Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Издание:

Ели КаРон (Ели Гочева, Кремена Гочева)

Есето на Фарисей

Българска. Първо издание

 

Технически консултант: Явор Гочев

Графичен дизайн: Явор Гочев

 

ИК „Фактор Алиас“, София, 2006 г.

ISBN-10: 954-9593-12-6

ISBN-13: 978-954-9593-12-9

 

Текстът, откъси от него и търговската марка не могат да се възпроизвеждат без съгласието на авторките.

История

  1. — Добавяне

Вашингтон, окръг Колумбия

Съгласно „Стратегията за вътрешна сигурност на САЩ“ в Директората на Централното разузнаване (DCI), се бяха събрали ръководителите на двете други водещи ведомства: на Федералното бюро за разследване (FBI) и по-специално на информационно-аналитичната му служба (Intelligence Office) и на Министерството на вътрешната сигурност (DHS), за да се интегрират аналитичните и практически действия на службите, пряко ангажирани с вътрешната сигурност и външното разузнаване на САЩ.

Трите ведомства бяха извършили стратегически и тактически анализ за заплахата и оценка на уязвимостта. На тъй наречената Съвместна работна група по тероризма (JTTE) възложиха да изготви план за действие. Заедно с водещото ведомство за Стратегическо реагиране (OHS) се взеха решения за стратегията и непосредствените действия във връзка със ситуацията. Анализът на тактическата заплаха щеше да помогне на правителството да вземе незабавни краткосрочни мерки за овладяване на конкретно сложилата се обстановка. За стратегическия анализ се изискваше детайлното познаване на финансовите и политически източници на подкрепа и мотивация, сегашните и бъдещи възможности на източника на заплаха и уязвимостта на САЩ откъм конкретни обекти и сектори в страната.

Централното разузнавателно управление (CIA) възложи на Управлението за информация и анализ (Departament of intelligence), едно от четирите управления на агенцията и негово аналитично подразделение, да предостави Ситуационен анализ[29] относно обстановката в България. Целта бе да се създаде бързо пределно вярна картина на процесите с критична важност за националната сигурност. Групата аналитици щеше да се формира в движение и да работи по метода „Делфи“[30].

Бележки

[29] Ситуационен анализ — метод в сферата на разузнаването, насочен към нови и бързо протичащи ситуации, за които няма достатъчно предварителна информация и не може да се разчита на други, изискващи повече време, методи — Б.а.

[30] Метод „Делфи“ — използва се за изследване на проблеми, за които няма достатъчно информация — Б.а.