Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Вулгарни романи (9)
Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,6 (× 20 гласа)

Информация

Корекция
kuyvliev (03.08.2006)
Сканиране
Дарко

вулгарен роман

Книга осма

(c) Христо Калчев, 2002

(c) Венцислав Шолти, художествено оформление на корицата

(c) 2002 Издателство „Световит“

(c) 2002 Камелия Вълова, редактор

„Световит“, София, 2002

ISBN 954-9761-21-5

История

  1. — Добавяне

Десета глава

В обвинителната реч на процеса срещу Милошевич се споменаваше наемният убиец на УТБА Перо Пора, но в България на никого и през ум не му минаваше, че това е Константин Дарделев или Косьо Македонеца, както бяха започнали да го наричат момчетата на Козела от бившия Ескадрон на смъртта. И слава Богу. София беше на един куршум път от родната му Битоля и едновременно и Родина, и чужбина, където никой не го търсеше. София беше благословен град за нелегалния бизнес, а по-малките градове — направо рай на земята.. Опасностите за гангстера бяха еднакви по цял свят, но тук властите се меняха бързо като сезоните и колкото повече правителства провеждаха реформи в наказателните и правни структури, толкова повече ги разбиваха. От рухването на комунизма осем „премиери“, както ги наричаха тук, преебаваха методично структурите — едни умишлено, други от невежество. Днес ескадронистите бяха оставени на мира, досиетата — потънали в прах, изгорени или прочистени. Бившите офицери със статут „законно право да убиват“, които от някои правителства бяха обявени „извън закона“, се бяха превърнали в редови данъкоплатци, от които никой не се интересуваше. Те боготворяха Козела и му вярваха безрезервно. Бившият им шеф ги правеше заможни хора и продължаваше да ги управлява като с телевизионно дистанционно устройство.

Перо Пора попадна в естествена среда като бацил в блато и заживя сред приятели. Богато и спокойно. От време на време рисковано, но без риск — абсурдно! Професията му на македонски историк не се котираше в България, дори повече — презираше се и беше наивно да я афишира.

Заживя в „Слатина“, сравнително нов квартал, плащаше наема с парите на Козела, караше „Крайслер-игьл“, подарък от него, живееше лудо влюбен с жена му… И работеше за него. Що за човек беше Козела? Някои подробности знаеше от него самия, други — от ескадронистите, трети — от Габи, но това бяха щрихи от биография и абсолютно негодни да разкрият личността му. Цели нощи беше лежал буден с непосилната цел да проникне в душата на тази загадка. А знаеше кой е, какъв е бил, в какъв митичен ужас се е превърнал. Но нищо за подбудите му, целта, емоциите, а именно те биха разкрили личността. Странна птица. С едната ръка убива, с другата спасява дете. Безмилостен към някакви религиозни фанатици, които не го застрашаваха пряко, а великодушен към него, Перо Пора, който отне жена му, влуден от любов към нея. Не само му беше простил, а беше му осигурил и средства, и условия да заживее с лудостта си. Козела обичаше Габи. Иначе щеше ли да сече като зелки чеченци, талибани, шиптъри и кой знае какви още, за да я изтръгва от плен два пъти…

Косьо Македонеца разтърси глава като прогонващ кошмари, като куче, излязло от вода. Спря крайслера и излезе.

Аман, Пор! Не се старай да откриеш философския камък. Ще откачиш, момче!

Ескадронистите бяха на заплата едновременно при Козела и при оръжейния император Виктор Бут, чието име за жалост беше започнало да се промъква и в българската преса.

— Боговете са свирепи, пичове — започна Лазар Аса. — Идеологиите умряха, но религиите — не! Не забравяйте, че ще работим с талибани.

— Исламболи не е талибан — обади се Перо Пора. — Козела не играе с Ал Кайда.

— Забрави този прякор, Македонец. Генерала! Запомни го — натърти „Плешивата певица“.

— Тук сме сами…

— Без значение. Този прякор е способен да изкара цялата репресивна машина. Дори в помислите си не го споменавай — Андрей Консулов, наречен Плешивата певица, беше пенсиониран подполковник от закрития Ескадрон на смъртта и в отсъствие на Козела един от тримата му заместници. Другият, Орлин Гочов — Орлето, беше в апартамента, третият беше мъртъв. Останалите присъстващи бяха връстници на Константин Дарделев, наричаха ги Гофи и Кост, но се казваха Иван Георгиев и Георги Костурков, и бяха лично подбрани от Козела в свръх-секретния отряд.

— Не са талибани, но ислямисти и гангстери. И вярата, и професията им са смъртно опасни. Трябва да внимаваме, Маке.

— Не ни е за пръв път.

Аса кимна.

— Сигурно няма да е и за последен. Какъв е инструктажът?

— Козе… — Пора млъкна ядосан, преглътна слюнката си. — Генерала се появява два пъти чрез поставени лица. На Капъкуле приемам пратката, в Капитан Андреево я предавам на господин Консулов и хуквам на запад. В Харманли застъпва Орлето, в Пловдив Костта сменя колите и чака във Велинград, докато му се обадя да тръгва за Самоков. Там поема Гофи, заобикаля София и в Годеч се разменят с Аса. Аз го чакам в Балинци. Взимам опела и минавам в Сърбия, той с моя „Крайслер“ се връща в София. Последната размяна става на деветнайсети февруари. Срещата ни тук е на двайсет и първи, в деветнайсет часа.

— Да не стане трийсет и първи февруари, Македонец — заплашително прозвуча Плешивата певица, а и изражението беше не по-малко заплашително.

Константин Дарделев, Перо Пора или Коста Македонеца, както беше известен сред убийците на Козела, имаше непобедим коз и сега беше моментът да го удари в масата.

— Чувал съм за трийсет и пети май, господин Плешива певица, но за трийсет и първи февруари никога. За вас — все в гъза — Пора извади пет бели плика и ги положи внимателно върху плота. — Хонорарът предварително, пичове. По десет хиляди гущера според уговорката. Ще се видим на двайсет и първи. И помнете, Генерала твърди, че това няма да бъде последната ни среща. А аз му вярвам безрезервно, господа!

Това, което ескадронистите не знаеха и никога нямаше да научат от него, беше, че по целия път ще ги конвоират хората на Виктор Бут.

* * *

Според Флора Американският протестантски колеж „Уудро Уилсън“ трябваше да приеме Осип в четвърти клас според източноевропейските стандарти, но директорът Джейсън беше на друго мнение. Можеше да започне нулев клас с усилено изучаване на езика, да продължи през лятото с частни учители и ако през септември издържи изпита, да влезе в така наречения „джуниър кърс“, което се равняваше на трети клас.

— Ще загуби две години, но ще живее като свободен човек. Не роб като майка си — трепереща от вълнение каза Флора. Беше толкова щастлива, че заекваше.

Тогава една идея мина като мълния през главата на Козела.

— Бихте ли ми препоръчал частен учител, господин директор? Ще приема всякаква цена. Искам да наема педагог за жена ми, а през летните месеци — и за нея, и за сина ми.

Директорът му препоръча мис Хелън Барнс, която наистина щеше да се превърне в част от сакатата му фамилия.