Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Ivan le terrible, 1982 (Пълни авторски права)
- Превод от френски
- Галина Меламед, 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,8 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2018)
Издание:
Автор: Анри Троая
Заглавие: Иван Грозни
Преводач: Галина Меламед
Година на превод: 2001
Език, от който е преведено: френски
Издател: Рива
Град на издателя: София
Година на издаване: 2001
Тип: роман
Националност: френска
Печатница: Печат „Абагар“ АД
Редактор: Виолета Йончева
Художник: Веселин Цаков
ISBN: 954-8440-32-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4308
История
- — Добавяне
Седемнадесета глава
Последни дни
От една година царят слага ред в кървавите досиета на своето тиранично управление. Без да съжалява за многобройните си жертви, той държи да осигури покой на душите им в отвъдното. Ето защо, за да прочисти едновременно своето счетоводство и съвестта си, неуморно прави списъци на хората, които е погубил. С перо в ръка тършува в гънките на паметта си, открива забравени призраци, вписва различните изтезания. Този труд на свиреп и прилежен писар му помага да преразгледа етапите на живота си. Секретарят и изповедникът му помагат да си спомня. Грубо написани с главни букви имена се подреждат по пергамента. Списъците на умрелите се изпращат със значителни парични суми в манастирите, за да бъдат прочетени заупокойни молитви за починалите. В тези документи може да се прочете:
„Спомни си, Господи, за душите на твоите служители от Новгород на брой хиляда петстотин и седем души. Княз Казарин Дубровски плюс десет души, дошли след него… двайсет души от село Коломенское, осемдесет от Матвейче… спомни си починалите верни християни на брой осемдесет и четири и за още трима, които умряха, след като им отрязаха ръцете…“
До някои имена има лаконично добавка: „с жена си“ или „с жена си и децата си“, „със синовете си“, „с дъщерите си“. Иван се дразни, че при такъв голям брой трупове със сигурност е пропуснал някои в изброяването. Ето защо той се доверява на Бог, който си води точен дневник и ще запълни тези пропуски. Той му казва направо: „Несъмнено ще си спомниш имената им…“ Или още: „Само ти, Господи, знаеш имената им!“ В списъка, предназначен за Свияжския манастир, се споменават и княгинята монахиня Евдокия (далечна леля на Иван), монахинята Александрина (снаха му, вдовицата на Юрий), монахинята Мария (сестра на братовчед му Владимир) и трите удавени в Белозерск. Сборът в един от тези списъци възлиза на три хиляди сто четирийсет и осем избити, в друг — на три хиляди седемстотин и петдесет. След като е изпратил тези погребални списъци, той си припомня още имена. Цяла върволица мъченици се тълпи зад гърба му. Без да се признава виновен за смъртта им, има чувството, че никога вече няма да е сам в стаята си. Потиска го непоносима тежест. Развратът, преяждането, пиенето са съсипали здравето му. След убийството на сина си той може да спи само по няколко часа на нощ. Избягал е от Александровская слобода, чиито зловещи стени му напомнят агонията на царевича, и се е върнал в двореца си в Кремъл. Една вечер му съобщават, че комета с кръстовидна опашка се е появила на небето над Москва. Извеждат го на площадката пред двореца, загърнат с кожи, за да я види. Времето е прохладно, въздухът е прозирен, сняг е затрупал големия град. Отметнал глава назад, царят дълго съзерцава пророческото светило, проточило след себе си червенеещи коси. Сетне прошепва: „Предвещава смъртта ми!“
Още в началото на 1584 г. здравето му бързо се влошава. Лекарите говорят за „разлагане на кръвта“ и за „загниване в коремната кухина“. Тялото отича, кожата му се свлича на парцали и ужасно вони. Мехлемите, с които го мажат, не могат да премахнат миризмата. Понякога му се струва, че дрехите му са пропити с вонята на труповете, сред които някога е обичал да се разхожда. Но не, неговата собствена плът мирише лошо. Или може би душата му? А ако Бог вече не го обича? Ако вместо да го посрещне с отворени обятия в своя Рай, го остави да тъпче пред вратата? Но нали има заслуги към отечеството. Наистина на запад войните му бяха катастрофални. Но на изток завзе Казан, Астрахан и Сибир. Обедини страната си въпреки съпротивата на болярите. Можеше ли да постигне тези славни успехи, ако не бе се избавил чрез изтезание от върлите си врагове? Какво представляват няколко хиляди обезобразени трупа в сравнение с всички спечелени със сила за Русия народи и земи? Но може ли човек да знае какво мисли Бог? След като винаги го е подкрепял, Всевишният е способен да го упрекне в последния момент за хекатомбите в Новгород или за многобройните му бракове, или за убийството на царевича. Може би този последен акт на насилие ще бъде капката кръв, от която ще прелее чашата. Не, не, защото и Бог е виновен за кръвта на детето си, Христос. Той позволи Исус да загине на кръста. И тъй като и двамата са убийци на синовете си, Бог и царят са създадени, за да се разберат. Всъщност, ако Бог проявява опасна справедливост в деня на Страшния съд, то на земята той си позволява най-волни прищевки. Правосъдието му тук долу се изразява в ненаказани престъпления и потъпкана невинност. Той удря както му падне, без да го е грижа за заслугите на тези, които издига, и тези, които смазва. Дава пример за жестокост и непоследователност на всички монарси, които са представители на неговата власт на земята. Как би могъл да им се сърди, че приличат на него? Колкото по-непоследователен е бил Иван в наказанията, толкова по-приятен трябва да е бил на господаря на природата. Той си повтаря това целодневно, за да се успокои. Между два разговора със съветниците си броди из двореца и си говори сам на висок глас. Страхува се от настъпването на здрача, който поражда апокалиптични видения. Всяка нощ в полумрака при него идва синът му, ту разкошно облечен и усмихнат, ту восъчножълт и с пробито слепоочие. Призракът му говори. Иван му отговаря. После внезапно изкрещява и скача от леглото си. Слугите дотичват. Слагат го отново да легне. Но понякога той отказва да заспи, вика свещениците, кара да бият камбаните, нарежда да отслужат литургия. Зората го заварва изтощен, уплашен, неспособен да вземе решение. Той открива, че има инструменти за мъчение, много по-ефикасни от тези, които е използвал досега. Да, угризенията и страхът са по-лоши от кладата, въжето или менгемето. От палач царят става жертва. Той увеличава даренията за църквата; мисли да се откупи, унижавайки се, пише до всички руски манастири:
„До преславните и пресвети манастири. До всички добродетелни и достойни монаси. Великият княз Иван Василиевич ви изпраща дълбок поклон и пада в краката ви, умолявайки ви да изпросите опрощение на греховете му и да молите заедно и поотделно в килиите си Бог и Светата Дева да му простят злодеянията, да му пратят изцеление и да го избавят от болестта.“
В своето безумие той се надява, че монасите, които е пощадил, ще говорят по-високо на ухото на Бога, отколкото стотиците, които е избил в Новгород и другаде, по-силно от митрополит Филип, по-силно от архиепископ Леонид.
Но скоро Иван се обръща към магьосниците, тъй като нито лекарите, нито свещениците му помагат да се излекува. Отвсякъде в Москва пристигат астролози, гадатели, знахари. Шейсетина от тях са затворени в една къща близо до двореца. Никога не е имало такова струпване на специалисти по окултни науки. Носят им храна в къщата. Всеки ден княз Богдан Белски, приближен на царя, ги разпитва. Те не предвиждат нищо добро. Всички небесни знаци съвпадат: смъртта на владетеля ще настъпи скоро. За да не уплаши господаря си, Богдан Белски крие от него заключенията на гадателите.
Въпреки успокоителните думи на обкръжението му Иван чувства, че е безвъзвратно загубен. Смрадта от тялото му се засилва, тестикулите му болезнено се подуват. Тревожи го мисълта кой ще го наследи. През 1572 г. е написал завещание в полза на по-големия си син, царевича Иван. Тъй като той е мъртъв, царят диктува в присъствието на болярите нови разпореждания. Обявява Фьодор за наследник на трона. Той му препоръчва да царува благочестиво и да не въвлича страната си в безполезни войни с християнските държави. Но този слаб тялом и духом млад княз има нужда от напътствия. Иван назначава надзорна комисия от петима боляри: Иван Шуйски, герой от обсадата на Псков, Иван Мстиславски, син на племенницата на великия княз Василий, Никита Юриев, брат на първата царица Анастасия, Богдан Белски и на първо място Борис Годунов, най-умният от всички, чиято сестра Ирина е жена на Фьодор. Разнежен и уплашен от наближаването на смъртта, той ги нарича „приятели, другари по оръжие“. Задължава ги да освободят полските и немските пленници, да намалят данъците. За сетен път им се оплаква, че през целия му живот лошите боляри с подмолните си интриги са го тласкали към строгост, която не му е присъща. Манията му за преследване се превръща в слабоумие. Всички са виновни, освен самия той. Този митоман, преследван от въображаеми врагове, твърди, ридаейки: „Платиха ми за доброто със зло, за любовта с омраза!“ Кого мисли да измами с тази последна защита: близките си или Бог, бъдещите поколения или пазителя на отвъдното? Но дори и в това ангелско великодушие той има пристъпи на ярост. Така например, като научава, поради непредпазливостта на приближените си, че астролозите са изчислили датата на смъртта му — 18 март 1584 г., той се зарича, че ще ги изгори живи, ако предсказанието им не се изпълни. Разказват, че снаха му, съпругата на Фьодор, която го посетила в стаята му, „се отдръпнала ужасена“ от неговите неприлични жестове и думи. Умиращият усетил последен сексуален порив. Дяволът внезапно се разбудил в плътта му. Веднага след това се почувствал толкова отпаднал, че помолили новия полски посланик да отложи пристигането си в Москва.
Сега най-голямото му развлечение е да го отнасят на стол в залата на Хазната. Там часове наред съзерцава като хипнотизиран скъпоценните камъни в ковчежетата. На 15 март кани английския посланик сър Джеръм Хорси да го придружи. Пред погледа на дипломата той изсипва с треперещи ръце диаманти, изумруди, сапфири, рубини, перли, хиацинти. Отблясъците на това богатство заслепява алчните му очи. Влюбено разказва за произхода и цената на всеки камък. Сякаш не може да повярва, че е толкова богат, и страда, че трябва да се раздели с всичко това. Загребвайки тюркоази в шепата си, той шепне на своя гост: „Вижте как променят цвета си. Те избледняват, известяват смъртта ми, отровен съм“. После посочва жезъла си от „рог на ликорна“[1], украсен със скъпоценни камъни („Струваха седемдесет хиляди рубли“, твърди той), и моли лекаря си да начертае на масата окръжност със символа на неговата власт. Лекарят изпълнява нареждането. Тогава Иван заповядва да донесат паяци и ги поставя близо до окръжността. Тези, които влизат в кръга, загиват веднага, тези, които се отдалечават, остават живи. „Това е сигурен знак, казва царят. И рогът вече не може да ме спаси.“ Връщайки се към скъпоценните камъни, той споделя с Хорси: „Този диамант е най-скъпият и най-известният в Ориента. Никога не съм го ползвал. Той уталожва яростта и похотта, поражда въздържание и целомъдрие. И най-малкото късче от него, стрито на прах, може да отрови кон, нежели човек“. Посочва с пръст един рубин: „О, този действа добре на сърцето и мозъка, засилва паметта, прочиства лошата кръв… Вижте изумруда: прилича на небесна дъга. Този камък е враг на мръсотията, пипнете го. Обичам да гледам този сапфир. Той запазва и засилва смелостта, сърдечните радости; действа на всички жизнени сетива; Прекрасен е за очите, за зрението; лекува от мозъчен кръвоизлив, дава сила на мускулите и мускулните влакна… Всички те са дарове от Бога, тайни на природата, но Той ги разкрива на човека, за да ги съзерцава като приятели на милостта и добродетелта и врагове на порока…“ Езикът на Иван едва се движи и той говори все по-трудно. Изведнъж припада. Отнасят го.
Когато идва на себе си, не желае да получи последно причастие. Несъмнено още вярва, че ще оздравее благодарение на общите усилия на свещеници, лекари и магьосници. Само предупреждава митрополита, че ако умре скоро, иска да бъде погребан не като цар, а като монах. Баща му Василий III е пожелал същото. Около него в Кремъл цари тревожно мълчание. В църквите вярващите се молят.
На 17 март след една гореща баня Иван се чувства по-бодър. На другата сутрин подобрението е видно. Припомняйки си за предсказанията на астролозите — 18 март, той казва на Богдан Белски: „Според гадателите днес трябва да издъхна, а ето че възвръщам силите си. Нека тези измамници се готвят за собствената си смърт!“ Богдан Белски отива да извести присъдата на магьосниците. Те отговарят невъзмутимо: „Почакай, денят още не е свършил!“ Приготвят втора топла баня и Иван се потапя с удоволствие. Стои в нея близо три часа. След това ляга и заспива. Събужда се във весело настроение. Става, облича халат върху ризата си, извиква дворцовите певци и им приглася, а след като ги е отпратил, сяда до шахматната дъска и кани Богдан Белски да изиграят заедно една партия. Но ръката му е толкова слаба, че не може да нареди фигурите. Царят и царицата падат и се търкулват по пода. Внезапно се строполява и самият Иван, сразен от нов удар. Ръцете му увисват, главата клюмва на шахматната дъска. Викат, суетят се, лекарите го преглеждат и разтриват тялото му с водка и растителни масла, за да го съживят. Напразно.
Изпълнявайки волята на покойния, митрополитът прочита над главата му молитвите за ръкополагането му като монах. Изкъпан, сресан, облечен с монашеско расо, Иван получава за вечността името брат Йона. На гърдите му поставят дървен кръст и икона на Възкресение Христово. В преддверието някои шушукат, че тази смърт не е естествена и че царят бил отровен от Богдан Белски и Борис Годунов, които с нетърпение искали да вземат властта[2]. Няма съмнение, че слабоумният Фьодор ще бъде играчка в ръцете им. Опечалените лица на болярите зле прикриват чувството им на избавление. Скупчени около облеченото с грубо сукно тяло, те още треперят. Възможно ли е кошмарът им да е свършил? Дали Иван няма внезапно да се надигне от ложето си и разярен, с блеснал поглед да ги изпрати до един на ешафода?
През това време около Кремъл безбройна и смълчана тълпа очаква вести за господаря си. Страхувайки се от бунт или дворцов заговор, Борис Годунов бави с един ден обявяването на смъртта на царя. Едва след като надзорната комисия е уредила всички въпроси по наследяването на трона, той заповядва да ударят камбаната на умряло. Когато вестителят обявява на Червения площад: „Царят е мъртъв!“, отговарят му стонове и тълпата пада на колене. За този руски народ, когото е ужасявал близо четирийсет години, Иван е, въпреки престъпленията и грешките си, представител на Всевишния на земята. Никой не може да го съди, както никой не може да съди Бога. Като баща на народа той има пълни права над него. Впрочем всички ненавиждат болярите, които са понесли неговите удари. Безмилостен към предателите, дворяните, извратените монаси, той много рядко е наказвал обикновените хора. Кой знае дали, загубвайки този страшен цар, простите хора не губят и най-добрия си закрилник? Забравяйки убийството на царевича, публичните изтезания, опустошителната война в Ливония, мизерията в страната, те си спомнят за превземането на Казан, Астрахан, Сибир. С неумереността си царят ще живее вечно в народното въображение. В Русия потиснатите винаги са били благосклонни към силните характери. Страхът от камшика не прогонва любовта, дори понякога я засилва. С ужаса, който внушава, тиранинът привлича сърцата.
Огромно множество присъства на погребението на царя в Архангелския събор. Иван е погребан до сина си, когото е убил в пристъп на безумна ярост. На надгробната плоча има надпис:
„В годината 7092-1584[3] на осемнайсетия ден от март се представи благочестивият владетел, цар и велик княз на цяла Русия, Иван Василиевич, с монашеско име Йона.“
Фьодор се качва на трона с нежелание. Той е слаботелесен и несхватлив. Отговорността, която внезапно се стоварва на плещите му, го смазва. Баща му казва за него, че е по-скоро годен за клисар, отколкото за престолонаследник. Нарича го „църковен звънар“. Още при първите си стъпки новият цар се обляга на силния си и амбициозен шурей. Скоро Борис Годунов ще управлява Русия вместо него. Колкото до Иван, певците на былини вече разнасят призрака му, рисуват го като отмъстител, завоевател, гордост за Русия и страшилище за големците. Въпреки че архивите пазят истината за престъпленията му, разказвачите възхваляват мнимите му добродетели. Кръвожадно чудовище за едни, справедлив съдник и обединител за други, той крачи към съда на идните поколения в мъгла, пронизвана от лъчи.
Хронология
Животът на Иван Грозни | Събитията в Русия | Събитията в света | |
---|---|---|---|
1530 | |||
25 август: В Москва се ражда Иван, най-големият син на Василий III и Елена Глинская. | Коронация на император Карл V | ||
Кръщаване на Иван в Троицкия манастир. | Откриване на Аугсбургската Диета | ||
Аугсбургска изповед. | |||
Превземане на Шершел от испанците | |||
Основаване на Амстердамската борса. | |||
Умира Маргарита Австрийска. | |||
1531 | |||
Създаване на Шмалкалденската лига | |||
Саалфелдски договор | |||
Разгром на швейцарските протестантски кантони в Капел | |||
Фердинанд I Хабсбургски е избран за „крал на римляните“ | |||
Кристиан II се опитва да си върне Норвегия и Дания | |||
Умират Цвингли и Луиза Савойска. | |||
1532 | |||
В Москва пристигат пратеници на султан Бабер от Делхи | Окончателно присъединяване на Бретан към Франция | ||
Построяване на Успенския събор в Коломенское. | Френско посланичество при османците | ||
Мирен договор от Нюрнберг | |||
Хенри VIII се противопоставя на папството | |||
Нашествие на османците в Унгария. | |||
1533 | |||
30 октомври: Ражда се Юрий, по-малък брат на Иван | Среща в Марсилия между Франсоа I и папата | ||
4 декември: Умира великият московски княз Василий III | Брак на Хенри VIII с Ан Болейн. | ||
Регентство на Елена | Отлъчване на Хенри VIII от Църквата | ||
Интриги на болярите | Поход на Андреа Дориа в Гърция | ||
Отстраняване на двамата братя на покойния велик княз | Приемане на Кодекса Каролина от Диетата в Ратисбон | ||
Възобновяване на войната срещу Литва. | Спор между принцовете в Дания | ||
Превземане на Азербайджан от османците | |||
Убийството на Атахуалпа и превземане на Куско от Писаро ел Алмагро | |||
Умира Фредерик Датски | |||
Ражда се Елизабет Английска. | |||
1534 | |||
„Аферата с плакатите“ във Франция и засилване на преследването на протестантите | |||
Договор от Аугсбург между Франция и Шмалкалденската лига. | |||
Религиозен мир в Кадан. | |||
Установяване на анабаптистите в Мюнстер. | |||
Начало на англиканската схизма. | |||
Павел III на папския престол. | |||
Превземане на Табриз и Багдад от османците. | |||
Завземане на Тунис от Хайреддин Барбароса. | |||
Победа на Кристиан III над Кристиан II в Дания. | |||
Умира папа Климент VII. | |||
1535 | |||
Възобновяване на войната между Франсоа I и Карл V. | |||
Едикт от Куси в полза на реформаторите. | |||
Съюз на Франсоа I с османците. | |||
Избиване на анабаптистите в Мюнстер. | |||
Сведенборгска битка и разрушаване на Любек/Карл V си връща Тунис. | |||
Умира Франческо Сфорца. | |||
1536 | |||
Иван приема литовски пратеници. | Подписване на Капитулации между Франция и османците. | ||
Франсоа I завзема Брес, Бюже и Торино. | |||
Карл V нахлува в Прованс. | |||
Лионски едикт. | |||
Екзекуция на Ан Болейн. | |||
Брак на Хенри VIII с Джейн Сеймор. Съюз между Англия и Уелс. | |||
Оповестяване на „десетте члена“ на Англиканската църква. | |||
Символ на вярата в Женева. | |||
Превземане на Бизерт от Барбароса. | |||
Испанците завладяват Перу. | |||
Присъединяване на Канада към френската корона. | |||
1537 | |||
Ново примирие с Литва. | Подписване на примирие между Франция и Свещената римска империя. | ||
Загуба на Гомел. | Хенри VIII конфискува имотите на Църквата. | ||
Подписване в Новгород на шейсетгодишно примирие с Густав I Шведски. | Александър Медичи е убит от Лоренцачо. | ||
Битката при Лас Салинас и победата на Писаро. | |||
Умира Джейн Сеймор. | |||
Ражда се Едуард Английски. | |||
1538 | |||
3 април: Умира Елена, може би отровена от болярите. | Примирие в Ница. | ||
Спорове на болярите за регентството, което се оглавява от Василий Шуйски, после от Иван Белски и накрая пак от семейство Шуйски. | Среща на Франсоа I и Карл V. | ||
Потушен бунт във Флоренция срещу Козимо Медичи. | |||
Калвин и Фарел изгонени от Женева. | |||
Създаване на Свещена лига, обединяваща императора, папата и Венеция срещу османците. | |||
Битката при Корфу. | |||
Нюрнбергска лига. | |||
Земетресение в Сицилия. | |||
1539 | |||
Конгрес на Шмалкалденската лига. | |||
Бунт в Гент. | |||
Обявяване на „шестте члена“ в Англия. | |||
Индиански бунт в Панама, потушен от испанците. | |||
1540 | |||
Жителите на Гент се подчиняват на Карл V. | |||
Брак на Хенри VIII с Ан дьо Клев, а след отпращането й с Кетрин Хоуард. | |||
Екзекутиране на Томас Кромуел. | |||
Шер хан разбива Хурнаюн и се установява в Делхи. | |||
Умира Янош Заполя. | |||
1541 | |||
Ратисбонска Диета. | |||
Завръщане на Калвин в Женева. | |||
Османците завземат Буда. | |||
Неуспех на Дориа в Алжир. | |||
1542 | |||
Новият московски митрополит Макарий се заема с възпитанието на Иван, оставен до момента на буйния си характер. | Митрополит Йосиф, привърженик на Иван Белски, е затворен в Белозерския манастир. | Нова война между Франсоа I и Карл V. | |
Обсада на Перпинян. | |||
Екзекуция на Кетрин Хоуард и шести брак на Хенри VIII с Кетрин Пар. | |||
Разгром от страна на англичаните на Джеймс V Шотландски, който е убит. | |||
Мария Стюарт се възкачва на престола. | |||
1543 | |||
Андрей Шуйски хвърля в затвора Фьодор Воронцов, приятел на Иван. | Иван упражнява властта си и погубва Андрей Шуйски. | Обсада на Ница от френско-османска флота. | |
Фамилията Глински поемат властта. | Карл V превзема херцогство Гелдерланд. | ||
Калвин дава нова конституция на Женева. | |||
Управление на великия лама Содман Гиамсо. | |||
1544 | |||
Битката при Серизол. | |||
Диета в Спейер. | |||
Густав I оповестява наследствено предаване на шведската корона в семейството му. | |||
Османците превземат Вишеград. | |||
1545 | |||
Начало на Трентския събор. | |||
Избиване на валдейците в Люберон. | |||
1546 | |||
Татарите са отблъснати при Ока, а после и при река Волга. | Съюз на Морис Саксонски с Карл V: война срещу Шмалкалденската лига. | ||
Бунт на Джон Кнокс и на шотландските протестанти. | |||
Умира Хайреддин Барбароса. | |||
1547 | |||
16 януари: Коронясване на Иван. | Иван взема титлата цар. | Мюхлбергска битка. | |
3 февруари: Брак с Анастасия Романовна. | 3 юни: Иван малтретира делегация от дворяни от Псков. | Разрив между Карл V и Павел III. | |
Начало на личното управление на Иван. | 20 юни: Трети пожар в Москва от началото на годината. | Откриване на Аугсбургската Диета. | |
Глински в немилост. | Идване на власт на Едуард VI Английски. | ||
Разгром на шотландците привърженици на Джон Кнокс. | |||
Анри II става крал на Франция. | |||
Бунт в Аквитания срещу данъците. | |||
Фердинанд Бохемски потушава въстание на хуситите в Прага. | |||
Османците завладяват Персия. | |||
Умират Хенри VIII Английски, Франсоа I, Ернан Кортес, Пиерлуиджи Фарнезе. | |||
Ражда се Олден-Барневелт. | |||
1548 | |||
Ражда се Ана, първородната дъщеря на Иван и Анастасия. | Създаване на нов съвет (Избрана Рада), в който членуват фаворитите на Иван: митрополит Макарий, отец Силвестър, Алексей Адашев и Андрей Курбски. | Диетата в Аугсбург гласува „изчаквателна декларация“, която възстановява католицизма в Германия. | |
Брак на Мария Стюарт с френския дофин. | |||
Френски поход в Шотландия в подкрепа на бунта в Корнуол. | |||
Нова война между французи и англичани. | |||
Брак на Жана д’ Албре с Антоан дьо Бурбон. | |||
На власт идва Сигизмунд II Полски и приема изгонените от Бохемия хусити. | |||
Павел III суспендира Трентския събор. | |||
Начало на войните между бирманци и сиамци. | |||
Умира Сигизмунд I Полски. | |||
1549 | |||
Обсада на Булон от Франсоа дьо Гиз. | |||
Обнародване на първата молитвена книга (Prayer Book). | |||
Бунт на католиците в Корнуол и Норфолк, потушен от граф Уоруик. | |||
Парма става част от Папската държава. | |||
Отделяне на Нидерландия от империята. | |||
Умира папа Павел III. | |||
1550 | |||
Умира Ана, дъщеря на Иван и Анастасия. | Земски събор. | Френско-английски договор: Франция си връща Булон. | |
Обнародване на Домострой, кодекс на домашния живот, съставен от отец Силвестър, и на Царски съдебник, нов съдебен кодекс. | Избор на папа Юлий III. | ||
Реорганизиране на войската. | Умира кралят на бирманците Табиншвехти. | ||
Поход срещу Казан и основаване на Свияжск. | |||
1551 | |||
Ражда се Мария, дъщеря на Иван и Анастасия. | 23 февруари: Свикване на Църковен събор. | Възобновяване на войната между Анри II и папата. | |
Предложения за реформа на църквата (Стоглав). | Възобновяване на Трентския събор. | ||
Реорганизация на аристокрацията. | Дрезденска лига на немските принцове и Мориц Саксонски. | ||
Шатобриански едикт. | |||
Завземане на Триполи и Тлемсен от османците. Договор от Шамбор | |||
1552 | |||
Ражда се царевичът Димитрий, първороден син на Иван и Анастасия. | 16 юни: Иван потегля срещу татарите. | и превземане на трите епископства от Анри II. | |
23 август: Обсада на Казан. | Мориц Саксонски завладява Аугсбург. | ||
2 октомври: Капитулация на управителя на Казан Ядигер Мохамед. | Мария Австрийска напада Пикардия. | ||
29 октомври: Триумфално завръщане на Иван в Москва. | Конвенция в Пасау, която анулира „изчакването“ от Аугсбург. | ||
Построяване на храм на Св. Богородица Застъпница (бъдещият храм „Василий Блажени“), архитект Барма Яковлев. | Бунт в Сиена. | ||
Втора декларация за единство и втора молитвена книга. | |||
Възобновяване на войната в Трансилвания между османците и Фердинанд Бохемски. | |||
Ново преустановяване на Трентския събор. Неуспех на Карл V | |||
1553 | |||
Кръщаване на царевича Димитрий от Ростовския архиепископ в Троицкия манастир. | 26 февруари: Покръстване на Ядигер Мохамед. | при Мец и катастрофално отстъпление. | |
март: Иван се разболява и пише ново завещание. | Чумна епидемия в Псков. | Временно завземане на Корсика от французите. | |
Поклонничество на Иван и семейството му в Кирилов. | Умира архиепископ Серапион. | Победа на Мориц Саксонски в Зиверхаузен. | |
Царевичът Димитрий умира в Кирилов. | Бунт на монголските племена срещу бирниците и смърт на Борис Салтиков. | В Англия идва на власт католичката Мария Тюдор. | |
Юни: Погребение на Димитрий в Архангелския събор. | Интриги на болярите по време на болестта на Иван. | Умират Едуард VI Английски и Мориц Саксонски. Разгром на | |
Отѐц Силвестър и Алексей Адашев изпадат в немилост. | 24 август: в устието на Двина пристига английски кораб, командван от Ричард Ченслър. | ||
декември: Пристигане на Ричард Ченслър в Москва и връчване на Иван на писмо от Едуард VI. | |||
1554 | |||
28 март: Ражда се Иван, вторият син на Иван и Анастасия. | Омиротворителен поход в Казанска област. | французите при Марчано. | |
февруари: Отпътуване на Ричард Ченслър за Лондон с послание за Мария Тюдор. | Брак на Мария Тюдор с Филип Испански. Капитулация на Сиена | ||
Завладяване на Астрахан. | |||
Кратка война с Швеция за владеенето на Финландия. | |||
1555 | |||
Ричард Ченслър се връща в Русия. | Карафа е избран за папа под името Павел IV. | ||
Англичаните получават харта за свободна търговия в цяла Русия. | В Англия се отменят мерките срещу католицизма. | ||
Мирен договор от Аугсбург. | |||
Влизане на Хумаюн в Делхи. | |||
Бунт в Женева, потушен жестоко. | |||
Умират Юлий III и Анри д’Албре. Възобновяване на | |||
1556 | |||
21 юли: Йосиф Григориевич Непея е изпратен посланик в Англия. | войните в Италия. | ||
Ричард Ченслър умира при корабокрушение. | Абдикация на Карл V. | ||
Присъединяване на Астрахан към руските владения. | Умира Хумаюн. Поход на херцог | ||
1557 | |||
31 май: Ражда се Фьодор, третият син на Иван и Анастасия. | Дьо Гиз в Италия. | ||
Обсада на Сен-Куентин. | |||
Лига на шотландските протестанти. | |||
Едикт от Компиен. | |||
Финансова криза в Анверс. | |||
В Португалия идва на власт дон Себастиано. | |||
Португалците се настаняват в Макао. | |||
Умира Жоао II Португалски. Франсоа дьо Гиз. | |||
1558 | |||
22 януари: Нахлуване на руската армия в Ливония. | повторно завзема Кале, | ||
12 май: Превземане на Нарва. | В Англия идва на власт Елизабет. I | ||
18 юли: Капитулация на Дорпат. | Френските протестанти се събират в Пре-о-Клер. | ||
Семейство Строганови получават като концесия обширна територия по бреговете на Кама. | Брак на дофина Франсоа с Мария Стюарт. | ||
Англичанинът Дженкинсън заминава за Хива и Бухара през Каспийско море. | Умират Карл V и Мария Тюдор. Договор от Като-Камрезис. | ||
1559 | |||
Намеса на Сигизмунд-Август Полски в защита на Ливония. | Възкачване на престола на Франсоа II и регентство на Катерина Медичи. | ||
Разгром на рицарите Меченосци при Ермис. | Първи национален синод на хугенотите в Париж. | ||
Поредица блестящи победи над кримските татари. | Екуански едикт. | ||
Английските общини гласуват Декларация за върховенство и Декрет за единство. | |||
Бунт срещу регентката Мари дьо Гиз в Шотландия. | |||
Фредерик II се възкачва на датския трон. | |||
Избран е папа Пий IV. | |||
Умират Павел IV, Кристиан III Датски и Анри II Галаудейрос. Амбоазки заговор. | |||
1560 | |||
7 август: Умира Анастасия. | Репресии срещу болярите. | Едикт от Роморантен. | |
Отец Силвестър е заточен. Умира Алексей Адашев. | На френския престол се възкачва Шарл IX. | ||
Нови фаворити: Алексей и Фьодор Басманови, Малюта-Скуратов, Василий Грязной. | Бунт в Ирландия, предвождан от Шеър О’Нийл. | ||
Иван иска ръката на Екатерина, сестра на Сигизмунд-Август. | Организиране на Презвитерианската църква от Джон Кнокс в Шотландия. | ||
На шведския трон се възкачва Ерик XIV. | |||
Умират Франсоа II, Мари дьо Гиз и Густав II. Генерални щати в | |||
1561 | |||
21 август: Втори брак на Иван — с Мария, дъщеря на черкезкия княз Темрюк. | 21 ноември: Великият магистър на ордена на Меченосците Кетлер отстъпва Ливония на полския крал. | Орлеан. | |
Второ пътуване на Дженкинсън в Персия. | Среща в Поаси. | ||
Завръщане на Мария Стюарт в Шотландия. | |||
Опит за завладяване на Естония от Ерик XIV. Клане във Васи, | |||
1562 | |||
Княз Курбски изпада в немилост. | Поляците разбиват Курбски при Невел. | бележещо началото на „религиозните войни“. | |
Договор от Хамптън Коурт, според който Хавър е отстъпен на англичаните. | |||
Възобновяване на Трентския събор. | |||
Пражко примирие между Фердинанд I и османците. | |||
Умират регентката на Португалия Катерина и Антоан дьо Бурбон. Убийство на | |||
1563 | |||
Март: Ражда се Василий, четвъртият син на Иван. | Руската армия разгръща силите си в Литва. | Франсоа дьо Гиз. | |
май: Василий умира. | 15 февруари: Превземане на Полоцк. | Амбоазки едикт. | |
Умира Юрий, по-малкият брат на Иван. | Шестмесечно примири с Полша. | Обнародване на „тридесет и деветте члена“ в Англия. | |
Започват да наричат Иван с прозвището „Грозни“. | Заточаване на княз Владимир Андреевич. | Ерик Шведски сваля брат си Йохан Финландски. | |
Умира Махарий и Афанасий е избран за московски митрополит. | Край на Трентския събор. Вълнения в | ||
1564 | |||
Бягство на Андрей Курбски в Полша и начало на дълга и странна кореспонденция между Иван и него. | Разгром на кримския хан Девлет-Гирей, който е обсадил Рязан. | Нидерландия срещу испанците. | |
3 декември_: Иван напуска Москва. | Напразен опит на поляците да си върнат Полоцк. | Максимилиан II — император. | |
25 декември: Настаняване в Александровская слобода. | Отваряне на първата руска печатница в Москва. | Френско-испанска среща в Байон. | |
Обсада на Малта от османците. | |||
Умира император Фердинанд I. | |||
1565 | |||
Иван премества двора си от Москва в Александровская слобода. | 3 януари: Иван се отказва от руския трон. | Нов неуспешен бунт на Ирландия. | |
5 януари: Делегация, оглавена от архиепископ Пимен, моли царя да се върне. | Мария Стюарт се омъжва за Хенри Дарили. | ||
2 февруари: Иван се връща в Москва. | Писма от Сеговия, които засилват репресиите срещу протестантите в Нидерландия. | ||
4 февруари: Създадена е опричнината и опричниците. | Испанците разрушават френската колония във Флорида. | ||
Избиване на болярите. | Завземане на остров Хиос от османците. | ||
Лутераните получават разрешение да открият храм в Москва. | Испанците завладяват Филипините. | ||
Разширяване на монопола на английските търговци. | Умира папа Пий IV. | ||
1566 | |||
Свикване на първия Земски събор, който гласува продължаване на войната с Литва. | Удвояване на данъците в Кастилия. | ||
Бунтове на „гьозите“ в Нидерландия. | |||
Турците превземат Сегед. | |||
Бунт на еничарите в Константинопол. | |||
Избор на Папа Пий V. | |||
Умира Сюлейман Великолепни. | |||
1567 | |||
Иван иска ръката на Елизабет I Английска. | Убийство на Дарили и арестуване на Мария Стюарт. | ||
Начало на втората религиозна война във Франция. | |||
Херцог Алба потушава бунтовете в Нидерландия. | |||
Край на Пражкото примирие. | |||
1568 | |||
Съдебен процес и доживотен затвор за митрополит Филип. | Примирие от Лонжюмо и незабавно възобновяване на войната между католици и хугеноти във Франция. | ||
Избиране на митрополит Кирил. | Филип II арестува сина си Карлос. | ||
Бягство и повторно арестуване на Мария Стюарт. | |||
Провъзгласяване на Джеймс VI за крал на Шотландия. | |||
Бунт на мориските в Испания. | |||
Ерик XIV Шведски е отстранен от финландския херцог Йохан III. | |||
1569 | |||
1 септември: Умира царица Мария. | Княз Владимир Андреевич и семейството му са отровени. | Разгром на френските протестанти при Жарнак и Монконтур. | |
В Москва биват преселени петстотин псковски и сто и петдесет новгородски семейства. | Бунт на католическите провинции в Северна Англия. | ||
Август: Савин заминава за Англия с цел преговори за военно сътрудничество. | Присъединяване на Литва към Полското кралство. | ||
Декември: Поход срещу Новгород, обвинен в предателство. | |||
Избиване на жителите на всички руски градове между Москва и Новгород. | |||
1570 | |||
Брак на племенницата на царя Евтимия с Магнус, брат на датския крал. | Влизане на Иван в Новгород, избиване на жителите на града. | Мирен договор от Сен-Жермен. | |
Изпадане в немилост и екзекуция на бившите фаворити Басманов и Вяземски. | Глад и чумна епидемия в цяла Русия. | Филип II дава амнистия на бунтовниците от Нидерландия. | |
Управлението на Ливония е поверено на Магнус. | Испания, Венеция и папата създават Лига, за да отнемат Кипър от османците. | ||
Крах на Магнус при обсадата на Ревал. | Мирен договор в Шчечин между Дания и Швеция. | ||
1571 | |||
Бягство на Иван в Александровская слобода. | Кримските татари нахлуват в южните територии на Русия. | Разгром на османската флота при Лепанто. | |
15 юни: завръщане в Москва. | Москва е опожарена от татарите. | Потушаване на бунта на мориските в Испания. | |
28 октомври: Брак на Иван с Марта Собакина. | Нови репресии срещу болярите. | Възкачване на Стефан Батори на трона на Трансилвания. | |
3 ноември: Брак на царевича Иван с Евдокия Сабурова. | Основаване на Лондонската борса. | ||
13 ноември: Умира царица Марта. | Умира Сигизмунд, войвода на Трансилвания. | ||
1572 | |||
Четвърти брак на царя, с Ана Колтовска. | Умира митрополит Афанасий. | Вартоломеева нощ. | |
Сватбено пътешествие в Новгород. | Свикване на Събор под ръководството на Новгородския архиепископ Леонид, който потвърждава брака на царя, забранен от Стоглав. | Отричане на Анри Наварски от протестантството. | |
Издигане на Борис Годунов. | Ново татарско нашествие, спряно от княз Воротински. | Бунт на гьозите, които завземат Бриел. | |
Умира фаворитът Малюта-Скуратов. | Премахване на опричнината. | Обсада на Кандия от османците. | |
Завладяване на Естония. | Избиране на папа Григорий XIII. | ||
Разгром на шведските войски при Лоде. | Умират Пий V и Сигизмунд-Август, полски крал. | ||
Бунт на черемиските племена в Казанска област. | |||
1573 | |||
Иван е кандидат за полския трон. | Четвърта религиозна война, завършила с Булонския едикт. | ||
Сепаративен мир между Венеция и османците. | |||
Съпротива на гьозите в Нидерландия и отзоваване на херцог Алба. Избиране на Анри Анжуйски за крал на Полша. | |||
Умира султан Селим II. | |||
1574 | |||
Отстраняване на царица Ана. | Опустошаване на Украйна от татарите. | Анжуйският херцог под името Анри III идва на френския престол, изоставяйки полския. | |
Иван сключва брак с Ана Василчикова, а след смъртта й — с Василиса Мелентиева. | По време на полското междуцарствие русите превземат Ливония и част от Литва. | Договор от Бристол между Испания и Англия. | |
Неуспех на преговорите в Нидерландия. | |||
Разгром на испанците при Миделбург и Лейден. | |||
Османците завладяват Тунис и Ла Гулет. | |||
Умира Шарл IX. | |||
1575 | |||
Иван издига на трона татарския княз Симеон. | Избиране на Рудолф II за „крал на римляните“. | ||
Избиране на Стефан Батори за крал на Полша. | |||
1576 | |||
Иван се връща в Кремъл и заточава Симеон в Твер. | Едикт от Болийо. | ||
Католиците създават Свещена лига. | |||
Конфедерация от Делфт. | |||
Бунт на испанските войски в Нидерландия и опустошаване на Анверс. | |||
Омиротворяване на Гент. | |||
Рудолф II става император. | |||
Начало на управлението на Исмаил II в Персия. | |||
1577 | |||
Иван се завръща в Александровская слобода. | Неуспех на обсадата на Ревал. | Шеста религиозна война, завършила с мира от Бержерак и едикта от Поатие. | |
Ожесточена съпротива на Естония, Ливония и Литва. | Обединяване на католическите провинции на Южна Нидерландия в Брюкселски съюз. | ||
Обсада и наказание за Венден. | Вълнения в Персия. | ||
Нова вълна от екзекуции. | |||
Предложение за съюз с император Рудолф. | |||
Петнайсетгодишно примирие с Дания. | |||
Умира татарският хан Девлет-Гирей. | |||
1578 | |||
Поляците превземат отново Венден и разбиват русите. | Разгром на португалците от мароканците при Ксар ел-Кебир. | ||
Победа на испанците при Гемблус в Нидерландия. | |||
Нов поход на османците срещу Персия. | |||
1579 | |||
Август: Внезапно нахлуване в Литва на Стефан Батори, който превзема Полоцк, Сокол, Красной. | Араска конфедерация и Утрехтски съюз. | ||
Създаване на Обединените провинции. | |||
Седма религиозна война във Франция. | |||
Бунт на ирландците. | |||
Умира великият везир Мохамед Соколу. | |||
1580 | |||
Осми брак на царя, с Мария Фьодоровна Нагая. | Стефан Батори превзема Великие Луки, военна база на русите. | Филип II Испански — крал на Португалия. | |
Брак на царския син Фьодор с Ирина, сестра на Борис Годунов. | Шведите завладяват Карелия и Естония. | Договор от Плеси-ле-Тур, според който титлата суверен на Нидерландия се дава на Анжуйския херцог. | |
1581 | |||
19 ноември: Иван убива първородния си син. | Неуспех на Стефан Батори пред Псков. | Генералните щати в Хага оповестяват свалянето от власт на Филип II. | |
22 ноември: Погребение на царевича Иван. | Шведите превземат Нарва и Финландския залив. | Александър Фарнезе завзема Турне и Дуе. | |
Посланичество при папа Григорий XIII за подготовка на кръстоносен поход срещу мюсюлманите. | Примирие между Филип II и османците. | ||
1 септември: Ермак и казаците му потеглят през Урал. | |||
Октомври: Превземане на Сибир. | |||
1582 | |||
Иван иска ръката на Мери Хастингс. | Завладяване на цял Сибир от казаците на Ермак и Колцо. | Анжуйският херцог дебаркира във Висинген. | |
Преговори с Швеция и Полша чрез посредничеството на папския легат Посевино. | Нова война в Германия между католическите принцове и архиепископа на Кьолн. | ||
Подписване на десетгодишно примирие с Полша: Русия загубва Ливония. | |||
1583 | |||
19 октомври: Ражда се Димитрий, син на Иван и Мария Нагая. | Подписва се примирие с Швеция, която си запазва Естония и всички руски селища от Нарва до езерото Ладога. | Обсада на Анверс от Анжуйския херцог. | |
Победа на баварските войски срещу армията на Кьолнския архиепископ, поддържан от палатинския електор. | |||
1584 | |||
18 март: Умира Иван Грозни. | Начало на „смутните времена“, период на династични борби. | Превземане на Гент от Александър Фарнезе. | |
Договор от Жоанвил между Анри дьо Гиз и Филип II. | |||
Умират Анжуйският херцог и Вилхелм Мълчаливи. |