това значение в речника само заради Вазов, колко му е, цитирам по-долу такъв от БАН. Щом можеше до неотдавна кражбата на кола да е в закона противозаконно отнемане, заради нЕкои съображения, що пък да не са включили тая дума само заради Вазов.

„любезен прил. 1. Който е приятен в обноските си, предразполага към себе си; мил, учтив, приветлив. И сега той се показа особено любезен. Яв. 2. остар. Мил, любим, скъп. Отечество любезно, как хубаво си ти! Ваз. 3. В обръщение, като обръщение — драги, скъпи (обикн. в ироничен смисъл). Любезни разпоредителю!

любезнича нсв. нпрх. Проявявам любезност.“

Иначе, Кваzи, приемам всичко за шега, включително това колко познавам езика.

Отечество любезно, как хубаво си ти! от Иван Вазов

Victor (25 декември 2022 в 07:07)

И аз мисля като Skirmish, а още от дете съм се питал как така може отечеството да е любезно, за любезни хора разбирам — за отечество не. Но като са ми разказвали отвсякъде, че Вазов бил много добър, оставях си любезното отечество в папката, която да преглеждам някога, когато поумнея. Това време обаче не идва и не идва. Може би когато Вазов е писал думата любезен да е имала друго значение? А съм чел и „Казаларската царица“, честна дума. Помня я с някакви косми, които така някак се веели, та може би затова Вазов измислил и думата кичур, но не съм сигурен, забравил съм. За „чука“ помня, че бил той я измислил, може би и влак. Кажете, моля, по онова време думата любезен същото значение ли е имала?

Щамът Андромеда от Майкъл Крайтън

Victor (8 декември 2022 в 11:18)

Ех, Nelka, Nelka, да бяхте казали, че не ви харесва. Имам какво да споделя, прочее, защото имаше и филм. Едно време, когато филмът беше млад, така де, нов, една жена, при това лекарка, понеже знаеше, че аз чета фантастика, ми сподели, че е гледала филма, май по телевизията беше, и не могла да го разбере, може би защото не го гледала внимателно. Не помня какво ѝ казах тогава, но да кажа сега, макар че спомените ми за книгата са много стари. Заразяват се хората с вирус, даже май извънземен вирус, обаче много опасен, дихателната система и така нататък. Учени, лекари, зор голям. По едно време се оказва, че едно почти непрекъснато ревящо бебе оцелява и май някакъв старец. Доколкото си спомням, тоя вирус все пак не е плъзнал по всички, а само по ограничен брой хора. Излезе май накрая, че просто трябва да дишаш учестено и ще го утрепаш вируса. Но си има и леко напрежение, че и наука малко. То затова се казва и научна фантастика, защото човек може да научи нещо. Да речем което е проспал в училище или университет. Пък на когото каквото харесва, разбира се. Някаква асоциация ми изниква сега с Рамщайн и „Това не е любовна песен“. :)

Кратка история на времето от Стивън Хокинг

Victor (3 декември 2022 в 22:02)

Nickbaizel, Все пак популярните му книги вероятно са полезни с това, че запознават хората с тия науки, да речем биха предизвикали интерес към четенето у младежи. А какво бихте казали за Карл Сейгън?

Всичко живо е трева от Клифърд Саймък

Victor (1 декември 2022 в 10:11)

О, Квази, напълно съм съгласен с вас, даже и повече, ама тъпо, та тъпо. Той тоя Саймък и други тъпотии е писал, аз като прочетох едно време „Всичко живо е трева“, така се отвратих от научната фантастика, че изчетох всичко от Саймък, та съвсем да затъпея, защото казват, че който трупа знания, трупа тъга. За това трупане пък пише в друга много тъпа книга, при това с голям обем и казват, че била най-разпространената, продават я даже в църкви. А не са малко и ужасът и отвратителните неща у Саймък, има например заглавие „Смажи лагерите си с кръв“. Друго си е някоя спокойна вампирска любовна история, няма такива тъпотии там. А такива като Саймък по-добре да не се четат, защото въздействат и на психиката, например аз тогава си направих труда и изкорубих един телефонен апарат, махнах му шайбата и го нагласих горе-долу да е като в книгата и го заложих на едно момиче, та като влезе, да се изненада, ама баба му прецака работата, влезе първа и казва: Какъв е тоя телефон?

Зазоряване от Стефани Майър

Victor (21 ноември 2022 в 19:18)

Tulkas, благодаря, и аз се канех някога да отворя някоя от тия книги, но с тоя отзив за тях вие ми спестихте времето. Моите уважения на онези, които си ги харесват, те пък може да не харесват например това, което аз харесвам и така.