Читателски коментари от isina

Мусаши от Ейджи Йошикава

isina (22 август 2012 в 05:44), оценка: 4 от 6

Не ми допадна тази книга. Прочетох я може би до средата, но според мен не предава добре истинските японски традиции и дух.

Мисля, че Шогун на Джеймс Клавел е много по-добра и я препоръчвам. А специално за самураите може да се запознаете с „Ръкопис на петте пръстена“ от Миямото Мусаши. Мусаши е японски самурай и майстор на меча, превърнал се в легенда. Прочува се със забелeжителното си майсторство на фехтовач и множеството спечелени дуели още от ранна юношеска възраст. Той е основоположник на школата Ни Тен Ичи Рю и автор на трактата Го Рин Но Шо (Ръкопис на петте пръстена) — книга за стратегията, тактиката и философията, която се изучава и до днес.

Бхагавадгита от Вяса

isina (22 август 2012 в 05:30), оценка: 6 от 6

Да. След като сравних „Бхагавадгита“ от Вяса (преводачи Йорданка Пейчинова, Владимир Левчев) с „Шримад Бхагавадгита упанишада“ (преведена от Колчо Ковачев) смятам, че „Бхагавадгита“ от Вяса изразява по-точно и ясно същността на тази великолепна индийска творба.

Все пак за сравнение и за по-добро изясняване и запознаване с посланието на „Бхагавадгита“ преводите на Упанишадите от Колчо Ковачев (вкл. Бхагавадгита упанишада) са много ценни:

Упанишади

http://chitanka.info/serie/upanishadi

Шримад Бхагавадгита упанишада

http://chitanka.info/text/2051-shrimad-bhagavadgita-upanishada

Сонети от Уилям Шекспир

isina (10 юли 2012 в 19:43), оценка: 3 от 6

Сонетите на Шекспир в превод на Владимир Свинтила (1972) са много по-хубави: http://chitanka.info/text/2833-soneti

Мистични медитации от Хазрат Инаят Хан

isina (28 ноември 2011 в 23:14), оценка: 6 от 6

Съвременната психология: през 1879 година германецът Вилхелм Вунд, често определян като основоположник на експерименталната психология, създава първата в света психологична лаборатория в Лайпцигския университет.[5] Основен метод на изследване в нея е интроспекцията или САМОНАБЛЮДЕНИЕ.

Думата суфий произлиза от „сафа“, което означава „чист“, пречистен от невежеството, суеверието, догматизма, егоизма и фанатизма, свободен от ограниченията на каста, вероизповедание, раса и нация. Суфии е имало във всички периоди на човешката история. Въпреки че са живели в различни части на света, говорели са различни езици и са се раждали в лоното на различни вери и убеждения, между тях е съществувала връзка — те са постигнали мъдростта, че пътят към Бог минава през любовта и ПОЗНАВАНЕ НА САМИЯ СЕБЕ СИ.

П.П. Книгата е отлична.

Преспанските камбани от Димитър Талев

isina (20 ноември 2011 в 12:12), оценка: 6 от 6

Много хубава книга за всички българи!

Жозеф Балзамо — бунтът на масоните от Александър Дюма


В английската уикипедиа е дадена следната информация за произведението:

Joseph Balsamo (Mémoires d’un médecin: Joseph Balsamo, 1846–1848) (a.k.a. Memoirs of a Physician, Cagliostro, Madame Dubarry, The Countess Dubarry, or The Elixir of Life)(Joseph Balsamo has a length of about 1000 pages, and is usually separated into 2 volumes in English translations: Vol 1. Joseph Balsamo and Vol 2. Memoirs of a Physician.)

Забелязвам, че от ИК Труд са добавили произволно „бунтът на масоните“ към името на книгата. Бележката „Изданието е адаптирано за масовата читателска аудитория“ трябва да включва причините, заради които е направено това адаптиране, както и в какво точно се изразява то.

На български книгата има и по-старо издание, което може да се окаже по-добър избор за включване в библиотеката:

Жозеф Балзамо (три тома)

Автор: Александър Дюма

Обем: 1161 стр.

Формат в мм.: 200х130

Издател: „Гал-Ико“

Мека подвързия

Година на издаване: 1993 — 96

Египетската тайна на Наполеон от Хавиер Сиера

isina (15 октомври 2011 в 13:11), оценка: 5 от 6

След като я прочетох цялата, мнението ми за нея стана още по-добро, отколкото когато писах първия коментар.

Египетската тайна на Наполеон от Хавиер Сиера

isina (15 октомври 2011 в 06:51), оценка: 5 от 6

Книгата ми харесва. Дава възможност за допълване на познанията относно религиите и ритуалите в древен Египет.

Като стигнах до момента с откриването на евангелието на Марко, си припомних за едни други ръкописи, открити през 1945 в долината на Нил. Става въпрос за The Gospels of Thomas & Philip & Truth. Струва си да се прочетат, като страницата на Metalogos (www.metalog.org) е може би най-доброто място за това.