Виктор Суворов
Спецназ (12) (Тайната армия на Съветския съюз)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Спецназ, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
2,8 (× 6 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
Epsilon (2023)

Издание:

Автор: Виктор Суворов

Заглавие: Спецназ

Преводач: Иван Тотоманов

Година на превод: 2018

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: Факел експрес

Град на издателя: София

Година на издаване: 2018

Националност: руска

Редактор: Георги Борисов

Художник: Кирил Златков

Коректор: Мери Великова

ISBN: 978-619-7279-21-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/7445

История

  1. — Добавяне

Глава 10
Спортистите

В Съветския съюз спортът е национализиран. Това означава, че той не служи на интересите на индивидите, а на обществото като цяло. Интересите на индивида и интересите на обществото понякога са много различни. Държавата защитава интересите на обществото от индивиди не само в спорта, но и в други области.

Някои хора искат да бъдат силни, хубави и привлекателни. Следователно „бодибилдингът“ е популярен на Запад. Това е дейност за индивидуалисти. В Съветския съюз той почти не съществува, защото подобни занимания не са от полза за страната. Защо държавата ще харчи национални ресурси, за да стане някой силен и красив? Затова държавата няма да харчи нито една копейка за такива работи, няма да организира спортни състезания, няма да награждава победителите с награди и няма да рекламира постижения в тази област. Има редица хора, занимаващи се с културизъм, но те нямат нито средствата, нито права да организират свои общества и асоциации.

Същото се отнася и за билярда, голфа и някои други видове спорт, чиято единствена цел е релакс и забавление. Каква е ползата за държавата да харчи пари за тези спортове? По същите причини Съветският съюз не прави нищо за спорт за инвалиди. Защо. За да направи хората с увреждания щастливи?

Но същата страна харчи колосални суми за спортове, които ще са от полза за държавата. В Съветския съюз се насърчава всеки спорт, който показва превъзходството на съветската система над всяка друга система, помага на обикновените хора да избягат от ежедневните си притеснения, спомага за укрепването на държавния, военния и полицейския апарат.

Съветският съюз е готов да подкрепи всеки спорт, където постиженията се измерват в минути, секунди, метри, километри, сантиметри, килограми или грамове. Ако един спортист дава поне някаква надежда, че той може да бяга с десета секунда по-бързо от американец, или че може да скочи с половин сантиметър по-високо от съперника му зад океана, за такъв спортист държавата ще създаде всякакви условия, каквито са му необходими: Ще му изгради персонален център за обучение, ще събере лична група от треньори, лекари, мениджъри или научни консултанти. Държавата е достатъчно богата, за да харчи пари за самореклама. Такъв „спортист-любител“ прави огромни суми пари, въпреки че е тайна колко точно. Този въпрос дразни мнозина в Съветския съюз, тъй като не би било тайна, ако сумите бяха малки. Дори Литературен вестник от 6 август 1986 г. повдига този въпрос с известно възмущение.

Съветският съюз подкрепя всеки зрелищен спорт, който може да привлече милиони хора, да ги накара да забравят всичко и да се възхищават на съветските гимнастички, фигуристи или акробати. Той също така поддържа отбори за всички спортни игри. Баскетбол, волейбол, водна топка — всички също са популярни. Най-агресивната игра — хокей на лед — е дори по-голяма национална религия от комунистическата идеология. И накрая, той подкрепя всеки спорт, който е пряко свързан с развитието на военните умения: стрелба, пилотиране на самолети, планери, парашутни спортове, бокс, самбо, карате, биатлон, триатлон и други подобни.

Най-успешното, богато и голямо общество в Съветския съюз по отношение на спорта е Централният Спортен Клуб на Армията (ЦСКА). Сред членовете на този клуб са 850 европейски шампиони, 625 световни и 182 олимпийски шампиони. Те поставят 341 европейски и 430 световни рекорда (Всички данни са от 1 януари 1979 г.).

Тези резултати не означават, че Съветската армия е най-добрата в подготовката на спортисти от висок клас. Това потвърждава дори в. „Правда“ (от 2 септември 1985 г.). Тайната на успеха се крие в колосалните ресурси на Съветската армия. „Правда“ казва каква е работата: „Достатъчно е да се появи някакъв, дори не много обещаващ боксьор и той веднага е примамен в ЦСКА.“ В резултат от дванадесетте най-добри боксьори на Съветския съюз, десет бяха от армейския клуб, един от Динамо (спортно общество, спонсорирано от КГБ) и един от спортен клуб „Труд“. Но тези десет армейски боксьори не са собствен продукт на ЦСКА. Всички те бяха привлечени от други клубове: „Трудови резерви“, „Спартак“ или „Буревестник“. Същото се случва и при хокея на лед, парашутизма, плуването и много други спортове.

Как един армейски клуб успява да привлече спортисти? Първо — присвоява им военно звание. Всеки спортист, който се присъедини към ЦСКА, получава звание сержант, старши сержант, мичман или офицер, в зависимост от нивото му. Колкото по-добри са неговите резултати, толкова по-висок е рангът. След като получи военно звание, спортистът има възможност да посвети толкова време на спорта, колкото иска и в същото време ще бъде считан за аматьор, тъй като по професия е войник. Всеки съветски „спортист-аматьор“, който е малко над средното ниво, получава допълнително заплащане в различни форми — „за допълнителна храна“, „за спортно облекло“, „за пътуване“ и т.н. „Аматьорът“ получава много по-голямо удоволствие от спорта, отколкото лекар или опитен инженер, при условие че достигне европейско ниво. Но съветската армия също му плаща и то не лошо, за военното му звание и служба.

ЦСКА е много привлекателен за спортиста с това, че когато вече не е в състояние да спортува на международно ниво, все още може да поддържа званието и заплатата си. В повечето други клубове той би загубил всичко. Какво дава тази политика? На 14-та зимна олимпиада съветските спортисти спечелиха седемнадесет златни медала. Ако преброите броя на сребърните и бронзовите медалисти, броят на спортистите с военен ранг ще се увеличи драстично. И ако добавите списъка на военни спортисти на Летните игри, тогава ще са необходими няколко страници. Има ли друга армия в света, която поне да се доближи до постиженията на Съветската армия?

Нека сега зададем следния въпрос: защо Съветската армия проявява такава готовност да присвоява военни звания на спортисти, изплаща им заплата и им осигурява жилища и офицерски привилегии?

Отговорът е, че ЦСКА и многото му клонове предоставят базата, която СпН използват за набиране на своите най-добри бойци. Разбира се, не всеки член на ЦСКА е войник от Спецназ. Но най-добрите атлети в ЦСКА почти винаги са.

СпН са смесица от спорт, политика, шпионаж и въоръжен тероризъм. Много е трудно да различим какво преобладава и кое е второстепенно. Всичко е толкова преплетено.

На първо място Съветският съюз поставя международен престиж под формата на златни медали на Олимпийските игри. За да постигне това, той се нуждае от организация със строга дисциплина и правила, способна да изтръгне всяка капка сила от спортистите, като не им позволява да се отпуснат.

Второ, Съветската армия се нуждае от огромен брой хора с изключителни атлетически способности на олимпийско ниво, за да изпълнява специални задачи в тила на противника. Препоръчително е тези хора в мирно време да посещават чужди държави. Спортът прави това възможно. Тъй като се грижат за спортистите, те са благодарни на богатия клуб, който им плаща добре, снабдява ги с коли и апартаменти и организира пътуванията им в чужбина. Нещо повече, те се нуждаят от клуб, където биха могли да се считат за аматьори, въпреки че не работят никъде другаде, освен в този клуб.

Спецназ са точката, в която интересите на страната, Съветската армия и военното разузнаване съвпадат с интересите на хора, искащи да посветят целия си живот на спорта.

След Втората световна война, в резултат на увеличения опит, от щабовете на всеки военен окръг, всеки вид армия и флот са създадени спортни батальони. В армията и флота бяха създадени страхотни спортни отбори. Тези огромен брой спортни формирования бяха под прекия контрол на Министерството на сигурността. Използвани са всякакви средства за събиране на най-добрите спортисти, чиято работа беше да защитават спортната чест на дадена армия, флот, окръг, група войски или флоти, където служеха. Някои от тези спортисти бяха наборници, които напускайки армията, завършваха и задължителната си военна службата. Но повечето оставаха за дълго във военните спортни организации с чин сержант и по-нагоре. Съветското военно разузнаване избираше най-добрите си хора сред членовете на тези спортни подразделения.

В края на 60-те години стана ясно, че спортна рота или спортен батальон силно противоречат на името си. Те биха могли да привлекат ненужно внимание от чужбина. Затова спортните формирования бяха разпуснати, а на тяхно място дойдоха спортни отбори. Тази промяна беше чисто козметична. Спортни отбори на военния окръг, групи от войски, флоти и т.н. са съществували като независими подразделения. Войниците, сержантите и офицерите, числящи се към тях, не са служили в армейски полкове, бригади или дивизии. Службата им минава в спортния отбор, ръководен от областния щаб. Повечето от тези спортисти бяха внимателно подбирани и вербувани за обучение в СпН, за да изпълняват най-рисковите задачи в тила на противника. Обикновено се изискваше да участват в скачане с парашут, самбо умения, бягане и плуване, стрелба, независимо от основния им спорт.

Неопитен човек, гледащ отборите на военния окръг, групи и други подобни, няма да намери нищо необичайно. Това се дължи на факта, че СпН са напълно отделно образувание. Всеки спортист във всяка малка група има свои индивидуални задачи и работи върху тях: бяга, плува, скача и стреля. Но по-късно, вечер, в затворена, добре охранявана стая, те изучават типография, радиокомуникации, механизми за управление и други специални предмети. Те редовно тайно се отвеждат поединично, на двойки, в групи или дори на полкове, в отдалечени райони, където участват в обучението. Роти и полкове от професионални спортисти в Спецназ съществуват само временно по време на тренировки и когато се вдигне тревога, а след това тихо се разпадат, превръщайки се отново в невинни спортни секции и отбори, които могат да се превърнат в страхотни бойни формирования в точното време.

Според генерал-полковник Шатилов спортистите са най-енергични и смели в битка, имат повече увереност в способностите си, трудно се изненадват, бързо реагират на промените в ситуацията и са по-малко податливи на умора. Не можете да спорите с това. Първокласен спортист е на първо място човек с голяма сила на волята, преодолял мързела и страхливостта си, който се е насилвал да бяга всеки ден, докато не падне и е тренирал мускулите си до състояние на пълно изтощение. Спортистът е човек, заразен с духа на конкуренцията, който иска да спечели в състезания или битки повече от обикновения човек.

В спортните секции и отбори на военни окръзи, групи, армии, флоти и флотилии има много висок процент жени, занимаващи се със спорт, защитаващи честта на своя окръг, група и т.н. Подобно на мъжете, жените получават военно звание и подобно на мъжете се набират в СпН.

Няма жени в обикновените части на СпН. Но в професионалните спортни подразделения на Спецназ около половината са жени. Те се занимават с различни спортове: парашутизъм, планер и самолет, стрелба, бягане, плуване, мотокрос и други подобни. Всяка жена, свързана със Спецназ, трябва да се занимава с някои свързани спортове, с изключение на основния си спорт, а някои от тях са задължителни, като самбо, стрелба и някои други. Тези жени трябва да участват в упражненията заедно с мъжете, по пълна програма от предмети, необходими за действия в тила на противника.

За да може да има толкова висок процент жени в професионалните спортни формирования на СпН причини се коренят в психологията и стратегията: ако по време на войната група от високи млади хора с широки рамене се появи в тила на противника, това може да предизвика съмнение, тъй като всички мъже трябва да бъдат мобилизирани на фронта. Но ако в една и съща ситуация хората видят група спортно изглеждащи момичета, вероятността от безпокойство или изненада би била малка.

За да спечелите войната, се нуждаете от добри познания за природните условия в района, в който трябва да действате: особеностите на терена и климата. Трябва да разбирате добре навиците на местното население, езика и възможностите за убежища; за гори, храсталаци, планини, пещери и онези препятствия, които трябва да бъдат преодолявани; реки, дерета и кладенци. Трябва да знаете местоположението на вражеските военни части и полицията, тактиката, която използват и други подобни.

Един обикновен отряд на Спецназ, разбира се, не може да посещава места, където вероятно ще трябва да се бие с противника в случай на война. Но професионални спортисти имат тази възможност. Съветската армия дава тази възможност.

Например през 1984 г. във Франция се проведе 12-то Световно първенство по парашутизъм. Общо там бяха раздадени двадесет и шест златни медала, от които съветският отбор спечели двадесет и два. „Съветският отбор“ всъщност беше отбор на Въоръжените сили на СССР. Той се състоеше от петима мъже и пет жени: капитан, старши прапорщик, трима прапорщици, старши сержант и четирима сержанти. Треньорът на отбора, лекарят и целият технически персонал бяха съветски офицери. Съветският журналист, който придружаваше екипа, беше полковник. Този екип от „спортисти“ прекара известно време в Париж и на юг във Франция. Много интересно и много полезно пътуване, а имаше и други съветски офицери — например полковник, който беше треньор на кубинския отбор.

Сега да предположим, че избухне война. Съветската армия трябва да неутрализира френския ядрен потенциал. Франция е единствената страна в Европа, с изключение на Съветския съюз, която има стратегически ядрени ракети в подземни силози. Тези силози са изключително важна цел, вероятно най-важната в Европа. Силите, които трябва да ги изключат от военните действия, ще бъдат Спецназ. И кого ще прати висшето съветско командване да изпълни тази задача? Отговорът е, че след световното първенство по парашутизъм вече има подготвен отбор.

Често се твърди, че спортът изгражда връзки между държавите. Това е странен аргумент. Ако е така, защо не се е случило, някой преди Втората световна война да покани германски парашутисти от СС в страната си, за да подобри връзките си с нацистите?

Понастоящем всяка страна има основателна причина да не приема никакви съветски военни спортисти на своята територия. СССР може да бъде осъден от собствените си официални действия и изявления. Вземете три случая: съветското правителство временно изпрати войски в Чехословакия. Разбира се, ние вярваме в съветското правителство и знаем, че след определено време съветските войски ще бъдат изтеглени от Чехословакия. Но докато това не се случи, има достатъчно причини „временно“ да се попречи на Съветската армия да влезе във всяка една свободна държава.

Второ, Съветският съюз въвежда в Афганистан „ограничен“ контингент от войски. Планът на съветските лидери беше, че думата „ограничен“ ще успокои всичко — ще има повече причини за безпокойство, ако в Афганистан има „неограничен“ контингент от съветски войски. Но тъй като „ограниченият“ контингент от съветските войски все още е в Афганистан, би било хубаво да се ограничи броят на съветските полковници, майори, капитани и сержанти в западните страни, особено тези, които носят сини барети и малка позлатена значка с парашут на петлиците си. Именно хората със сини барети убиват деца, жени и старци в Афганистан по най-бруталните и жестоки начини.

Трето, съветски пилот свали пътнически самолет със стотици хора на борда. След това има ли смисъл да се срещате със съветски пилоти на международни състезания и да разберете кой е по-добър и кой по-лош? Сигурен съм, че отговорът е ясен без никаква конкуренция.

Спортът е политика, а големият спорт е голямата политика. В края на последната война Съветският съюз превзе и трите балтийски държави: Естония, Латвия и Литва, а Западът никога не е признавал правата на Съветския съюз на тези територии. „Добре“, казаха съветските лидери, „ако не признаете де юре, тогава признайте де факто.“ С помощта на спорта е извършен основен заговор. По време на Олимпийските игри в Москва някои състезания се провеждат в Москва, а други — в окупираните територии на балтийските страни. По това време разговарях с много западни политици и спортисти. Попитах ги: ако Съветският съюз окупира Швеция, щяхте ли да отидете на Олимпийските игри в Москва? В един глас отговориха с възмущение: „не!“ Но ако някои от игрите се провеждат в Москва, а други в Стокхолм, щяха ли да отидат в окупиран Стокхолм? Нямаше ограничение за негодуванието им. Смятаха се за принципни хора и никога не биха пътували до окупирана страна. Тогава защо, попитах, отиват на олимпийските игри, някои от които се провеждат на окупираната територия на балтийските страни? Не получих отговор на този въпрос.

Подразделенията, състоящи се от професионални спортисти в Спецназ, са елит в елита. Те се състоят от най-добрия човешки материал (някои от олимпийското ниво), радвайки се на несравнимо по-добри условия за живот и много по-големи привилегии от другите в Спецназ.

При изпълнение на задачи професионалните спортисти имат право да контактуват с агенти на СпН на територията на врага и да получават помощ от тях. Всъщност те са авангардът за останалите от Спецназ. Те са първите, които се запознават с най-новите оръжия и техника, те са първите, които практикуват новоразработените и най-рискови видове операции. Само след изпитания, извършвани от отряди от спортисти, ново оръжие и оборудване и методи за операции, те се спускат до редовните подразделения на Спецназ. Ето един пример:

В книгата ми „Аквариум“, публикувана за първи път през юли 1985 г., описах периода на моя живот, когато служех като офицер в Разузнавателното управление на военния окръг и често действах като личен представител на окръжния началник на разузнаването в групи на Спецназ. Периодът, който описах, беше ясно определен: беше след завръщането ми от „освободената“ Чехословакия и преди да вляза във Военно-дипломатическата академия през лятото на 1970 година.

Описах обичаен отряд Спецназ, с който бях. Една група се хвърляше с парашути от височина 100 метра. Всеки човек имаше само един парашут: в тази ситуация резервният е безполезен. Скокът беше извършен при сняг. В книгата описах само един тип парашут „Д-1-8“. Четири месеца по-късно, в списание „Советский Воин“ от ноември 1985 г., генерал-лейтенант Лисов казва нещо, което би могло да се нарече предистория на групов парашутен скок на част от Спецназ от критично малка височина. Генералът описа групов скок от височина 100 метра, в който всеки човек имаше само един парашут и той обясни, че втори парашут не е нужен. Скокът беше в снега. Статията описва само един тип парашут — „Д-1-8“.

Генерал Лисов описа тестовете, които са проведени от октомври 1967 г. до март 1968 г. Генералът, разбира се, не каза защо се провеждат тестовете и думата „Спецназ“, разбира се, не се използва. Но той наблегна на факта, че тези тестове не се провеждат, защото имат нещо общо със спорта. Напротив, в съответствие с правилата, установени в тогавашните международни спортни стандарти, всеки, който отвори парашута си под 400 метра от земята по време на състезание, биваше дисквалифициран.

Генерал Лисов провел тестовете срещу всички правила на спорта и не с цел да демонстрира героизъм. Военните атлети скочили от самолет на височина 100 метра, така че парашутите им трябвало да се отворят още по-ниско. Груповият скок беше извършен едновременно от няколко самолета, парашутистите скачаха от самолет с интервал от около 1 секунда. Всеки от тях беше във въздуха между 9,5 и 13 секунди. Генерал Лисов обобщи следното: 100 метра, 50 души, 23 секунди. Зашеметяващ резултат по всякакви стандарти.

Тези петдесет души символизираха петдесетте години на Съветската армия. Предвиждаше се този скок да се извърши на 23 февруари 1968 г. на годишнината, но поради лошото време беше отложен за 1 март.

По онова време не знаех за експериментите на генерал Лисов. Но сега ми е ясно, че тактиката, въведена в бойните части на Спецназ през 1969–70 г., е започната от професионални военни спортисти година по-рано.

Този опасен трик бе извършен от познатия ми отряд Спецназ при сравнително прости условия: скочихме в група от тринадесет души от широкия заден люк на самолета Антонов-12. Професионалистите, за които генерал Лисов пише, скочили от тясната странична врата на Антонов-2, което е по-трудно и опасно. Професионалистите скочили в по-голяма група, много плътно един до друг и с по-голяма точност.

Пренебрегвайки факта, че обикновеният отряд Спецназ не постигна и никога няма да постигне резултати, сравними с тези, получени от професионалните спортисти, идеята за групов скок от височина от сто метра обогати десантчиците с изключително ценна техника. Спецназ вече са на земята, преди самолетите да се скрият отвъд хоризонта и са готови за действия, преди врагът да разбере какво се е случило. Те се нуждаят от такава техника, за да могат да атакуват противника без предупреждение. Затова и поемат такъв риск.

По време на войната бойните части на СпН ще изпълняват мисии в тила на противника. Дали отрядите от професионални спортисти, които са в състояние да изпълняват особено опасни задачи с още по-голяма точност и бързина от обикновените групи Спецназ, ще останат без работа по време на войната?

Преди да завърша тази тема, бих искал да добавя няколко думи за другата употреба на съветските спортисти за терористични операции. Не само в Съветската армия, но и в съветския наказателен апарат (известен по различно време като НКВД, МГБ, МВР и КГБ) има своя спортна организация — Динамо. Ето няколко примера за практическата му употреба.

Когато войната приключи и „чистите“ парашутисти изчезнаха, Анна Шишмарева се присъединява към ОМСБОН („Съветски воин“, №20, 1985). Анна Шишмарева е известна съветска спортистка от предвоенния период, докато ОМСБОН беше бригада на Осназ към НКВД, за която вече писах.

Друг пример: Сред хората в нашите „специални“, както ги наричаха, имаше много известни рекордьори и шампиони на СССР от преди войната („Червена звезда“, 22 май 1985 г.). И накрая: Борис Галушкин, изключителен съветски боксьор от предвоенния период, бил е лейтенант и е работел като следовател в НКВД. По време на войната той е в тила на противника с една от групите на Осназ.

В колекцията ми има достатъчно примери. Но КГБ и спортен клуб „Динамо“ не са моята област на интерес. Надявам се някой от бившите офицери от КГБ, избягали на Запад, да напише по-подробно за използването на спортисти от съветската тайна полиция.

Трябва обаче да спомена едно много мистериозно спортно общество, наречено „Зенит“. Официално то принадлежи на Министерството на авиостроенето. Но има достатъчно силни причини да се смята, че зад този клуб стои някой друг. Зенит не може да се сравнява с ЦСКА или Динамо по отношение на спортните резултати или популярността. Но от време на време той проявява доста необичайна агресивност в усилията си да вземе най-добрите спортисти. Стилът и общата посока на тренировки в Зенит са много милитаризирани и много подобни на тези на ЦСКА и Динамо. Зенит заслужава по-голямо внимание, отколкото му се дава. Много е вероятно изследовател, който сериозно изучава Зенит и неговите връзки, да направи доста неочаквани открития.