Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Книга игра
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,2 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Вилиян (2012 г.)
Разпознаване
Никсата (2012 г.)
Корекция
Шангри (2013 г.)
Източник
knigi-igri.net

Издание:

Майкъл Майндкрайм. Островът на динозаврите

ИК „Хермес“, 1997

 

Редактор: Пламен Тотев

Художник: Ивайло Иванчев

Коректор Ева Егинлиян

 

Българска, първо издание

Формат: 84/108/32

Печатни коли: 9

История

  1. — Добавяне

На малкия мъж на име Васко

и на неговата хубава майка.

Няколко думи от автора

Може би мнозина от почитателите на жанра ще се изненадат от темата, с която реших да се захвана след фентъзи-трилогията за Елмар. Единственото обяснение е, че обичам да сменям сюжетите на книгите си, за да не затъна прекалено дълбоко в една тема. Смятам, че така е по-добре и за читателите.

Никога не съм предполагал, че ще ми бъде толкова интересно да напиша история за динозаври. Когато се зарових в литературата, обхващаща древната история на земята, първо ме привлякоха живописните картини. Те са страхотни, особено в луксозното двутомно издание на университета в Кеймбридж, озаглавено „Динозаврите“.

Изчетох няколко книги за огромните гущери, населявали планетата ни преди десетки милиони години. И колкото повече четях, толкова по-ясно ми ставаше, че знаем твърде малко за тях със сигурност, може би едва десет процента. Останалото е фантазия и множество хипотези, които често си противоречат една на друга.

Моите динозаври не са като тези в „Джурасик парк“, което не означава, че са фалшиви или нескопосано измислени. Опитайте се да си спомните огромния тиранозавър рекс (Ти-Рекс, както ще го наричам занапред), за когото във филма се твърдеше, че атакувал само движещи се предмети, докато в същото време зрението, обонянието и слухът му били твърде слаби, за да различат неподвижната плячка от храст или скала. В специализираната литература подобно нещо се предполага за растителноядния трицератопс, докато хищният Ти-Рекс е представен с доста по-богати сетивни възможности.

При всеки спорен въпрос е добре да се огледаме около себе си и да видим как самата природа решава нещата. Ясно е, че хищниците са по-изобретателни и по-добре екипирани от растителноядните животни. Еволюцията на човека е най-яркото доказателство в подкрепа на това твърдение. (Дребните първобитни хора са измислили копията, лъковете и стрелите, копаенето на ями, набиването на дебели колове със заострен връх в тях и прикриването им с листа, за да хванат едрия мамут и да се сдобият с месото му!) Ето защо аз твърдо вярвам, че страшният Ти-Рекс е имал много повече сетивни възможности за откриване на плячка, отколкото ни показват Спилбърг и Крайтън.

Може би създателите на „Джурасик парк“ са сметнали за удобно и ефектно да осакатят така лошо бедния Ти-Рекс, но всъщност тяхното предположение едва ли отговаря на истината.

Дълго мислих как точно да възкреся динозаврите, за да ги срещна с хората. Делят ни повече от 60 милиона години! Най-лесно беше да използвам вече измислените идеи.

Едната е много популярна след „Джурасик парк“. Комарите пили от кръвта на динозаври, после попаднали в смола и така се консервирали, а днес учените изтеглят от тях запазената кръв и по нейните данни възкресяват чудовищата. Сигурно мнозина учени биха говорили в продължение на дълги дни за спорните моменти в тази идея, но аз я опровергавам само с един пример. Представете си огромния Ти-Рекс. Кожата му е груба и грапава, дебела поне един сантиметър. След това си представете един комар и вижте колко дълго е жилото му. Първо, не вярвам древният комар да е имал жило един сантиметър. И второ, трябва много повече сила от тази на комара, за да се пробие толкова дебела обвивка. В заключение ще кажа, че Ти-Рексът е имал направо нежна кожа, ако го сравним с анкилозавъра например.

Другата идея е твърде стара и се води на сметката на гениалния създател на Шерлок Холмс — Артър Конан Дойл. В неговата книга „Изгубеният свят“ праисторически животни и хора оцеляват до наши дни в едно плато, оградено от високи скали. Книгата е хубава, но в идеята намирам съществен недостатък. За еволюцията няколко милиона години не са малко време. Едва пет милиона години са били нужни на човека, за да извърви пътя от своята поява на планетата до съвременния си вид. Ако приемем, че съществува място, където динозаврите са могли да се запазят цели шестдесет и пет милиона години (а някои видове са изчезнали много по-отдавна!), то кой би могъл да предположи каква еволюция са претърпели тези създания? Има хипотеза, че някои от тях биха се наложили като господстващ вид и биха заприличали в много отношения на човека — ходене на два крака, превръщане на лапата в ръка с пръсти, засилване на мозъчната дейност и др. Например описаният в тази книга деинонихус (който не бива да бъде бъркан с велосираптора, макар никъде в литературата да не открих данни за хищника, споменат от Крайтън в книгата и филма!), един от най-умните динозаври (разбира се, хищник!), е отличен кандидат за властелин на света.

И така, нито една от двете идеи не ми харесваше достатъчно, а и не исках да ги копирам сляпо. Затова се спрях на трети вариант. Не твърдя, че той е по-добър от останалите, но за мен е единствената реална възможност човек да се срещне лице в лице с динозаврите.

Може би отделих голямо място на тези огромни бозайници, но то е, защото темата наистина е странна и необичайна. Освен това твърде много са спорните моменти, а не искам да рискувам да бъда обвинен в некомпетентност по въпросите за динозаврите, без да направя опит да убедя читателите си, че не им поднасям някаква блудкава боза, която да пробутам покрай добилите невероятна популярност два филма на Спилбърг.

Време е да кажа нещо повече за бъдещите си планове. Идва ред на „Черната маска“, петата книга от колекция „Майкъл Майндкрайм“ на издателска къща „Хермес“. В нея читателят ще се сблъска със Злото, заплашващо да завладее цял град на бъдещето. И само един човек може да го спре — непознатият и тайнствен покровител на града, известен като Черната маска. Ако си запален по Супермен, Батман и Човека-паяк, то тази книга-игра ще ти поднесе едно незабравимо изживяване.

А после идва време да изпълня своя дълг към родината. Уви, това не означава, че ще напиша книга-игра по сюжет от българската история. Чисто и просто влизам в казармата, където в продължение на една година ще ме учат да козирувам, марширувам, рапортувам и ред други „полезни“ умения, без които човек не може да оцелее в съвременния свят, ако се вярва на хората с фуражки.

Разбира се, направих всичко възможно да не прекъсне издаването на колекцията. Подготвих още две книги, които ще излязат по времето, когато аз ще уча най-новите маршови стъпки и ще се отправям с бодра песен към столовата, за да видя какво са пощадили плъховете от обеда. Те (книгите, а не плъховете!) трябва да поддържат огъня, докато отново стана свободен човек и получа възможност да се заловя усилено с работа.

А сега е време да те оставя насаме с динозаврите и всички удоволствия и неприятности, които те могат да причинят. Надявам се, че ще успееш да се справиш и ти пожелавам

Приятно четене и успех!

Майкъл Майндкрайм

Въведение

ЛОВЕЦЪТ: Това съм аз, Ник Стоктън. Макар да съм по-известен с книгите си за природата и с ловните разкази, в това приключение взех участие единствено заради умението си да се справям с хищници в тяхната естествена среда. Бях на двадесет и осем, когато започна историята, която се каня да разкажа, но бих искал да спомена нещо и за годините преди това.

Баща ми държеше магазин за оръжия в Солт Лейк Сити през седемдесетте и осемдесетте години. Бизнесът вървеше добре, може би защото фамилията ни беше същата като тази на звездата на баскетболния отбор на града „Юта Джаз“ — Джон Стоктън. Всъщност не съм справедлив. Баща ми беше добър търговец и си разбираше от работата.

От малък си играя с истински оръжия, а бях едва на осем, когато за първи път отидох на лов. Двамата с баща ми прекарахме един уикенд „по мъжки“, преследвайки разкошен елен из планините над града. За мен изживяването беше неповторимо, макар да не успяхме да се приближим достатъчно до животното, за да изстреляме поне по един куршум.

Десет години по-късно вече бях заклет ловец. Докато връстниците ми се отправяха към колежите с мечти за кариера и бляскаво бъдеще, аз напуснах семейното огнище, за да отида в Йелоустоун. Там се нуждаеха от хора, които са свикнали да живеят сред природата и не се боят от диви животни и стихии. Работих две години като планински спасител, като живях в дървена хижа високо в планината. През това време на три пъти преследвах побеснели мечки гризли и участвах в няколко хайки за вълци. После всичко ми писна. Реших, че трябва да сменя обстановката и отидох в Индия.

Невероятно е, но дори и в края на двайсети век тази държава има нужда от добри ловци. Получих възможност да преследвам няколко човекоядци из северните краища на страната. Преживял съм не една или две нощи сам сред джунглата, в местност, където се разхожда гладен тигър-човекоядец. Кожите им, както и тези на убитите гризли, пазя като скъп спомен. Към тях трябваше да прибавя и кожите на двойката леопарди-човекоядци, които преследвах повече от месец. Но когато най-сетне успях да ги застрелям, единият падна в дълбока скалиста пропаст, а другият бе нарязан на парчета от разгневена тълпа роднини на техните жертви.

След шест години в Индия отново реших да сменя обстановката и се прехвърлих в Африка, за да ловувам лъвове. Много от тези горди животни са отделени в национални паркове и за тях се полагат много грижи. Рядко е, но се случва някой „див“ лъв да побеснее и тогава единственият изход е той да бъде застрелян. Успехите в Индия допринесоха много за доброто ми име в определени среди и това ми даде възможност да застрелям три лъва в африканските джунгли.

На двадесет и седем години за пръв път започнах да изпитвам нужда от повече пари и това ме накара да приема предложението на един кенийски сафари-клуб. Клубът притежаваше огромен резерват за лъвове и организираше лова им. Доколкото знам, дейността на работодателите ми не беше особено законна, но те печелеха достатъчно добре, за да си позволят да плащат нужните подкупи и нямаха проблеми с властите.

Моята задача беше да придружавам богати клиенти, които желаеха да прекарат няколко дни в преследване на „опасен“ лъв и накрая да имат възможност да го застрелят. Трябваше да ги охранявам в джунглите, да ги спасявам от всякакви възможни неприятности и накрая да им поднеса лъва на тепсия. Тъй като жертвите винаги бяха стари и „обработени“ животни, не ми беше особено трудно да се справям със задачата си. Получавах по пет хиляди долара за всеки успешен лов, а за един месец имах поне по двама клиенти, така че работата беше направо мечта.

Въпреки това обмислях да напусна, защото целият лов беше една голяма пародия и всеки път се чувствах унизен да участвам в слаба пиеса, разигравана за богат наивник, който плащаше по двеста хиляди долара за удоволствието да се нарече „ловец на лъвове“. И тъкмо тогава в клуба дойдоха хората от „ТехноАрт“ с предложение, което ме накара да забравя всичко друго и да се впусна в най-рискованото начинание в живота си.

ПАЛЕОНТОЛОЖКАТА: Най-прекрасното създание от света на науката бе избрало да се погребе сред купища кости на древни животни. Казваше се Рита Хагард и беше побъркана на тема динозаври. Знаеше всичко възможно за тези създания, имаше по няколко хипотези за всяко от тях и се чувстваше истински щастлива, само когато правеше нещо, свързано с праисторическите чудовища.

Рита взе участие в приключението, защото нищо, свързано с динозаврите, не беше тайна за нея. Тя трябваше да обогати експедицията ни с необятните си знания за тези същества. Длъжен съм да кажа, че се справи отлично със своята задача.

ЖУРНАЛИСТЪТ: Тимъти Райън, известен още като Жилото Тим, водеше най-гледаното в Съединените щати телевизионно шоу с участие на знаменитости от различни области на живота. Рейтингът му беше по-висок от този на Джей Лено и Лари Кинг, а мнението му се приемаше за неоспорима истина от поне сто милиона американци. Именно изключителното му влияние върху общественото мнение беше накарало момчетата от „ТехноАрт“ да го привлекат в отбора.

Тим беше поносим, когато се намираше в добро настроение, и отвратителен, когато нещо не ставаше според очакванията му. Гледаше на себе си като на звезда и смяташе, че светът се върти около него. Никога не успях да го харесам истински — за разлика от Рита, която ми допадна веднага, но това не беше причина да не рискувам живота си, за да го спася от неприятности.

ПРИКЛЮЧЕНИЕТО: Името на играта беше „ОЦЕЛЯВАНЕ“. Аз бях Силният, Рита — Знаещата, а Тим — Товарът. Тримата заедно трябваше да преминем през много опасности, за да изпълним договора си с „ТехноАрт“ и да заслужим тлъстите хонорари.

Отиди на Правила за игра.

Правила за игра

Първото и най-важно правило в тази игра е да спазваш точно указанията в края на всеки прочетен от теб епизод. Те са отпечатани в курсив, за да се различават от литературния текст на епизода.

В края на книгата ще намериш дневник. Той се състои само от две таблици. Разгледай ги добре, защото те също ще са ти нужни за играта. В началото няма да записваш нищо в тях, но с течение на времето дневникът постепенно ще се запълва.

Понякога в текста ще получаваш указания да запишеш някоя дума в таблицата „Кодови думи“ или да провериш дали вече не си записал определена кодова дума. От това ще зависи съдбата на героите ти. Не се стреми да проумяваш смисъла на записваните от теб кодови думи. Те помагат на автора да „отгатне“ какво си правил до момента и да определи бъдещето ти. Не е казано, че кодовата дума „смърт“ е непременно лоша, както и „роза“ не е гарантирано добра.

В таблицата „Резултати“ ще отбелязваш точките си за престиж и удоволствие. Те няма да влияят върху съдбата на участниците в експедицията, а са сложени само за твое улеснение — чрез тях лесно ще можеш да оцениш колко добра е била играта ти.

Точки престиж ще печелиш всеки път, когато направиш правилен — разбирай „разумен“ — избор. Но невинаги правилното действие е най-приятното, а понякога от много разум започва да боли глава. Затова някои твои своеволни постъпки ще бъдат награждавани с точки удоволствие.

Сигурно вече си забелязал, че в тази книга няма таблица за посочване на случайни числа. Това е така, защото в книгата няма нищо случайно. Победителят може гордо да каже, че дължи успеха си единствено на своите способности!

В края на книгата ще намериш материала „За амбициозните играчи“. От него ще разбереш как да определиш дали си играл добре или има още какво да се желае.

Ако все още има нещо неясно по правилата за игра, не се притеснявай. Просто започни играта и ще видиш, че всичко е по-лесно, отколкото изглежда. Трябва ти само малко смелост!

Отиди на 1.

Кодови думи
Резултати
Престиж Удоволствие

Епизоди


Неактивните епизоди бяха скрити. Ще се покажат в хода на играта.

Отиване на епизод

Епилог

Отворих очи и в първия момент не можах да възприема гледката. Стоях прав в средата на стаята в имението на „ТехноАрт“, където бях преспал, преди да тръгна към Острова на динозаврите. Краката ми бяха обути в лъскави ботуши, от които излизаха няколко тънки и дълги кабела. Върху ръцете ми бяха нахлузени ръкавици от подобна материя, от които също стърчаха кабели. Пред мен с доволна усмивка стоеше Карл Лемски. В ръцете си собственикът на „ТехноАрт“ държеше странен шлем и в мозъка ми веднага се породи подозрение, че току-що го е смъкнал от моята глава.

— Как ти хареса нашата виртуална реалност, Ник? — попита Лемски. — Знаеш ли, че ти изпробва резултата от труда на няколко хиляди души, които работиха до изтощение в продължение на месеци, за да създадат този остров и неговите обитатели?

Виртуална реалност? Дори не знаех какво е това. В джунглите не се носеха слухове за такива хитрини и аз не знаех какво да кажа. Изглежда Лемски разбра объркването ми, защото се зае да ми обяснява ситуацията.

* * *

Виртуалната реалност не е новост за деветдесетте години на двайсети век и с времето става все по-съвършена. В нея могат да се създават имитации на различни ситуации, понякога с участието на повече от един човек. „ТехноАрт“ е само една от многото компании, които се занимават със създаването на виртуална реалност, а „Островът на динозаврите“ е нейният последен и най-съвършен продукт.

С помощта на сензорни ръкавици, ботуши, колани и шлем участникът във виртуалната реалност може да преживее онова, което нейните създатели са предвидили като възможности за приключение. Участието на няколко човека, всеки от които може с избора си да влияе върху развитието на действието във виртуалната реалност, е напълно постижимо.

* * *

— Значи нито един от нас нямаше да загине дори ако бях сгрешил? — казах аз, когато Лемски ни събра тримата с Тим и Рита, за да чуе мнението ни за продукта на своята компания.

— Не, щяхте да излезете от виртуалната реалност в мига, когато един от вас бъде наранен смъртоносно — обясни Лемски.

— Тогава не разбирам защо изобщо бях повикан да участвам — недоумявах аз. — А още по-малко разбирам причините да ми бъде изплатен приличният хонорар, за който се договорихме.

— Този хонорар е само началото, ако приемеш работата при нас, Ник — усмихна се Лемски. — Сам видя, че на острова е пълно с опасности. Ако човек се разхожда из джунглата без помощта на опитен ловец като теб, скоро ще излезе от виртуалната реалност, защото ще стане жертва на някой хищник. Ние предвиждаме да изпращаме на острова групи от по няколко човека срещу прилично заплащане. Ти ще бъдеш техен водач и ще се грижиш те да оцелеят достатъчно дълго в условията на дивата природа, за да бъдем в правото си да приберем парите на клиентите. Още отсега мога да ти кажа, че ще се намерят поне десет хиляди души, които да платят базовата цена от две хиляди долара за една седмица сред динозаврите и премиите за всеки убит деинонихус или Ти-Рекс. По сметки на нашите експерти една екскурзия ще струва на клиентите ни около дванадесет хиляди долара, от които твоят дял е десет процента. За година можеш да печелиш по двеста хиляди долара, ако прекарваш половината от времето си на острова.

— Ами Рита? И за нея ли сте измислили нещо?

— Ако приеме нашето предложение, тя ще бъде екскурзовод и ще те придружава при всяка експедиция. Повечето от клиентите ни ще имат нужда от човек, който да им обяснява какво виждат, защото малцина знаят достатъчно за динозаврите, за да изпитат истинско удоволствие от разходката из острова. Единствено Тим няма да бъде с вас, за което едва ли ще съжалявате.

Жилото Тим се ухили нагло на последната забележка, но не забелязах тя да го засегна, макар да беше вярна. Несъмнено той пресмяташе печалбите от договора, който беше сключил с „ТехноАрт“, и те му се струваха достатъчни, за да не обръща внимание на дребни заяждания.

— Ти какво мислиш, Рита? — обърнах се аз към палеонтоложката.

— Бях потресена, когато разбрах, че всичко е една измислица — отвърна тя. — Моля да ме извините, но аз съм преди всичко учен и не обичам цирковете. Предпочитам да се върна към разкопките и откриването на истински скелети на динозаври, вместо да се правя на екскурзовод.

— Жалко — разпери ръце Лемски. — Сигурно ще успеем да ти намерим заместник, но никак няма да е лесно. Все пак уважавам решението ти.

— Ще трябва да намерите заместник и на мен, Карл — казах аз. — Предложението на „ТехноАрт“ поразително съвпада с работата ми в сафари-клуба, а там вече беше започнало да ми писва от театър. Съжалявам, но занапред ще предпочитам истинските неща, дори когато са по-малко ефектни и по-зле платени от измислиците.

Двамата с Рита се спогледахме и станахме от местата си. Нямаше какво повече да търсим в имението на „ТехноАрт“. Хонорарите на компанията бяха повече от достатъчни на първо време, а после все щяхме да измислим нещо.

За амбициозните играчи

Събери точките си „престиж“ и „удоволствие“. От техния сбор можеш да си направиш извод за това колко правилно си играл:

от 7 до 20 точки — много слаба игра, особено ако имаш предвид, че не е възможно да имаш по-малко от 7 точки.

от 21 до 30 точки — в решителни моменти си правил грешки, които са ти коствали много точки.

от 31 до 40 точки — напълно приличен резултат, който може да те задоволи, ако си играл книгата само за развлечение.

от 41 до 45 точки — отлична игра, като само малко не ти достига да бъдеш съвършен!

повече от 46 точки — ти си гений, познаващ отлично не само динозаврите, но и всички трикове, които авторите на книги-игри използват, за да порежат читателя!

Разказ за книгата „Островът на динозаврите“

Надявам се, че не си останал разочарован от епилога на книгата, където се разбира, че всичко е било само една компютърна шашма. В своята двадесета поред книга (ако броим и втората книга за викингите, която беше написана преди година, макар издаването й да се забави) аз прибягнах към един трик, който бях използвал в „Изпитанието“. Тогава идеята се възприе без проблеми, както бих искал да стане и сега.

За разлика от повечето мои книги, тази беше написана почти изцяло при пълна тишина. Но когато правех изключение, неизменно слушах последната тава на „Guns N’ Roses“ — „The Spaghetti Incident?“. За съжаление нямах много време за четене на художествена литература, като се изключи „Джурасик парк“. Но нея я минах по диагоналната система, защото се оказа невероятно скучна.

Ако си много запален по динозаврите, бих ти препоръчал да хвърлиш един поглед на страхотното двутомно издание на Кеймбриджкия университет. То е озаглавено „Dinosaurs and their living relatives“ и може да бъде открито под каталожен номер 538871. Дори и да не знаеш английски, то ще представлява интерес за теб с многото си илюстрации.

Трябва да спомена и посвещението в началото на книгата. То е много загадъчно (и практически неразгадаемо!) за всички мои близки и познати, с изключение на едно момиче (онова с драконовите очи), за което съм любопитен как ще възприеме идеята ми. След като я втрещих (тази дума не е синоним на „трогнах“ или „развълнувах“) с едно мое стихотворение, силно се надявам да не я разсърдя с посвещението.

Това е всичко за тази книга. С обещание, че „Черната маска“ ще бъде точно толкова хубава, колкото се очаква (но с много повече епизоди от „Островът на динозаврите“ и с по-голям дневник!), аз те оставям, защото не всичко на този свят е книга-игра.

Майкъл Майндкрайм

Край
Читателите на „Островът на динозаврите“ са прочели и: