Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Пикник на обочине, 1971 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Милан Асадуров, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Антиутопия
- Екзистенциален роман
- Научна фантастика
- Роман за съзряването
- Социална фантастика
- Съвременен роман (XX век)
- Твърда научна фантастика
- Философска фантастика
- Характеристика
- Оценка
- 5,8 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Фея Моргана (2018 г.)
Издание:
Автор: Аркадий Стругацки; Борис Стругацки
Заглавие: Пикник край пътя
Преводач: Милан Асадуров
Година на превод: 1982; 2017
Език, от който е преведено: руски
Издание: пето
Издател: Сиела Норма АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: роман (не е указано)
Националност: руска
Печатница: „Алианс Принт“ ЕООД
Излязла от печат: 13.12.2017 г.
Отговорен редактор: Мирослав Александров
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Мария Йорданова
ISBN: 978-954-28-2444-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4180
История
- — Добавяне
3. Ричард Х. Нънан
51-годишен, представител на доставчиците на електронна апаратура за хармънтския филиал на Международния институт за извънземни култури
Ричард Х. Нънан, представител на „Саймън Кибернетикс“, „Мицубиши Илектрик Корпорейшън“ и „Електронен-виртшафт АГ“ към хармънтския филиал на Международния институт за извънземни култури, седеше на бюрото си в своя кабинет и рисуваше дяволчета в огромния си делови бележник на бизнесмен. При това съчувствено се усмихваше и кимаше, без да слуша посетителя. Той просто чакаше да му се обадят по телефона, а посетителят, доктор Пилман, вяло го мъмреше. Или си въобразяваше, че го мъмри. Или се мъчеше сам да повярва, че го мъмри.
— Всичко това ще го имаме предвид, Валентин — каза накрая Нънан, като дорисува десетото дяволче, за да закръгли бройката, и затвори бележника. — Наистина е безобразие…
Валентин протегна тънката си ръка и старателно изтърси пепелта от цигарата в пепелника.
— И какво по-точно ще имате предвид, Дик? — вежливо попита той.
— Всичко, което казахте — весело отвърна Нънан, отпускайки се назад в креслото. — До последната дума.
— А какво казах?
— Това не е важно — продума Нънан. — Каквото и да сте казали, всичко ще бъде взето предвид.
Валентин (доктор Валентин Пилман, носител на Нобелова награда и т.н.) седеше пред него в дълбокия фотьойл, дребничък, фин, старателен, без никакво петънце на велуреното яке, без никаква гънка на обтегнатия панталон, с ярка риза, строга едноцветна вратовръзка и лъщящи обувки, на тънките му бели устни играеше ехидна усмивка, огромни тъмни очила скриваха очите му, а черната коса над широкото му ниско чело беше подстригана „канадска ливада“.
— Според мен напразно ви плащат вашата фантастична заплата — каза той. — Нещо повече, Дик, според мен вие сте и саботьор.
— Ш-ш-шт! — прошепна Нънан. — За бога, не говорете толкова високо.
— Наистина — продължи Валентин. — Вече доста време ви наблюдавам: вие изобщо не работите…
— Един момент! — прекъсна го Нънан и размаха дебелия си розов пръст. — Как така да не работя? Нима има поне една рекламация, останала без последствие?
— Не зная — каза Валентин и отново изтърси пепелта. — Пристига хубава апаратура, пристига и лоша апаратура. По-често пристига хубава, но какво общо имате вие с това — не зная.
— Ето, виждате ли. А ако не бях аз, хубавата щеше да пристига по-рядко. Освен това вие, учените, непрекъснато разваляте хубавата апаратура, а после правите рекламации и кой ви прикрива тогава? Ето например какво направихте с „детектива“? Великолепен уред, блестящо се представи в геоложките проучвания, издръжлив, автономен… А вие го насилихте да работи в абсолютно ненормални режими, натоварихте го като някой стар кон и…
— Да, не го напоихме навреме и не му дадохме достатъчно овес — отбеляза, Валентин. — Вие сте коняр, Дик, а не индустриалец!
— Коняр… — замислено рече Нънан. — Това е по-добре. Преди няколко години тук работеше доктор Панов, вие сигурно го познавахте, сетне той загина… Та той предполагаше, че моето призвание е да развъждам крокодили…
— Чел съм някои негови работи — каза Валентин. — Много сериозен и обаятелен човек. На ваше място бих се замислил върху думите му.
— Добре. Ще помисля в свободното си време… Вие по-добре ми кажете как приключи вчера първото изпитание на ПК-3?
— ПК-3? — повтори Валентин, като челото му замислено се набръчка. — А… „Палячото“. Нищо особено. Премина добре по маршрута, донесе няколко „гривни“ и някаква пластинка с неизвестно предназначение. — Той замълча. — И една катарама от жартиери на фирмата „Лукс“.
— Каква беше тази пластинка?
— Някаква ванадиева сплав, засега е трудно да се каже нещо повече. Не реагира на нищо.
— Защо тогава ПК-3 й е обърнал внимание?
— Питайте производителя му. Това вече е по вашата част.
Нънан почука с молива по бележника си.
— Та нали в края на краищата това беше първото изпитание — замислено рече той. — А може би пластинката е изтощена… Знаете ли какво ще ви посъветвам? Захвърлете пластината обратно в Зоната и след няколко дена изпратете „детектива“ да я намери. Помня по-миналата година…
Телефонът иззвъня и начаса забравил за Валентин, Нънан грабна слушалката.
— Мистър Нънан? — попита секретарката. — Отново ви търси господин Лемхен.
— Свържете ме.
Валентин стана, постави изгасналата цигара в пепелника, вдигна два пръста за сбогом, размърда ги и излезе, дребен, строен, спретнат.
— Мистър Нънан? — разнесе се в слушалката познатият муден глас.
— Слушам ви.
— Човек не може лесно да ви открие на работното място, мистър Нънан.
— Дойде нова партида…
— Да, вече зная. Мистър Нънан, пристигнал съм за малко, има няколко въпроса, които трябва да обсъдим, затова предлагам да се срещнем. Става дума за последните договори на „Мицубиши Илектрик Корпорейшън“. Юридическата им страна.
— На вашите услуги съм.
— Тогава, ако не възразявате, ще се видим след половин час в кантората на нашия филиал. Ще ви бъде ли удобно?
— Напълно. След половин час.
Ричард постави слушалката, стана и като потриваше пълните си ръце, се заразхожда из кабинета. Даже понечи да затананика някакъв моден шлагер, но веднага пропя фалшиво и добродушно се засмя на себе си. После си взе шапката, преметна през ръка шлифера и излезе в приемната.
— Мило дете — каза той на секретарката. — Запрашвам към клиентите. Вие оставате да командвате гарнизона, удържайте, както се казва, крепостта, а аз ще ви донеса шоколадче.
Секретарката разцъфтя. Нънан й изпрати въздушна целувка и се понесе по коридорите на института. Няколко пъти се опитваха да го хванат по работа, но той се изплъзваше, отърваваше се с шеги, молеше да задържат позициите без него, да си пазят бъбреците, да не се напрягат и в края на краищата, без никой да успее да го улови, изскочи от сградата, като по навик размаха сгънатия пропуск под носа на дежурния.
Ниски облаци се бяха надвесили над града, беше задушно, първите плахи капки се пръскаха по асфалта като черни звезди.
Нънан се наметна с шлифера и заситни бързо покрай редицата автомобили към своето пежо, мушна се вътре, свали шлифера от главата си и го хвърли на задната седалка. Извади от горния джоб на сакото си едно „инакво“, постави черната кръгла клечка в гнездото на акумулатора и я натисна с палец, докато щракне. После, като си размърда задника, се настани по-удобно зад волана и натисна педала. Пежото безшумно изскочи на средата на улицата и се понесе към изхода на района пред Зоната.
Дъждът рукна внезапно, отведнъж, сякаш в небесата се продъни каца с вода. Настилката стана хлъзгава, колата занасяше на завоите. Нънан пусна чистачките и намали скоростта. „И тъй, получили са доклада — помисли той. — Сега ще ни хвалят. Какво пък, нямам нищо против. Обичам, когато ме хвалят. Особено когато ме хвали самият господин Лемхен. Странна работа, защо толкова ни харесва да ни хвалят? От това парите не стават повече. Заради славата? Че каква слава можем да имаме ние? «Той се прослави: сега за него знаят трима.» Е, да кажем, четирима, ако смятаме и Бейлис. Интересно нещо е човекът… Изглежда, обичаме да ни похвалят заради самата хвалба. Както децата обичат сладолед. Това е комплекс за малоценност, там е работата. Похвалата ласкае нашите комплекси. А излиза много глупаво. Как мога да се издигна в собствените си очи? Та да не би да не се познавам? Да не зная стария дебел Ричард Х. Нънан? А, добре че се сетих, какво беше това «Х»? Ха сега де! Че няма и кого да питам… Няма да взема да питам господин Лемхен я…? А, спомних си! Хърбърт. Ричард Хърбърт Нънан. Ей, ама вали като из ведро…“
Той се измъкна от Централния булевард и си помисли: „Колко израсна градчето през последните години. Я какви небостъргачи изпонастроиха… Ей там вдигат още един. Какво ли ще има в него? Ами увеселителният комплекс с джазовите оркестри и публичният дом от световна класа — все за нашия доблестен гарнизон и за нашите храбри туристи, особено за по-възрастните и за благородните рицари на науката… А покрайнините запустяват. И покойниците, възкръснали от гробовете, вече няма къде да се връщат“.
— За възкръсналите пътищата към дома са преградени, затова са те така сърдити и опечалени — каза той на глас.
„Да, бих искал да зная как ще свърши всичко това. Всъщност преди десет години съвсем точно знаех какво трябва да се направи. Да се поставят непреодолими кордони. Районът наоколо да се опразни на петдесет километра. Да останат само учените, войниците и никой друг. И страшната язва на планетата ще бъде напълно обезвредена… И като си помисля, че не само аз, ами всички мислеха така. Какви речи се произнасяха, какви законопроекти се внасяха… А ето че сега даже не можеш да си спомниш как тази желязна решителност на всички се размекна като пихтия. «От една страна, не можем да не признаем, а от друга страна, не можем да не се съгласим.» А това май започна, когато изнесоха от Зоната първите «инакви». Батерийките… Да, май че от тях се започна. Особено когато откриха, че се размножават. Язвата се оказа не чак такава язва и даже съвсем не язва, а нещо като съкровищница… Пък сега вече никой не знае какво е това — язва ли е, съкровищница ли е, или пък адско изкушение, кутията на Пандора, дявол, сатана… Малко по малко получават облаги от нея. Десет години се бъхтят, милиарди потрошиха, а така и не можаха да се нагласят организирано да грабят. Всеки си гледа своя малък бизнес, а учените глави, важни-важни, тържествено приказват: от една страна, не можем да не признаем, а от друга страна, не можем да не се съгласим, че тъй като еди-кой си обект, щом бъде облъчен с рентгенови лъчи под ъгъл осемнайсет градуса, излъчва квазитопли електрони под ъгъл двайсет и два градуса… По дяволите! И тъй, и тъй няма да доживея да видя как ще свърши…“
Колата мина покрай къщата на Лешояда Барбридж. Всички прозорци светеха заради проливния дъжд, виждаше се, че в прозорците на втория етаж, където бяха стаите на Дина, се мяркаха танцуващи двойки. Или бяха почнали още от зори, или от вчера не можеха да свършат. Такава мода се появи в града — веселбата да продължава непрекъснато дни наред. Яка младеж отгледахме, издръжлива и упорита в своите стремежи…
Нънан спря колата пред неугледната сграда със скромната фирма „Юридическа кантора Корш, Корш и Саймък“. Измъкна и пъхна в джоба си „инаквото“, отново метна на главата си шлифера, взе си шапката и чевръсто изтича във входа покрай портиера, задълбочил се във вестника, по стълбите, покрити с протрит килим, затропа с токовете на обувките си по тъмния коридор на втория етаж, просмукан с характерен мирис, чието естество навремето напразно се стара да установи, отвори вратата в края на коридора и влезе в приемната. На мястото на секретарката седеше непознат, много мургав младеж. Беше без сако, с навити ръкави. Той се ровеше във вътрешността на някакво сложно електронно устройство, което заместваше пишещата машина на масата. Ричард Нънан закачи шлифера и шапката, приглади с две ръце остатъците от косите си зад ушите и въпросително погледна младия мъж. Той кимна.
Тогава Нънан отвори вратата на кабинета.
Господин Лемхен тежко се надигна да го посрещне от големия кожен фотьойл до прозореца, закрит плътно с тежка завеса. Правоъгълното му лице се сгърчи в гримаса, която означаваше или приветлива усмивка, или скръб заради лошото време, а може би със сетни сили сдържан напън да кихне.
— Ето ви и вас — мудно каза той. — Влизайте, разполагайте се.
Нънан зашари с поглед къде да се разположи и не откри нищо освен един корав стол с права облегалка, тикнат под масата. Тогава приседна на края на масата. Веселото му настроение, кой знае защо, взе да се изпарява — и той самият още не знаеше защо. Изведнъж му стана ясно, че няма да го хвалят. По-скоро обратното. Днес ще се ядосвам, философски си помисли той и се приготви за най-лошото.
— Пушете — предложи господин Лемхен и отново се отпусна във фотьойла.
— Благодаря, не пуша.
Господин Лемхен кимна няколко пъти с такъв вид, сякаш се бяха потвърдили най-лошите му предположения, допря разперените пръсти на двете си ръце пред лицето си и известно време внимателно разглежда образувалата се фигура.
— Предполагам, че ние с вас няма да обсъждаме юридическата страна на дейността на фирмата „Мицубиши Илектрик Корпорейшън“ — продума той накрая.
Това беше шега. Ричард Нънан се усмихна с готовност и каза:
— Както обичате.
Дяволски неудобно му беше да седи на масата, краката му не достигаха пода, убиваше му на задника.
— Със съжаление трябва да ви съобщя, Ричард — каза господин Лемхен, — че вашият доклад направи горе изключително добро впечатление.
— Хм… — каза той и си помисли: „Започва се“.
— Дори се канеха да ви представят за орден — продължи господин Лемхен, — но аз предложих да не бързаме. И правилно постъпих. — Най-сетне той откъсна очи от съзерцаваните десет пръста и погледна Нънан изпод вежди. — Вие ще ме попитате защо съм проявил, както би се сторило някому, прекалена предпазливост.
— Сигурно сте имали основания за това — каза Нънан с огорчение.
— Да, имах. Какво излиза от вашия доклад, Ричард? Групата „Метропол“ е ликвидирана. Благодарение на вашите услуги. Групата „Зеленото цвете“ е хваната в пълен състав с явни улики. Отлична работа. Пак вие сте я свършили. Групите „Ветрило“, „Квазимодо“, „Странстващите музиканти“ и всички останали, не им помня имената, са се саморазтурили, тъй като са разбрали, че всеки момент и тях ще ги спипат. Това действително е така, всичко се потвърждава от данните, които имахме от други източници. Бойното поле е опразнено. Вие сте го заели, Ричард. Противникът е отстъпил безразборно, като е понесъл големи загуби. Правилно ли изложих ситуацията?
— Във всеки случай — предпазливо каза Нънан — през последните три месеца спря изтичането на материали от Зоната през Хармънт… Поне според моите сведения — добави той.
— Противникът е отстъпил, нали?
— Е, ако държите точно на тази дума… Отстъпи.
— Не е отстъпил! — каза господин Лемхен. — Там е работата, че този противник никога не отстъпва. В това съм сигурен. Като избързахте с победоносния доклад, вие демонстрирахте неопитност, Ричард. Точно затова предложих да не ви представяме незабавно за награда.
„Да вървят по дяволите твоите награди — мислеше си Нънан, като клатеше крака и мрачно гледаше проблясващото бомбе на обувката си. — Притрябвали са ми твоите награди. Брей, че моралист се извъди, цял проповедник — и без тебе знам с кого имам работа тука, плюя аз на твоето конско що за противник съм имал. Абе, кажи го просто и ясно: къде, как и какво по-точно съм изтървал… какъв друг номер са успели пак да изиграят тези негодници… къде, как и какви пролуки са намерили… и карай направо, да не съм ти сополив първолак…“
— Какво сте чували за Златното кълбо? — ненадейно попита господин Лемхен.
„Боже мой — раздразнено си помисли Нънан. — Златното кълбо пък какво общо има с тая работа? Да пукнеш дано с този твой стил на разговор…“
— Златното кълбо е легенда — заобяснява той с отегчение. — Митично съоръжение в Зоната, което има форма и вид на някакво златно кълбо, предназначено да изпълнява човешки желания.
— Всякакви ли?
— Съгласно каноните на легендата — всякакви. Има обаче варианти…
— Така — каза господин Лемхен. — А какво сте чували за „лампата-смърт“?
— Преди осем години — отегчено поде Нънан — сталкерът Стивън Норман, по прякор Очилатия, изнесе от Зоната някакво устройство, което, доколкото може да се съди, представлява нещо като система от излъчватели, действащи смъртоносно на земните организми. Същият този Очилатия направи пазарлък за агрегата с института. Споразумяха се за цената. Очилатия отиде в Зоната и не се върна. Къде се намира агрегатът, сега не е известно. В института и до ден-днешен си скубят косите. Познатият ви Хю от „Метропол“ предлагаше за този агрегат всяка сума, която се побира в графата на чековата му книжка.
— Това ли е всичко? — попита господин Лемхен.
— Това е — отвърна Нънан и демонстративно заразглежда обстановката в стаята. Тя беше скучна, нямаше какво да се гледа.
— Така — каза Лемхен. — А какво сте чували за „рачешкото око“?
— За какво око?
— За рачешкото. Рак. Нали знаете? — Господин Лемхен размърда два пръста като ножица. — С щипки.
— За пръв път чувам — каза Нънан.
— А да знаете нещо за „гърмящите салфетки“?
Нънан слезе от масата и застана пред Лемхен, пъхнал ръце в джобовете си.
— Нищо не знам — каза той. — А вие?
— За съжаление, и аз нищо не знам. Нито за „рачешкото око“, нито за „гърмящите салфетки“. А в действителност те съществуват.
— От моята Зона ли са изнесени? — попита Нънан.
— Седнете, седнете — каза господин Лемхен и му махна с ръка. — Нашият разговор едва започва. Седнете.
Нънан заобиколи масата и седна на коравия стол с високата облегалка. „Накъде бие сега? — помисли той трескаво. — Що за ново двайсет? Сигурно са намерили нещо в другите Зони, а говедото ме разиграва. Никога не ме е обичал дъртият хитрец, не може да забрави епиграмите…“
— Да продължим нашия малък изпит — тържествено каза Лемхен. Той се отпусна назад във фотьойла и като гледаше в тавана, попита: — Как я кара старият Барбридж?
— Барбридж? Лешояда Барбридж вече не е свързан със Зоната. Държи четири бара, дом за удоволствия и търгува с дъщеря си… е, не в прекия смисъл. Осигурява материали на нелегалните порнографски издания… А може и в прекия смисъл да върти търговия с нея, не знам. В последно време не се интересувам от тях. Той е сакат, не се нуждае от средства и не ходи в Зоната.
Господин Лемхен кимаше със задоволство.
— Ясно — похвали го той. — А какво прави Малтиеца Креон?
— Той е един от малкото действащи сталкери. Беше свързан с групата „Квазимодо“, сега пласира стоката си на института чрез мен. Държа го на свобода, защото все някога някой ще клъвне… Наистина той пие много в последно време и се страхувам, че няма да изкара дълго. Зоната не обича пияниците.
— Има ли връзка с Барбридж?
— Върти се около Дина, но без успех.
— Много хубаво — каза господин Лемхен. — А какво се чува за Рижия Шухарт?
— Преди месец излезе от затвора. Няма нужда от пари. Той… — Нънан помълча. — С две думи, има семейни проблеми. Сега не му е до Зоната.
— Това ли е всичко?
— Това е.
— Не е много — каза господин Лемхен. — А как стоят нещата с Щастливеца Картър?
— От много години не е сталкер. Търгува с употребявани автомобили, а има и работилница, в която преустройват захранването на колите от „инакви“. Има четири деца, жена му почина миналата година. Тъща му живее при него.
Лемхен кимаше.
— Е, кого от старците още пропуснах? — добродушно попита той.
— Пропуснахте Джонатан Майлс, с прякор Кактуса. Той сега е в болница, умира от рак. А също и Гуталин…
— Да, да. Какво става с Гуталин?
— Гуталин си е същият — каза Нънан. — Има група от трима души. По цели седмици се губят в Зоната. Всичко, което намерят, унищожават на място. А неговото Дружество на войнстващите ангели се разпадна.
— Защо?
— Сигурно помните, че те изкупуваха стоката и Гуталин я отнасяше обратно в Зоната. Дяволовото дяволу. Сега няма какво да купуват, освен това новият директор на филиала насъска срещу тях полицията.
— Разбирам — каза господин Лемхен. — А младите?
— Какво младите… Идват и си отиват. Има петима-шестима души с известен опит, но в последно време няма на кого да пласират стоката и се объркаха. Малко по малко ги опитомявам… Предполагам, шефе, че със сталкерството в моята Зона на практика е свършено. Старците се отдръпнаха, младите са неопитни, пък и занаятът не е на такава почит, както по-рано. Техниката настъпва, вече има сталкери-автомати.
— Да, да, чух за това — каза господин Лемхен. — Обаче тези автомати засега не изплащат даже енергията, която харчат. Или греша?
— Това е въпрос на време. Скоро ще започнат да се изплащат.
— Колко скоро?
— След пет-шест години…
Господин Лемхен отново закима.
— Впрочем вие сигурно още не знаете, противникът също започна да използва сталкери-автомати.
— В моята Зона ли? — попита Нънан, като наостри уши.
— И във вашата. При вас базата им е в Рексополис, а съоръженията прехвърлят с вертолети през планините в Змийската клисура, на Черното езеро и в подножието на връх Боулдър…
— Ами че това е в периферията — недоверчиво каза Нънан. — Там е празно, какво могат да намерят там?
— Малко, много малко, но намират. Впрочем това е само за справка, то не ви засяга… Да обобщим. В Хармънт почти не са останали професионални сталкери. Тези, които са останали, вече нямат нищо общо със Зоната. Младежта е объркана и се намира в процес на опитомяване. Противникът е разбит, отхвърлен, лежи някъде и си ближе раните. Стока няма, а когато се появи, няма на кого да се пласира. Има вече три месеца, откакто незаконното изтичане на материали от хармънтската Зона е спряло. Така ли е?
Нънан мълчеше. „Сега — мислеше той. — Ей сега ще ме среже. Но къде ми е слабото място? И бая слабо трябва да е, като гледам. Хайде, давай, старо плашило! Не ми вади душата…“
— Не чувам вашия отговор — каза Лемхен и сложи ръка като фуния на сбръчканото си космато ухо.
— Добре, шефе — мрачно каза Нънан. — Стига толкова. Сварихте ме, опекохте ме, хайде, изяждайте ме вече.
— Хм — промърмори неопределено Лемхен под носа си и неочаквано продължи с огорчение: — Даже няма какво да ми кажете. Ето на, мигате на парцали пред началството, а питате ли ме мене лесно ли ми беше, когато онзи ден… — Той изведнъж замлъкна насред думата, стана и тръгна бавно към сейфа. — Накратко казано, през последните два месеца само от данните, с които разполагаме, се вижда, че комплексите на противника са получили над шест хиляди броя материали от различни Зони. — Той се спря до сейфа, погали го по боядисаната страна и рязко се обърна към Нънан. — Не си правете никакви илюзии! — закрещя той. — Има отпечатъци от пръстите на Барбридж! Отпечатъци от пръстите на Малтиеца! Отпечатъци от пръстите на Гагата Бен-Халеви, за когото вие даже не сметнахте за нужно да споменете. Отпечатъци от пръстите на Гъгнивия Гереш и Джуджето Цмига! Така ли опитомявате вашата младеж? „Гривни“! „Игли“! „Бели бръмбари“! И не само това, ами някакви „рачешки очи“, някакви „птичи дрънкулки“, „гърмящи салфетки“, дяволите да ги вземат! — Той отново замлъкна насред думата, върна се във фотьойла, пак допря разперените си пръсти и вежливо попита: — Какво мислите за всичко това, Ричард?
Нънан извади носна кърпа и избърса шията и тила си.
— Нищо не мисля — измърмори той честно. — Извинете, шефе, но аз сега изобщо… Нека си поема дъх… Барбридж! Барбридж няма нищо общо със Зоната! Знам всяка негова крачка! Той урежда гуляи и пикници на езерата, оттам изкарва добри пари и просто няма нужда… Извинете, глупости приказвам, разбира се, но ви уверявам, че не изпускам от очи Барбридж, откакто е излязъл от болницата…
— Не ви задържам повече — каза господин Лемхен. — Давам ви срок една седмица да разберете по какъв начин материалите от вашата Зона попадат в ръцете на Барбридж… и на всички останали мръсници. Довиждане.
Нънан се изправи, кимна смутено към профила на господин Лемхен и като продължаваше да бърше с кърпата обилно изпотения си врат, се измъкна в приемната. Мургавият млад мъж пушеше и замислено се взираше във вътрешността на разглобеното електронно устройство. Погледна бегло към Нънан — очите му бяха празни, обърнати навътре.
Ричард Нънан нахлупи шапката как да е, взе шлифера под мишница и се махна. „Такова нещо май още не беше идвало до главата ми — летяха мислите му безразборно. — Виж го ти Гагата Бен-Халеви! И с прякор вече се сдобил!… Кога успя? Вре се навсякъде… да го пребие човек тоя шибаняк, малко е… Не, работата е друга… Ах, ти, свиня, сакато говедо… Лешояд! Колко ме изтормози само!… Също както тогава, в Сингапур, онзи другият… как му викаха… мутрата ми блъсна в масата, а тила — в стената…“
Той седна в автомобила и без да може да мисли за каквото и да било, известно време тършува по арматурното табло да намери контактния ключ. От шапката му течеше вода на коленете, той я сне и без да гледа, я запокити зад гърба си. Дъждът обливаше предното стъкло и кой знае защо, Ричард Нънан си въобразяваше, че именно поради това не може да разбере какво трябва да прави по-нататък. Като осъзна, с все сила се тресна с юмрук в олисялото чело. Олекна му. Веднага си спомни, че контактен ключ няма и не може да има, а в джоба му лежи „инаквото“. Вечният акумулатор. И трябва да го извади от джоба си, да пукне дано, и да го постави в гнездото, и тогава ще може най-малкото да тръгне нанякъде — по-далеч от тази къща, където иззад прозорците бездруго го наблюдава онова старо чучело…
Ръката на Нънан с „инаквото“ замръзна по средата на пътя. „Тъй. Поне знам от кого да почна. Да, от него ще почна. Ах, как ще почна от него! Никой никога от никого не е почвал така, както аз ще почна от него сега. Хем с такова удоволствие. — Той включи чистачките и бързо подкара колата по булеварда, като почти не виждаше нищо пред себе си, но вече беше поуспокоен. — Нищо, нека бъде като в Сингапур. Та нали в края на краищата в Сингапур всичко свърши благополучно… Чудо голямо, един път да ти блъснат мутрата в масата! Можеше да бъде и по-лошо. Можеше да не бъде мутрата и не в масата, а в нещо с гвоздеи… Боже мой, колко лесно може да се реши този въпрос! Събираш всички гадове накуп и ги тикаш «на топло» за петнайсет години… или направо ги пращаш да вървят по дяволите. Я виж, в Русия няма и помен от сталкери! Там Зоната е заградена със стоманена ограда, птиче не може да прехвръкне през бариерата, камо ли миризливи туристи или любопитни безделници, нито дори такива идиоти като шведите с жвакащите челюсти. Простичко трябва да се решават въпросите, господа, простичко! Без всякакви усложнения, ей богу! Нямаш работа в Зоната и точка! Довиждане! Шут още на сто и първия километър! Защо ли не отида в Русия? Няма да ме вземат… Тъй да е, да не се отклоняваме от въпроса. Тука някъде трябва да е моят бардак? По дяволите, нищо не се вижда в тоя дъжд… Аха, ето го.“
Ни в туй, ни в онуй време заведението „Пет минути“ бе обляно от светлина — същински „Метропол“. Отърсвайки се като куче, изскочило от вода, Ричард Нънан влезе в ярко осветената зала, която вонеше на цигари, парфюми и вкиснато шампанско. Старият Бени, все още без ливрея, седеше полуизвърнат зад тезгяха и плюскаше нещо, стиснал вилицата в юмрук. Пред него, разположила чудовищния си бюст сред празните чаши, се извисяваше Мадам — умърлушена, тя го гледаше как яде. В залата даже не бяха почистили от снощи. Щом Нънан влезе, Мадам веднага извърна към него широкото си намацано лице. Отначало то беше недоволно, но тозчас по него се разля професионална усмивка.
— Охо! — басово каза тя. — Нима самият господин Нънан! Рано-рано ви домъчня за момичетата, а? Те още си почиват…
Бени продължаваше да яде, той беше глух като пън.
— Здрасти, приятелю! — отвърна Нънан, щом се приближи. — За какво ми са момичета, когато пред мен стои истинска жена?
Бени най-сетне го забеляза. Страшната маска, цялата в сини и кървавочервени белези, с напрягане се изкриви в приветлива усмивка.
— Здравейте, сър — дрезгаво рече той. — Наминахте да се изсушите ли?
В отговор Нънан се усмихна и му махна с ръка. Той не обичаше да разговаря с Бени: през цялото време трябваше да крещи.
— Къде е моят управител, деца мои? — попита той.
— В офиса си — отговори Мадам. — И май че, както обикновено, не е сам.
— Съсипва се — каза Нънан. — И здравето си ще прецака, и заведението. Мадам, ще те помоля да ми приготвиш от моето, скоро ще се върна.
Като стъпваше безшумно по дебелия изкуствен килим, той мина по коридора покрай закритите с тежки завеси сепарета, на стената на всяко от които беше изобразено някакво цвете, сви в незабележимото разклонение и без да чука, отвори тапицираната с кожа врата.
Катюша Кокала наистина не беше сам. И до такава степен не беше сам, че две не виждаше. Светът беше изчезнал за него. Той само тежко пъшкаше и издаваше отривисти стонове. Жизел първа забеляза неочаквания посетител — дори в този сублимен момент тя беше запазила професионално хладнокръвие.
— Слънчице — внимателно рече тя, — господин Нънан те търси.
Катюша Кокала надигна кървясалите си очи, бавно дойде на себе си и скочи, като изблъска Жизел настрани. Той още хриптеше и дишаше тежко, но човек вече можеше да си има работа с него. Кокала смотолеви нещо за дъжда и за ревматизма, после се обърна към разчорлената Жизел и сухо рече:
— Може да си вървите и имайте предвид какво ви казах.
Нънан се отпусна във фотьойла и известно време мълчаливо се втренчи в него. Катюша Кокала деликатно се извърна и нервно вдигна ципа на панталона си. Жизел набързо събра парцалките си и се изпари.
— Ха заключи вратата, драги — каза Нънан.
Като тропаше тежко с огромните си плоски стъпала, Кокала изтърча до вратата, щракна ключа и се върна до масата. Гледаше Нънан предано в устата, извисявайки се над него като космата планина. Нънан все още го разглеждаше изпод намръщените си вежди. Кой знае защо, неочаквано си спомни, че истинското име на Катюша Кокала е Рафаел. Кокала му викаха заради чудовищните кокалести юмруци, моравочервени и голи, стърчащи от гъстата вълна, която покриваше ръцете му като маншети. А той сам си беше измислил прякора Катюша, напълно уверен, че това е традиционно име на великите монголски ханове. Рафаел. Е, какво пък, Рафаел, да почваме.
— Как вървят работите? — ласкаво попита той.
— Всичко е наред, шефе — побърза да отвърне Рафаел Кокала и нежно почеса цирея на носа си…
— Оправи ли онзи скандал в комендантството?
— Платих петдесет кинта глоба и всички са доволни.
— Петдесет кинта за твоя сметка — каза Нънан. — Ти си виновен, драги. Трябваше да си отваряш очите.
Кокала направи нещастна физиономия и покорно разпери огромните си ръце.
— Паркетът в залата май трябва да се смени — каза Нънан.
— Ще го сменим.
Нънан помълча, като издуваше устни.
— Стока има ли? — попита той по-тихо.
— Малко — също по-тихо промълви Кокала.
— Покажи я.
Кокала се втурна към сейфа, извади един пакет, сложи го на масата пред Нънан и го разтвори. Нънан разрови с пръст купчината „черни капки“, взе една „гривна“, огледа я от всички страни и я върна обратно.
— Това ли е всичко? — попита той.
— Не носят — виновно каза Кокала.
— Не носят… — повтори Нънан.
Той внимателно се прицели и с всички сили ритна Кокала в пищяла със заостреното бомбе на обувката си. Кокала изохка, понечи да се наведе, за да се хване за удареното място, но тутакси отново се изправи и опъна ръце по шевовете. Тогава Нънан скочи, сякаш го ръгнаха в задника, хвана Кокала за яката на ризата и се нахвърли върху него с ритници, като си въртеше очите. Кокала ахкаше и охкаше, виреше глава като изплашен кон, дърпаше се от него, докато не рухна на дивана.
— От две майки сучеш, а, гадино мръсна? — съскаше Нънан право в побелелите му от ужас очи. — Лешояда е червив от стока, а ти на мене синци в книжка ми поднасяш, а?…
Той замахна и удари Кокала в лицето, като гледаше да улучи цирея на носа му.
— Ще те тикна в затвора, там да изгниеш! При мен в обора ще живееш и само тор ще плюскаш… Ще съжаляваш, че си се родил на този свят!
Той отново със замах стовари юмрука си върху цирея.
— Откъде има стока Барбридж? Защо на него му носят, а на тебе не носят? Кой я носи? Защо аз нищо не знам? Ти за кого работиш, свиньо космата? Казвай!
Кокала отваряше и затваряше устата си беззвучно. Нънан го пусна, настани се отново в креслото и вдигна краката си на масата.
— Е? — каза той.
Кокала смръкна потеклата кръв от носа си и каза:
— За бога, шефе… Защо така? Каква стока има Лешояда? Никаква стока няма. Че днеска никой няма стока…
— Ти какво, ще спориш ли с мене? — ласкаво попита Нънан, като свали краката си от масата.
— Не бе, шефе, не… Боже мой… — засуети се Кокала. — На място да пукна! Как ще споря! И през ум не ми е минало даже…
— Ще те изхвърля — мрачно рече Нънан. — Работата ти пет пари не струва. Или си продал гъза си на някой друг, или изобщо не ставаш за работа! За какъв дявол си ми? Такива като тебе десет ще наема за двайсет и пет кинта. Свестен човек ми трябва на мене в бизнеса. А ти тука само ми хабиш момичетата и ми лочиш бирата.
— Почакайте, шефе — разумно каза Кокала, като размаза кръвта по физиономията си. — Защо така изведнъж… Дайте все пак да се разберем… — Той внимателно докосна цирея с върховете на пръстите си. — Много стока, казвате, имал Барбридж? Не знам. Извинявайте, разбира се, но някой ви е метнал. Сега никой няма стока. Та нали в Зоната ходят само разни сополанковци и така и не се връщат. Не, шефе, някой ви баламосва…
Нънан го наблюдаваше под око. Изглежда, Кокала действително нищо не знаеше. Пък и нямаше изгода да лъже — от Лешояда не можеш да изкараш много.
— Тези пикници изгодна работа ли са? — попита той.
— Пикниците ли? Ами не чак толкова. Парите не са с лопата да ги ринеш… Та сега в града изгодна работа не остана…
— Къде ги уреждат тези пикници?
— Къде ги уреждат ли? Ами на разни места. На Бялата планина, понякога на Горещите извори, на Слънчевите езера… Най-вече май на Горещите извори… да се плацикат в топлата вода…
Той се изкикоти и веднага се кротна.
— А каква им е клиентелата?
— Клиентелата ли каква е? — Кокала отново докосна цирея, погледна пръста си и каза поверително: — Ако и вие, шефе, имате намерение да се захванете с тази работа, не ви съветвам. Срещу Лешояда тука няма да ви огрее.
— Защо пък?
— Клиенти на Лешояда са: първо, сините каски — Кокала взе да свива пръстите на ръката си, — второ, офицерите от комендантството, и трето, туристите от „Метропол“, от „Бялата лилия“, от „Пришълеца“… После, рекламата му вече е заляла пазара, тукашните момчета също ходят при него… Бога ми, шефе, не си струва да се залавяте с тая работа. Пък и той ни плаща добре за момичетата, дето му ги пращаме…
— Местните също ли ходят при него?
— Предимно младите.
— И какво правят там, на тези пикници?
— Какво правят ли? Ами отиват с автобусите… А там вече опънали палатките, бюфетче, музичка… Е, и всеки се забавлява както иска. Офицерите карат повече с момичетата, а туристите се натискат да гледат Зоната — щом си на Горещите извори, то оттам Зоната е на две крачки, право през Козята клисура… Там Лешояда е нахвърлял за тях конски кокали, та ги гледат с биноклите…
— Ами местните?
— Местните ли? То се знае, на местните това не им е интересно… Ей тъй, забавляват се кой както може…
— А Барбридж?
— Че какво Барбридж? И Барбридж както всички…
— А ти?
— Че какво аз? И аз като всички. Гледам момичетата да нямат неприятности и… това… такова де. Абе, каквото правят и другите.
— И колко време продължава всичко това?
— Ами както дойде. Някой път три дни, а някой път и цяла седмица.
— И колко струва това удоволствие? — попита Нънан, като мислеше за съвсем друго. Кокала му отвърна нещо, но Нънан не го слушаше. „Ето го слабото място — мислеше той. — Няколко дена… и няколко нощи. Барбридж просто не може да бъде проследен при това положение даже ако специално си си поставил за цел… а не се въргаляш с момичетата и не лочиш бира, както несъмнено правеше този монголски хан… Не, тука има нещо. Все пак той е без крака, а там е Козята клисура…“
— Кой от местните ходи постоянно?
— От местните ли? Нали ви казвам — ходят повече младите. Всички луди глави… Онези там Халеви, Ражба… Бройлера Цапфа… този… Цмига… И Малтиеца ходи. Все отбор юнаци. Наричат тази работа „неделно училище“. Е, казват — ще отиваме ли на „неделно училище“? Файдата им там е главно от дъртите мадами. Довтаса някоя бабка от Европа, а Лешояда им плаша за тях отделно, така че хлапетата добре заработват от бабичките…
— „Неделно училище“ — повтори Нънан. Неочаквано му хрумна някаква странна мисъл. Училище. Той стана.
— Добре — каза Нънан. — Да оставим пикниците на мира. Те не са за нас. Но да знаеш: Лешояда има стока, а това вече е наша работа, драги. И тази работа не можем да я оставим просто така. Души, Кокал, души, че иначе ще вървиш на майната си, гълъбче. Разбери откъде взема стоката, кой му я доставя, изясни всичко и давай двайсет процента повече от него. Разбра ли?
— Разбрах, шефе.
Кокала отдавна също беше прав, изпънал ръце по шевовете, а на размацаната му мутра беше изписана преданост.
— И престани да ми хабиш стоката в бардака, говедо! — кресна неочаквано Нънан и излезе.
В залата изпи на тезгяха аперитива си, без да бърза, побъбри с Мадам за упадъка на нравите на днешната младеж, намекна, че в близко бъдеще има намерение да разшири заведението и като понижи глас за по-голяма важност, се посъветва какво да прави с Бени — остаря вече мъжагата, не чува и реакцията му не е предишната, не успява както по-рано… Беше вече шест часът, огладня, а в главата му още се въртеше и не му даваше покой неочакваната мисъл. За нея нямаше сериозни основания, но в същото време тя обясняваше много неща. Всъщност вече и така някои неща се изясниха, смъкна се мистичното було на тази работа, което го дразнеше и плашеше, остана само досадата, че досега не беше помислил за такава възможност, но не това беше важно, важна беше тази мисъл, която все още се въртеше, въртеше в главата му и не му даваше мира.
Като се сбогува с Мадам и подаде ръка на Бени, Нънан пое направо към „Борж“. „Бедата е там, че не забелязваме как минават годините — мислеше той. — Хайде, годините както и да е — всъщност не забелязваме как всичко се променя. Знаем, че всичко се променя, от деца ни учат, че всичко се променя. Много пъти сме виждали с очите си как всичко се променя и в същото време сме напълно неспособни да забележим момента, когато става промяната или търсим промяната не там, където би трябвало. Ето, вече се появиха нови сталкери, които боравят с кибернетиката. Старият сталкер беше кален и мрачен човек, който с животинска упоритост милиметър по милиметър пълзеше по корем в Зоната да пипне големия кяр. Новият сталкер е конте с вратовръзка, инженер, седи някъде на километър от Зоната, захапал цигара, а до него чаша с ободряващ коктейл, седи и наблюдава екраните. Джентълмен на заплата. Много логичен образ. Толкова логичен, че всички останали възможности просто не ти идват наум. А пък има и други възможности — «неделното училище» например.“
От „Борж“ струяха светлини и вкусни миризми. „Борж“ също се бе променил — нямаше ги вече нито предишните гуляи, нито онова веселие. Гуталин сега не идва тук, гнуси се, и Редрик Шухарт сигурно е пъхнал тука луничавия си нос, изкривил си е недоволно устата и си е отишъл. Ърнест още е в затвора, работата върти неговата старица, докопа се: постоянната клиентела е солидна, целият институт идва тука да обядва, пък и висшите офицери, сепаретата са уютни, готвят вкусно, не е скъпо, бирата винаги е прясна. Добрата стара кръчма.
В едно от сепаретата Нънан видя Валентин Пилман. Физикът седеше пред чашка кафе и четеше прегънато на две списание. Нънан се приближи.
— Може ли да седна при вас? — попита той.
Валентин вдигна към него огромните си тъмни очила.
— А-а — каза той. — Заповядайте.
— Ей сега, само да си измия ръцете — каза Нънан, изведнъж си спомни за цирея на Кокала.
Тук го познаваха добре. Когато се върна и седна срещу Валентин, на масата вече имаше мангалче с димящо чураско на шиш и висока халба бира — нито студена, нито топла, точно както я обичаше. Валентин остави списанието и отпи малко от кафето.
— Слушайте, Валентин — каза Нънан, като си отряза парченце месо. — Как според вас ще свърши всичко това?
— За какво говорите?
— За Посещението, Зоните, сталкерите, военнопромишлените комплекси — цялата тая сбирщина… Как може да свърши всичко това?
Валентин дълго го гледа със слепите си тъмни стъкла. После запали цигара и каза:
— За кого? Конкретизирайте се.
— Ами, да речем, за човечеството като цяло.
— Зависи от нашата глупост или по-точно от това дали ще имаме късмет или не — каза Валентин. — Сега знаем, че за човечеството като цяло Посещението мина, общо взето, без лоши последствия. Но, разбира се, не е изключено, като вадим наслуки кестените от този огън, в края на краищата да измъкнем нещо, от което животът на планетата да стане невъзможен. Това ще бъде лош късмет. Но съгласете се, че пред човечеството винаги е стояла такава заплаха и без да има всякакви Посещения. — Той разпръсна дима от цигарата си с ръка и се усмихна. — Виждам, че моят отговор не ви удовлетворява. Знаете ли, аз отдавна вече съм отвикнал да разсъждавам за човечеството като цяло. Човечеството като цяло е твърде стационарна система, с нищо не можеш да й въздействаш.
— А какво може да й въздейства?
— Нашего брата, ученият може да му въздейства. Вашего брата, бизнесменът също може. Макар че… Кажете откровено, Ричард — попита Валентин, като явно се забавляваше. — Ето за вас, бизнесмена, какво се промени след Посещението? Вие научихте, че във Вселената има още най-малкото един разум освен човешкия. Е, и какво от това?
— Ами как да ви кажа? — възрази Нънан. — Какво се измени за мен ли… Ето например вече от доста години усещам едно такова притеснение, някак си не се чувствам уютно. Добре, те дойдоха и веднага си заминаха. А ако дойдат отново и им скимне да останат? Знаете ли, за мен, за бизнесмена, никак не е празен въпрос: кои са те, как живеят, какво им е нужно… В най-простия случай съм принуден да мисля как да променя моето производство. Трябва да съм готов за това. А ако изобщо се окаже, че не съм нужен в тяхната система? — Той се оживи. — А ако всички ние се окажем ненужни? Слушайте, Валентин, щом вече стана дума, има ли някакви отговори на тези въпроси? Кои са те, какво тук им е било нужно, ще се върнат ли или не…
— Отговори има — каза Валентин, като се усмихна. — Те са даже твърде много, изберете си който и да е.
— А вие самият как смятате?
— Откровено казано, никога не съм си позволявал да размишлявам за това сериозно. За мен Посещението е преди всичко уникално събитие, криещо възможност да се прескочат наведнъж няколко степени в процеса на познанието. Нещо като пътешествие в бъдещето на технологията. Е, все едно съвременен квантов генератор да можеше да попадне в лабораторията на Исак Нютон…
— Нютон нищо нямаше да разбере.
— Напразно мислите така. Нютон е бил много проницателен човек.
— Наистина ли? Е, добре, да оставим Нютон на мира. А вие все пак как тълкувате Посещението? Нека даже да е несериозно…
— Добре, ще ви кажа. Само че съм длъжен да ви предупредя, Ричард, че вашият въпрос е от компетенцията на псевдонауката, наречена ксенология. Ксенологията е някаква неестествена смесица от научна фантастика и формална логика. В основата на нейния метод лежи порочният похват — на извънземния разум да се натрапва човешка психология.
— А какво да правим, като нямаме друга психология освен човешката? — попита Нънан.
— Там е работата — каза Валентин. — Навремето биолозите се опариха, когато се опитаха да пренесат психологията на човека върху животните. Забележете, върху земните животни.
— Прощавайте — каза Нънан. — Но това е съвсем друга работа. Та нали говорим за психологията на разумните същества…
— Да. И всичко би било много хубаво, ако знаехме какво е това разум.
— А нима не знаем? — учуди се Нънан.
— Представете си, не. Обикновено повечето тръгват от доста плоското определение: „Разумът е такова свойство на човека, което отличава неговата дейност от дейността на животните“. Опитват се някак, нали разбирате, да разграничат господаря от кучето, което всичко разбира, но не може да го каже. Впрочем от това плоско определение произтичат и по-остроумни. Те се основават на тъжните наблюдения върху споменатата човешка дейност. Например: „Разумът е способността на живото същество да постъпва нецелесъобразно или неестествено“.
— Да, това е за нас — съгласи се Нънан.
— За съжаление. Или, да кажем, определението хипотеза, че разумът е сложен инстинкт, който още не е успял да се изгради. Има се предвид, че инстинктивната дейност винаги е целесъобразна и естествена. Ще минат милиони години, инстинктът ще се изгради и ние ще престанем да правим грешки, които вероятно са неотлъчно свойство на разума. И тогава, ако нещо във Вселената се измени, ние благополучно ще измрем — пак именно защото ще се отучим да правим грешки, тъй естествено да опитваме разни непредвидени от твърдата програма варианти.
— Както го обяснявате, всичко излиза някак си… унизително.
— Моля, ето ви тогава още едно определение. Много възвишено и благородно. Разумът е способността да се използват силите на околния свят, без да се разрушава този свят.
Нънан се намръщи и заклати глава.
— Не — каза той. — Това вече е прекалено… А какво ще кажете, дето човекът за разлика от животните бил същество, което изпитвало непреодолима потребност от знания? Чел съм някъде такова нещо.
— Аз също — каза Валентин. — Но бедата е там, че човекът, или поне масовият човек, с лекота преодолява тази своя потребност от знания. А според мен такава потребност въобще няма. Човек има потребност да разбира, а за това не са необходими знания. Хипотезата за бога например дава с нищо несравнимата възможност абсолютно всичко да се разбира, без абсолютно нищо да се опознава… Дайте на човека съвсем опростена система за света и тълкувайте всяко събитие въз основа на този опростен модел. Такъв подход не изисква никакви знания. Няколко заучени формули плюс така наречената интуиция, така наречената практична пресметливост и така нареченият здрав смисъл.
— Чакайте — каза Нънан. Той допи бирата и тръсна празната чаша на масата. — Не се отклонявайте. Нека поставим все пак въпроса така. Човек се среща с извънземно същество. Как те ще научат един за друг, че и двамата са разумни?
— Представа нямам — каза Валентин развеселен. — Всичко, което съм чел по този въпрос, се свежда до омагьосан кръг. Ако те са способни да влязат в контакт, значи са разумни. И обратно: ако са разумни, те са способни да влязат в контакт. Изобщо ако извънземното същество има честта да разбира човешката психология, то е разумно. Това е. Чели ли сте Вонегът?
— Ама че работа — каза Нънан. — А пък аз си мислех, че вие, учените, вече сте турили всяко нещо на мястото му…
— Да тури всяко нещо на мястото му може и маймуната — забеляза Валентин.
— Не, почакайте — каза Нънан. Кой знае защо, се чувстваше излъган. — Но ако вие не знаете такива прости неща… Добре, да оставим на мира разума. Но за Посещението? Какво мислите все пак за Посещението! А?
— Моля — каза Валентин. — Представете си пикник…
Нънан трепна.
— Какво казахте?
— Пикник! Представете си гора, междуселски път, полянка. Автомобилът се отбива от междуселския път на полянката, от автомобила слизат младежи, които свалят бутилки, кошници с храна, момичета, транзистори, фото- и кинокамери… Палят огън, разпъват палатки, пускат музика. А на сутринта си заминават. Зверовете, птиците и насекомите, които цяла нощ с ужас са наблюдавали случилото се, изпълзяват от своите скривалища. И какво виждат? На тревата локва от автомобилно масло, разлят бензин, разхвърлени негодни свещи и маслени филтри. Търкалят се парцали, изгорели крушки, някой е изтървал френски ключ. От протекторите на гумите е останала кал, полепнала от някакво неизвестно блато… е, и, сам разбирате, следи от огъня, огризки от ябълки, обвивки от бонбони, консервни кутии, празни бутилки, нечия носна кърпа, нечие джобно ножче, стари изпокъсани вестници, монети, увехнали цветя от други поляни…
— Разбрах — каза Нънан. — Пикник край пътя.
— Точно така. Пикник край някакъв космически път. А вие ме питате: ще се върнат ли или не?
— Я ми дайте една цигара — каза Нънан. — Някак си всичко това не си го представях така.
— Имате право — забеляза Валентин.
— Значи, какво излиза — те даже не са ни забелязали?
— Защо?
— Е, да речем, не са ни обърнали внимание…
— Знаете ли, на ваше място не бих се огорчавал — посъветва го Валентин.
Нънан дръпна дълбоко, закашля се и хвърли цигарата.
— Все пак — възпротиви се той. — Не може да бъде… Дявол да ви вземе вас, учените! Откъде се е взело това ваше пренебрежение към човека? Защо през цялото време се стремите да го унизите?
— Почакайте — каза Валентин. — Чуйте. „Питате ме защо е велик човекът? — започна да цитира той. — Защото е създал втора природа? Защото е задвижил почти космически сили? Защото за съвсем кратко време е завладял планетата и е открил прозорец към Вселената? Не! Защото въпреки това е оцелял и има намерение да оцелее и по-нататък.“
Настъпи мълчание. Нънан мислеше.
— Може би… — каза той неуверено. — Естествено, ако се погледне от тази страна…
— Ама вие не се огорчавайте — добродушно каза Валентин. — Та нали пикникът е само моя хипотеза. И всъщност даже не е хипотеза, а ей така, образ… Така наречените сериозни ксенолози се опитват да обосноват доста по-солидни и ласкаещи човешкото самолюбие версии. Например, че никакво Посещение не е имало, че Посещението тепърва предстои. Някакъв по-висш разум е хвърлил при нас, на Земята, контейнери с образци от своята материална култура. Очаква се, че ние ще изучим тези образци, ще направим технологичен скок и ще успеем да изпратим в отговор сигнал, който всъщност ще означава реална готовност за контакт. Как ви се струва това?
— Вече е значително по-добре — каза Нънан. — Виждам, че и сред учените понякога има порядъчни хора.
— Или това, че Посещение действително е имало, но то съвсем не е завършило. Фактически сега ние сме в състояние на контакт, само че не подозираме това. Пришълците са се загнездили в Зоните и старателно ни изучават, като едновременно ни подготвят за „идните жестоки чудеса“.
— Ей това го разбирам! — каза Нънан. — Така поне става ясно каква е тази тайнствена суматоха в развалините на завода. Между другото, вашият пикник не обяснява тази суматоха.
— Защо да не я обяснява? — възрази Валентин. — Нали някое от момичетата може да е забравило на поляната любимото си механично мече…
— Я оставете тази работа — решително каза Нънан. — Бива си го това мече — земята трепери… Впрочем може и мече да е, разбира се. Бира ще пиете ли? Розалия! Ей, приятелко стара! Две бири за господа ксенолозите!… Я, все пак е приятно да поприказва човек с вас — каза той на Валентин. — Мозъкът му така хубаво се прочиства, сякаш са изсипали в кратуната му английска сол. А то иначе работиш, работиш, защо, за какво, какво ще стане с тебе, какво те очаква, как ще се утеши сърцето ти…
Донесоха бирата. Нънан пийна, като следеше над пяната как Валентин с гнусливо съмнение разглежда своята халба.
— Какво, не ви ли харесва? — попита той, като си облиза устните.
— Ами аз всъщност не пия — каза Валентин.
— Наистина ли? — смая се Нънан.
— Че какво толкова? — рече Валентин. — Нали на този свят трябва да има поне един, който да не пие… — Той решително отмести халбата. — Поръчайте ми по-добре коняк, щом е така.
— Розалия! — незабавно ревна Нънан, най-сетне развеселен.
Когато донесоха коняка, той каза:
— И все пак така не бива. Вече не говоря за вашия пикник, но даже ако приемем версията, че това е, да речем, прелюдия към контакта, все пак не е хубаво така. „Гривни“, „празнотии“ — разбирам… Но „пачата на вещицата“ защо е? „Голите темета на комарите“, този отвратителен „пух“…
— Извинете — каза Валентин, като извади резенчето лимон. — Не разбирам напълно вашата терминология. Извинете, какви голи темета?
Нънан се засмя.
— Това е фолклор — поясни той. — Работният жаргон на сталкерите. „Голите темета на комарите“ са областите с повишена гравитация.
— А, гравитационните концентрати… Насочената гравитация. Ето за това бих поговорил с удоволствие, но вие нищо няма да разберете.
— Защо пък нищо да не разбера? Все пак съм инженер…
— Защото и аз самият не разбирам — каза Валентин. — Изведох система от уравнения, но представа нямам как да ги изтълкувам. А… „пачата на вещицата“ сигурно е колоидният газ?
— Точно той. Чухте ли за катастрофата в Кариганските лаборатории?
— Дочух нещо за този скандал… — неохотно отвърна Валентин. — Ръководството на фирмата е било обвинено, че незаконно се е снабдило с този колоиден газ и е провеждало производствени изпитания, забранени от международното право. А как се е стигнало до катастрофата, не знам…
— Разказаха ми някои работи. Тези умници сложили порцеланов контейнер с „пача“ в специална камера, която била напълно изолирана… тоест те си мислели, че камерата е напълно изолирана… а когато отворили контейнера с манипулатори, „пачата“ тръгнала през метала и пластмасата като вода през попивателна, измъкнала се навън и всичко, до което се допирала, се превръщало също в „пача“. Загинали трийсет и пет души, повече от сто осакатели, а цялата сграда на лабораторията вече не ставала за нищо. Били ли сте там някога? Беше великолепно здание! А сега „пачата“ се е събрала в мазите и в долните етажи… На ви една прелюдия към контакта.
Валентин се навъси.
— Престъпници — каза той. — Но съгласете се, Ричард, че пришълците не са виновни. Откъде биха могли да знаят те за съществуването на военнопромишлените комплекси.
— А би трябвало да знаят — каза Нънан с поучителен тон.
— А на това те биха ви казали: много отдавна е трябвало да унищожите военнопромишлените комплекси.
— И това е вярно — съгласи се Нънан. — Ами те да бяха се заели с тази работа, щом са толкова могъщи.
— Значи предлагате да се намесят във вътрешните работи на човечеството?
— Хм — каза Нънан. — Така можем да отидем твърде далече, разбира се. Да оставим този въпрос. По-добре да се върнем към началото на разговора. Как ще свърши всичко това? Да вземем например вас, учените. Надявате ли се да получите от Зоната нещо фундаментално, нещо такова, което действително е способно да преобърне науката, технологията, начина на живот?
Валентин допи чашата си и повдигна рамене.
— Сбъркали сте адреса, Ричард. Не обичам да фантазирам нахалост. Когато става дума за такива сериозни неща, предпочитам предпазливия скепсис. Ако съдим по това, което вече сме получили, пред нас има широк спектър от възможности и нищо определено не може да се каже.
— Розалия, още един коняк! — извика Нънан. — Добре, тогава да опитаме по друг начин. Какво според вас вече сте получили?
— Може да ви се стори смешно, но доста малко. Открихме много чудеса. В някои случаи се научихме дори да използваме тези чудеса за своите нужди. Даже свикнахме с тях… Маймуната натиска червеното копче и получава банан, натиска бялото и получава портокал, но без копчетата тя не знае как да се сдобие с банани и портокали. И не разбира какво отношение имат копчетата към бананите и портокалите. Да вземем например „инаквите“. Научихме се да ги използваме. Открихме даже условията, при които се размножават чрез деление. Но досега не сме успели да направим нито едно „инакво“, не разбираме как са устроени и по всичко личи, че скоро няма да проумеем… Бих казал така. Има обекти, на които намерихме приложение. Използваме ги, макар и почти сигурно не така, както са ги използвали пришълците. Не се и съмнявам, че в повечето случаи забиваме гвоздеи с микроскопи. Но все пак ние употребяваме „инаквите“, „гривните“, стимулиращи жизнените процеси… различните типове квазибиологични маси, които направиха такава революция в онкологията… Общо взето са тия, дето ги изброих! Вие знаете това не по-зле от мене — виждам, че също носите „гривна“. Да наречем тази група обекти — полезни. Може без преувеличение да се каже, че до известна степен човечеството е облагодетелствано от тях, макар да не бива никога да забравяме, че в нашия евклидов свят всяка пръчка има два края…
— Последствията от използването на присадките и минералните торове! — намеси се Нънан.
Валентин пийна от чашата и кимна.
— Точно така. Или, да речем, използването на „инаквите“ във военната промишленост… Но не говоря за това. Ние сме изучили малко или много, обяснили сме повече или по-малко действието на всеки полезен обект. Сега ни забавя технологията, но примерно след петдесет години ще се научим сами да произвеждаме тези кралски печати и тогава ще чупим с тях орехи до насита. По-сложно стоят нещата с другата група обекти, по-сложно именно защото те не намират при нас никакво приложение, а техните свойства в рамките на нашите днешни представи са абсолютно необясними. Например различните типове магнитни уловители. Разбираме какво е това магнитен уловител. Кирил Панов го доказа много остроумно. Но не разбираме къде е източникът на такова мощно магнитно поле, къде се крие причината за неговата свръхустойчивост… нищо не разбираме. Можем само да градим фантастични хипотези за такива свойства на пространството, за които по-рано даже не подозирахме. Или да вземем К-23… Как ги наричате вие тези красиви черни топчета, от които правят украшения?
— „Черните капки“ — каза Нънан.
— Да-да, „черните капки“… Хубаво име… Нали знаете за техните свойства? Ако към такова топче се насочи светлинен лъч, светлината излиза от него със закъснение, като закъснението зависи от масата на топчето, от размерите му и от още някои параметри, а честотата на изходящата светлина винаги е по-малка от честотата на входящата… Какво е това? Защо става така? Има една безумна идея, че може би тези ваши „черните капки“ са гигантски области от пространство, което има свойства, по-различни от свойствата на нашето, и се е свило така под въздействието на нашето пространство… — Валентин извади цигара и запуши. — Накратко казано, обектите от тази група са напълно безполезни за днешната човешка практика, макар че от чисто научна гледна точка имат фундаментално значение. Това са паднали от небето отговори на въпроси, които ние още не умеем да задаваме. Споменатият преди малко сър Исак вероятно не би се оправил с лазера, но във всеки случай би разбрал, че такова нещо е възможно и то би повлияло много силно на неговия научен мироглед. Няма да се впускам в подробности, но съществуването на такива обекти, като магнитните уловители, К-23, „бялото колело“, заличи от лицето на Земята доста процъфтяващи до неотдавна теории и породи съвсем нови идеи. А пък има и трета група…
— Да — каза Нънан. — „Пачата на вещицата“ и останалите гадости…
— Не, не. Всичко това трябва да се отнесе или към първата, или към втората група. Имам предвид обекти, за които знаем нещичко само по слухове, обекти, които никога не сме държали в ръцете си. „Машината на желанията“, „Скитника Дик“, „веселите призраци“…
— Един момент, почакайте — каза Нънан. — Това пък какво е? „Машината на желанията“ — това го разбирам, но останалото…
Валентин се засмя.
— Вижте, и ние си имаме своя терминология, свой жаргон. „Скитника Дик“ е същото онова хипотетично механично мече, което буйства в развалините на завода. А „веселите призраци“ са някакво опасно турбулентно течение, наблюдавано в определени райони на Зоната.
— За пръв път чувам — рече Нънан.
— Разбирате ли, Ричард — ние ровичкаме в Зоната от петнайсетина години, но не познаваме още и една хилядна част от онова, което тя съдържа. А когато говорим за въздействието на Зоната върху човека… Тогава трябва да въведем в класификацията на артефактите още една, четвърта група. Вече става дума не за обекти, а за въздействия. Истинско безобразие е колко слабо е изучена тази група, макар според мен натрупаните факти да са повече, отколкото е необходимо… Вие знаете, Ричард, че аз съм физик и, следователно, съм скептик, но понякога и аз настръхвам, и косите ми се изправят, когато си мисля за тези факти.
— Живите покойници… — промърмори Нънан.
— А, не… Живите покойници са загадъчни, но нищо повече… Как да го кажа… Да речем, нещо, което можем да си го представим. Ала когато изневиделица около човека ни в клин, ни в ръкав започнат да се разиграват извънфизични, извънбиологични явления…
— А, вие имате предвид емигрантите…
— Точно така. Знаете ли, математическата статистика е много точна наука, макар че има работа със случайност. И освен това тази наука е много красноречива, нагледна…
Вече пийнал, Валентин заговори по-високо, бузите му се зачервиха, веждите над огромните му тъмни очила се вдигнаха високо и набръчкаха челото му като хармоника.
— Ние не знам какво е станало с нещастните хармънтци в момента на Посещението, но ето че един от тях решил да се пресели. Някакъв най-обикновен кореняк. Бръснар. Син на бръснар и внук на бръснар. Премества се той, да речем, в Детройт. Открива бръснарница и се забърква невъобразима каша. От деветдесет до деветдесет и осем на сто от клиентите му измират в продължение на една година: загиват в автомобилни катастрофи, падат от прозорците, избиват ги гангстери и хулигани, удавят се в плитчини и така нататък, и така нататък. Нещо повече. Нараства броят на нещастията в Детройт. Два пъти по-често възникват пожари от неизправности в електрическите инсталации. Три пъти се увеличава броят на автомобилните катастрофи. Два пъти нараства смъртността от грипните епидемии. Нещо повече. Расте количеството на стихийните бедствия в Детройт и неговите околности. Отнякъде се вземат смерчове и урагани, каквито по тези места не се помнят от хиляда седемстотин и еди-коя си година. Небето се продънва, руква пороен дъжд и езерото Мичиган или Ери, или което е там, край Детройт, излиза от бреговете си… Е, и все от този род. И такива катаклизми стават във всеки град, във всяка местност, където се установява емигрант от районите на Посещението, и количеството на тези катаклизми е правопропорционално на броя на преселниците, установили се в дадено място. И забележете, по подобен начин въздействат само емигрантите, които са преживели самото Посещение. Родилите се след Посещението не оказват никакво въздействие върху статистиката на нещастните случаи. Вие сте живели тук десет години, но сте дошли след Посещението и вас без опасение можем да ви преселим, ако щете, във Ватикана. Как да се обясни това? От какво трябва да се откажем — от статистиката ли? Или от здравия смисъл? — Валентин взе чашата си и я допи наведнъж.
Ричард Нънан се почеса зад ухото.
— Мда — рече той. — Общо взето, доста съм слушал такива приказки, но, честно казано, винаги съм смятал, че всичко това е малко преувеличено. Вярно, от гледна точка на нашата могъща позитивна наука… Мислех, че просто търсят предлог да забранят емиграцията…
Валентин тъжно се усмихна.
— Ама че предлог! Кой ги дрънка тия глупости?! Можеха да измислят някоя епидемия… Или да обявят, че има опасност от разпространяването на вредни слухове… И какво ли не още!
Той опря лактите си на масата и зарови лицето си в дланите.
— Съчувствам ви — каза Нънан. — Наистина от гледна точка на вашата позитивна наука…
— Или, да кажем, мутагенното въздействие на Зоната — прекъсна го Валентин. Той си свали очилата и впери в Нънан черните си късогледи очи. — Всички хора, които достатъчно дълго са били в контакт със Зоната, получават както фенотипни, така и генотипни изменения. Вие знаете какви деца имат сталкерите, знаете и какво става със самите сталкери. Но защо? Къде е мутагенният фактор? В Зоната няма никаква радиация. Химическият състав на въздуха и почвата в Зоната, макар и да има своя специфика, съвсем не е мутагенно опасен. Какво мога да направя при това положение — да започна да вярвам в магии? Или в уроки?… Слушайте, Нънан. Дайте да пием по още една бира, че нещо се разстроих…
Ричард Нънан се ухили и поръча още две бири, после каза:
— Аз, разбира се, съчувствам на вашите терзания — каза Нънан. — Но, откровено казано, мене лично оживелите покойници ми човъркат мозъка много по-дълбоко даже от статистическите данни. Още повече че никога не съм виждал данните от статистиката, а на разхождащи се покойници съм се нагледал предостатъчно. Скоро на старото гробище никой няма да остане…
Валентин махна безгрижно с ръка.
— Ах, вашите покойници… — каза той. — Уверявам ви, че от гледна точка на фундаменталните принципи живите покойници не са нещо по-удивително, отколкото вечните акумулатори. Просто „инаквите“ нарушават първия принцип на термодинамиката, а покойниците — втория, само в това е разликата. Всички ние в известен смисъл все още сме пещерни хора — не можем да си представим нищо по-страшно от призраци или върколаци. Докато всъщност нарушаването на принципа на причинността е много по-страшно нещо, отколкото цели стада от привидения… и разните там чудовища на Рубенщайн… или на Валенщайн?
— На Франкенщайн.
— Да, разбира се. На Франкенщайн. Мадам Шели. Съпругата на поета. Или дъщерята. — Той неочаквано се засмя. — Тези, вашите покойници, притежават едно любопитно свойство — автономна жизнеспособност. Можеш например да им откъснеш крака и кракът ще продължи да върви… изобщо ще живее. Отделно. Без всякакви физиологични разтвори. Наскоро доставиха в института един непотърсен от никого покойник. Е, разчленили го… Лаборантът Бойда ми разказа тази история. Отделили първо ръката му с някаква цел, идват на другата сутрин и какво да видят — той им показва кукиш — Валентин се изхили. — Какво ще кажете, а? И досега така прави. После ще разпери пръстите си, сетне пак ще ги сгъне. Как мислите, какво иска да ни каже?
— Мисля, че този жест е абсолютно еднозначен — каза Нънан и погледна часовника си. — А не е ли време да си ходим, Валентин? Имам да свърша още една важна работа.
— Да тръгваме — каза Валентин, като старателно се опитваше да пъхне лицето си в рамките на очилата. — Пфу, напихте ме вие, Ричард… — Той хвана очилата с две ръце и усърдно ги пъхна на мястото им. — С кола ли сте?
— Да, ще ви закарам.
Те платиха и се упътиха към изхода. Валентин ходеше още по-изправен, отколкото обикновено, и току със замах удряше показалеца си в челото, поздравявайки познатите лаборанти, които с любопитство и изумление зяпаха светилото на световната физика. На самия изход, като поздравяваше усмихнатия до уши портиер, той събори очилата си и тримата се хвърлиха да ги хванат.
— Пфу, Ричард… — повтаряше Валентин, докато влизаше в пежото. — Напихте ме без-бож-но. Не биваше така, дявол да го вземе… Неудобно е. Утре ще правя експеримент. Знаете ли, много интересна работа…
И той се захвана да разказва за утрешния си експеримент, като току се отклоняваше с някой виц и повтаряше: „Напихте ме… По дяволите…“. Нънан го откара в научното градче, като решително пресече внезапния порив на Валентин да пие още едно („и то нещо по-силно, дявол да го вземе, от вашата бира… Какъв ти експеримент, по дяволите?! Знаете ли какво ще направя с вашия експеримент?… Ще го отложа!“) и го предаде лично в ръцете на жена му, която взе весело да се възмущава, щом видя в какъв вид е мъжът й.
— И-имаме гости ли? Кой е? А, професор Бойд? Много се радвам. Сега ние с него ще ревнуваме… Ричард! Къде хукнахте, Ричард?…
Нънан чу това, когато вече бягаше по стълбите. „Ето че и те се страхуват — мислеше си той, докато се настаняваше отново в пежото. — Страхуват се, страхуват се големите глави… Ами че то така и трябва да бъде. Те трябва да се страхуват даже повече, отколкото всички ние, простите хора, взети заедно. Нали ние просто нищо не разбираме, а те поне разбират до каква степен нищо не разбират. Взират се в тая бездънна пропаст и знаят, че неминуемо ще трябва да се спускат там, сърцето замира, но трябва да се спускат, а как да се спуснат, какво има там, на дъното, и най-важното — ще може ли после да се измъкнат… А ние, грешните, гледаме, така да се каже, на друга страна. Какво пък, може би така и трябва. Нека всичко си върви по реда, а ние все някак ще преживеем. Правилно каза той: най-героичната постъпка на човечеството е това, че е оцеляло и занапред има намерение да оцелее… И все пак, дяволите да ви вземат — каза той на пришълците. — Не можахте ли да си направите пикник на друго място. На Луната например. Или на Марс. И вие сте същата равнодушна шайка като останалите, макар да сте се научили да свивате пространството. Виж ги ти, пикник си направили. Пикник…“
„Как ли ще мога най-добре да се справя с моите пикници? — мислеше той, като караше бавно пежото по ярко осветените мокри улици. — Как ли бих могъл по-хитро да свърша тази работа? По принципа на най-малкото действие. Както в механиката. За какъв дявол ми е тази никаква диплома за инженер, ако не мога да измисля как по-хитро да й дам да разбере на тази саката хиена?“
Той спря автомобила пред къщата, където живееше Редрик Шухарт, и поседя малко зад волана, като си правеше сметка как да води разговора. После измъкна „инаквото“, слезе от автомобила и чак тогава забеляза, че къщата изглежда необитаема. Почти всички прозорци бяха тъмни, в градинката нямаше никой и даже уличните лампи там не светеха. Това му напомни какво ще види сега и той зиморничаво се сгуши. Даже му мина през ум, че може би е по-разумно да извика Редрик по телефона и да си поговори с него в колата или в някое тихо барче, но после отхвърли тази мисъл. По редица причини. „И освен всичко друго — каза си той, — хайде да не замязваме на всичките тия жалки гадинки, които се разбягаха като хлебарки, попарени с вряла вода.“
Нънан влезе във входа и без да бърза, се заизкачва по отдавна неметеното стълбище. Наоколо цареше мъртва тишина, много врати към стълбищните площадки бяха открехнати или широко разтворени, а от тъмните антрета се носеха застояли миризми на влага и прах. Той спря пред вратата на квартирата, където живееше Редрик, приглади косите си зад ушите, въздъхна дълбоко и натисна копчето на звънеца. Известно време зад вратата беше тихо, после дъските на пода изскърцаха, ключалката щракна и вратата полека се открехна. Стъпки той така и не чу.
На прага стоеше Маймунката, дъщерята на Редрик Шухарт. В полутъмната площадка на стълбището нахлу ярка светлина от антрето и в първия миг Нънан видя само тъмния силует на момичето и си помисли колко се е източила през последните няколко месеца, но после тя отстъпи назад в антрето и той видя лицето й. И моментално гърлото му пресъхна.
— Здравей, Мария — каза той, като се стараеше да говори колкото се може по-ласкаво. — Как си, Маймунке?
Тя не отговори. Мълчаливо и съвсем безшумно се дръпна към вратата на гостната, като го гледаше изпод вежди. Изглежда, не го позна. Пък и той, честно казано, не можеше да я познае. „Зоната — помисли си той. — Гадна мръсница…“
— Кой е! — попита Гута, като надникна от кухнята. — Боже мой, Дик! Къде се изгубихте толкова време? Знаете ли, Редрик се върна!
Тя забърза към него, като пътьом изтри ръцете си в кърпата, преметната през рамото й, все такава красива, енергична, силна, само дето някак си беше отъняла: лицето й посърнало и очите й такива едни… трескави може би?
Той я целуна по бузата, даде й шлифера и шапката си и каза:
— Чухме да разправят, чухме… Ама все не мога да се измъкна и да намина. Вкъщи ли си е?
— Вкъщи е — каза Гута. — Има там един при него… Сигурно скоро ще си отиде, откога седят. Влизайте, Дик…
Той направи няколко крачки по коридора и спря пред вратата на гостната. На масата седеше старец. Сам. Неподвижен и леко изкривен на една страна. Розовата светлина от абажура падаше по широкото му мургаво лице, сякаш издялано от старо дърво, по хлътналата беззъба уста, по втренчените мътни очи… И Ричард тутакси усети миризмата. Той знаеше, че това е игра на въображението. Тежкото зловоние се долавяше само през първите дни, после изчезваше напълно, но така или иначе в паметта на човек оставаше споменът за задушаващата воня на разровена пръст.
— Я да отидем в кухнята — припряно каза Гута. — Докато приготвям там вечерята, ще си побъбрим.
— Да, разбира се — бодро каза Нънан. — Толкова време не сме се виждали… Нали помните, че обичам да си пийвам преди вечеря?
Отидоха в кухнята. Гута веднага отвори хладилника, а Нънан се настани на масата и се огледа. Както винаги, тук всичко беше чисто, всичко блестеше, над тенджерите се вдигаше пара. Печката беше нова, полуавтоматична, значи не бяха останали без пари вкъщи.
— Е, как е той? — попита Нънан.
— Ами все такъв си е — отвърна Гута. — В затвора беше отслабнал, но сега вече се охрани.
— Все тъй риж ли е?
— Има си хас.
— Кибритлия ли е?
— Че как иначе! От това вече до смъртта си не може да се отърве.
Гута сложи пред него чаша „Блъди Мери“ — прозрачният слой руска водка сякаш висеше над слоя доматен сок.
— Много ли е? — попита тя.
— Тъкмо по мярка.
Нънан си пое дълбоко въздух и като затвори очи, бавно изля в гърлото си сместа. Добре му дойде. Спомни си, че всъщност за първи път днес пиеше нещо по-съществено.
— Това е друга работа — каза той. — Сега се живее.
— С вас всичко наред ли е? — попита Гута. — Защо не се обадихте толкова време?
— Пустата му работа — каза Нънан. — Всяка седмица се каня да намина или поне да се обадя по телефона, но отначало се наложи да замина за Рексополис, после стана един скандал, после ми казаха, че Редрик се е върнал и си рекох — добре, защо да преча… С една дума, завъртя ме шайбата, Гута. Понякога се питам: за какво ли се трепем? Повече пари да изкараме? Ама за какъв дявол са ни парите, като само се трепем и нищо друго не правим?
Гута подрънка с капаците, надзъртайки в тенджерите, взе от рафта пакет цигари и седна на масата срещу Нънан, сведе очи.
Нънан припряно грабна запалката, подаде й огънче и отново, за втори път в живота си, видя, че ръцете й треперят както тогава, когато тъкмо бяха осъдили Редрик и той отиде при нея да й даде пари — отначало тя беше останала без никакви средства и никой в къщата не й даваше назаем. После пари се появиха, и то явно доста, и Нънан се досещаше откъде, но продължаваше да идва, носеше на Маймунката лакомства и играчки, по цели вечери пиеше с Гута кафе и двамата заедно правеха планове за бъдещия благополучен живот на Редрик, а после, наслушал се на нейните разкази, отиваше при съседите и се опитваше някак си да ги вразуми, обясняваше им, убеждаваше ги и накрая, изгубил търпение, ги заплашваше: „Нали Рижия ще се върне, тогава здрав кокал няма да ви остане…“ — ала нищо не помагаше.
— А какво прави вашето момиче? — попита Гута.
— Кое?
— Ами онова, с което наминахте тогава… едно такова беличко…
— Та какво момиче ми е то? Стенографка ми беше. Омъжи се и напусна.
— Трябва да се ожените, Дик — каза Гута. — Искате ли да ви сватосам?
Нънан понечи да отвърне както обикновено: „Ще почакам Маймунката да порасне…“, но навреме се спря. Сега вече би прозвучало нетактично.
— Стенографка ми трябва, а не жена — промърмори той. — Оставете го тоя ваш риж дявол и елате да работите при мен като стенографка. Та вие бяхте отлична стенографка. Старият Харис ви споменава до ден-днешен…
— Има си хас! — рече Гута. — Непрекъснато трябваше да го пляскам през ръцете…
— Виж го ти! — направи се на учуден Нънан. — Старият Харис!
— Боже мой — каза Гута. — По цял ден ми се натискаше. Аз само от едно се страхувах: Ред да не научи.
Маймунката влезе безшумно — изникна на вратата, погледна към тенджерите и към Ричард, после отиде при майка си и се облегна на нея, като извърна лицето си.
— Е, как е, Маймунке — бодро каза Ричард Нънан. — Искаш ли шоколад?
Той бръкна в джоба на жилетката си, извади шоколадово автомобилче в прозрачна обвивка и го подаде на момичето. Тя не помръдна. Гута взе от него шоколада и го сложи на масата. Неочаквано устните й побеляха.
— Да, Гута — все така бодро каза Нънан. — А аз, знаете ли, се каня да се местя. Омръзна ми в хотела. Първо, все пак е далече от института…
— Тя вече почти нищо не разбира — тихо каза Гута и той спря насред думата, взе чашата и почна машинално да я върти в ръцете си.
— Вие не питате как живеем — продължи тя. — И добре правите. Но нали сте ни стар приятел. Дик, няма какво да крием от вас. Пък и не можем да го скрием.
— На лекар водихте ли я? — попита Нънан, без да вдига очи.
— Да. Нищо не могат да направят. А един каза…
Тя замлъкна. Той също мълчеше. Нямаше какво да каже, пък и не искаше да мисли за това, но изведнъж го разтърси ужасната мисъл, че това е нахлуване. Не пикник край пътя, не призив за контакт, а нахлуване. Те не могат да изменят нас, но проникват в телата на нашите деца и тях изменят по свой образ и подобие. Стана му студено, но веднага си спомни, че вече беше чел нещо такова, някакво джобно издание с ярка, лъскава корица и от този спомен му стана по-леко. Да си измислят, могат каквото си щат. В действителност никога не става така, както са го измислили.
— А един каза, че тя вече не е човек — продума Гута.
— Глупости — глухо каза Нънан. — Идете при истински специалист. Идете при Джеймс Катърфийлд. Искате ли да поговоря с него? Ще уредя да ви приеме…
— При кого, при Касапина ли? — Тя нервно се засмя. — Няма нужда, Дик, благодаря. Тъкмо той го каза. Така ни е било писано.
Когато Нънан отново се осмели да вдигне очи, Маймунката вече я нямаше, а Гута седеше неподвижно, с полуотворена уста, очите й бяха пусти, а от цигарата между пръстите й се извиваше дълго стълбче сива пепел. Тогава той бутна към нея чашата на масата и проговори:
— Налейте ми още една чаша, мило дете… и на себе си налейте. И да пием.
Тя събори пепелта, потърси с очи къде да хвърли фаса и го хвърли в мивката.
— В какво сме се провинили? — продума тя. — Ей това не мога да разбера. Какво толкова сме направили? Та все пак не сме най-лошите в този град…
Нънан си помисли, че тя ей сега ще заплаче, но тя не заплака — отвори хладилника, извади водка и сок и свали от рафта още една чаша.
— Все пак не бива да се отчайвате — каза Нънан. — На света няма нищо, което да не може да се оправи. Повярвайте ми, Гута, аз имам много големи връзки. Ще направя всичко, което мога…
Сега той самият вярваше в това, което говореше, и вече прехвърляше наум имена, връзки и градове, и му се струваше, че някъде нещо беше чувал за подобни случаи, при които май всичко свършило благополучно, трябваше само да се сети къде е станало това и кой е бил лечителят, но тогава си спомни за какво дойде тук и за господин Лемхен; и си спомни защо се беше сприятелил с Гута, и повече не му се искаше да мисли за нищо, отпъди от главата си всички свързани мисли, седна по-удобно, отпусна се и зачака да му поднесат пиенето.
По това време в антрето се чу тътрузене на крака, потропване и отвратителният, особено сега, глас на Лешояда Барбридж изгъгна:
— Я, Рижи! Някой, види се, е наминал при твоята жена — шапка… Аз на твое място не бих оставил тая работа така…
И гласът на Редрик:
— Пази си протезите, Лешояде. И си дръж езика зад зъбите. Ей ти я вратата, да не забравиш да си вървиш, че ми е време да вечерям.
И Барбридж:
— Тю, боже мой, ама че си, човек вече не може майтап да си направи!
И Редрик:
— Достатъчно се майтапихме вече. Стига толкова. Хайде, мърдай.
Щракна ключалката и гласовете станаха по-тихи — очевидно двамата излязоха на стълбището. Барбридж каза нещо полугласно и Редрик му отвърна:
— Край, край, поприказвахме си!
Пак се чу мърморенето на Барбридж и резкият глас на Редрик:
— Казах — край.
Вратата се тръшна, в антрето изтрополяха бързи крачки и на прага на кухнята се появи Редрик Шухарт. Нънан стана да го посрещне и двамата здраво си стиснаха ръцете.
— Така си и знаех, че си ти — каза Редрик и огледа бързо Нънан със зеленикавите си очи. — О-о, надебелял си, шишко! Все така се угояваш по баровете… Охо! Ама вие тука, гледам, весело си живеете! Гута, миличка, направи ми и на мене една порция, трябва да ви настигна…
— Та ние още не сме почнали — каза Нънан. — Тъкмо се канехме. Ама от тебе може ли да избяга човек!
Редрик рязко се засмя и тупна с юмрук Нънан по рамото.
— Ей сега ще видим кой кого ще настигне и кой кого ще изпревари! Аз, братко, две години съм постил. За да те настигна, трябва цистерна да изпия… Хайде, да тръгваме, защо седим тука в кухнята! Гута, носи вечерята…
Той клекна пред хладилника и отново се изправи, като държеше във всяка ръка по две бутилки с различни етикети.
— Ще гуляем! — обяви той. — В чест на най-добрия ни приятел Ричард Нънан, който не изоставя своите хора в беда! Макар да няма никаква полза от това. Ех, жалко, че го няма Гуталин…
— А защо не му звъннеш? — предложи Нънан.
Редрик поклати яркорижата си глава.
— Там, където сега му звъни в ушите, още не са прекарали телефон. Е, хайде да тръгваме…
Редрик пръв влезе в гостната и тропна бутилките на масата.
— Ще гуляем, татенце! — каза той на неподвижния старец. — Това е Ричард Нънан, наш приятел! Дик, а това е баща ми, Шухарт-старши…
Ричард Нънан, напълно затворен в черупката си, разтегли уста до уши, размаха приветствено ръка и каза:
— Много се радвам, мистър Шухарт. Как сте?… Та ние се познаваме, Ред — обърна се той към Шухарт-младши, който ровеше в барчето. — Веднъж вече се видяхме, бегло наистина…
— Сядай — каза му Редрик, като кимна към стола срещу стареца. — Ако ще приказваш с него, говори по-силно — нищо не чува. Глух е като пън.
Той нареди чашите, бързо отвори бутилките и каза на Нънан:
— Наливай. На татко малко, само на дъното…
Нънан се захвана спокойно да налива. Старецът седеше в същата поза, все така втренчен в стената. Не реагира и когато Нънан побутна към него чашата. А Нънан вече се настрои на новата ситуация. Това беше игра, страшна и жалка, играта разиграваше Редрик и той се включи в тази игра, както цял живот се беше включвал в чужди игри и страшни, и жалки, и срамни, и груби, и много по-опасни, отколкото тази. Редрик вдигна своята чаша и рече:
— Е, ха наздраве, а?
И Нънан по съвсем естествен начин погледна към стареца, но Редрик нетърпеливо зачука с чашата си по чашата на Нънан и каза:
— Наздраве, наздраве, ти за него не се безпокой, той няма да изпусне своето…
И тогава Нънан пак съвсем естествено кимна и те пиха. Редрик се изкашля и с блеснали очи заговори все с този възбуден и малко изкуствен тон:
— Край, приятелю! В затвора повече не отивам. Ако знаеше, драги мой, колко хубаво е вкъщи! Пари имам, намерил съм си хубава къща, ще имаме градинка, не по-лоша, отколкото на Лешояда… Ти знаеш, че исках да замина, още в затвора реших. За какво пък, викам си, седя в този град? Да върви по дяволите, викам си, всичко да се провали вдън земя. Връщам се и — здрасти: забранили емиграцията! Че какви сме ние, чума ли прихванахме за тези две години?
И той приказваше, приказваше, а Нънан кимаше, пиеше уиски, съчувствено подхвърляше ругатни, риторични въпроси, после взе да го разпитва за къщата — каква е, къде е, колко струва — и двамата с Редрик поспориха. Нънан доказваше, че къщата е скъпа и не е на удобно място, извади си бележника, взе да го разлиства и да посочва адреси на изоставени къщи, които се продават на безценица, а ремонтът ще излезе почти без пари, защото ако подаде молба да емигрира, властите ще му откажат и той ще поиска обезщетение.
— Ти, гледам, вече и с недвижими имоти си се захванал — каза Редрик.
— С всичко по малко се занимавам — отвърна Нънан и му намигна.
— Знам, знам, чух да разправят за твоите афери с бардака!
Нънан се ококори, сложи пръст на устата си и кимна към кухнята.
— Добре де, всички го знаят — рече Редрик. — Парите не миришат. Сега вече схванах това добре… Ама си взел за управител Кокала — щях да пукна от смях, когато чух! Вкарал си, разбираш ли, вълка в кошарата… Знаеш ли колко му е слаб ангелът? Ами че той си е побъркан, от малък го познавам.
Тогава старецът бавно, с дървени движения като огромна кукла, повдигна ръката си от коляното и я отпусна до своята чаша, а ръката изтропа като дървена. Беше тъмна, със синкави оттенъци и сгърчените пръсти я правеха да прилича на кокоши крак. Редрик замълча и го погледна. На лицето му нещо трепна и Нънан с удивление видя, че на тази хищна луничава физиономия се изписа съвсем истинска, съвсем неподправена любов и нежност.
— Пийте, тате, пийте — ласкаво каза Редрик. — Малко може, пийте за здраве… Нищо — полугласно каза той на Нънан, като му намигна затворнически. — Той ще се добере до тази чаша, бъди спокоен…
Като го гледаше, Нънан си спомни какво беше станало, когато лаборантите на Бойд дошли да вземат този покойник. Лаборантите били двама, яки, съвременни момчета, спортисти и така нататък, имало и един лекар от градската болница, а с него двама санитари, хора груби и здрави, свикнали да мъкнат носилките и да усмиряват буйните. После един от лаборантите разказваше, че отначало „този рижият“ май че не разбрал за какво става дума, пуснал ги вкъщи, дал им да прегледат баща му и сигурно така и щели да отнесат стареца в болницата за профилактичен преглед. Но тези глупаци, санитарите, които по време на предварителните преговори стърчели в антрето и скришом гледали как Гута мие в кухнята, щом ги извикали, хванали стареца като труп, повлекли го, изтървали го на пода. Редрик се вбесил и тогава напред излязъл другият глупак, лекарят, и взел надълго и нашироко да обяснява какво правят, къде ще го карат и защо. Редрик го слушал минута или две, а след това изведнъж, без никакви предисловия, избухнал като водородна бомба. Лаборантът, дето разказваше всичко това, сам не разбрал как се намерил на улицата. Рижият дявол свалил по стълбите и петимата, като не дал на никого от тях да си отиде сам, на собствените си крака. Всички те, по думите на лаборанта, излетели от входа като гюлета, изстреляни от топ. Двама останали да се търкалят на тротоара в несвяст, а останалите трима Редрик гонил по улицата през четири пресечки, след което се върнал при колата на института и изпотрошил всичките й стъкла — шофьора вече го нямало, бил хукнал по улицата в противоположната посока…
— Тука, в един бар, ми показаха нов коктейл — каза Редрик, като наливаше уиски. — Казва се „Пачата на вещицата“, ще ти го направя после, когато се нахраним. Това, братче, е такова нещо, че е опасно за живота да го пиеш на празен търбух: ръцете и краката ти се схващат от една чаша… Ти както искаш, Дик, но днеска ще те надрънкам. И тебе ще надрънкам, и аз ще се надрънкам. Ще си спомним добрите стари времена, „Борж“ ще си спомним… Знаеш ли, горкият Ърни още лежи.
Той пи, изтри устата си с опакото на ръката и небрежно попита:
— А какво става в института — още ли не са се захванали с „пачата на вещицата“? Аз, знаеш ли, поизостанах от науката…
Нънан веднага разбра защо Редрик подхвана разговора на тази тема. Плесна с ръце и каза:
— Моля ти се, приятелю! Знаеш ли какво стана с тази „пача“? Чувал ли си за Кариганските лаборатории? Има едно такова частно предприятие… Та те взели, че се снабдили с една порция „пача“…
И той разказа за катастрофата, за скандала, че в края на краищата така и не открили откъде се е взела „пачата“ — така и не им станало ясно, а Редрик го слушаше уж разсеяно, цъкаше с език, клатеше глава, а после решително наля още уиски в чашите и каза:
— Така им се пада на търтеите, да пукнат дано…
Те пиха. Редрик погледна към баща си и отново нещо трепна на лицето му, той протегна ръка и премести чашата по-близо до сгърчените пръсти и пръстите изведнъж се разтвориха и затвориха, като обхванаха чашата.
— Ха така, сега работата ще тръгне по-бързо — каза Редрик. — Гута! — завика той. — Докога ще ни мориш от глад? Тя за тебе се старае толкова много — обясни той на Нънан. — Бас държа, че прави твоята любима салата с миди, отдавна се е запасила с тях, видях аз… А как върви изобщо работата в института? Намериха ли нещо ново? Казват, че там при вас сега автоматите работят с пълна пара, ама малко изработват.
Нънан взе да разказва за работата в института и докато говореше, край масата близо до стареца изникна Маймунката, постоя, сложила мъхестите си лапички на масата, и неочаквано съвсем по детски се облегна на покойника и сложи глава на рамото му. И като продължаваше да говори, Нънан си помисли, гледайки тези две чудовищни рожби на Зоната: Боже мой, какво още трябва да се случи? Какво още трябва да се случи на човечеството, че то в края на краищата да се вразуми? Нима това е малко?… Знаеше, че е малко. Знаеше, че милиарди и милиарди нищо не знаят и нищо не искат да знаят, а ако узнаят, ужасяват се десетина минути и отново забравят. „Трябва да се махна… — помисли си той, обхванат от ярост. — По дяволите Барбридж, по дяволите Лемхен… по дяволите това семейство, прокълнато от бога.“
— Ти какво си ги зяпнал? — тихо попита Редрик. — Не се тревожи, това не й вреди. Даже напротив, казват, че те носят здраве.
— Да, знам — каза Нънан и пресуши чашата си.
Влезе Гута, делово нареди на Редрик да постави чиниите и сложи на масата голяма сребърна купа с любимата салата на Нънан. И тогава старецът, сякаш някой се опомни и дръпна конците, с едно движение изля чашата в разтворената си уста.
— Е, момчета — каза Редрик възхитено, — сега пиячката ще тръгне екстра!