Метаданни
Данни
- Включено в книгите:
- Оригинално заглавие
- Пикник на обочине, 1972 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Милан Асадуров, 1982 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Антиутопия
- Екзистенциален роман
- Научна фантастика
- Роман за съзряването
- Социална фантастика
- Съвременен роман (XX век)
- Философска фантастика
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 73 гласа)
- Вашата оценка:
История
- — Корекция
- — Добавяне
- — Корекция от moosehead
- — Корекция
Статия
По-долу е показана статията за Пикник край пътя от свободната енциклопедия Уикипедия, която може да се допълва и подобрява от своите читатели. Текстовото й съдържание се разпространява при условията на лиценза „Криейтив Комънс Признание — Споделяне на споделеното 3.0“.
Пикник край пътя | |
Пикник на обочине | |
Автор | Аркадий и Борис Стругацки |
---|---|
Създаване | 1971 г. СССР |
Първо издание | 1972 г. СССР |
Издателство | Молодая гвардия |
Оригинален език | руски език |
Жанр | научна фантастика |
Вид | повест |
Издателство в България | „Хр. Г. Данов“ (1983) Сиела (2017) |
Преводач | Милан Асадуров |
„Пикник край пътя“ (на руски: Пикнѝк на обо̀чине) е научнофантастична повест на Аркадий и Борис Стругацки, издадена през 1972 година.
Филмът „Сталкер“ (1979) на Андрей Тарковски и компютърната игра S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl са вдъхновени от повестта.
Външни препратки
- ((ru)) Аркадий и Борис Стругацкие. Пикник на обочине
- Ние променяме света или Счастье для всех, даром... – Отзив за повестта в блога Шлемовеец
|
Ти си длъжен да правиш добро от злото, защото то няма от какво друго да се прави.
Из интервюто, което специалният кореспондент на Мармънтското радио взе от доктор Валентин Пилман по случай удостояването му с Нобелова награда по физика за 19… година.
— Доктор Пилман, трябва ли да смятаме, че вашето първо сериозно откритие е така нареченият радиант на Пилман?
— Мисля, че не. Радиантът на Пилман не е първото, нито пък е сериозно откритие, ако изобщо е откритие. И изобщо не е мое.
— Сигурно се шегувате, докторе. Радиантът на Пилман е понятие, което знае всеки ученик.
— Не се учудвам. Той беше открит за пръв път именно от ученик. За съжаление не помня името му. Погледнете в „История на Посещението“ от Стетсън — там всичко е разказано подробно. Пръв откри радианта ученик, пръв публикува координатите студент, а кой знае защо, го нарекоха на мое име.
— Да, с откритията понякога стават странни неща. Доктор Пилман, не бихте ли обяснили на нашите слушатели…
— Слушайте, земляк. Радиантът на Пилман е съвсем просто нещо. Представете си, че сте завъртели голям глобус и сте почнали да гърмите по него с револвер. Дупките в глобуса ще лежат на някаква равномерна крива линия. Цялата същност на това, което вие наричате мое първо откритие, се състои в един прост факт: всичките шест Зони на Посещението са разположени по повърхността на нашата планета така, сякаш някой е стрелял по Земята шест пъти с пистолет, поставен някъде на линията Земя-Денеб. Денеб е алфа от съзвездието Лебед, а точката на небесния свод, откъдето, така да се каже, са стреляли, се нарича радиант на Пилман.
— Благодаря ви, докторе. Драги мармънтци! Най-сетне ни обясниха на разбираем език какво е това радиант на Пилман! Между впрочем онзи ден се навършиха точно тринайсет години от деня на Посещението. Доктор Пилман, може би ще кажете няколко думи на своите съграждани по този повод?
— Какво точно ви интересува? Имайте предвид, че тогава не бях в Мармънт…
— Тъкмо ще бъде интересно да научим какво сте си помислили, когато вашият роден град се оказа обект на нашествие на свръхцивилизация от друга планета…
— Честно казано, веднага реших, че това е журналистическа измислица. Трудно беше да си представя, че в нашия стар, малък Мармънт може да се случи такова нещо. В Гоби или Нюфаундленд — иди-дойди, но в Мармънт!
— Обаче в, края на краищата ви се наложи да повярвате.
— В края на краищата — да.
— И какво?
— Изведнъж ми хрумна, че Мармънт и останалите пет Зони на Посещението… всъщност сгреших, тогава бяха известни само четири… че всичките те лежат на много гладка крива линия. Изчислих координатите и ги изпратих на „Нейчър“.
— И никак не ви развълнува съдбата на родния ви град?
— Вижте, по онова време вече вярвах в Посещението, ала така и не можех да се насиля да повярвам на паническите кореспонденции за горящи квартали, за чудовища, дето излапват само старците и децата, и за кръвопролитни боеве между неуязвимите пришълци и във висша степен уязвимите, но неизменно доблестни кралски танкови части.
— Прав сте. Спомням си, хората от нашия бранш тогава забъркаха голяма каша… Но да се върнем към науката. Откриването на радианта на Пилман беше вашият първи, но вероятно не и последен принос към нашите знания за Посещението?
— Първи и последен.
— Но без съмнение вие през цялото време внимателно сте следили развитието на международните изследвания в Зоните на Посещението…
— Да… От време на време прелиствам „Известията“.
— Имате предвид „Известията на Международния институт за извънземни култури“?
— Да.
— И кое според вас е най-важното откритие през тези тринайсет години?
— Самият факт, че имаше Посещение.
— Извинете?
— Самият факт, че имаше Посещение, е най-важното откритие не само през изминалите тринайсет години, но и в цялата история на човечеството. Не е толкова важно кои бяха тия пришълци, откъде дойдоха, защо дойдоха, защо останаха толкова малко време и къде се дянаха после. Важното е друго. Сега човечеството твърдо знае: то не е само̀ във Вселената. Страхувам се, че на института за извънземни култури никога вече няма да му се случи да направи по-фундаментално откритие.
— Това е страшно интересно, доктор Пилман, но аз всъщност имах предвид открития от технологичен характер. Открития, които нашата земна наука и техника биха могли да използват. Нали редица много видни учени предполагат, че находките в Зоните на Посещението могат да изменят цялото ни историческо развитие.
— Аз не спадам към привържениците на това мнение. А що се отнася до конкретните находки, не съм специалист.
— Но все пак вече две години вие сте консултант към Комисията на ООН по проблемите на Посещението…
— Да. Ала нямам никакво отношение към изучаването на извънземните култури. В КОПРОПО аз и моите колеги представляваме международната научна общественост, когато стане дума за контрола по изпълнението на решението на ООН за интернационализацията на Зоните на Посещението. Грубо казано, ние следим с чуждопланетните чудеса да се разпорежда само Международният институт.
— А нима към тези чудеса посяга и някой друг?
— Да.
— Може би имате предвид сталкерите?
— Не зная кои са те.
— Така у нас, в Мармънт, наричат дръзките момчета, които на своя глава проникват в Зоната и измъкват оттам всичко, което успеят да намерят.
— Разбирам. Не, това е извън нашата компетенция.
— То се знае! С тях се занимава полицията. Но би било интересно да научим с какво по-точно се занимавате вие, доктор Пилман.
— Материали от Зоните на Посещението постоянно попадат в ръцете на безотговорни лица и организации. Ние се занимаваме с резултатите от тези действия.
— Благодаря. А на вас като учен не ви ли се иска лично да се заемете с чуждопланетните чудеса?
— Как да ви кажа… Възможно е.
— Значи можем да се надяваме, че един прекрасен ден мармънтците ще видят своя знаменит съгражданин по улиците на родния град.
— Не е изключено.