Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 3,6 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция и форматиране
- barrycussel (2020 г.)
Издание:
Автор: Бари Късел
Заглавие: Прераждане в Отвъдното
Издание: първо
Издател: Баридор
Град на издателя: Васенаар
Година на издаване: 1996
Тип: роаман
Националност: българска
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11608
История
- — Добавяне
Глава 8
Птеродактилът и Люспестият
— Това е чудовищно убийство! — с покруса изрече й Йоманда.
— Да, и то от собствения им баща — сподели докторката и добави. — Все пак видяхме и предпоследното превъплъщение на Петер и Александра, макар и за кратко.
— А сега?
— Имам идея! Искате ли да ги върнем в зората на живота им. Първото превъплъщение!
— Но нали те бяха Боата и Анакондата!?
— Това може би не е първото. Тогава нямахме мощната програма на Кейс.
— Ами да опитаме.
Техникът се зае с апаратурата. Петер и Александра лежаха все още под хипноза. Двете екстрасенски напрегнато вкарваха новата аура в мозъците на двамата в сферите.
Техникът съобщи с треперещ глас:
— Настройката спря на два милиона години назад във времето! Това е първото идване на двойката на Земята!
* * *
Птеродактилът имаше за какво да се страхува. Люспестият дракон бе по-силен от него и бе заплашил дечицата му. Защо ли трябваше птицата-гущер да навлиза в неговата ловна зона? Но малките дактилчета все пак трябваше нещо да ядат, инак ги чакаше гладна смърт. Затова и тя се реши твърдо да престъпи настоящия закон на джунглата. В територията на дракона имаше изобилна храна и лесно достижима плячка. Това бе така, защото Люспестият, царят на животните, не се занимаваше с дребосъците, ами с нещо по-голямо и най-вече дебнеше Птеродактила. Яйцата на гущеровата птица бяха също в менюто на дракона.
Този ден Люспестият бе решил да се промъкне до високите канари, за да се добере до стария си враг. Преди няколко дни Птеродактилът, с огромни прилепови крила, бе измъкнал от устата му едно така хрупкаво динозавърче, че той не можеше да й го прости и бе тръгнал за мъст. Искаше да изяде дечицата й, даже и още неродените, намиращи се в огромните птеродактилови яйца.
Драконът бе също вид грамаден гущер, но без крила и с много по-масивно тяло от птицата. Люспестото му туловище приличаше също и на голяма величествена риба, излязла от дълбините на морето. Огънят, който излизаше от ноздрите му, често причиняваше пожари, но това бе и основното оръжие срещу жертвите му. Динозаврите се страхуваха смъртно от него, но когато бяха заедно, те се защитаваха с масивността на телата си.
Достигнал до канарите, Люспестият започна да се придвижва с повишено внимание. Искаше да изненада врага си. Предполагаше, че яйцата са поставени на западния склон, защото там имаше преграда от скали, през които вятърът трудно минаваше. Естествено защитен, този склон даваше сигурност на птицата и яйцата й. Родените птичета вече летяха от канара на канара и по някой път тупваха на земята, но от това те добиваха опит и лека-полека се учеха как да станат птеродактили.
Майката бе заминала тази сутрин на лов покрай зоната на дракона. Височината, която тя достигаше, бе достатъчна да види цялата долина. На връщане, с няколко дребни жертви в стиснатия клюн, тя забеляза Люспестия. Сърцето й се изпълни с тревога. Единственото, което можеше да спре врага й бяха тесните скали. С много трудности можеше да се премине през тях. Те бяха така усукани, че приличаха на лабиринт, от който мъчно се излизаше. Тя разчиташе на тези скали. Дали щеше да успее да прибере дечицата си, докато драконът се провираше из трудния терен?
И действително, влечугото, опитвайки се вече да лавира между острите скали, загуби много време. Люспестото му тяло се заклещваше по някой път така, че той трябваше да използва и силата си, за да ги поразкърти и продължи напред.
Птеродактилът увисна над процепа, свързващ крайния дял на скалите с вътрешността на платото. Започна да кръжи около влечугото, като се опитваше да привлече вниманието му и да измени намеренията му. Разбира се, това не му се отдаде.
Тогава се случи нещо много неочаквано и за двата смъртни врагове. Земята така се разтърси, че канарите затрепериха. Огромни каменни късове и земна маса се отцепи от голяма скала и полетяха надолу към долината. Това се случваше доста често и Птеродактилът не се изненада много, дори се зарадва, че това може да спре дракона. Разместването на земни пластове даде също и отражение на скалите, през които се провираше огромният гущер. Получи се стеснение и тялото на дракона се заклещи в острите камънаци. Впивайки се в него, те натрошиха яките му люспи. Остро парче от падащата скала се понесе към главата му. Така заклещен, змеят не можа да реагира и скалното острие отряза изцяло горната част от туловището му. Навсякъде бе опръскано с кръвта му, която бликаше, като от голям фонтан. Страшилището на долината, Люспестият дракон, вече не съществуваше. Просто го нямаше. Едновременно с това от върха на канарата се разпръсна скална маса на по-малки парчета и засвистя във въздуха. Един голям къс засегна крилото на Птеродактила и го повлече надолу към лабиринта от острите скали. Със страшна сила той се сгромоляса непосредствено до вече обезглавеното туловище на дракона. Последвалото силно земетресение окончателно погреба доскорошните врагове.