Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Wer stiehlt schon Unterschenkel?, 1977 (Пълни авторски права)
- Превод от немски
- Емануел Икономов, 1987 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разказ
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- NomaD (2011)
Издание:
Немски Фантастични разкази от ГДР
Библиотека „Фантастика“
Преводач: Емануел Икономов, 1987
Съставители: Любен Дилов и Ерик Симон, 1987
Редактор: Велко Милоев
Редактор на издателството: Асен Милчев
Художник: Евгени Томов
Художествено оформление: Васил Миовски
Художествен редактор: Борис Бранков
Технически редактор: Спас Спасов
Коректор: Невена Николова
Код 11/9537625331/6277-8-87
Немска. Първо издание.
Дадена за печат м. април 1987 г.
Подписана за печат м. май 1987 г.
Излязла от печат м. юни 1987 г.
Изд. коли 12,31. Печатни коли 19.
УИК 12,26. Формат 32/70/100.
Цена 1, 91 лв.
ДИ „Отечество“, пл. „Славейков“ 1, София
ДП „Димитър Найденов“, Велико Търново
Gerhard Branstner. Vom Himmel hoch
Verlag Das Neue Berlin, Berlin, 1977 (1974)
Rolf Krohn. Der Haltepunkt, In: Begegnung im Licht
Verlag Neues Leben, Berlin, 1976
Klaus Möckel. Die gläserne Stadt,
Verlag Das Neue Berlin, Berlin, 1980
Angela und Kartheinz Steinmüller. Unter schwarzer Sonne, In: Windschiefe Geraden
Verlag Das Neue Berlin, Bertin, 1984
Gert Prokop. Wer stiehlt schon Unterschenkel?
Verlag Das Neue Berlin, 197S (1977)
Alfred Leman, Hans Taubert. Glas?, In: Das Gastgeschenk der Trunssotaren
Verlag Neues Leben, Berlin, 1973
Johanna Braun, Günter Braun. Fa und Cre, In: Lichtjahr 2
Verlag Das Neue Berlin, Berlin, 1981
Erik Simon. Der Bahnbrecher, In: Fremde Sterne
Verlag Das Neue Berlin, Berlin, 1979
История
- — Добавяне
3
Тимоти програмира Наполеон, след което се обади на приятеля си Джошуа Тревърс, който не само по наклонност, но и професионално спадаше към най-добре информираните хора в Чикаго. Джо завеждаше архива на Ай Си Си.[1] Тимоти му поръча да узнае всичко за Лайонел Маккол и Кинг Коде, за трансплантационните клиники и за пререканията относно Общественото здравеопазване, за кражбите на трансплантанти и престъпленията, при които са играли роля трансплантанти. Джо не попита нищо. Отдавна бе отвикнал да задава въпроси. Тимоти му обеща китайска вечеря и подробен отчет веднага щом приключи със случая.
Докато Наполеон още разпитваше Централния компютър по тези теми, Тимоти поръча на комуникатора да го свърже със Смайли Хепбърн. Не изминаха и десет минути, когато на екрана се появи Смайли. Беше в кантората си, която носеше високопарната фирма „първокласни супердетективи и следователи“, но в действителност се състоеше само от него самия и един комуникатор. Обаче независимо от това Смайли бе един от най-добрите в професията си и наистина разполагаше с необходимите хора за каквато и да е работа.
— Ако не ти се е запушил напълно носът — каза Тимоти, — трябва да го оставиш да подуши отново за мен. — Той разказа всичко, което знаеше. Можеше да разчита на мълчанието на Смайли. — Имам чувството, че може да се крие нещо голямо зад това — завърши той.
— Може би ще откриеш някой, който се нуждае от нов крак. Не може ли да разгласиш, че разполагаш с човек, който е способен да ти осигури какъвто и да е трансплантант?
Късно следобед Падингтон, застанал отново пред вратата на апартамента, размаха една бутилка.
— Божоле — обясни той. — Един пациент ме удостои с него. Не исках да го изпия сам, а едно добро вино изисква стъклени чаши. — Той се засмя смутен. — Имате ли вече някакви резултати?
Тимоти постави показалеца си върху устните. Той сложи два бокала на масата, взе внимателно бутилката и разгледа етикета й. След това отстрани с церемониална педантичност покритието от станиол, извади корковата тапа със старинен тирбушон, помириса тапата, кимна доволен, наля си малко за дегустация, одобри цвета, вдъхна дълбоко аромата, опита виното, като примляска и най-накрая напълни чашите.
— За ваше здраве, Едуард.
— И за вашето, Тини.
Чукнаха се като съзаклятници.
— Просто да не повярва човек, че има хора, които пият такова нещо всеки ден — въздъхна Падингтон.
— И без да платят нито цент за това — добави Тимоти, — докато у нас, ако човек изобщо успее да се сдобие с бутилка естествено вино, трябва да плати невероятни суми.
— Намеквате за ония ОТВЪН? — Падингтон се огледа уплашено. — Да не би да не ви подслушват?
— Напротив! — Тимоти показа над главата си една кристална клетка, залепена на тавана. — Естествено, че ме подслушват. Само че не знам всички, които го правят. — Той се изкиска. — Освен полицията, ФБР, Националната сигурност и Комитета за морален надзор познавам още редица хора, които би трябвало да се интересуват от мен. Надявам се все пак, че ме подслушва само държавен служител, а от него нямам какво да крия. А вие?
— Разбира се, че не! — увери го Падингтон. Когато изпразниха чашите, Тимоти смигна на професора. Креслата им се изтърколиха в мавзолея.
— Съществува ли черен пазар за трансплантанти? — запита Тимоти.
— Не, няма нужда от такъв. Като оставим настрана някои изключения, има достатъчно трансплантанти, мога да кажа, в сравнение с ограничените възможности за такива операции. Разполагаме с твърде малко специалисти и с още по-малко операционни зали за това. Обикновено пациентите трябва да чакат с месеци, докато им дойде редът, а междувременно се намира и подходяща резервна част. Макар че не можем да плащаме много на донорите.
— А в клиниките на тръстовете?
— И там се чака дълго. Най-малкото, за да се поддържат високи цените. А ако им липсват част, получават я от нас. На номинална цена. — Падингтон се засмя горчиво. — Ако знаехте, Тини, какви сметки представят те на пациентите си! Мислите ли, че някой би взел краката, за да ги продаде на черно?
— Това изключено ли е?
— Защо тогава първите два бяха върнати?
— Понеже не са ги пласирали. И защото тук е имало по-голям шанс дълго време да не се открие кражбата. Вие сте забелязали първото изчезване съвсем случайно и затова после сте проверявали всяка вечер наличността им, нали?
— Точно така. Само ако знаехме кой е крадецът!
— Аз знам.
Светъл лъч премина през лицето на професора.
— Разрешили сте случая?
— Страхувам се, че работата не е толкова проста. Все още нямам представа защо са били откраднати краката. И то три толкова различни екземпляра? Наполеон казва — защото първият и вторият не са подхождали. Първият е бил твърде малък, вторият е бил точно колкото трябва, но е ляв, докато е бил необходим десен. Означенията в хладилника са толкова ясни, че дори един глупак не би могъл да сгреши, а за ваш служител изобщо и дума не може да става. Това, което ми разказахте, засилва впечатлението ми, че краката са били откраднати по поръчка. Човекът не е ли знаел предварително какво му е нужно? Или го е установил едва след кражбата, като е премерил крака по някакъв начин. Звучи доста абсурдно, не е ли така?
— Попитайте по-добре мерзавеца! Кой е той?
— Дадох на Наполеон да прегледа данните на сътрудниците ви. Може да бъде само някой, който познава методите на замразяване и може да отваря и затваря хладилника, както му е редът. Освен това трябва да има възможност да влиза и излиза, носейки багаж с размерите на преносим хладилник, и трябва да е бил по време на трите кражби в клиниката. Значи Карутърс или Труман.
— Карутърс! — извика Падингтон. — Карутърс днес не се появи на работа. Трябва веднага да го пипнем. Трябва да признае къде е оставил крака!
— Самият той няма да го знае. Ако зад тази история, както предполагам, се крие голяма афера, тогава между крадеца и крайния потребител ще бъдат използвани няколко посредника, за да се заличат следите. — Тимоти почука върха на пръстите си по чашата. — Защо три толкова различни крака?
— Питайте Карутърс!
— Ако го намерят. Инспектор Хопкинс се е заел да го търси. Можем да чуем какво е постигнал.
Креслата ги откараха обратно в кабинета. Тимоти се свърза с Управлението на полицията. Хоп-кинс току-що се бе върнал.
— Карутърс е мъртъв — каза той. — Намерихме го в жилището му. Изглеждаше като убийство при грабеж.
— Имаше ли нещо необикновено? — осведоми се Тимоти.
— Да, може би. На пода лежеше стъпкана туба с талк.
— Талк? За какво, дявол да го вземе, му е притрябвал талк?
Падингтон също гледаше безпомощно.
— Попитайте деветорно по-умния си Наполеон — предложи Хопкинс.
Наполеон дори не знаеше какво е талк. Тимоти го смъмри, че би трябвало да запълни пропуските в образованието си.
— Край на следата — рече той после. — Така си и мислех.
— Ако искам да се прибера в къщи, крайно време е да потеглям. Или мога да ви помогна с още нещо, Тини?
Падингтон се изправи разочарован.
— Седнете пред комуникатора и разберете дали някъде няма да се извършва трансплантация на крак. Повикайте ме, когато сте готов. Аз ще съм в спалнята.
— Да не би да възнамерявате да си легнете?
— Да, мисля да си легна — подсмихна се Тимоти. — И оттам мога да работя с Наполеон. Тук ще си пречим взаимно.