Виктор Суворов
Спецназ (4) (Тайната армия на Съветския съюз)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Спецназ, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
2,8 (× 6 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
Epsilon (2023)

Издание:

Автор: Виктор Суворов

Заглавие: Спецназ

Преводач: Иван Тотоманов

Година на превод: 2018

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: Факел експрес

Град на издателя: София

Година на издаване: 2018

Националност: руска

Редактор: Георги Борисов

Художник: Кирил Златков

Коректор: Мери Великова

ISBN: 978-619-7279-21-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/7445

История

  1. — Добавяне

Глава 2
Предшественици на частите и съединенията на СпН

1

Във всички епохи хората мечтаят за щастлив живот, но всеки си представя щастието по свой начин.

Още през четвърти век пр.н.е. Платон в трактата „Държава“, написан под формата на диалог, формулира ключовите отличителни черти на идеалната държава.

Почти две хиляди години по-късно, през 1516 г., бъдещият лорд канцлер на Англия Томас Мор публикува своето есе, озаглавено „Златната книга, толкова полезна, колкото и забавна е за най-добрата държавна система и новия остров Утопия.“ „Топос“ на гръцки означава „място“ (оттук и топографията), а „утопия“ означава „не място“, тоест място, което не съществува.

Времето е било сурово. Страната е управлявана от Хенри VIII, който, ако някой не си спомня, обичал да реже главите на близките си. През 1535 г. главата на сър Томас е отсечена. Точно 400 години след екзекуцията той е обявен от Католическата църква за светец.

В своята „Златна книга“ бъдещият светец показал идеално общество от хора на измисления остров Утопия. Оттогава това име се превърнало в нарицателно. Утопията в популярния смисъл е нещо твърде добро, което всъщност не може да бъде.

В тази книга обаче няма нищо утопично. Измислената Утопия е полуостров, но с титаничните усилия на целия народ и армия е отделен от континента със създаден от човека проток и по този начин изолиран от заобикалящия го свят.

Така че в първите редове от историята за прекрасния остров срещаме нещо родно и познато. Съветският народ с ръкотворен изкуствения проток не се отделил от съседните страни, но само защото сухопътната граница на Съветския съюз е най-дългата в света. Открити са обаче и други, не по-малко ефективни методи за самоизолация.

Всичко на прекрасния остров Утопия е познато и ни е близко. Утопия няма частна собственост. Страната живее в едно колективно стопанство. Всички градове на Утопия са изградени по един план, всички къщи са еднакви. Ние също преминахме през това: във всеки град на Съветския съюз, на централния площад, винаги има паметник на Ленин и дворец с колони, в който седят слугите на хората и къщи за хората в Чертаново, в Черемушки, в Хабаровск, в Урюпинск — сиви пет етажни сгради. Какво му е различното с Утопия!

Съветският съюз беше най-меката версия на Утопия — все пак утопия с човешко лице. Защото в Утопия порядките са много по-жестоки, отколкото в нашите собствени затвори и лагери. Цялата страна Утопия ляга в 20 ч. И спи 8 часа. Тоест, събуждането е в 4 сутринта. Човек неволно си припомня първите редове от повестта на Александър Исаевич Солженицин „Един ден на Иван Денисович“:

В пет часа сутринта, както винаги, започнаха да се разнасят удари — с чук по релсата при щабната барака. Прекъсващият звън слабо премина през замръзналите прозорци и скоро утихна: беше студено, а надзирателят не искаше дълго да маха с ръка.

Ставане в пет сутринта — това е редът в лагерите на ГУЛАГ. Отбелязваме с гордост, че родните ни пазители все още не са достигнали истинските утопични зверства.

Всеки ден в Утопия започва с публични лекции за цялото население. В съветската армия това беше по-меко — политзанятията се провеждаха веднъж седмично в събота.

Цялата Утопия е пронизана с гледане. Всички гледат. За това бъдещия светец сър Томас с гордост обявява: „Всички те гледат“.

В Утопия къщите не са собственост на гражданите, така че всеки може да отиде в къщата, която иска, по всяко време. Но не е позволено да отидете в друг град без разрешението на върховната власт. Нещо подобно се наблюдава в британските свинеферми, минавайки по магистрала М4: всяка ферма е огромно оградено поле с много идентични кочини; свинете се скитат свободно, нощувайки в някоя от тях. Но от това поле единственият изход за тях е в приемния пункт на месопреработвателното предприятие.

Тъй като всички градове на Утопия са еднакви, няма нужда да гледате друг град — така или иначе няма да видите нищо интересно. Но ако някой жител на Утопия би искал да се възхищава на друг град, тогава няма проблем: поискайте разрешение за пътуване. Решението се взема последователно на три нива. Преведено по нашему: нека председателя на колхоза ви даде разрешение, след това ръководителят на района, а след това лидера на страната.

Между другото, вождът в Утопия е несменяем. Ако сте се изкачили на върха на властта, тогава това е до края на живота ви. До край. Е, точно като при нас.

И така, само вождът на Утопия (княз) има право да даде окончателно писмено разрешение за пътуване из родната страна. В документа, който позволява това пътуване, се посочва срока, в който пътникът трябва да се върне. От текста на книгата еднозначно следва, че някакви много компетентни органи бдително следят за това, че пътуващите се връщат в рамките на определения срок, така че никой да не се отлъчи самоволно от мястото си на постоянно пребиваване:

Хванатият без разрешително от княза е подложен на позорно отношение: той е върнат и като беглец е строго наказан. Посмелият да го повтори, става роб.

Ето го! Значи, Утопия е робска държава, същата като Рим, Картаген, Атина, Спарта?

Не, не е така. И в Рим, и в Спарта, и в други държави на робство, като правило, пленници от завладени страни са се превръщали в роби. А в Утопия не само пленниците, но и гражданите на собствената държава стават роби — за всякакво нарушение, в случая за двукратно неправомерно отсъствие. Но как би могло да е иначе, това е рецидивист!

Вероятно в Утопия е установен строго отчет: този нечестивец е извършил самоволство, а само преди 27 години той вече е бил хващан за това! За роб! Завинаги!

Гражданите на Утопия могат да станат роби за много грехове. Пример:

Нарушителите на брачния съюз, се наказват с тежко робство.

Гражданите на Утопия живеят в огромни семейства, или по-скоро в стада, по 40 души във всяко стадо, плюс роби като слуги. Ако в някое семейство има превес на мъжка или женска страна, излишният просто се прехвърля в друго семейство, като прасета в друга кочина. Това правят със свободните, а как се отнасят към робите, свети Томас не уточнява.

От друга страна, робовладелската Утопия постоянно води войни за свободата и щастието на съседни страни и народи. И съседните народи са благодарни на освободителите:

Тези добродетели привличат вниманието на утопийците към техните свободни и независими съседи, много от които те отдавна са освободили от тиранията.

Ясно е, че съседните освободени народи искат от ръководството на Утопия да изпрати длъжностни лица, които да управляват техните държави:

В края на мандата чужденците изпращат тези хора с почести и похвали и приемат нови в родината си. Онези нации, които молят служители на Утопия за себе си, се наричат съюзници, а другите, които са се възползвали от тях, наричат приятели.

Всичко е толкова познато: нашите съюзници в социалистическия лагер и нашите африкански приятели. Ние имаме същите правила. Например освободеният братски народ на Полша моли другаря Сталин да изпрати съветски пълководец, който да ръководи полската армия. И другарят Сталин изпраща в Полша маршалът на Съветския съюз Рокосовски. Рокосовски заема поста министър на отбраната на братската държава, става заместник-ръководител на полското правителство и член на Политбюро на управляващата партия. А цялото ръководство на въоръжените сили на Полша и цялото ръководство на органите за сигурност са от Съветския съюз. Вярно, тогава другарят Рокосовски и други другари бяха ескортирани от Варшава без почести и похвали. И на тяхно място не бяха повикани нови ръководители от Москва.

Народът на Утопия (като народите на Съветския съюз) са невероятно мирни и ненавиждат войната. Но съседни нации страдат от потисничество. Следователно воините интернационалисти от Утопия оказват безкористна братска помощ на потиснатите съседи. Това е свещеният дълг на обичащите свободата обитатели на Утопия. Те идват на помощ, дори когато не са викани за това.

Ясно е, че Утопия със сигурност побеждава всички. Златната книга описва подробно как се прави това. Утопия предизвиква сблъсъци и противоречия в онези страни, които все още не са освободени. (И другарят Ленин, и другарят Сталин практикуваха едно и също нещо — виж „Ледоразбивачът“).

Ако някой в страна, която все още не е освободена, агитира за капитулация пред Утопия, той може да разчита на щедра награда. Но всеки, който призовава за съпротивата на Утопия, ще бъде хванат и продаден в робство или ще плати с живота си, а имуществото му ще бъде раздадено на онези, които са се уплашили и преминали на страната на освободителите.

По време на избухването на войната агенти на Утопия във вражеската страна разнасят листовки, където се обявява награда, която ще бъде изплатена на този, който убие държавния глава. Това е цяло състояние. Същите листовки съдържат списък с други лица, за убийството на които ще бъдат изплатени огромни суми. Прекият резултат от подобни мерки — във враждебната държава цари всеобщо подозрение и недоверие на всеки към всеки.

Но най-важното за нас в случая е това:

Докато навсякъде бушува ожесточена битка, подбрани млади мъже, обвързани с клетва за вярност, планират да жертват водача на врага. Той е открито нападан от засади; той е преследван отдалеч и близо.

Четири века след излизането на „Златната книга на Томас Мор“ много от плановете му са осъществени в Съветския съюз. Моята книга е за групи от подбрани млади мъже, които ръководството на Съветската армия подготвя именно за подобни действия в настъпващата война за щастливия живот на цялото човечество в комунистически свинарници, от които няма къде да бягат.

2

332 години след издаването на Утопия на Томас Мор, Карл Маркс и Фридрих Енгелс публикуват манифеста на Комунистическата партия. Основателите на научния комунизъм поискаха:

1. Напълно премахване на частната собственост.

2. Премахване на семейството, въвеждане на „отворена общност на жените“.

3. Всички деца да се вземат за държавно възпитание.

4. Създаване на промишлени армии, особено в селското стопанство.

Последователите на Маркс и Енгелс по-късно обявиха, че Утопия е просто красива мечта, но марксизмът вече е научна теория. Това не е така. По отношение на садизма Манифестът на Комунистическата партия не отстъпва на Утопия. Въпреки това, Утопия е много по-честна.

Маркс и Енгелс в своите многобройни творби забравиха да съобщят за най-важното.

Първо: авторите на „Манифеста“, искащи да вкарат цялото население на планетата в трудови армии, пренебрегнаха въпроса кой ще управлява трудовите взводове, роти, батальони, полкове, бригади, дивизии, корпуси и армии, кой ще координира действията на трудовите армии, кой ще бъде на върха.

Второ: въпросът кой ще извърши най-трудната и най-мръсна работа остана без отговор. Просто казано, кой в ​​идеалното общество ще чисти обществените тоалетни.

Трето: какво ще се случи с тези, които не искат да бъдат част от трудовите армии, които се опитват да избягат от трудовата армия.

В Утопия на тези ясни въпроси се отговаря ясно:

Властта е бюрократична пирамида, на върха на която е несменяем диктатор.

Най-мръсната и трудна работа се извършва от роби.

Опитът да се избяга от Утопия се наказва със смърт.

3

Изминаха четири века от написването на Утопия и седем десетилетия от излизането на Манифеста на комунистическата партия. Рецептите на сър Томас Мор за създаване на идеално общество и препоръките на другарите Маркс и Енгелс за премахване на семействата и частната собственост и принудителното вкарване на всички жители в трудови армии бяха тествани върху стотици милиони жители на Руската империя и съседните страни. Под ръководството на другаря Ленин, другаря Троцки и други другари се направи пробив в светлото утре, в ерата на всеобщото равенство и справедливост.

Имах щастието да се запозная с рецептите на сър Томас за изграждане на идеално общество в доста млада възраст. Библиотеката на Воронежкото Суворовско Военното училище беше великолепна. По време на войната старата и най-богата градска библиотека за безопасност е евакуирана на левия бряг до несъкрушимата казарма на наказателния батальон, построена още при Александър III. Германците не стигнаха до левия бряг. Градът беше напълно разрушен, а казармата на левия бряг устоя. След войната библиотеката остана в тези хранилища. Отначало просто нямаше къде да се върне, а след това, както изглежда, напълно забравиха за нея. Предреволюционни, със стар правопис, с книги бяха препълнени рафтовете и чекмеджетата. Сред тях беше „Златната книга, толкова полезна, колкото и весела“. Четенето на текст с много я-та и други неясни букви не е толкова трудно, но в началото е необичайно. Но интересът победи. Преодолях книгата. И бях поразен от точността, с която лидерите на моята страна следваха инструкции отпреди 400 години.

Жителите на Съветския съюз, в съответствие с препоръките на св. Томас, не знаеха нищо за случващото се в чужбина. Нямаше нужда те да знаят за това. И бяха облечени почти еднакво. (В Утопия, както и в затвора, няма мода; това е добре за икономиката и за всеобщото равенство.)

В Утопия понякога се появяват ренегати „които са мислили друго“. Разбира се, на тях им затварят устата и ги изпращат, където трябва. Е, точно като у нас, в Съветския съюз. Приятелю Володя Буковски, нима св. Томас е предсказал твоята поява 426 години преди раждането ти. И е снабдил неспящите органи с инструкции как да се справят с вас и вашия вид.

В Утопия имаше групи от „специално подбрани млади хора“, които получават специална роля във войната. Интересно е да се отбележи, че в Русия подобни групи бяха формирани още преди пламенните привърженици на всеобщото равенство да завземат властта в страната.

Откриваме първообраза на формированията и агентурата на СпН в революционния тероризъм от 19 век. Групи младежи хвърляха бомби под кралски файтони в пълна готовност да умрат от експлозията на собствените си бомби (ако имат късмет) или да претърпят мъченичество с примка (ако нямат късмет).

Привържениците на универсалното равенство търсеха онези организационни форми на тяхното движение и онези методи за борба, които биха могли да осигурят победата им. След множество опити и грешки, оптималната организационна структура беше открита под формата на Руската социалдемократическа работническа партия (РСДРП), която по-късно се превърна в Комунистическата партия на Съветския съюз.

Първоначално тази партия е създадена от две половини.

Едната половина е напълно легална политическа партия, чиито депутати седяха в Държавната дума.

Втората половина е подземна терористична организация, която убива служители на правителството, ограбва банките и поставя целта на нейното съществуване — насилствено завземане на властта и осъществяване на зверските замисли на Томас Мор и Карл Маркс.

За външен наблюдател може да изглежда, че тези две части не са свързани, но всъщност това е един-единствен организъм, въпреки че се състои от две половини.

И двете половини на един-единствен организъм изповядват идеология, възникнала в чужда държава, отхвърляйки патриотизма. И двете половини си поставят за цел да победят собствената си страна в настъпващата световна война.

Другарят Ленин (първата половина), без да работи никъде, живееше свободно в благословена Швейцария, така обичана от съвременните руски олигарси, а другарят Сталин (втората половина) ограбва банки, осигурявайки на другаря Ленин и други другари финансови средства за бира в женевските механи и за подготовка за насилствено завземане на властта първо в собствената си държава, а след това в целия свят.

4

Много от първите лидери на Съветска Русия и Червената армия произхождали от терористи. Михаил Фрунзе, един от организаторите на Червената армия, е получил първата си смъртна присъда на 27 януари 1909 г., а втората смъртна присъда на 23 септември 1910 г.

В онези славни времена човек е трябвало да се изхитри много, за да хване дори един „за бесилка“. Ленин, който е създал терористична партия, чиято цел била да завземе властта в страната със сила, е получил само три години леко изгнание, където прекарал времето си в лов и риболов.

Терористката Вера Засулич, която стреля и тежко ранява кмета на Санкт Петербург Ф. Ф. Трепов, бе оправдана от руски съд. Съдът в Русия беше независим от правителствените служители. Съдът преценил, че терористката има причина да го прави и това е всичко. Никой друг нямал право да се намесва в процеса и да променя решението на съдебните заседатели.

В Съветския съюз Вера Засулич щеше да плаче в затвора, само защото има револвер. Терористът Засулич обаче може само да мечтае за затвор, тъй като комунистите безпощадно избиваха всички, осмелили се да вдигнат ръце срещу монополното им право да управляват страната.

Позицията на кмета на Москва Трепов в Съветския съюз съответства на позицията на първия секретар на Московския градски комитет на Комунистическата партия. През годините тази длъжност е била заемана от другарите Вячеслав Михайлович Молотов, Лазар Мойсеевич Каганович, Никита Сергеевич Хрушчов, Екатерина Алексеевна Фурцева, Виктор Василиевич Гришин и други другари. Другарката Засулич да се опита да стреля по другарката Фурцева или другаря Гришин!

И в страна, където съдът оправда терористите, другарят Фрунзе успя да се сдобие с две „бесилки“. Вярно, нито една от тях не е приведена в изпълнение. И в двата случая присъдата е била заменена със заточение, от което другарят Фрунзе бяга без особени затруднения.

Намирайки се в изгнание, Фрунзе организира кръг от съмишленици, който се нарича „Военна академия“. Това било истинска школа за терористи.

След като бяга от изгнание, Фрунзе, тридесетгодишен здрав мъж, който имал две „бесилки“, успял да се настани в тила по такъв начин, че по време на Първата световна война не е призован под знамена. Не само това, той постъпил на държавна служба и никой не попитал за миналото му.

Ето такива са били порядките в Русия до 1917 г.

5

Завземането на властта от комунистите показа (на първо място, на самите комунисти), че в съвременния свят е напълно възможно да се неутрализира огромна държава със сравнително малки сили и след това да се поеме контрола над нея.

Всичко, което е необходимо, е група от „подбрани младежи“, които внезапно атакуват най-висшите държавни служители в точния момент, завземат правителствени и финансови институции, комуникационни центрове, мостове, гари, депа за храни в столицата. Парализата в столицата гарантира, че противодействието в цялата страна, от южните планини до северните морета, ще бъде разединено. След това можете да разпространите властта си. Ако не можете да я разпространите в цялата страна наведнъж, няма страшно. Можете да завладеете регион след регион по ред на опашката.

Завоюването на европейските провинции на Русия от незаконната комунистическа власт продължило от октомври 1917 г. до ноември 1920 г. В Източен Сибир и Далечния Изток войната се проточило до 1923 г., а в Централна Азия — до средата на 30-те години.

По време на тази завоевателна война Фрунзе последователно командвал 4-та и Туркестанската армии, Източния, Туркестанския и Южния фронтове. Той е проявявал нечовешки зверства и дяволско коварство.

Той дал гаранции за сигурност на уралските казаци: „предайте се, аз лично гарантирам живота и свобода на всеки от вас“. Когато казаците се предали, Фрунзе брутално се разправил с тях.

Той дал гаранции за сигурност на защитниците на емирството на Бухара. Всички, които му повярвали, били избити.

Той дал гаранции за сигурност на руските офицери в Крим. След предаването на тези офицери ги чакали нечовешки изтезания и тотално унищожение.

Фрунзе щурмувал Крим с Революционната въстаническа армия на Украйна, командвана от Нестор Иванович Махно. След поражението на Врангел Фрунзе нанесъл внезапен удар на своите съюзници — махновците.

Към всички бойци на Революционната въстаническа армия на Украйна, които успели да избегнат удара и да се разпръснат, Фрунзе апелирал: предайте се, аз лично гарантирам живот и свобода на всеки от вас.

По време на войната Фрунзе широко използва диверсионни групи на Червената армия, които са били прикрити като враг — Бялата гвардия, Басмачи и махновци. В Киевското висше общовойсково командирско и два пъти Червенознаменно училище на името на Фрунзе ни казаха, че другарят Фрунзе, действайки по този начин, е постигнал изключителен успех и този опит трябва да се вземе предвид и да се използва в предстоящите битки за светлото бъдеще на цялото човечество.

И на други лекции ни казаха, че по време на Втората световна война групи от германски диверсанти от полка „Бранденбург“, облечени в униформи на Червената армия, са действали в тила ни и че подобни действия са тежки нарушения на обичайните военни действия. В случай на залавяне, вражески диверсант, облечен в съветска униформа, не се счита за военнопленник. Той е бил извън закона.

6

След завладяването на Русия от Червената армия, Фрунзе е назначен на поста народен комисар по военни и военноморски въпроси. Но той е командвал за кратко. Борис Бажанов, секретар на Сталин, който бяга на Запад, подробно описа елиминирането на Фрунзе. (Нека ви припомня, че Сталин е имал трима лични секретари: Бажанов — „за светли дела“, Лев Мехлис — „за полутъмните дела“ и Григорий Канер — „за тъмните дела“.)

Фрунзе се разболял. А нататък станало така:

Сталин изрази изключителна загриженост за здравето му. „Ние съвършено не следим за драгоценното здраве на нашите работници“ Лекарите на Фрунзе не считат операцията за опасна.

Погледнах на всичко това по различен начин, когато разбрах, че операцията организира Канер с лекаря от Централния комитет Погосянцем. Неясните ми страхове се оказаха напълно правилни. По време на операцията хитро е приложена точно упойката, която Фрунзе не можеше да понесе. Той умря на операционната маса, а съпругата му се самоуби убедена, че са го заклали.

Мисля, че Сталин споделяше моето усещане, че Фрунзе вижда себе си в ролята на руския Бонапарт за в бъдеще. Той го отстрани веднага, а останалите от тази група военни (Тухачевски и останалите) застреля своевременно.

(Бажанов Б. Спомените на бившия секретар на Сталин. Париж: Третата вълна, 1980. С. 141.)

Преди много векове хората забелязали, че на съдбата всеки човек в крайна сметка си е заслужена. Другарят Фрунзе, теоретик и практик на голям терор, получи заслуженото: отплата му за мерзките методи за водене на война беше мерзкото му убийство на операционната маса.

Другарят Сталин беше много разстроен от смъртта на Фрунзе. По негово нареждане столицата на Киргизстан, където е роден командирът, получи ново име — Фрунзе. Първата военна академия на Червената армия става Военната академия Фрунзе. Същото име е дадено на крайцер от Черноморския флот и дузина военни училища. В самия център на Москва се появи Фрунзенски район, който при Сталин дори включваше Кремъл и Червения площад. Фрунзенски райони се появиха в Ленинград, Минск, Саратов, Владивосток, Владимир, Иваново, Харков, Ярославъл, Ташкент. Улиците „Фрунзе“ нямат чет. С името на Фрунзе са нарече речни и морски параходи, колхози, паркове и дворци на културата и т.н., и т.н.

Заради тези почести на покойния командир — казват, че другарят Сталин толкова обичал другаря Фрунзе, той така обичал. Някои хора, които познаваха отблизо другаря Сталин (самият Бажанов), смятаха това за обикновено замитане на следите.